Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Inteligentny dom funkcjonalności >

Symulacja obecności domowników

Strony: [1]
Drukuj
Autor Wątek: Symulacja obecności domowników  (Przeczytany 15623 razy)
Zabezpieczenia24
Nowy
*

: Grudzień 27, 2011, 22:56:40 pm »

Witam
Czy ktoś może już ma taki kod i może go udstępnić lub coś podpowiedzieć

i59
Nowy
*

#1 : Czerwiec 18, 2012, 15:53:08 pm »

Elektronika Praktyczna 7/2006, s.142-144

KrzaQ
Full Member

#2 : Czerwiec 19, 2012, 06:49:28 am »

Wspomniany wyżej artykuł z Elektronika Praktyczna 7/2006, s.142-144

http://ep.com.pl/files/3835.pdf

Pozdrawiam

KrzaQ

fryza1
Nowy
*

#3 : Czerwiec 04, 2015, 16:01:06 pm »

Czy można wiedzieć jaki Algorytm generowania liczby pseudolosowej wybrać i jak to zapisać w fateku?  może ktoś pomóc Smutny chodzi mi o symulację obecności domowników

primary1
Full Member

#4 : Lipiec 13, 2015, 20:43:38 pm »

Do generowania liczb można wykorzystać np.  zegar (aktualną minutę i sekundę) i aktualny czas skanu.
Szczególnie czas skanu jest warty uwagi, bo w sumie jest wartością... losową Do tego oczywiście trochę matematyki i wybranie oczekiwanego przedziału.

Ja z kolei się zastanawiam jak zrobić zapalanie losowego światła.
Na razie sprawdzam w jakim przedziale znajduje się wylosowana liczba i załączam przypisane do tego przedziału wyjście na losowy czas.
Myślę, że da się to zrobić lepiej, ale nie mam pomysłu jak. Podpowiecie coś?

koles
Full Member

#5 : Lipiec 14, 2015, 06:12:24 am »

Zastanawiałem się nad tym kiedyś, niestety nie zrobiłem.
Wyszło mi wtedy, że lepiej zapisać wzorce typu "w salonie świeci się między 21:00 a 23:30" i codziennie do tych godzin dodawać/odejmować losowe liczby minut.

jahu
Sr. Member

#6 : Lipiec 14, 2015, 11:09:23 am »

tak z nudów napisałem sobie tak na szybko programik realizujący zapalanie światła w domu według wzorców.
Idea jest taka:
 - definiujemy sobie różne wzorce według naszego uznania w 32 bit DWORD, za pomocą bitów, gdzie każdy bit odpowiada konkretnemu pomieszczeniu

np. bit 0 - kuchnia
      bit 1 - garaż
      bit 2 - salon
      bit 3 - sypialnia
      .... itd.
w DWORD wygląda to tak (załączone światło dla kuchni i salonu):
     binarnie: 00000000000000000000000000001010
     dziesiętnie: 5

w ten sposób deklarujemy różne schematy (tak aby zapalone światła oddawały jakiś sensowny wzorzec) w osobnych rejestrach

Mając zadeklarowane np. 10 schematów za pomocą losowych liczb z przedziału od 0 do 9 uruchamiany zostaje jeden ze schematów.
Również za pomocą losowych liczb (np. z przedziału od 1 do 59) ustawiany jest czas przez jaki światła będą się świecić. Za pomocą kalendarza można ustawić godziny w których zapalanie świateł będzie działać.

Niestety program, który napisałem nie posiada opisów, ponieważ zawiesił mi się winproladder i po ponownym otwarciu programu wszystkie opisy zostały utracone, więc program można potraktować jako dobre ćwiczenie w analizie cudzego kodu (program jest dość prosty więc nie powinno być problemu). Program zawiera 2 generatory liczb dla wyboru schematu i czasu świecenia oraz mechanizm uruchamiania samego świecenia. Można go odpalić w symulatorze i sobie poeksperymentować, ponieważ program jest bardzo prosty i ma służyć jedynie do zaprezentowania jakiegoś pomysłu, który wymaga rozbudowy.

