Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Inteligentny dom funkcjonalności >

włączniki - liczenie klików czy czasu wciśnięcia?

Strony: [1]
Drukuj
Autor Wątek: włączniki - liczenie klików czy czasu wciśnięcia?  (Przeczytany 5269 razy)
arturs
Sr. Member

: Sierpień 04, 2014, 20:31:18 pm »

pozwólcie że rozwinę od innej strony problem o którym pisał kolega w tym wątku:
http://plc-home.pl/forum/dwuklik-przytrzymanie-wlacznika-itp-t533.0.html
o ile tam była kwestia technikaliów tu chodzi mi o co innego.. jestem świeżo po przeprowadzce i bawię się (coś tam zmieniam w programie) sterownikiem..
zrealizowałem sobie testowo parę funkcji na "żywym domu" i teraz mam pewne dylematy, natury.. powiedzmy - filozoficznej
zaznaczam że dyskusja nie powinna sprowadzać się do technikaliów ale do ogólnej koncepcji działania.. głównie chodzi o włączniki do światła bo to najbardziej widoczne:
powiedzmy że mam w każdym pomieszczeniu po dwa różne obwody oświetleniowe - górne i LED.. pierwsza koncepcja była taka że robimy włączanie za pomocą kliku, dwukliku itp.
no i okazało się to zajebiście niewygodne.. osprzęt mam przyzwoity (legrand celiane, wygodny itp.) ale dla użytkownika główną niewygodą jest CZAS.. bo przy liczeniu jest tak:
klik...czas (np. 2 sekundy) ... PLC myśli - był 1 klik to zapalam górne światło... były dwa kliki - zapalam LED.. ale człowiek zawsze musi CZEKAĆ na reakcję.. a to bardzo wkurza..
zwłaszcza jak w odwiedziny przyjdzie ktoś z zewnątrz.. który nie zna obsługi i chce iść do WC..
natomiast przy liczeniu czasu jest tak że krótki klik robi to czego się każdy spodziewa - światło górne.. - czyli klik-świeci, klik - nie świeci.. dopiero jak potrzymamy powyżej 1s - LED świeci/nie świeci.. powyżej 2 czy 3 sekund - wszystkie obwody gasną.. i to chyba lepsze podejście..
jak macie to u siebie i co goście na to ?

koles
Full Member

#1 : Sierpień 04, 2014, 20:58:10 pm »

Moim zdaniem, osprzęt powinien zachowywać się tak, jak wszyscy tego oczekują - czyli światło powinno się włączać czy wyłączać natychmiast po naciśnięciu włącznika. Inne rozwiązania zdezorientują użytkowników.
Jak chcesz załączać dwa obwody, przełącznik powinien być dwuklawiszowy.
Bajery typu dwuklik, przytrzymanie oczywiście wchodzą w grę do realizacji funkcji dodatkowych, na przykład zgaszenia wszystkich świateł na piętrze itp. - ale i tak przy pierwszym kliku powinna aktywować się funkcja standardowa. Albo, jeśli masz dwa obwody, możesz zrobić coś takiego:
- pierwszy klik - zmieniasz stan górnego światła
- drugi klik po mniej niż 0.5s - zmieniasz stan LED
- trzeci klik po mniej niż 0.5s - zmieniasz oba światła
czy coś w ten deseń, jak Ci będzie pasować. Na przykład można pierwszymi dwoma klikami załączać, kolejnymi dwoma wyłączać w odwrotnej kolejności.
Osoba nieświadoma nigdy nie odkryje, jak załączyć LEDy, ale nie będzie się wkurzać na niedziałający przycisk.

jahu
Sr. Member

#2 : Sierpień 05, 2014, 07:11:29 am »

Opóźnień nie da się uniknąć, bo zawsze musi być jakiś czas na wykrywanie kolejnych kliknięć. Uważam, że tak jak @koles napisał, zliczasz kliknięcie i czekasz określony czas na kolejne, jeżeli timer odliczy do końca to wykonujesz działanie, jeżeli klikasz kolejny raz zanim timer doliczył do końca to resetujesz timer i timer liczy od początku. Wydaje mi się, że 0.5 sek. jest zbyt małym czasem i należało by ustawić co najmniej 1 sek. Moim zdaniem najlepiej zrobić to tak:

- 1 klik - zapala światło
- 2-gi klik zapala LED
- przytrzymanie wciśniętego klawisza 2 sek. wyłącza wszystko

arturs
Sr. Member

#3 : Sierpień 05, 2014, 08:45:21 am »

no dobra, chce zapalić tylko LEDy - klikam raz i drugi - i czy po pierwszym kliknięciu zapali mi się górne czy nie? trzeba czekać do 2-3 sekund?
przychodzą goście - wchodzi ktoś do ubikacji, klika raz, nie świeci nic.. klika drugi.. na dodatek klawisz "odbija" więc coś nie tak..
albo wchodzisz z czymś w rękach wieczorem, łokciem w wyłącznik stukasz i nic.. czekasz 2-3 sekundy i światło..
wydaje mi się że w pogoni za bajerami tracimy funkcjonalność i naturalne odruchy..
wczoraj posiedziałem przy sterowniku, kazałem klikać żonie i córce i doszedłem do wniosku że najbardziej naturalne jest potrzymanie chwilowe (do 1 s) i dłuższe(1-4s) , dodatkowo funkcja wyłączająca np. wszystkie światła na piętrze to trzeci czas (powyżej 4s) i to jest dosyć naturalne.. wchodzimy, klikamy i górne światło mamy zapalone.. potrzymamy dłużej i puszczamy - dodatkowe.. ale potrzymamy jeszcze dłużej (co robimy rzadko) i trzecia funkcja odpala - tylko co ważne - ostatnia funkcja odpala już z naciśniętym klawiszem a nie po jego puszczeniu..
oczywiście można też jak ktoś ma chęć dorobić diody i binarnie wybierać nr funkcji

primary1
Full Member

#4 : Sierpień 06, 2014, 00:08:02 am »

Ja mam zrobione tak:
Krótkie kliknięcie to standardowa akcja - zapalenie/zgaszenie światła.
Tu nie ma żadnych opóźnień, światło się przełącza od razu po puszczeniu przycisku.

Dłuższe wciśnięcie (ponad 1s) aktywuje timer 0,5s, który pozwala na jeszcze jedno kliknięcie, które nie musi być wykonane.
Czyli mam do dyspozycji takie kombinacje:
1. Krótki klik - reakcja natychmiast po puszczeniu przycisku
2. Długi klik - reakcja 0,5s po puszczeniu przycisku
3. Długi klik -> Krótki klik - reakcja natychmiast po wciśnięciu przycisku

Strony: [1]
Drukuj
Skocz do: