Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Podsystemy wyjściowe >

Sterownie roletami.

Strony: [1]
Drukuj
Autor Wątek: Sterownie roletami.  (Przeczytany 10904 razy)
pj
Global Moderator
Sr. Member

Sterownie roletami.
: Kwiecień 12, 2011, 21:54:24 pm »

Pytanie dla tych który już podłączyli rolety do sterownika PLC.
1. Podłączacie rolety 230V bezpośrednio do PLC czy przez zewnętrzny sterownik ?
2. Standardowo macie silniki 230V czy DC np. 24V ?
3. (część główna mojego pytania) Jaki system monitoringu przeciążenia rolet stosujecie ?

Moim zdaniem jeśli nie zastosuje się kontroli przeciążenia przy pierwszej blokadzie rolety - silnik pójdzie z dymem.

Proszę o opisanie swojego rozwiązania sterowania roletami (nie chodzi o logikę, ale o elektrykę).

PJ

Mario0658
Sr. Member

Sterownie roletami.
#1 : Kwiecień 12, 2011, 23:37:28 pm »

ja mam 230V   
przekaznik zewnetrzny 
wyznaczam czas na otwarcie/zamkniecie    po tym czasie   wylacza  napiecie na kierunek  (kontraktron kontrolny przy zaknieciu)

dziala idealnie  , wlasnie wrzucilem fotek kilka     (suwaczek pionowy okresla polozenie rolety  w %  oraz  graficznie, mozliwosc wprowadzenia w % stopnia otwarcia rolety - przydatne przy obsludze przez WAN)

GG:4010578

Marcin
Sr. Member

Sterownie roletami.
#2 : Kwiecień 13, 2011, 05:13:25 am »

1. Bezpośrednio pod PLC
2. 230V
3. W PLC mam ustawiony maksymalny czas otwarcia po którym odcinam zasilanie, silniki mają jakieś fabryczne zabezpieczenie termiczne i przeciążeniowe, tej zimy 2 razy mi przymarzły.

innovate
Full Member

Sterownie roletami.
#3 : Marzec 04, 2012, 20:23:00 pm »

Skoro zbieramy doświadczenia, to dla potomnych:

Pierwsze próby przez PLC, ale upaliłem przekaźnik Fateka i straciłem jedno wyjście.
Obecnie via zewnętrzny przekaźnik i działa.

sp2fix
Full Member

Sterownie roletami.
#4 : Marzec 05, 2012, 10:29:17 am »

Jeszcze nie podłączałem ale sie zastanawiam jak silnik mozna upalić. Ja mam silniki Portos i tam są krańcówki (regulowane), które odcinają zasilanie w momencie gdy roleta zostanie otwarta lub zamknieta. Nie stosowałem kontraktronów. Ale może się mylę to proszę podpowiedz. Jestem jeszce przed tynkami i moge dodać kontraktrony.

Marcin
Sr. Member

Sterownie roletami.
#5 : Marzec 05, 2012, 11:00:06 am »

Jak silnik nie ma zabezpieczenia przeciążeniowego  i/lub termicznego to jak np. przymarznie roleta to może się upalić.

innovate
Full Member

Sterownie roletami.
#6 : Marzec 05, 2012, 11:53:15 am »

No i oczywiście możesz jeszcze wysłać jednocześnie napięcie na kierunek góra i dół. Też mam portosa i nie ma tam zabezpieczenia przed tym (poza przyciskiem)
Miałem taką sytuację właśnie po uszkodzeniu wyjścia, przekaźnik prawdopodobnie przyspawał się w pozycji złączonej i kiedy podałem napięcie na drugi kierunek silnik zaczął buczeć -prawdopodobnie doszło do zwarcia. Na szczęście po szybkim odłączeniu i zmianie na zewnętrzne przekaźniki działa prawidłowo.

ZawiszaCzarny
Jr. Member
**

Sterownie roletami.
#7 : Luty 01, 2013, 14:27:09 pm »

Może ktoś podesłać jak macie rozpisane sterowanie roletami na PLC Fatek (drabinka). Chodzi mi o jakieś przykłady dla rolet z zabezpieczeniami krańcowymi.

Freyo
Nowy
*

Sterownie roletami.
#8 : Luty 21, 2013, 11:05:09 am »

Witam,
Jestem tu nowy, ale śledzę już forum od jakiegoś czasu, mam juz wszystko rozpisane itd. teraz czas na zakupy.
Aktualnie jestem na etapie zamawiania rolet wraz z napędami do domu. W związku z tym pytanie - bazując na Waszych doświadczeniach, jakie napędy polecacie. Nie chodzi mi o producenta, a bardziej o zabezpieczenia przeciążeniowe. Standardowe napędy mają krańcówki, jeden z producentów proponuje oprócz tych podstawowych "krańcówki elektroniczne" jak sam to nazywa. Chodzi mi o zabezpieczenie zrzucenia napięcia na wypadek blokady rolety. Warto w to doinwestować, czy pozostać przy napędzie standardowym. Różnica w cenie przy liczbie napędów w domu to prawie 3tysie.

Kuba

Strony: [1]
Drukuj
Skocz do: