PLC-home.pl

...inteligentny dom zarządzany przez sterownik PLC

Okablowanie inteligentnego domu do sterowania przez PLC

Pierwszą fazą przygotowania instalacji pod inteligentny dom jest położenie przewodów przed tynkowaniem. Zamiast zatrudniać elektryka (który by mi to pewnie schrzanił) przestudiowałem normy elektryczne, wziąłem 2 tygodnie urlopu i zakasałem rękawy.

Zdjęcia z realizacji okablowania
Alarm SatelAlarm SatelProwadzenie przewodówProwadzenie przewodówProwadzenie przewodówProwadzenie przewodówProwadzenie przewodówProwadzenie przewodówProwadzenie przewodów

Układanie przewodów - okablowanie domu.

Podane poniżej wytyczne są moimi autorskim podejściem i mogą w niektórych miejscach nie spełniać norm, bądź przepisów elektrycznych. Jeśli nie wiesz dokładnie co robisz - nie stosuj się do nich.

Włączniki.

Wszystkie włączniki światła i przyciski wykonałem jako niskonapięciowe tzn. 24V. Każdy włącznik oparty jest wyłącznie na jednej parze (dwie sztuki) skrętki komputerowej (UTP 4x2x0,5) idącej do rozdzielnicy. Dwie pary to 16 żył w każdym włączniku - sporo - zwłaszcza, że na potrzeby zwykłego włączania światła potrzebne są 2-3 żyły. Jak się później okazało była to bardzo dobra koncepcja - dodatkowe przewody przydały się podczas rozbudowy systemu. UPDATE: Dodatkowe pary przydały się szybko na: odbiornik pilota (RS-485 + zasilanie) - 4 żyły, czujnik temperatury 3 żyły, diodki we włączniku 2 żyly na diodę.

Gniazdka.

Wszystkie gniazdka w domu wykonałem metodą pół-tradycyjną czyli łączenie kilku gniazdek w jeden obwód. Łączyłem w obwody gniazdka blisko siebie w tej samej funkcjonalności. Nie łączyłem we wspólne obwody gniazdek z różnych pomieszczeń lub o całkowicie innych funkcjach. Pozwala mi to teraz na przekrosowanie zespołu gniazdek na przekażnik i sterowania nimi ze sterownika PLC.

Typ uzytego przewodu: YDYp 3*2,5mm2 400/750V.

Zabezpieczone bezpiecznikami B oraz C 16A.

Obwody oświetleniowe

Każdy obwód oświetleniowy u mnie to linia zasilająca z punktu świetlnego do rozdzielnicy przewodem YDYp 3*1,5 mm2 400/750V. Teraz widzę, że było to marnotrastowo bo spokojnie by wystarczyło 2*1mm2 lub nawet 2*0,75 mm2. Długotrwała obciążalność prądowa dla przewodu o przekroju 0,75 to 12 Amper, więc dla 95% aplikacji oświetleniowych wystarczy. (Jeden z największych odbiorów jakie mam wewnątrz domu to 180W - czyli niecały 1 Amper ! Na zewnątrz halogen 0,5 kW czyli 2Ampery). Zabezpieczenie obwodów oświetleniowych to standardowo bezpiecznik "eSka" B10A, więc nawet agregując przewody 0,75 (które wytrzymają 12A) mamy pewność że się nie popalą. Co więcej - bezpiecznik S ma dwie różne czułości - dla prądu zwarciowego jest to ok. 5-krotność wartości znamionowej (w czasie 0,2-0,4s), zaś prąd przeciążeniowy to ok. 1,14 wartości znamionowej (w czasie zadziałania ok. 10-12s).

W praktyce: teraz zdecydowałbym się na 2*0,75mm2 + zabezpieczenia 6A. Dla obwodu o mniejszym przekroju powinno się dobrać mniejsze zabezpieczenie.

System alarmowy:

 • W każdym pomieszczeniu (wliczając garaż) co najmniej jedna czujka ruchu - pozwoli to PLC śledzić mieszkańców
 • Kontaktron w każdym oknie i każdych drzwiach
 • Czujki pożaru na parterze, piętrze, strychu i osobno w kotłowni
 • Przewody pod dodatkowe czujki czadu, chloroformu czy innego CO2
 • Przyciski antynapadowe przy łóżku (zakładałem gdzie może stać)

Użyty przewód: YTDY 4*0,5 mm2 oraz YTDY 10*0,5 mm2
Wskazówki zalecają układanie przewodów niskonapięciowych w odległości 40cm od wysokoprądowych. Ja rozumiem tą wskazówkę tak, że należy po prostu zachować odległości między przewodami biegnącymi równolegle - starałem się zachować ok 10-20 cm. Tak zrobiłem i nie mam z tym problemów.

Dodatkowo monterzy systemów alarmowych zalecają kładzenie o jedną parę więcej, więc do kontaktronu przewód 4 zyłowy, do czujki 6 parowy, po to aby mieć zapas w przypadku awarii. Ja się nie zastosowałem do tej rady, a że nie miałem uszkodzeń, nie potrzebowałem dodatkowej pary.

Sieć komputerowa

  Obecnie, w dobie wifi - nie jest niezbędna, choć skrętki nigdy za wiele, więc w każdym pokoju znalazło się gniazdko sieciowe RJ-45. Wiązka skrętki pod potrzeby sieciowe została wyprowadzona w innym miejscu domu - w rogu pokoju za kominem gdzie będzie mini-crosownica.

Przewody antenowe:

 • Wszystkie przewody antenowe wyprowadziłem na strychu
 • W pokojach w których przewidziałem możliwy dekoder - na strych poszły dwa przewody antenowe

CCTV

Przygotowałem grunt pod system CCTV czyli monitoringu kamerami video - przewód antenowy w asyście 2*0,75 (zasilanie kamer) powędrował ze "ściśle strzeżonego miejsca" w strategiczne miejsca domu (rogi domu, ogród, salon).

Okablowanie dodatkowe, czyli skrętka, skrętka, skrętka!

  Sygnały niskonapięciowe 24V to oczy i uszy (a czasami i ręce) sterownika, nie żałowałem więc kabla UTP. Ułożony został w układzie gwiazdy (czyli zawsze z rozdzielnicy do...) do wszystkich możliwych miejsc które mi przyszły do głowy m.in. do:
 • napędu bramy garażowej (1 para)
 • do obu rozdzielaczy podłogówki (razem z 230V)
 • dzwonka (gong)
 • płyty grzewczej w kuchni
 • tyłu mebli kuchennych
 • róg garażu (pod odbiornik pilotów)
 • wyprowadzenie 4 skrętek na zewnątrz domu przepustem
 • potencjalne miejsca gdzie może pojawić się wyświetlacz (panel PC zarządzający) - 2 pary + 230V
 • sterownik pieca
 • piec
 • rekuperator
 • odkurzacz centralny
 • okolice pompy obiegowej CWU

Instalacja głośnikowa.

W salonie i pokoju wypoczynkowym (gdyby) miał tam stanąć telewizor przygotowałem przewody głośnikowe 2*1,5mm2 do 4 rogów pokoju.

 

Z perspektywy czasu mogę przyznać, że wszystkie powyższe założenia okazały się w 100% poprawne !

"Projekt"

Przygotowania to przede wszystkich kilkanaście godzin spędzonych nad kartką, Visio i AutoCADem. Nie opublikuje swoich wypocin gdyż nie są tego warte ;), jednak czas spędzony na długim planowaniu i dyskusjach dot. umiejscowienia konkretnych punktów elektrycznych był BARDZO ważny.

Wielokrotnie zmieniałem i poprawiałem przewody które już wczesniej ułożyłem - irytując się przy tym na siebie nieziemsko. :)

Praca fizyczna

Nie spodziewałem się, że będzie tak ciężko. Nauczyłem się bardzo ważnej rzeczy: bez właściwych narzędzi nie ma się co zabierać za ciężką robotę.
Zamiast młota i dłuta (do murów), trzeba użyć młota pneumatycznego (200 zł, ale oszczędność czasu potężna).
Zamiast zaprawy murarskiej, trzeba użyć gipsu budowlanego - znów wielka oszczędność czasu.
Na moje nieszczęście powyższych nauczyłem się PO położeniu tych kilku kilometrów kabli. Ehhh.