Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Systemy zarządzania >

Wizualizacja dla domu z PLC

Strony: [1] 2
Drukuj
Autor Wątek: Wizualizacja dla domu z PLC  (Przeczytany 6268 razy)
mguc
Full Member

: Styczeń 31, 2018, 14:51:14 pm »

Tak się ostatnio zastanawiam- a właściwie rozważam wybór systemu wizualizacji dla mojego plc-domu.
Tyle się tu pisze o systemach typu damoticz czy inny openhub.
Mają one dużo wbudowanych opcji sterowania i nie tylko. Tylko jak to się ma do sytuacji, gdy mamy w "sercu" systemu PLC który został samodzielnie oprogramowany (wago, beckhoff, fatek...).
W końcu cała "inteligencja" mieści się w PLC. Więc czy jest sens dostosowywania się do tych systemów czy może nie lepiej wykorzystać tylko system prezentujący to, co w PLC "piszczy" - bo przecież sterowanie już i tak jest zrobione.
Jak to wygląda w praktyce ? Pytam, bo zastanawiam się czy szukać/wdrażać system typu domoticz czy "normalny" system scada (np. pvbrowser). Jaka jest wasza opinia/doświadczenia  w tej kwestii ?

ficek_f
Full Member

#1 : Styczeń 31, 2018, 22:50:30 pm »

Jako posiadacz inteligentnego domu opartego o PLC Siemensa uważam, że przy takim rozwiązaniu normalny system SCADA jest lepszy - sam mam takie rozwiązanie.
Cała logika jest jak sam napisałeś w PLC, a SCADA to tylko interfejs na komputerze, tablecie lub panelu operatorskim. Nawet jeśli coś się stanie z wizualizacją to PLC nadal działa i system pracuje.

mguc
Full Member

#2 : Styczeń 31, 2018, 23:11:43 pm »

A jaki model sterownika i jaki system wizualizacji kolega zastosował ?
Ja mam sterowanie domu na S7-1200 + moduły oddalone VIPA SLIO. Do tego PLC Frisko do sterowania kotłownią. Teraz przyglądam się jakiejś sensownej "wizualizacji" którą będę instalował na "serwerze" bazującym na płycie Cubieboard. I pewnie będzie to pvbrowser...

jahu
Sr. Member

#3 : Luty 01, 2018, 07:10:33 am »

zainteresuj się ioBroker, jak ogarniesz podstawy to będziesz zadowolony.

mguc
Full Member

#4 : Luty 01, 2018, 10:17:09 am »

Jak ja uwielbiam programy w języku niemieckim...

jahu
Sr. Member

#5 : Luty 01, 2018, 12:23:35 pm »

Jeżeli nie chcesz sam to odpłatnie mogę Ci pomóc w tym temacie. Wizualizacja to tylko jeden z modułów jakie posiada ten system.

mguc
Full Member

#6 : Luty 01, 2018, 20:09:47 pm »

Zassałem obraz i sobie poćwiczę. Zobaczę jak to wygląda na żywo.
Dobrze, że jest coś więcej niż tylko domoticz i openhub..

ficek_f
Full Member

#7 : Luty 02, 2018, 01:17:30 am »

Cytat: mguc  Styczeń 31, 2018, 23:11:43 pm
A jaki model sterownika i jaki system wizualizacji kolega zastosował ?
Ja mam sterowanie domu na S7-1200 + moduły oddalone VIPA SLIO. Do tego PLC Frisko do sterowania kotłownią. Teraz przyglądam się jakiejś sensownej "wizualizacji" którą będę instalował na "serwerze" bazującym na płycie Cubieboard. I pewnie będzie to pvbrowser...

Z racji pracy zawodowej i dostępu do sprzętu mam S7-317 PN/DP + moduły w różnych konfiguracjach (zarówno klasyczne, jak i rozproszone) + SCADA WinCC.
Dodatkowo dwa komputery zabudowane w ścianach wraz z 17" monitorami dotykowymi Advantecha (kiedyś udało mi się kupić je za grosze na Allegro).

jahu
Sr. Member

#8 : Luty 02, 2018, 07:01:20 am »

mam S7-317 PN/DP + moduły w różnych konfiguracjach (zarówno klasyczne, jak i rozproszone) + SCADA WinCC.
Dodatkowo dwa komputery zabudowane w ścianach wraz z 17" monitorami dotykowymi Advantecha

taką konfigurację niejeden chciałby mieć na swoim zakładzie

bogasman
Sr. Member

#9 : Luty 02, 2018, 17:02:12 pm »

PLC i OpenHAB doskonale się uzupełnia. Ma wsparcie dla protokołów Modbus i Fatek.
Podstawową automatykę oraz funkcje wykonawcze np. sterowanie roletami mam zrealizowane w Fateku, natomiast funkcje wywołuję z OpenHABa. Działa wyśmienicie.
Od dłuższego czasu dostępny jest Habpanel, czyli frontend dla Openhaba, który bajecznie prosto się konfiguruje i modyfikuje pod swoje potrzeby. CO więcej w OpenHAB masz dużą społeczność więc nie ma probemu z pomocą.

Warto pooglądać:
https://community.openhab.org/t/custom-theme-in-habpanel-2-1-example/31100
https://community.openhab.org/t/your-setup-for-a-wall-mounted-tablet/22540/7
https://community.openhab.org/t/examples-of-habpanel-solutions/15557
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2018, 17:04:12 pm wysłane przez bogasman »

jahu
Sr. Member

#10 : Luty 02, 2018, 19:30:26 pm »

a tu przykład jak ktoś zrobił sobie wizualizację na ioBrokerze

https://www.youtube.com/watch?v=znWigptw0GE&feature=youtu.be

misiowiec
Full Member

#11 : Luty 09, 2018, 09:34:17 am »

Też się bije z myślami coby zrobić do wizualizacji. Kupiłem nawet RPI 3 próbowałem postawić openhab coś mi to nie idzie z samą instalacją nawet:/
Założenia takie:
-podgląd parametrów pracy domowej instalacji grzewczej z buforem  oraz zmiana nastaw. parametrów itp..
-pomiar temperatur oraz robienie wykresów historycznych
-podgląd pracy PLC i wszelakich liczników które zlicza plc
-no i możliwość załączania osw. ale to w zasadzie bajer bo najlepiej się sprawdzają włączniki na ścianach

czytałem troszkę o Weintek CloudHMI może super tanie nie jest ale też nie powala ceną , każdy telefon czy tablet z tym zadziała

wydaje mi się że konfiguracyjne jest też prostszy troszkę

jahu
Sr. Member

#12 : Luty 09, 2018, 11:02:10 am »

jak już masz RP to na prawdę poleciłbym Ci ioBroker, ale jak miałeś problemy z openhab to niestety ale tutaj może być znacznie trudniej, jednak możliwości jego są ogromne np. poluję w sklepie LM na panele podłogowe. Normalna ich cena to 70zł za m2 jednak wiem, że potrafią je mieć w cenie 50zł za 1m2 (przeoczyłem raz taką promocję). Wykorzystując ioBrokera co 15 min. pobieram ze strony aktualną cenę tych paneli oraz liczbę szt. na magazynie z mojego marketu i jeżeli cena spadnie to ioBroker wyśle na mój telefon powiadomienie (aplikacja pushover) i dodatkowo codziennie o 21 dostaję maila o cenie i ilości opakowań.

jahu
Sr. Member

#13 : Luty 09, 2018, 11:14:20 am »

c.d.
- Dorobiłem sobie sterowanie głosowe (ale bardziej to bajer, po jakiejś chwili nudzi się i człowiek przestaje używać)
- wizualizacja - najlepsza jaką widziałem w tego typu projektach (darmowych)
- napisałem własny moduł do integracji z aplikacją ImperiHome (sterowanie ze smartphonów)

a weinteka to nawet kiedyś kupiłem, ale jak dla mnie nadaje się do przemysłu bo do zastosowania w domu to jednak daje zbyt małe możliwości, a zajmuję się automatyką przemysłową zawodowo i z panelami tej firmy mam do czynienia na co dzień i potrafię wycisnąć z nich na prawdę wiele

misiowiec
Full Member

#14 : Luty 09, 2018, 11:21:49 am »

Cytat: jahu  Luty 09, 2018, 11:14:20 am
c.d.
a weinteka to nawet kiedyś kupiłem, ale jak dla mnie nadaje się do przemysłu bo do zastosowania w domu to jednak daje zbyt małe możliwości, a zajmuję się automatyką przemysłową zawodowo i z panelami tej firmy mam do czynienia na co dzień i potrafię wycisnąć z nich na prawdę wiele

cenna uwaga

W zasadzie powalczę jeszcze z RPI na szczęście mam kolegę co trochę programuje więc może pomoże mi ogarnąć jak już uruchomię . Niestety projekt wizualizacji jest coróż oddalany w czasie bo brak czasu żeby się za to zabrać :/

Strony: [1] 2
Drukuj
Skocz do: