Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Systemy zarządzania >

Wizualizacja ioBroker + RPI 3 B+

Strony: [1] 2 3 4
Drukuj
Autor Wątek: Wizualizacja ioBroker + RPI 3 B+  (Przeczytany 4666 razy)
bartek
Full Member

: Maj 28, 2018, 14:54:09 pm »

Cześć,
zakładam nowy wątek, żeby nie śmiecić w poprzednich. @jahu liczę na drobną pomoc 

Generalnie odpaliłem dziś obraz ioBrokera (http://www.iobroker.net/docu/?page_id=2563&lang=de) na RPI i uruchomił mi się w trybie tekstowym. Pierwsze pytanie - bo chyba robię coś nie tak. Po wpisaniu komendy
Kod:
sudo raspi-config
mogę niby jakieś rzeczy ustawiać, między innymi to, żeby mi się uruchamiał w trybie graficznym. Najpierw wyskakuje informacja, żeby wykonać:
Kod:
sudo apt-get install lightdm
co oczywiście zrobiłem, a następnie wyskakuje okienko, że error running option B1 Desktop / CLI.
https://1drv.ms/u/s!Ag7xsece7xevnmgHZyG_1jqVuoT_
https://1drv.ms/u/s!Ag7xsece7xevnmbHJJankzjKgQ8c
https://1drv.ms/u/s!Ag7xsece7xevnmdigxixIm8R_hRV

polecenie startx też nie wchodzi

Jakieś wskazówki jak mogę uruchomić tryb graficzny?

gojac
Jr. Member
**

#1 : Maj 28, 2018, 15:21:17 pm »

Witam, tryb graficzny jest nie potrzebny. Z dowolnego innego kompa, w przeglądarce odpal http://ip_raspberyy:8082 (gdzie ip_raspberry to adres twojej malinki) i działaj.

jahu
Sr. Member

#2 : Maj 28, 2018, 18:33:42 pm »

Tak jak @gojac napisał, a jeżeli to nie zadziała to wpisz:
cd /opt/iobroker
./ iobroker start
i dalej w przeglądarce jak napisał kolega

Do zdalnego zarzadzania iobrokerem polecam zapoznać się z SSH

gojac
Jr. Member
**

#3 : Maj 28, 2018, 20:36:10 pm »

Najlepiej wyposażyć się w PuTTY i WinSCP.

bartek
Full Member

#4 : Maj 28, 2018, 22:45:02 pm »

dzięki Wam wszystkim za podpowiedzi
Jutro od rana jak będę miał czas w pracy to będę sobie powoli to ogarniał. Skoro uważacie, że przeglądarka wystarczy to super! Będę się wgryzał w RPI

W zestawie dostałem kartę SD z Noobem, który ma interfejs graficzny między innymi, dlatego myślałem że Jessy z ioBrokerem też będzie miał i będzie się dało to w miarę jakoś prosto i szybko obsługiwać

mguc
Full Member

#5 : Maj 29, 2018, 09:15:27 am »

Wprawdzie mój iobroker "chodzi" na cubietrucku - w razie czego będę się dopisywał tutaj, aby mieć wszystko o iobrokerze w jednym miejscu.. - bo on taki mało znany jest

gojac
Jr. Member
**

#6 : Maj 29, 2018, 15:40:40 pm »

Mój chodzi na Orange Pi Plus 2e. Przy brakach wydajnościowych można go puścić na kilku maszykach w trybie multihost i rozdzielić funkcjonalności np. adapter history na innej maszynce bo jest pamięciożerny.

jahu
Sr. Member

#7 : Maj 29, 2018, 18:37:32 pm »

Mój chodzi na rock64, 4gb ramu

gojac
Jr. Member
**

#8 : Maj 30, 2018, 06:23:18 am »

To przy okazji pytanie o temperatury procków. Monitorujecie? W Ornage Pi grzeje się mocno. Bez obudowy 65C, w obudowie do 80C. Póki co bez dodatkowego chłodzenia.

jahu
Sr. Member

#9 : Maj 30, 2018, 06:39:56 am »

dobrze zainstalować sobie jeszcze serwer samba, pozwoli to na dodawanie plików bezpośrednio z laptopa do komputerka przez sieć.

gojac
Jr. Member
**

#10 : Maj 30, 2018, 06:51:07 am »

Ja wykorzystuję WinSCP.

jahu
Sr. Member

#11 : Maj 30, 2018, 07:18:53 am »

To przy okazji pytanie o temperatury procków. Monitorujecie? W Ornage Pi grzeje się mocno. Bez obudowy 65C, w obudowie do 80C. Póki co bez dodatkowego chłodzenia.

ja dobrze pamiętam, to w orange pi max. temperatura środowiska pracy to 70*C więc temperatura procka nawet 80*C to nic strasznego. Ja miałem orage pi PC2 i doszedłem do takiego punktu, że nie mogłem zrobić aktualizacji adapterów bo orange pi już padał (grzał się i wieszał), ale po restarcie wracał do życia.

Wspomniał ktoś o adapterze history. Ze swojej strony polecam użycie adaptera SQL (trochę trudniejszy w zainstalowaniu) ale pozwala na używanie bazy danych SQL. Ja mam plan (częściowo już zrealizowany) na zapisywanie "logów" o stanie urządzeń np. gdy włączy ktoś światło w łazience to w bazie danych zapisywana jest informacja o tym fakcie. W wizualizacji mam taką listę

Poza logami będzie miało to jeszcze jedno zastosowanie. Kiedy nie będzie mnie w mieszkaniu na podstawie zapisanych logów będę mógł odpalić tryb "wakacje", który będzie symulował obecność w sposób naturalny załączając urządzenia tak jak robili to domownicy.

bartek
Full Member

#12 : Czerwiec 04, 2018, 14:27:19 pm »

po dłuższym czasie udało mi się wrócić do mojego nowiutkiego RPI3

Połączyłem się z nim dziś w sieci LAN, ogarniam powoli tego ioBrokera, w sumie to nie jest chyba aż tak straszny.
Mam pytanie - chcę ogarnąć sobie na początku prostą komunikację MODBUS z rekuperatorem. No i teraz ściana bo nie mogę nigdzie znaleźć jak się do niego podłączyć po RS485. Czy potrzebuję jakąś przystawkę/konwerter do mojego RPI? Rekuperator ma wyjście RS485 i protokół MODBUS RTU. Znalazłem coś takiego http://linksprite.com/wiki/index.php5?title=RS485/GPIO_Shield_for_Raspberry_Pi_V3.0

Ale jak sprawdziłem porty GPIO to wygląda mi na to, że jest gotowe wyprowadzenie na Tx i Rx - porty 14. i 15. https://pinout.xyz/pinout/pin8_gpio14
Czyli jak podłącze sobie w ten sposób, i skonfiguruję w ten sposób to będzie działać?

jahu
Sr. Member

#13 : Czerwiec 05, 2018, 06:29:47 am »

nie, nie będzie. Malinka ma UART, a to nie jest RS232 czy RS485, gdybyś podłączył bezpośrednio malinkę do rekuperatora, malinka mogłaby tego nie wytrzymać (inne poziomy sygnałów (napięcia)). Jeżeli masz sterownik PLC z RS4855 to możesz użyć go jako pośrednika pomiędzy rekuperatorem i ioBrokerem.

jahu
Sr. Member

#14 : Czerwiec 05, 2018, 10:57:39 am »

krótka instrukcja jak zainstalować i używać adapter Imperi Home do ioBrokera:

Krok 1 - INSTALACJA

tutaj chyba nie trzeba nic opisywać

Krok 2 - UŻYWANIE

klikamy na listę zainstalowanych adapterów i odszukujemy imperihome.0 i klikamy jak poniżej

pojawi się okno (zakładka), na której klikamy w prawy górny róg

następnie dodajemy pomieszczenia w domu. Należy pamiętać, że pole ID powinno być unikalne

teraz możemy dodać nowe użądzenie. Klikam w:

i dodajemy:

ID - pole podobnie jak w przypadku pomieszczeń musi być unikalne np. lampa1, lampa2 itd.
Name - dowolna nazwa np. Światło w kuchni
Type - typ urządzenia. Od wybranego typu zależy jak aplikacja ImperiHome będzie rozpoznawała to co dodamy
Room - chyba jasne
Icon - link do ikony jeżeli chcemy mieć jakąś konkretną, jeżeli pole zostawimy puste to ikona będzie domyślna

PARAM - ta część zależna jest od wybranego typu urządzenia.
dla Switch (dla innych urządzeń działa to podobnie)

State - status urządzenia (np. lampa świeci/lampa nie świeci). Należy wybrać obiekt, który przechowuje informację o tym stanie.
Value - żeby adapter był uniwersalny należy podać jaka wartość State odpowiada dla stanu włączenia (For 1) i jaka wartość State odpowiada dla wyłaczenia (For 0). Domyślnie ustawiłem na true/false, ale również może być to ON i OFF

Cmd - komenda załączenia i wyłaczenia. Należy wybrać obiekt, który odpowiada za włączenie i wyłączenie. Jeżeli Status urządzenia i komenda jego załączenia są tym samym obiektem to w polu Cmd i State należy wybrać ten sam obiekt.
Value - tak samo jak w przypadku State

Od strony konfiguracji samego adaptera to domyślnie działa on na porcie 8090. W aplikacji ImperiHome należy wybrać: My Objects->add a new object->imperihome standart system i następnie podać adres: http://adres_ip:8090

Zachęcam do testowania, proszę tylko pamiętać, że pracuję nad tym adapterem w czasie wolnym, którego aktualnie nie mam za dużo.

Strony: [1] 2 3 4
Drukuj
Skocz do: