Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Systemy zarządzania >

Super prosty program SCADA - IQarium

Strony: 1 [2]
Drukuj
Autor Wątek: Super prosty program SCADA - IQarium  (Przeczytany 10919 razy)
doozersmagic
Jr. Member
**

#15 : Styczeń 11, 2014, 21:09:55 pm »

Cytat: kerok  Styczeń 11, 2014, 19:30:12 pm
<..cut..> instalacja jest przygotowana na inne
funkcjonalności na pewno ada wiec im więcej danych zaimplementujesz do odczytu tym lepiej.

to tak jak u mnie na razie wyjścia binarne, ale już wyślę o ściemniaczach, termometrach, czujnikach wilgotności, żaluzjach, bramach, SMS'ach, kamerach i wiele innych pomysłów. W pisaniu własnego programu fajne jest to że ogranicza Cie tylko wyobraźnia, stąd zwróciłem się na tym forum z prośbą o sugestie.
Mam sentyment do tego forum bo, to właśnie od tej lektury zaczęła się moja przygoda z PLC.

dlatego pj - o ile czytasz jeszcze - dzięki za inspiracje

wracając do IQarium - koduje w wolnych chwilach - więc może potrwać udostępnianie kolejnych funkcjonalności - pomyślę chwilkę i wygeneruję listę funkcjonalności do zaimplementowania w pierwszej kolejności

pozdrawiam

dm

doozersmagic
Jr. Member
**

#16 : Styczeń 11, 2014, 21:19:32 pm »

Cytat: arturs  Styczeń 11, 2014, 15:32:19 pm
co do scen świetlnych i filozofii to zgadzam sie w 100%.. wszystko w plc a tu na cienkim kliencie jeden znacznik on/off

super, powiedz proszę jak poruszasz się w WinProladder'rze i generalnie w schematach drabinkowych?

Cytat: arturs  Styczeń 11, 2014, 15:32:19 pm
co do formatowania to chyba musisz zrobić to po swojej stronie..

zgadza się tak to właśnie zrobię. Jedyne co należało ustalić to jak zamienić wartość całkowitą na zmiennoprzecinkową - i tutaj zastosuję wartości "stałoprzecinkowe" jak przy odczytach z ADA, po konwersji na dziesiętne dwie ostatnie cyferki to 100 części stopnia.

pozdrawiam

dm

seru1983
Jr. Member
**

#17 : Styczeń 11, 2014, 21:31:10 pm »

No niestety, wpisanie w coilach wartosci nic nie zmienilo. :/ W ramach testów zainstalowałem sobie aplikację na tablecie DroidBus/TCP Lite. W niej funkcja 05 zadziałała i zapisało zmienną do sterownika więc nie wiem o co kaman.

doozersmagic
Jr. Member
**

#18 : Styczeń 11, 2014, 21:51:48 pm »

Cytat: seru1983  Styczeń 11, 2014, 21:31:10 pm
No niestety, wpisanie w coilach wartosci nic nie zmienilo. :/ W ramach testów zainstalowałem sobie aplikację na tablecie DroidBus/TCP Lite. W niej funkcja 05 zadziałała i zapisało zmienną do sterownika więc nie wiem o co kaman.

spoko, jak dołączę Cie do betatesterów, to podrzucę wersję IQarium z baaaardzo intensywnym logowaniem do pliku tekstowego - wtedy zapuścisz nową wersję i odeślesz mi mailem log działania - zwykły plik tekstowy. Będzie zabawa będzie się działo

Tymczasem, ja do testowania, gdy jeszcze nie przyjechał kurier z sterownikiem FATEKa używałem Winmodbus'a (http://www.winmodbus.com/help/) - z postów wynika że znasz MODBUS'a więc spokojnie będziesz potrafił zinterpretować to co posyła IQarium do PLC (w tym przypadku Winmodbus'a)

pozdrawiam

dm

doozersmagic
Jr. Member
**

#19 : Styczeń 11, 2014, 22:52:54 pm »

znalazłem "chrząszcza" czytaj bug'a
nie wiedzieć dlaczego w mojej bibliotece obsługującej funkcje 0x01 i 0x05 dałem "zabezpieczenie", że odczyt coil'i może wyć wykonywany wyłącznie z adresów od 0 do 9999 a zapis coil's tylko na coile z adresów od 0 do 2000. A zgodnie z specyfikacją modbusa (http://www.modbus.org/docs/Modbus_Application_Protocol_V1_1b3.pdf) wartości dopuszczalne to od 0 do 65535.
Więc nie byłem zgodny z standardem
Efekt był taki że IQarium nawet nie próbowało się komunikować z PLC - wywaliłem to ograniczenie i zaraz wrzuce na betatestowaczke

doozersmagic
Jr. Member
**

#20 : Styczeń 20, 2014, 20:37:32 pm »

Miło jest mi poinformować, że wystawiłem do beta testów wersję 1.28beta. która:
a) nie ma ograniczenia na ilość wyjść - no dobrze ma ograniczenie na 256 wyjść max
- plik konfiguracyjny XML ładuje się w tle, o czym informuje stosowny komunikat, więc mogłem drastycznie zwiększyć ilość obsługiwanych wyjść
- u mnie działa na 8 wyjściach - tyle mam ich w swoim sterowniku i działa
b) zostało poprawionych kilka innych bug'ów

jeżeli ktoś chce już teraz zainstalować sobie tą wersję (1.28beta) u siebie to chętnie dopiszę do do betatestowaczy o ile ma swoje konto w google+

next step:
- dorabiam ekran wyboru pomieszczenia

pozdrowienia

dm

doozersmagic
Jr. Member
**

#21 : Styczeń 25, 2014, 18:26:49 pm »

Zamykam wątek, gdyż utworzyłem osobną stronę z blogiem i instrukcją obsługi do IQarium: http://doozerslab.wordpress.com/
Bardzo Wam dziękuję za cenne uwagi - i do zobaczenia.

Strony: 1 [2]
Drukuj
Skocz do: