PLC-home.pl

...inteligentny dom zarządzany przez sterownik PLC

Monitoring na dużą skalę, czyli 13000 zmiennych online

Moja zabawa z projektem plc-home.pl przerodziła się w poważny i profesjonalny projekt w pracy.

W domu hobby elektronika, w pracy setki urządzeń

Projekt inteligentnego domu pozwolił mi na rozwój wiedzy i zainteresowań z dziedziny elektroniki i automatyki - czyli poznania odpowiedzi na pytanie jak to działa. Nie pomyślałbym, że kiedyś ...

Pracuję w firmie ATM S.A., która świadczy innym firmom (bankom, ubezpieczycielom, ISP itd.) usługi dostępu do internetu oraz kolokacji. Moja profesja to sieci, czyli usługi dostępu do internetu i transmisji danych. Drugim filarem firmy ATM jest kolokacja w centrach danych. Usługa ta polega na dzierżawie bardzo bezpieczniej (energetycznie, przeciwpożarowo, dostępowo itd.) powierzchni w budynkach o najwyższym standardzie wyposażenia technicznego (UPSy, klimatyzacja, okablowanie, CCTV itd).

Infrastruktura Data Center to setki specjalistycznych urządzeń (część z nich wymieniona na prezentacji poniżej), większość z urządzeń komunikuje się w grupach np. klimatyzatory, wg. założonego projektu.

Pomysł - podłączyć to wszystko po MODBUSie do SCADA !

Po zorganizowaniu finansowania na pilota obejmującego część Data Center przez ponad rok zeszło mi z zebraniem jako takiej dokumentacji "wytycznych do projektowania". Wybrałem dostawcę SCADA i podwykonawcę, który musiał położyć setki metrów kabli, podpiąć urządzenia i zaprogramować system a następnie utrzymać ten system w biegu 24h/7.

Co chciałbym podłączyć pod monitoring? Odpowiedź: wszystko co możliwe. Prawie każde urządzenie techniczne posiada interfejs MODBUS, SNMP, OPC lub styki bezpotencjałowe. Zainstalowaliśmy sporo sterowników PLC, które idealnie pasowały do technicznego środowiska oczekującego bardzo wysokiej niezawodności.

Wynik

Obecnie System monitoringu Data Center ATMAN jest dużym, rozwiniętym systemem produkcyjnym, który monitoruje online ponad 13.000 parametrów pracy Data Center i obejmuje dwa stanowiska operatorskie z dyżurnymi 24h/7.

Prezentacja systemu -> TUTAJ

Jest to projekt nowatorski (state-of-art ;) ) w segmencie Centrów Danych (również w skali europejskiej), dlatego szczegółów nie będzie. :P Za to kilka ciekawostek:

  • Użyliśmy kilkaset termometrów 1-wire i pare tysięcy wejść sterowników PLC.
  • Pobór mocy Data Center ATMAN to ok. 16 MW (MegaWatt!) mocy. SCADA monitoruje online tę moc.
  • Większość z kilkunastu tysięcy zmiennych jest odczytywana ok. 4 razy na sekundę.

 

Bezpieczne i naprawdę monitorowane Centrum Danych.

Mogę szczerze polecić jakość infrastruktury http://www.atman.pl/centrum_danych_atman_warszawa do której miałem ten mały wkład.