Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Systemy zarządzania >

Sterowanie to coś więcej niż włącz/wyłącz

Strony: [1]
Drukuj
Autor Wątek: Sterowanie to coś więcej niż włącz/wyłącz  (Przeczytany 3340 razy)
Tom01
Nowy
*

: Sierpień 20, 2015, 09:41:49 am »

Jako, że to mój pierwszy post, witam wszystkich na forum.

Mam w domu pewne rozwiązania automatyki i chciałbym połączyć całość w IB. Chodzi mi o to, że realizacja "IB" za pomocą PLC, cydzysłów celowy, jeśli sterownik posiada TYLKO złącza przekaźnikowe NO/NC to podłączenie czegokolwiek jest banalne, ale tylko na zasadzie włącz/wyłącz. Na przykład włączyć żarówkę, gniazdko czy bieg rekuperatora, za przeproszeniem, idiota potrafi. PLC jest tylko takim wielofunkcyjnym włącznikiem/wyłącznikiem. Stworzenie programu z warunkami, pętlami itp nadal daje tylko na wyniku operację typu włącz lub wyłącz. Chcę coś coś bardziej zaawansowanego - komunikację. Konkretnie system komunikacji między sterownikami realizującymi proste włączenia/wyłączenia a różnymi urządzeniami w budynku. Tak, aby centralny sterownik był w stanie odczytać np stan akumulatorów zasilacza awaryjnego korzystając z sygnalizacji SMNP, sprawdzić stan tonerów drukarki odczytując emaila od niej, wykryć jak są ustawione rolety każdej jednostki klimatyzatora kiedy chłodzi a kiedy grzeje, wykryć zapchanie filtra rekuperatora, skorygować na nim zbalansowanie ciśnień kiedy w kuchni chodzi wyciąg itp. Czytam i czytam a kompletnie nie mam pomysłu jak się za to zabrać. Oczywistym wydaje się zatrudnienie normalnego komputera, iluśtam sterowników PLC i (to najgorsze) interfejsów do urządzeń, np klimatyzatora, rekuperatora, rejestratora monitoringu, sterowników bram, upsa, agregatu, domofonu, centrali tel i innych. I to jeszcze zebrać w jakiś sensowny front-end. Elementy główne, zarządzające, wydają się logiczne, gorzej z interfejsami do poszczególnych ustrojstw. Jedno "gada" po pecetowemu przez USB, inne sygnalizuje swoim protokołem, kolejne jeszcze w inny sposób. Ktoś ma jakieś pomysły?

Tomasz Jurgielewicz

bogasman
Sr. Member

#1 : Sierpień 20, 2015, 09:57:05 am »

Zainteresuj się OpenHABem http://www.openhab.org/

Tom01
Nowy
*

#2 : Sierpień 20, 2015, 12:57:34 pm »

No to mam już pierwszą koncepcję: OpenHAB + rozproszona sieć kontrolerów/interfejsów IP/SMNP/Modbus. W przypadku zwykłego sterowania przekaźnikowego znalazłem takie coś: http://denkovi.com/ip-controllers

Tomasz Jurgielewicz

Strony: [1]
Drukuj
Skocz do: