PLC-home.pl

...inteligentny dom zarządzany przez sterownik PLC

Sterowanie załączeniem napięcia do płyty kuchennej i piekarnika.

Postawnowiłem, że podłączę do mojego inteligentnego domu sprzęt kuchenny tak, aby sterownik PLC mógł załączać i wyłaczać obwód na którym jest przyłączone AGD. Oto dlaczego:

Włącznik sterujący zasilaniem płyty

Od czasu do czasu zdarza się, że gotując na płycie ceramicznej w trakcie gotowanie zapomina się ją wyłączyć. Dlatego też postanowiłem przygotować mechanizm który zapobiegnie spaleniu domu / kuchni / garnka.

Mechanizm polega na załączeniu napięcia na płyty kuchennej tylko wtedu gdy jest ono potrzebne. Ma też tą dodatkową zaletę, że oszczędzam prąd bo płyta ani piekarnik nie są w "stand-by" przez 99% czasu, czyli mają odłączony prąd.

Zasada działania.

Jeśli chcemy coś ugotować - nasiskamy włącznik który jest zaraz obok stanowiska kuchennego. Po naciśnięciu napięcie na płytę oraz piekarnik podawane jest przez 20 minut. Jeśli chcemy gotować dłużej, każde kolejne naciśnięcie dodaje do czasu 20 minut. Po zakończeniu czasu napięcie zostaje odłączone.

Po uzbrojeniu alarmu - napięcie zostaje wyłaczone.

Włącznik

Włącznik.

Żeby mechanizm był wygodny postanowiłem go wyposażyć we włacznik znajdujący się obok kuchenki oraz jasną diodę LED sygnalizującą, że jest zasilanie.

Dioda LED zasilana jest z zasilacza sterownika PLC, uruchamiana z wyjścia PLC. Należy pamiętać o dodaniu do obwodu LED rezystora.

Elementy wykonawcze.

Element podający napięcie stanowią trzy styczniki 20A Legranda (po jednym dla każdej fazy) załaczane przez sterownik PLC. Program sterowania sprzętem AGD, włącznikiem i diodą LED zamieszczam na diagramie poniżej.

Program sterownika PLC zarządzający napięciem płyty