PLC-home.pl

...inteligentny dom zarządzany przez sterownik PLC

Automatyczne sterowanie przepustnicą GWC z siłownikiem.

Inteligentny dom powinien sam dozować wentylację i jej źródło w zależności od pory roku i temperatur na zewnątrz.

Gruntowy Wymiennik Ciepła.

Gruntowy wymiennik ciepła to w moim wypadku 40 metrów rury kanalizacyjnej o ściance 3,9 mm fi 200 zakopanej ponad metr pod ziemią ze spadkiem 1-2% w kierunku czerpni. Instalowałem go sam (tzn. z pomocą wuja, bo w całości to strasznie ciężkie cholerstwo). Za rury do jego realizacji GWC zapłaciłem 1000 zł. Mini-koparka: 400 zł

GWC

Zimą powietrze przechodzące przez rurę zanim trafi do rekuperatora jest ogrzewane (w praktyce z  -13 st. C do +2 st. C). Latem zaś ochadzane.

Wymiennik powinien pracować w cyklach ok. 12 godzinnych, tzn. w nocy odzyskiwać ciepło z ziemi, a w dzień (kiedy jest cieplej) powinien się regenerować - czyli centrala wentylacyjna powinna z niego nie korzystać. Oprócz wymiennika standardowym źródłem powietrza z zewnątrz jest czerpnia na ścianie budynku. Żeby móc się przełączać pomiędzy tymi dwoma źródłami zakupiłem trójnik z przepustnicą i siłownikiem Belimo od Alnora - DATVTML fi 160, siłownik 230V. Cena to 490 zł brutto bezpośrednio u producenta. Co ciekawe hurtownie mają ten sprzęt za ok. 600 zł.

Instalacja przepustnicy z siłownikiem do GWC.

Stan przed instalacją:

Przed instalacją przepustnicy

Po instalacji (u dołu przychodzi z ziemi przyłącze GWC):

Po instalacji przepustnicy

Po instalacji miałem okazję przetestować zysk energetyczny z pracy GWC. Podczas gdy na zewnątrz było -12 st. C, to po przejsciu przez GWC temperatura podniosła się do +2 st. C co uważam za bardzo dobry wynik i wysoką sprawność tej instalacji.

Podłączenie przepustnicy do sterownika PLC.

Podłączenie sprowadza się pod przyłaczenia do przekaźników sterownika trzech przewodów - zero i dwa zasilające. Podanie napięcia na jeden z przewodów zasilających powoduje pracę siłownika w danym kierunku.

Dim lights

Program pracy.

Sam program na razie mam dość prosty: rano przełącz na czerpnię ścienną, wieczorem na GWC. Sterowanie tego procesu przez sterownik PLC umożliwia dowolne skomplikowanie programu i bardzo efektową wizualizację tego procesu.