PLC-home.pl

...inteligentny dom zarządzany przez sterownik PLC

Rozdzielnia elektryczna - projekt

Zdjęcia z realizacji rozdzielni
Rozdzielnia.Rozdzielnia.Rozdzielnia.Rozdzielnia.Rozdzielnia.

Rozdzielnię elektryczną pod mój autorski projekt inteligentnego domu zainstalowałem samemu wg. schematu okablowania opisanego tutaj. Wszystkie skrętki wyprowadziłem do osobnej podrozdzielni telekomunikacyjnej z rozszyciem na KRONE'ie (LSA). 40-pare skrętek, czyli ponad 300 miedzianych drucików to za dużo jak na układanie tego luzem.

Przed zabraniem się do pracy przestudiowałem dokładnie normy elektryczne, Poradnik Elektroinstalatora Moellera  PDF 9MB (ciekawa lektura) i galerie zdjęć po pożarach instalacji. :)

Na zdjeciach, w kolejnych rzędach rozdzielni głównej widzimy:

  1. Wyłacznik główny, zabezpieczenie przeciwprzecięciowe klasy "C", zabezpieczneia wszystkich gniadzek 1-fazowych w domu
  2. Zabezpieczenia gniazd 3-fazowych (piec co, AGD w kuchni - płyta + piekarnik, gniazdo w garazu)
  3. Zabezpieczenia obwodów zewnętrznych (oświetlenie zewnętrzne domu, pompa w studni, zasilanie bramy wjazdowej etc.)
  4. Zabezpieczenia obwodów oświetleniowych
  5. Styczniki
  6. Sterownik PLC

Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe dobrał za mnie elektryk. Szybka weryfikacja potwierdza zalecenia elektryczne (żródło: Moeller):

Rozdzielnica elektryczna - zabezpiecznie przeciwprzepięcioweRozdzielnica elektryczna - zabezpiecznie przeciwprzepięciowe

Każdy z rzędów z zabezpieczeniami rozpoczyna się (ma swoją osobną) "różnicówką" czyli zabezpieczeniem różnicowo-prądowym (które wybija gdy obwód prądowy nie jest całkowicie domknięty - pojawia się upływnosć np. do ziemi). Razem 4 sztuki. Dlatego np. w przypadku upływności (uszkodzenia, zawilgocenia etc.) obwodów zewnętrznych - wybije tylko jeden rząd, zaś zasilanie budynku pozostanie. I odwrotnie, w przypadku upływnosci w gniazdku domu, oświetlenie i obwody zewnętrzne nadal będą działać. Planowałem dać dużo więcej różnicówek, jednak elektryk mi poradził (i miał całkowitą rację) że to zmarnowane pieniądze.

Zastanawiam się jeszcze nad dwoma elementami. Jeden który przegapiłem to przełącznik źródła dla całego domu na zasilanie awaryjne (agregat) - może kiedyś w przyszłości. Drugie ro przełącznik faz dla utrzymania działania sterownika PLC na wypadek zaniku fazy - choć w praktyce jeszcze się nie zdarzyło, więc chyba sobie daruję ładowanie kolejnych dukatów w ideę.

 

Wszystkie prace odbyły się pod okiem i kontrolą uprawnionego elektryka.