Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Elektryka >

Wspólny neutralny oraz PE dla instalacji elektrycznej w domu

Strony: [1]
Drukuj
Autor Wątek: Wspólny neutralny oraz PE dla instalacji elektrycznej w domu  (Przeczytany 11766 razy)
Dwd89
Jr. Member
**

: Luty 04, 2014, 13:22:01 pm »

Panowie,
przeglądam fora, zbieram informacje już od jakiegoś czasu, remontuje bardzo stary budynek rodzinny.
Kilka razy spotkałem się z informacjami których nie jestem pewien więc wolę założyć ten temat i dopytać o pewne szczegóły.

Instalacja oświetlenia - przewody 1 żyłowe puszczone obok siebie. Dla danego pomieszczenia wspólny neutralny (niebieski) oraz ochronny  PE ( żółto-zielony) oraz dla poszczególnych punktów świetlnych - sterowanych osobne fazy.
Do użycia potrzeba:
przewód DY 0,75mm2 w różnych kolorach
np. szybkozłączki WAGO aby połączyć przewód neutralny dla wszystkich punktów, to samo z przewodem ochronnym (mniej przewodów)

Instalacja gniazd - przewody 2,5mm 1 żyłowe - analogicznie jak powyżej
Czy to jest bezpieczne ?

Jaki przekaźnik do sterowania gniazdem, oraz jaki przekaźnik do sterowania oświetleniem (ledowym jeśli to ma znaczenie).

"Podstawka z przekaźnikiem 24V DC 1p WAGO nr 788-304" będzie się nadawał ?

arturs
Sr. Member

#1 : Luty 06, 2014, 09:10:31 am »

to co opisaleś jest niebezpiecznie !!!!!
nawet nie myśl o takim wykonaniu instalacji..

taki robienie instalacji było ok jakieś 50 lat temu.. N i PE maja iść do każdego gniazda, do oświetleniowych też nie zaszkodzi..
i jeszcze te przekroje 0.75... - teraz przy niskich napięciach lub paru halogenach czy ledach to za mało..

aktualnie do gniazd powinny iść przewody YDYp (płaskie) 3x2,5 a do oświetlenia 3x1,5 (do LEDów ja zrobiłem 2,5). jak chcesz robić na puszkach to puszkę lapiej zasilić np. 3x4..
i te kable masz zamiar w peszlach puszczać czy jak?

a to co opisujesz to prosta droga do 3 rzeczy:

- pożaru
- uszkodzenia odbiorników
- porażenia prądem

myślę że elektryk szybko i sprawnie to połączy

Dwd89
Jr. Member
**

#2 : Luty 06, 2014, 11:46:26 am »

przekrój 0,75mm2 z informacji na głównej stronie: http://plc-home.pl/realizacja-systemu/okablowanie

ale jak to niebezpieczne to faktycznie zostanie 1,5mm2

arturs
Sr. Member

#3 : Luty 06, 2014, 17:59:21 pm »

strona główna to nie prawdy objawione
poczytaj sobie co piszą w np. w sep..
chodzi o to że jak będziesz chciał np. jakieś niskonapięciowe źródla typu led to one owszem są na 12V ale prądy już kilka,kilkanaście lub więcej amper.. i kabel się upali..

Dwd89
Jr. Member
**

#4 : Luty 07, 2014, 09:12:13 am »

rozumiem, dzieki za info bo nauka na bledach bywa bardzo droga a w calym mieszkaniu bedzie od groma ledów.

Rafal_B
Elektryk, automatyk, elektronik
Nowy
*

#5 : Luty 07, 2014, 09:40:04 am »

Zastosowanie przewodu o przekroju 0,75 mm2 (obciążalność długotrwała 12A) do oświetlenia nie jest błędem, przy zachowaniu odpowiedniego zabezpieczenia. Zabezpieczenie B2 będzie jednak droższe od np. B6, bo jest mało popularne. Standardowo stosuje się 1,5 mm2 i zabezpieczenie B6 i tak polecam zrobić.

Niebezpieczne jest za to stosowanie przewodów DY wtynkowo. Przewody takie powinny mieć podwójną izolację, czyli YDY lub podobne (YDYp, YDYżo, YDYpżo itp.)
Niepokoi mnie też połączone N i PE - potwierdź, czy masz instalację TNC czy TNS? Niewłaściwe połączenie w tej kwestii może się skończyć tragicznie..

Rafał

Ps.Widzę że roztrząsasz podstawowe kwestie, znajdź proszę lokalnego elektryka który przyjedzie na budowę, pomoże Ci wykonać instalację bezpieczną, bez błędów i który się potem pod tym podpisze.

Rafal_B
Elektryk, automatyk, elektronik
Nowy
*

#6 : Luty 07, 2014, 14:25:13 pm »

Ps. Oczywiście stosuj osobne przewody do każdego punktu świetlnego. Przy małych przekrojach należałoby policzyć jeszcze spadek napięcia. Łączenie przewodów w puszkach nie ma sensu, bo oszczędność marna a ryzyko awarii dużo większe,

Rafał
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2014, 14:30:35 pm wysłane przez Rafal_B »

Dwd89
Jr. Member
**

#7 : Luty 19, 2014, 08:32:07 am »

Dzięki serdeczne za udzielone odpowiedzi,

Przewodu ochronnego celowo nie rysowałem gdyż byłoby trudniej się w tym połapać. Niemniej zasada identyczna jak dla przewodu niebieskiego (N).

Tłumaczenie:
Przewód brązowy: Roleta w górę
Przewód Czarny: Roleta w dół
Przewód Czerwony: Obwód gniazd

Przewód: 5x2,5mm DY lub YDYP w plastikowym kanale.
Bezpiecznik musi dobrać ktoś mądrzejszy ode mnie.

Dzięki temu rozwiązaniu w rozdzielni będzie znacznie mniej przewodów. Oszczędność na przewodach praktycznie groszowa więc się nie liczy.  

Miałem zamiar połączyć przewód N za pomocą złaczek jak na zdjęciu:

Rozumiem że rozwiązanie z wspólnym przewodem N oraz PE podchodzi pod prowizorkę i nie wolno tak robić.

synagoga
Jr. Member
**

#8 : Sierpień 10, 2014, 06:05:42 am »

Jedyne co możesz połączyć razem to przewód ochronny żółtozielony.
Niebieskiego przewodu N Nie powinno łączyć się z innymi w puszkach rozgałęźnych, ale w rozdzielni przy bezpiecznikach.
Do obwodów oświetleniowych możesz  używać przewodów które mają długotrwałą obciążalność dla mocy 1000W - 5A bo więcej chyba w mieszkaniu nie będziesz instalował. Dla takiej mocy zainstalowanej to wystarcza 1mm2. Jako linia zaslilająca kilka gniazdek  to min 2,5mm2 ale już od puszki rozgałęźnej  od LZ - gniazdko wystarcza 1,5mm2.
Jeżeli będziesz miał gniazdko podwójne to już musisz dać 2,5mm.
Nowe instalacje co staram się propagować wykonuję jako jeden obwód - zabezpieczenie.
Nie grupuje więcej jak 2 gniazda na 1 bezpiecznik, i oświetlenie 2 pkt na bezpiecznik.
Jeżeli chodzi o pomieszczenia szczególnej troski, łazienka, kuchnia - to tam daję tylko 1 odbiornik na 1 zabezpieczenie L+N 2w1 bezpiecznik + różnicowoprądowy.
Może to zabrzmi jak autoreklama, ale takie możesz kupić u mnie.
http://www.orbitvu.co/001/gJfe9GewbKujYYWVXecJQ7/ov3601/3/view?newembed=yes&width=300&content2=yes&height=250
http://www.orbitvu.co/001/WDuzeafJeT56G5rhLZeSSC/ov3601/3/view?newembed=yes&width=300&content2=yes&height=250
nie spotkałem się w handlu z takimi więc dla własnej potrzeby sprowadziłem je od producenta, i skutecznie je wykorzystuję w moich instalacjach. Jeżeli chcesz mogę i Tobie sprzedać.
Jeżeli moderator nie będzie zadowolony z tej informacji - usunę je.
Dlaczego L+N ? Z prostego powodu... Podczas kiedy jakiekolwiek urządzenie jest podłączone do zasilania i pracuje, to na przewodzie N występuje napięcie. Nie wynosi ono napięcia sieci ale jest.
Normalne... podczas pracy prąd płynie poprzez przewód fazowy i neutralny, ale napięcie zasilające wynosi na przewodzie L - 230V a na N - tyle ile wynosi różnica pomiędzy L a spadkiem napięcia na odbiorniku. Nie wierzysz? Zmierz miernikiem potencjał pomiędzy N a uziemieniem.
Ze względów bezpieczeństwa zacząłem stosować takie wyłączniki.
I wszystkim polecam.

Strony: [1]
Drukuj
Skocz do: