PLC-home.pl

...inteligentny dom zarządzany przez sterownik PLC

Dostęp do RS-485 i One Wire z dowolnego pokoju

W czasie rozwijania oprogramowania na konwerter magistral (one wire -> RS-485) potrzebowałem przetestować łączność ze sterownikiem jak i zasięg magistrali one wire. Sterownik PLC miałem zainstalowany już w kotłowni i niewygodnie by mi było siedzieć z programatorem, układem elektronicznym i termometrami w kotłowni.

Mabistrala RS-485 i Onewire dostępne bezpośrednio z dowolnego włącznikaZ pomocą przyszły wolne pary we włączniku, które były zakończone w kotłowni. Przekrosowałem sobie więc bezprośrednio "na biurko" zarówno magistralę RS-485 jak i One Wire.

Z RS-485 nie było problemów, jednak One Wire na większe odległości (najbardziej odległy od kotłowni pokój) co kilka transmisji przekłamywał. Tuning timerów protokołu (timeslotów read i write) aby dokładnie odpowiadały datasheetom usunął problemy z transmisją.

Mój wniosek: okablowanie hub-and-spoke (architektura gwiazdy - wszystko do centralnego punktu) jest dobrym pomysłem i daje spore możliwości. Mogę teraz połączyć przewody z dowolnego pokoju ze skrętką idącą np. do ogrodu, studni, za meble kuchenne czy do bramy wjazdowej.