PLC-home.pl

...inteligentny dom zarządzany przez sterownik PLC

Przełącznik biegów rekuperatora.

Biegi rekuperatora zarządzane są przez mój inteligentny dom automatycznie (tak jak opisałem tutaj). Chciałbym oczywiście mieć możliwość także odczytania obecnego biegu oraz przede wszystkim jego tymczasowej zmiany. Rozpatrzyłem takie opcje:

  • sterowanie z komputera ze SCADA - niewygodne
  • zwykły przełącznik biegów - mechaniczny - na ścianę montowany w puszce. Praktyczny, ale zbyt prymitywny.
  • wyświetlacz LCD - pobiera prąd non-stop, podczas gdy ja chcę pogadać z reku raz na tydzień.
  • system diod LED - wyświetlania biegu i zarządzania rekuperatorem
Biorąc powyższe pod rozwagę zdecydowałem się na ostatni. Nie pobiera prądu, jest prosty i czytelny.

Listwa komunikacyjna z diód LED.

Wszystkie elementy sterowania ręcznego i wyświetlania stanu (włącznik AGD, czujnik szamba, sterowanie reku i GWC) planuję rozlokować w centralnym punkcie domu gdzie się najczęściej przechodzi - na rogu kuchni. Nowoczesne kuchnie wyposażone są w listy wykańczające z aluminium - idelnie nadają się do montażu w nich zestawów LED i przycisków. Spędziłem więc kilka godzić podłączając diody świecące do sterownika PLC. Obok diód znalazły się dwa przyciski - elektroniczne mikro-switche podklejone do listwy od spodu. Tym sposobem sterownik PLC może mrugać diodami i przyjmować sygnały z dodatkowych przycisków. A wygląda to tak:

Włączniki sterujące rekuperatoremListwa sterowania rekuperatorem.Listwa sterowania rekuperatoremListwa sterowania rekuperatorem

Schemat przyłączenia diod LED do sterownika PLC

Algorytm

W wybieraniu biegu rekuperatora uczestniczą tylko dwie pierwsze diody i pierwszy przycisk, trzecia dioda (niebieska) i drugi przycisk wykorzystane będą do innych mechanizmów - np. sterowanie przepustnicą GWC.

Zasada działania jest bardzo prosta i opiera się na dwóch trybach - odczytu i programowania:

Po naciśnięciu przycisku, dioda zielona mruga 1,2 lub 3 razy w zależności od biegu rekuperatora (odczytujemy aktualny bieg). Następnie gaśnie i zapala się dioda czerwona (przechodzimy do programowania). Należy nacisnąć przycisk tyle razy na który bieg chcemy przełaczyć centralę wentylacyjną lub w ogóle nie naciskać jeśli chciało się tylko odczytać stan. Po upływie 5 sekund nowa nastawa (jeśli była wprowadzana) jest programowana (sterownik wpisuje do rejstru biegu rekuperatora nową wartość) i diody gasną. To wszystko.

Dim lights

Działa to bardzo sprawnie, efektownie no i przede wszystkim taki system komunikacji nie pobiera nic prądu ! Żona bardzo sobie chwali prostotę i efektowność tego interfejsu.

Program na sterownik PLC realizujący ww. algorytm nie jest najprostszy, ale musi przewidzieć, różne dziwne kombinacje wstukiwane przez obsługujących.

Algorytm sterowanie przez sterownik PLC rekuperatorem 1Algorytm sterwanie przez sterownik PLC rekuperatorem 2

Inne wykorzystanie.

Planuję zwielokrotnić tę instalację bo sprawdza się doskonale. Widocza na zdjęciach druga grupa służyć będzie do sterowania przepustnicą GWC (artykuł wkrótce).