PLC-home.pl

...inteligentny dom zarządzany przez sterownik PLC

Centralny system sterowania budynkiem

Mój sterownik PLC udostępnia kilka interfejsów komunikacyjnych m.in.:
 • RS-232 - zbyt wolny na komunikację i sterowanie całością systemu, interfejs typowy dla podłączenia pojedynczego urządzenia na małe odległości
 • RS-485 - magistrala przemysłowa odporna na zakłócenia - mogła by się nadać do komunikacji z centralnym systemem zarządzania
 • Ethernet - czyli rozwiązania najprostsze są najlepsze. Na Ethernecie śmiga sobie MODBUS - przemysłowy, prosty protokół komunikacyjny w architekturze master-slaves -> pytanie-odpowiedź

Aplikacja

Na początku jak zwykle utarła się koncepcja DIY (Do It Yourself) - spędziłem godziny, dni i tygodnie rozwijając system kontroli z wykorzystaniem biblioteki MODBUS na linuxa. Aplikacja miała być uniwersalna czyli dynamiczna strona w HTMLu na bazie PHP. Było to z mojej strony spore marnotrawstwo czasu.

SCADA

Screenshoty z mojej SCADA
Naturalne rozwiązanie całego problemu sterowania to SCADA - oprogramowanie do monitoringu i zarządzania procesami przemysłowymi bazującymi m.in. na sterownikach PLC. W systemach SCADA ważnym aspektem finansowym jest licencjonowanie - płacimy za liczbę tzw. punktów (w praktyce są to rejestry wejść, wyjść, pamięci itd. sterowników). Dobra SCADA oczywiście kosztuje sporo pieniędzy jednak na szczęście są dostępne także darmowe wersje dla xxx punktów.

Zdecydowałem się na testy i rozpoczęcie przygody z oprogramowaniem IntegraXor z darmową licencją na 128 I/O.

Plusy:

 • bardzo łatwy w konfiguracji i instalacji
 • obsługa grafik wektorowych bazując na grafikach SVG! - genialne - używając edytora Inkscape tworzymy grafikę, następnie w tymże edytorze wybierając właściwości obiektu mamy do dyspozycji ustawienie jego zachowania (scroll, fade, transparency, color, value etc) bazujące na wartości REJESTRU sterownika! Tak proste a jakże skuteczne. Dodatkowo grafika jest wektorowa, więc zachowuje proporcje niezależnie od skali. Wielki PLUS.
 • obsługa alarmów
 • rysowanie trendów

Minusy:

 • oparty na zwykłej bazie danych - fatalny pomysł dla archiwizacji procesów ciągłych konieczne są rotacyjne bazy danych jak RRD
 • bazuje na windowsie
 • brak możliwości minimalizacji do tray'a
 • toporne odpalanie serwera

Użytkowanie

Pierwsze kliknięcia w systemie to niesamowite wrażenie, zwłaszcza wieczorem gdy zapalam kolejne światła siedząc w kącie salonu z laptopem na kolanach.

Do rekuperatora nie mam do dziś zwykłego włącznika naściennego - przełączenia biegów wentylatorów póki co jest możliwe wyłącznie przez SCADA.

Oczywiście to nie koniec a dopiero początek rozwoju systemu - w planie mam dołączać kolejne komponenty i funkcjonalności w miarę upływu czasu i dostępności pomysłów i je opisywać.