Jak ktoś będzie miał jakieś pytania to w miarę możliwości będę odpowiadał.

link do programu: http://www.filedropper.com/lightsim

primary1
Full Member

#7 : Lipiec 14, 2015, 11:38:42 am »

No ciekawe rozwiązanie. Dzięki wielkie.

arturs
Sr. Member

#8 : Wrzesień 15, 2015, 09:09:49 am »

najprościej to zegarek i element "losujący" w postaci przycisku czy czujki albo czegoś w tym stylu, nawet zapalenie światła.. czyli
liczymy np. sekundy w kółko a np. ręcznie zapalenie światła powoduje że licznik przepisywany jest gdzieś dalej i traktowany jako zmienna losowa, kolejne zapalenie znowu itp.

primary1
Full Member

#9 : Wrzesień 15, 2015, 17:02:52 pm »

Tak, też pisałem że dobrze jest dodać element losowy.
Tylko że w przypadku symulacji obecności wykorzystanie czujki albo przycisku nie ma sensu bo... nikt w tym czasie nie chodzi po domu ani nie klika w przyciski 
Ja proponowałem wcześniej wykorzystać aktualny czas skanu, albo jeszcze lepiej liczenie czasu w którym czas skanu zmieni się +/- 1ms.

czysty
Jr. Member
**

#10 : Kwiecień 09, 2016, 10:50:09 am »

Ja podszedlem do tematu symulacji troche mniej losowo. Zrobilem cala symulacje w oparciu o tabele. Z kazdego pomieszczenia zapisywane sa do dwoch tabel na kazdy dzien tygodnia (czyli w sumie do 14). Godziny zapalania i gaszenia swiatel z rejestru R4135. Jesli dzien tygodnia zostal powtorzony, to tabela jest zerowana i zapisywane sa nowe godziny. W momencie gdy alarm zostaje uzbrojony, sterownik przeszukuje kolejno wszystkie rejestry z tabeli wlaczenia swiatla, w danym dniu tygodnia i porownuje je z aktualnym rejestrem R4135 (zegar). Jesli znajduje te sama wartosc, to swiatlo jest zapalane i sterownik zaczyna porownywac rejestr R4135 z druga tabela, gdzie zapisane sa godziny wylaczenia swiatla. Jesli znajduje taka sama wartosc, to swiatlo zostaje wylaczane i procedura sie powtarza.
Efekt jest taki, ze symulacja odtwarza swiatla dokladnie w takiej kolejnosci, i w takich pomieszczeniach jak byly one zapalane, w rzeczywistosci przez domownikow.

Paweł
Jr. Member
**

#11 : Czerwiec 09, 2016, 09:56:55 am »

Możliwości jest tyle co programistów
Można światła zapalać wg. wzorca, a interwał losowo.

Szafa
Jr. Member
**

#12 : Czerwiec 10, 2016, 11:28:51 am »

Cytat: czysty  Kwiecień 09, 2016, 10:50:09 am
Zrobilem cala symulacje w oparciu o tabele.
Zapisywanie danych daje możliwość kontrolowania "losowości" włączania oświetlenia, także oparcie pomysłu o tabele tak jak to zrobił czysty jest sensowne.

Cytat: czysty  Kwiecień 09, 2016, 10:50:09 am
Efekt jest taki, ze symulacja odtwarza swiatla dokladnie w takiej kolejnosci, i w takich pomieszczeniach jak byly one zapalane, w rzeczywistosci przez domownikow.
To mi się bardzo podoba. "Uczenie" systemu zachowań użytkowników rozwiązuje problemy związane np z doborem okresu przez który oświetlenie ma być załączone. Eliminuje też załączanie światła np w nocy, jak miało by to miejsce przy pracy losowej.

Paweł
Jr. Member
**

#13 : Czerwiec 13, 2016, 21:58:19 pm »

Przyznam, że mnie też się ten pomysł podoba, trochę dłubaniny ale ok.

marekmakrecki
Full Member

#14 : Listopad 21, 2016, 09:24:30 am »

Jak najbardziej tylko nie ustawiaj według harmonogramu tylko sekwencje po wyjściu użytkownika z domu, po to żeby złodziej nie wiedział kiedy tak naprawdę nie ma właścicieli .
do warunków jak możesz to dodaj czujniki zewnętrzne np.czujnik zmierzchowy, pilota np do zwłoki albo jakieś sterowanie z klawiszy.W takim przypadku za każdym razem symulacja obecności domowników będzie wyglądać inaczej     

Strony: [1]
Drukuj
Skocz do: