Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Elektryka >

Zabezpieczenia przed i po przekaznikach - obwody swietlne

Strony: [1]
Drukuj
Autor Wątek: Zabezpieczenia przed i po przekaznikach - obwody swietlne  (Przeczytany 9073 razy)
Honkoponko
Jr. Member
**

: Grudzień 21, 2014, 00:37:51 am »

Witam

Wlasnie koncze realizacje inteligentnego domu. Mam jedna watpliwosc - elektryk ktory robi u mnie instalacje powiedzial ze nalezy obwod swietlny zabezpieczyc bezpiecznikiem przed i po przekazniku.(patrzac od sterownika/szafy)
przekazniki sterowane napieciem 24V z Siemens.  Przed przekaznikiem mam kilka obwodow swietlnych na jeden bezpiecznik(16A). Po przekazniku mam indywidualnie bezpieczniki do kazdego obwodu (16A kazdy), ktore grupami ida na roznicowki.

Zastosowane przekazniki to na testy bistabilne (nie wiem czy nie lepiej monostabilne)
Wszystko w miare rozumie ale czy napewno trzeba zabezpieczac swiatlo po przekazniku (patrzac od strony sterownika)??
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2014, 00:43:11 am wysłane przez Honkoponko »

Honkoponko
Jr. Member
**

#1 : Grudzień 21, 2014, 04:04:18 am »

Jeszcze dodatkowe informacje
Bezpieczniki jak i przekaznik(F&F) sa na 16A (przekaznik pracuje do 16A).

Czy nie powinno sie tylko dawac przed przekaznik (patrzac od szafy) bezpiecznika zgodnego z faktyczny zuczyciem swiatla + zapas (czyli jak mam 4x60W licze prad dodaje iles zapasu i daje taki bezpiecznik przed) i wtedy bezpiecznik po przekazniku jest juz zbyteczny.
Wtedy jesli bedzie problem z obwodem to bezpiecznik wylaczy napiecie a ze bedzie to prad mniejszy niz 16A to nic sie nie stanie przekaznikowi jak i z wyjsciem 24V z sterownika sterujacym tym przekazikiem.
Dobrze mysle czy nie?

bogasman
Sr. Member

#2 : Grudzień 21, 2014, 15:01:02 pm »

Schemat poprosimy albo chociaż rysunek poglądowy albo fotki jakieś w dobrej rozdzielczości. W kwestii formalnej, pojęcie bezpiecznik to nie to samo co wyłącznik np. nadprądowy.

synagoga
Jr. Member
**

#3 : Grudzień 27, 2014, 16:35:30 pm »

Honkoponko... 4x60W to masz 240W mocy na obwodzie. Jak chcesz zastosować zabezpieczenie... 16A jak piszesz w pierwszym poście to o wiele za dużo. Bezpiecznik powinien zabezpieczać obwód przed skutkami zwarć i przeciążeń. Dla tej mocy, zastosowałbym bezpiecznik 10A o charakterystyce B. A jeszcze lepiej jak zastosujesz na każde źródło indywidualne zabezpieczenie. Musisz pamiętać że każdy bezpiecznik typu S pomimo ze ma podany prąd znamionowy np. 10 A to rozłącza obwody chronione  znacznie powyżej jego  prądu znamionowego. Dlatego mamy odpowiednie charakterystyki B, C, D Jeżeli zastosujesz 10A B to prąd wyłączenia będzie wynosił 10 x B, jeżeli C to podobnie 10 x C. Wartości charakterystyki B to 3-5 In a dla  C to 5-10 In In - to prąd znamionowy bezpiecznika. Czyli człon nadprądowy zadziała dla "B10"   od 30 do 50 A.
Więcej informacji o dobieraniu bezpieczników S znajdziesz w literaturze albo w internecie.
Położenie kilku przewodów - jak wiele osób wyobraża sobie pracę elektryka, to nie wszystko- to zrobi każdy nawet... pomocnik murarza...*
Najważniejsze zadanie elektryka jest zaprojektowanie instalacji, dobór właściwych zabezpieczeń do specyficznych warunków, i za to bierze pieniądze.
Już dawno minęły czasy kiedy na zabezpieczenie mieszkania stosowało się 1 bezpiecznik montowany na przewodzie fazowym i 1 na neutralnym. jeszcze w latach 80 takie instalacje były wykonywane**. 
Teraz każdy obwód o mocy >2KW powinien być chroniony osobnym wyłącznikiem różnicowo-prądowym i bezpiecznikiem. Np. piekarnik w kuchni albo zmywarka czy pralka, nie wspomnę już o odbiornikach w szczególnych miejscach jak łazienka czy pralnia. Tam jest to konieczność.
Stosowanie róznicówek np. 63A i grupowanie do niej kilku czy kilkunastu obwodów mija się z celem.
 Jakby co to możesz pisać na prv
* - wcale temu panu, ani nikomu innemu - nie mam zamiaru ujmować umiejętności.
** - co się działo kiedy został przepalony bezpiecznik na przewodzie neutralnym a było powszechnie stosowane "zerowanie" - np. pralki czy lodówki - to łatwo sobie wyobrazić.

McTommy
Full Member

#4 : Styczeń 04, 2015, 16:56:08 pm »

Witam,
Zgadzam się z kolegą, który uważa że to zbytek. Chodzi o bezpieczniki za przekaźnikami. Chyba że masz 1000 wattowe żarówki ale pewnie nie. W przyszłości i tak przejdziesz na ledy. Przekaźnik jest w pewnym sensie sam w sobie bezpiecznikiem. W ciągu dwóch lata gdy mieszkam w moim domu nigdy nie zdarzyła się sytuacja aby strzelił przekaźnik czy bezpiecznik. Wydaje mi się że to kwestia odpowiedniego podłączenia obwodów do bezpiecznika - dobrania z głową. Dodatkowe bezpieczniki na każdy obwód to miejsce w rozdzielni. Ja dla przykładu mam 75 obwodów świetlnych. Jak miałbym upchnąć te dodatkowe elementy to musiałbym się popłakać :-).
pozdrawiam
Tomek

DemoKRK
Nowy
*

#5 : Styczeń 04, 2015, 22:28:43 pm »

Cytat: synagoga  Grudzień 27, 2014, 16:35:30 pm
Czyli człon nadprądowy zadziała dla "B10"   od 30 do 50 A.
Więcej informacji o dobieraniu bezpieczników S znajdziesz w literaturze albo w internecie.
No właśnie. Temat ochrony przekaźnika (czy też stycznika) przed "zespawaniem styków" jest bardzo ciekawy i ważny. Przeszukałem trochę stron producentów przekaźników i nie mogę się prawie nigdzie w kartach katalogowych doszukać wartości max prądu (chwilowo) jaki wytrzymają styki. Nasuwa to przykry wniosek że prąd max jest w zasadzie równoznaczny z nominalnym. I tu pytanie.
Jak zabezpieczyć przekaźnik o prądzie znamionowym 16A wyłącznikiem nadprądowym, skoro nawet 10A "eska" o charakterystyce A przepuści prąd rzędu 30-40A. Czy ktoś ma praktyczny patent na to? Oczywiście poza zakupieniem przekaźników na 40A, czy styczników na takie wartości bo to już są koszty rzędu 60PLN/szt wzwyż.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 04, 2015, 22:31:09 pm wysłane przez DemoKRK »

synagoga
Jr. Member
**

#6 : Styczeń 08, 2015, 19:45:47 pm »

Najwięcej problemów podczas przełączania sprawiają odbiorniki indukcyjne. Czysta rezystancja to :pikuś"
Normalna żarówkę zwykły przekaźnik przełączał w ciągu swojego żywota 10 tys razy... albo i więcej....  ale świetlówkę to już zrobi o połowę mniej - bo zawiera w sobie element indukcyjny.
Aby temu zaradzić, trzeba stosować układy gasikowe, albo używać w układzie 1 odbiornik 1 przekaźnik. Najlepsze są przekaźniki elektroniczne które włączają w zerze. Ale różnica w cenie jest spora... nie pamiętam czy ten stosunek wynosi 4:1. Czyli za 4 zwykłe mamy 1 co przełącza przez "0"

Honkoponko
Jr. Member
**

#7 : Styczeń 15, 2015, 18:17:28 pm »

Witam

Dzieki za odpowiedzi.
W linku schemat pogladowy - mam nadzieje ze to zrozumiale.

Dalej nie rozumie sensu zabezpieczania przekaznika bezpiecznikiem miedzy oswietleniem a przekaznikiem
W takim ukladzie dosc szybko skonczy mi sie miejsce w szafie...
Aha mowimy tylku tylko o oswietleniu.
Moze ktos zerknac i sie wypowiedziec??

DemoKRK
Nowy
*

#8 : Styczeń 17, 2015, 11:18:29 am »

Cytat: Honkoponko  Styczeń 15, 2015, 18:17:28 pm
Witam

Dzieki za odpowiedzi.

Dalej nie rozumie sensu zabezpieczania przekaznika bezpiecznikiem miedzy oswietleniem a przekaznikiem
No nie ma wiekszego znaczenia czy zabezpieczenie masz przed czy po przekaźniku. Problem polega na tym by prąd wyłączenia zabezpieczenia, nie przekraczał maksymalnego prądu jaki może popłynąć przez przekaźnik. Inaczej po kilku takich operacjach (a nawet jednej) styki przekaźnika się "zespawają". O tym pisałem wyżej.
Wydaje mi się że chyba jedynym sensownym rozwiązaniem jest łączenie równoległe styków przekaźnika wielopolowego. Wtedy prąd /3 na każdy styk. 

seru1983
Jr. Member
**

#9 : Styczeń 19, 2015, 09:49:18 am »

Cytat: Honkoponko  Styczeń 15, 2015, 18:17:28 pm
Witam

Dzieki za odpowiedzi.

Ja nie widzę żadnego uzasadnienia dla tego dodatkowego zabezpieczenia zbiorczego. A już na pewno nie o C2, w takim przypadku zawsze wyrzuci Ci zabezpieczenie C2 a nie B6 i nie będziesz miał napięcia na wszystkich obwodach. Może Twój elektryk miał na myśli zabezpieczenie cewki przekaźników, a nie obwód przed przekaźnikiem?

Honkoponko
Jr. Member
**

#10 : Styczeń 20, 2015, 00:44:06 am »

tak chodzilo o zabezpieczenie przekaznikow.

Ja tylko nie rozumie i ciagle zastanawiam sie nad koniecznoscia stosowania przed i po przekazniku zabezpieczenia i czy na pewno to jest konieczne

no ale poki mam miejsce w szafie zostawie to tak chociaz kusi troche zeby zklikwidowac te zabezp po przekazniku

kali82
Full Member

#11 : Luty 08, 2015, 11:09:24 am »

Ja także nie widzę potrzeby zabezpieczania już zabezpieczonych obwodów. Przerost formy nad treścią. Ja mam u siebie jeden bezpiecznik s na wszystkie obwody świetlne w danym ponieszczeni. Kazdy obwód zapalany z osobnego przekaźnika. Nie widzę potrzeby zabezpieczać przekaźnika. W ekstremalnym przypadku się spali przekaźnik jak s nie zdarzy zadziałać.

Strony: [1]
Drukuj
Skocz do: