Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Systemy zarządzania >

WebHMI SCADA

Strony: [1]
Drukuj
Autor Wątek: WebHMI SCADA  (Przeczytany 252 razy)
bartek
Jr. Member
**

WebHMI SCADA
: Maj 07, 2018, 13:22:50 »

Cześć, czy ktoś z Was już testował połączenie FATEKa z https://sklepiautomatyka.pl/WebHMI-SCADA-w-jednym-urzadzeniu-2xEthernet-WiFi-RS485-2xDO-USB-np-3G-SD-VPN-router-serwer-danych-zdalny-dostep-p787 ?
Wygląda na baaaardzo fajne rozwiązanie

jahu
Sr. Member

WebHMI SCADA
#1 : Maj 08, 2018, 11:27:19 »

webhmi obsługuje modbus'a więc działać powinno bez problemu, ale wydać 3,5 tys. to już trochę szkoda, bo za free masz coś znacznie lepszego do domowych zastosowań (ioBroker).

bartek
Jr. Member
**

WebHMI SCADA
#2 : Maj 08, 2018, 11:32:26 »

Cytat: jahu  Maj 08, 2018, 11:27:19
webhmi obsługuje modbus'a więc działać powinno bez problemu, ale wydać 3,5 tys. to już trochę szkoda, bo za free masz coś znacznie lepszego do domowych zastosowań (ioBroker).
Tutaj zachwyciła mnie prostota i szybkość konfiguracji, natomiast ten ioBroker w języku niemieckim mnie trochę odstrasza...

jahu
Sr. Member

WebHMI SCADA
#3 : Maj 08, 2018, 11:41:12 »

mnie na początku też, ale jak już się "wgryzie" (co wbrew pozorom nie jest takie trudne) to już jest z górki. ioBroker ma ogromne możliwości i pozwala na dużo np. jeżeli masz  modem huawei (np. E3372) to instalując adapter "hilink" możesz dodać do swojego systemu powiadomienia SMS.

bartek
Jr. Member
**

WebHMI SCADA
#4 : Maj 08, 2018, 11:56:19 »

@jahu a możesz mi polecić jakieś tutoriale/manuale na temat tego ioBrokera? Tylko w jakimś ludzkim języku
Bo rozumiem, że trzeba go odpalić na raspberry pi?

jahu
Sr. Member

WebHMI SCADA
#5 : Maj 08, 2018, 12:25:28 »

na poaczątek rp wystarczy, ale potem może okazać się za słabe (ja kupiłem sobie https://www.pine64.org/?page_id=7147). dla testów możesz sobie postawić iobrokera  nawet na starym laptopie i się nim  pobawić. Z tutorialami w ludzkim języku może być ciężko, na początek po prostu korzystaj z tej strony http://www.iobroker.net/docu/?lang=en. Jak załapiesz podstawy to dalej jest już bardzo intuicyjny. Pamiętaj, że ioBroker jest punktem łączącym różne systemy (np. modbus, mqtt, broadlink, SIMATIC S7, parsowanie stron www, itd.). Normalnie te systemy nie mają żadnej możliwości "gadania" między sobą, ale dzięki ioBrokerowi możesz zrobić, że gdy na stronie wp.pl pojawi się informacja, że angelina jolie adoptowała kolejne dziecko to wyłącz telewizor i zapal światło w łazience. Wiem, że ten przykład jest absurdalny, ale pokazuje jakie możliwości daje ioBroker. Ja wykorzystując ioBrokera zrobiłem sobie monitoring ceny paneli podłogowych, które chciałem kupić w LM. Wiedziałem, że cena może spaść więc wykorzystując odpowiednie adaptery ioBroker co 5 minut sprawdzał aktualną cenę paneli w wybranym markecie i w przypadku jej spadku miał wysłać mi powiadomienie na telefon. Dodatkowo codziennie o 21:00 wysyłał mi podsumowanie z aktualną ceną i dostępną ilością na mojego maila.
Jeżeli będziesz chciał pobawić się iobrokerem to zawsze możesz zapytać mnie na tym forum - chętnie pomogę.

mguc
Jr. Member
**

WebHMI SCADA
#6 : Maj 24, 2018, 14:27:06 »

Ostatnio miałem chwilę którą mogłem poświęcić na ćwiczenia z iobrokerem. Udało mi się zrobić komunikację z S7-1200 nie tylko via modbus (co ogarnąłem wcześniej) ale także porzez adapter obsługujący SnapS7 bezpośrednio. Teraz mogę czytać/zapisywać wszystkie zasoby tego sterownika. Następne elementy do rozpoznania.. następnym razem.

To co mi się spodobało - program zainstalowany na serwerze.. a obsługa od razu na dowolnej maszynie w sieci poprzez przeglądarkę.. fajne to rozwiązanie.

bartek
Jr. Member
**

WebHMI SCADA
#7 : Maj 24, 2018, 14:41:59 »

a testował ktoś z Was oprócz tego ioBrokera na przykład openHab? Wydaje mi się, że są podobne do siebie, wiadomo praktycznie darmowe. Ale boję się, że nie będę miał czasu tego ogarniać. Ten webHMI na prawdę kusi

jahu
Sr. Member

WebHMI SCADA
#8 : Maj 25, 2018, 06:39:00 »

testowałem: openhab, openremote i ioBrokera

jak dla mnie ioBroker bije ich na głowę, uważam, że jest bardziej przyjazny.

Jeżeli chcesz kupić to WebHMI to pomyśl tylko co chciałbyś umieścić w nim teraz i co w przyszłości (np. obraz z kamer). Musisz również pamiętać, że w rozwiązaniach dedykowanych do automatyki domowej często masz już sporo gotowych modułów np. do komunikacji z piecami, klimatyzatorami, TV, które używają własnych standardów komunikacji, w webHMI sam będziesz musiał to zrobić.

bartek
Jr. Member
**

WebHMI SCADA
#9 : Maj 25, 2018, 08:25:12 »

no dobra, przekonałeś mnie do tego ioBrokera, jak nie będę ogarniał to będę Cię męczył żebyś coś pomógł
Kupię sobie RPI3 B+, nie mam jakiś strasznych wymagań to na początek powinien wystarczyć.

jahu
Sr. Member

WebHMI SCADA
#10 : Maj 25, 2018, 09:21:53 »

chętnie pomogę, a jak ioBroker się nie spodoba, to zawsze można zainstalować KODI i kupić ten webHMI. Malinka się nie zmarnuje

bartek
Jr. Member
**

WebHMI SCADA
#11 : Maj 25, 2018, 09:37:32 »

haha no dokładnie tak, RPI się nie zmarnuje przecież!
Już mam w koszyku RPI

Tylko się zastanawiam, i widzę pierwszą przeszkodę - jak skomunikuję się Fatek->RPI. Jak uda mi się ogarnąć komunikację z Fatekiem, to będę w domu

jahu
Sr. Member

WebHMI SCADA
#12 : Maj 25, 2018, 11:37:08 »

masz moduł komunikacyjny FBs-CBE? jezeli tak to ioBroker ma adapter do komunikacji po modbus TCP (i RTU również). Ja mam fateka z tym modułem i mi hula.

bartek
Jr. Member
**

WebHMI SCADA
#13 : Maj 25, 2018, 12:08:57 »

W Fateku mam moduł FBs-CBEH - ten z własnym serwerem www. (Ale to co oferuje Fatek to jakieś nieporozumienie. Fakt - działa bardzo fajnie, ale jest tak brzydkie, że wstydziłbym się to komuś pokazać. Do tego bardzo mała funkcjonalność.)

Z tego co już się zdążyłem zorientować, to w tym ioBrokerze doinstalowuję gotowe moduły (adaptery), tak? I je później sobie odpowiednio konfiguruję i to śmiga. Do tego jakiś moduł serwera www + moduł z wizualizacją i gotowe? Możesz mi podpowiedzieć jak się nazywa ten adapter do obsługi Modbus TCP / RTU ? Znalazłem jakiś "MQTT" ale nie jestem pewien czy o ten dokładnie Ci chodzi.

PS. Malinka zamówiona. W poniedziałek powinienem ją dostać to będę testował Wielka szkoda, że jest mało materiałów w ludzkim języku Smutny

jahu
Sr. Member

WebHMI SCADA
#14 : Maj 25, 2018, 12:14:19 »

adapter modbus https://github.com/ioBroker/ioBroker.modbus

demo iobrokera http://iobroker.click/

Strony: [1]
Drukuj
Skocz do: