PLC-home.pl

...inteligentny dom zarządzany przez sterownik PLC

Media Center i Inteligentny Dom - podejście drugie.

Na drugi rzut pisania pluginu do Media Center obsługującego inteligentny dom oparty na sterowniku PLC poszedł Media Portal.

- jest to darmowe oprogrmowanie na Windowsa - instalacja i konfiguracja - 10 minut
- obsługuje odbiorniki pilotów (nawigacja pilotem)
- możliwość pisania własnych pluginów
- dostępna baza pluginów (youtube, weather, last.fm, radio BBC, google maps, GMAIL itd. - niestety z niektórymi są problemy)
- skórki - w pełni dowolny wygląd.
- TV server - coś czego nie ma XBMC - czyli obsługa tunera TV - EPG i nagrywanie tego co wchodzi na tuner TV
- współpraca z IMDB - wrzucamy na dysk film - wskazujemy w konfiguratorze folder, a MC ściąga okładki, informacje o aktorach, recenzje, oceny itd.
- możliwość instalacji rozproszonej - jeden serwer centralny (media storage) - wiele serwerów podległych.
- modułowa budowa i możliwość dowolnego przebudowania oprogramowania - umieszczenie własnego pluginu na stronie głównej MC.
- dość młode, ale bardzo szybko rozwijające się oprogramowanie

Pisanie pluginu.

Język samego pluginu to C# (C sharp), skórki opisane w XML. Choć na początku ten pomysł nie przypadł mi do gustu bo nie przepadam na Microsoftem, to TUTAJ opublikowano zgrabny tutorial jak narzędziami za free można zacząć pisać plugin. Mimo iż miałem trochę doświadczenia w C++ (lata temu) to jednak przesiadka do C# nie jest intuicyjna. Do tego dochodzi łączenie obiektów z XMLa.Trochę też zajęło mi spacyfkowanie biblioteki do DDE (tak jak w przypadku pierwszego podejscia uważam ten mechanizm na najlepszy - czyli najprostszy, najczystszy i najszybszy). Pisząc plugin to chcąc, nie chcąc w tej samej bibliotece DLL umieszczany jest konfigurator, który wywoływany jest z konfiguratora głownego - dość zwarcie pomyślane bo cały plugin to jeden plik DLL + plik XML (plus ew. grafika).

Działanie

Po ok. tygodniu pisania plugin pt. PLC-Home Automation działa karta obsługi oświetlenia ! :) Najpierw konfiguratorem wybieram wyjścia sterownika i opisuję przyciski, które się mają pojawić na na kartach MC (widać to na filmiku). Po skonfigurowaniu wyjść, włączam MC. W MC w zakładce PLC Automation pojawiają się kategorie - w jednej z kategorii jest "Lights" i spis wczesniej skonfigurowanych świateł. Przełączanie przycisków w MC prawie bez opóźnienia (do ok. 100 ms) powoduje załączenie lub wyłączenie oświetlenia. Zaś ręczne włączenie oświetlenia powoduje aktualizację serwera DDE a to aktualizajcę karty w MC.

Dim lights

Wnioski

Po przetestowaniu dwóch rozwiązań Media Center pod kątem Inteligentnego Dom zecydowałem się rozwijać plugin dla Media Portal (ze względu na TV Server, z którego może będę chciał kiedyś skorzystać). Gdy mój plugin osiągnie już stopień dojrzałości umożliwiający testy - opublikuję go u siebie na stronie do pobrania.