Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Podsystemy wyjściowe >

Sterowanie roletami

Strony: [1] 2 3
Drukuj
Autor Wątek: Sterowanie roletami  (Przeczytany 18703 razy)
Szynal
Nowy
*

Sterowanie roletami
: Lipiec 03, 2014, 11:00:21 am »

Cześć
Pytanie o techniczną realizację sterowania roletami przy użyciu PLC. Ile stosujecie przekaźników do takiego sterowania pojedynczym silnikiem rolety? Ja aktualnie zatrzymałem się w rozmyślaniach na dwóch przekaźnikach, jednym podaję napięcie 230V na drugi przekaźnik a drugim wybieram kierunek ruchu rolety. Do tego wychodzi mi, że musiałbym użyć dwóch wyjść sterownika PLC (jedno na przekaźnik zasilający silnik a drugie do sterowania kierunkiem). Lub w drugim wariancie również dwa przekaźniki ale zasilanie podawane będzie na obydwa przekaźniki, na stałe, a same przekaźniki będą sterowały kierunkiem jazdy rolety - chyba taki wariant lepszy tylko programowo trzeba zadbać aby obydwa naraz się nie włączyły ;-).

pozdrawiam

WENWOJ
Nowy
*

Sterowanie roletami
#1 : Lipiec 03, 2014, 15:44:35 pm »

Ja stosuje wariant 2. 2 przekazniki na ktore podaje napiecie i uruchamiane sa niezaleznymi wyjsciami w zaleznosci od kierunku ruchu.
PS pomysl z alternatywnym podlaczeniem bardzo mi sie spodobal.

bogasman
Sr. Member

Sterowanie roletami
#2 : Lipiec 03, 2014, 15:53:34 pm »

Wariant pierwszy, o którym pisze Szynal eliminuje problem potencjalnie sklejonego przekaźnika i podania napięcia na oba kierunki jednocześnie i moim zdaniem jest lepszy. Nie znam przekaźnika miniaturowego z podstawką, który by miał 3 pozycje, a w tym jedną neutralną, dlatego chyba nie unikniemy zastosowania dwóch przekaźników.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 03, 2014, 15:59:02 pm wysłane przez bogasman »

primary1
Full Member

Sterowanie roletami
#3 : Lipiec 03, 2014, 21:20:11 pm »

Wariant 1. zabezpiecza sprzętowo silnik rolety przed podaniem napięcia na oba kierunki.
IMO w przypadku sterownika PLC i odpowiedniego zaprogramowania, nie ma takiej potrzeby, ale na pewno nie zaszkodzi.

ajaro
Jr. Member
**

Sterowanie roletami
#4 : Lipiec 14, 2014, 12:50:27 pm »

F&F miał w ofercie jakiś taki dedykowany sterownik do sterowania roletami - chyba to to tak na szybko szukając
http://www.fif.com.pl/46 który od biedy możnaby jakoś pożenić.

Ale ja przyznam że po krótkiej analizie, także ekonomicznej, rozwiązałem sterowanie roletami normalnymi przekaźnikami, jak w wariancie 1 (i było to dobre rozwiązanie, bo potwierdzam że sklejanie przekaźników niestety zdarza się od czasu do czasu).

bogasman
Sr. Member

Sterowanie roletami
#5 : Lipiec 14, 2014, 15:42:39 pm »

Na sklejające się przekaźniki radą jest "układ gaszący" w postaci układu RC taki jak np ten: http://www.tme.eu/pl/details/rc-100n_100r/filtry-przeciwzakloceniowe-tht/miflex/v04eu410kada/.
Wpina się go do zacisków styków po stronie sterowanej i w sumie powinien działać,
ALE
nie daje 100% zabezpieczenia, dlatego wariant 1 wciąż jest najlepszy.

misiowiec
Full Member

Sterowanie roletami
#6 : Lipiec 15, 2014, 09:28:59 am »

Stosując dwa przekaźniki dla ruchu góra dół rolety też można zabezpieczyć się przed podaniem jednocześnie napięcia na podnoczenie i opuszczanie rolety.
Napęcie sterowania dla przekaźnika odpowiedzialnego za ruch w górę puszczamy przez styk NC przekażnika odpowiedzialnego za ruch w dół i analogicznie w druga stronę.
Podobnie się robi przy układach rozruchowych gwiazda -trójkąt dla silników i działa to latami bezproblemowo.

Ja u siebie narazie mam zastosowane sterowniki rolet STR-421 FiF http://www.fif.com.pl/produkt/29/336.
Zastosowałem je dlatego ,że musiałem sterować roletami przez wyłacznik zmierzchowy zanim miałem PLC. I narazie jest tak do dzisiaj -zbieram się z podłączeniem rolet do PLC ale brak czasu i kasy skutecznie blokuje .

Zaletą tych sterowników jest to ,że zajmuja połowe tego miejsca co przekaźniki. Programuje sie czas na zamykanie i otwieranie co we współpracy z wyłacznikami krańcowymi zamontowanymi w roletach działa bardzo fajnie. Problemem będzie tylko podpięcie ich pod PLC gdyż wysterowuje się je +24V a ja mam wszystkie moduły PLC które wysterowują masą.

Chcąc oszczędzić miejsce w rozdzielnicy i wyjścia z PLC można zastosować STR-422 http://www.fif.com.pl/produkt/29/341
Wtedy jedym wyjściem sterujemy raz w gorę raz w dół.

primary1
Full Member

Sterowanie roletami
#7 : Lipiec 15, 2014, 12:08:27 pm »

Cytat: misiowiec  Lipiec 15, 2014, 09:28:59 am
Napęcie sterowania dla przekaźnika odpowiedzialnego za ruch w górę puszczamy przez styk NC przekażnika odpowiedzialnego za ruch w dół i analogicznie w druga stronę.

I to jest bardzo dobre rozwiązanie.

Szynal
Nowy
*

Sterowanie roletami
#8 : Lipiec 17, 2014, 08:10:50 am »

Cześć
A czy do takiego rozwiązania sterowania przekaźnikami, na krzyż przez styki NC, macie może jakiś gotowy schemat połączeń?

Pozdrawiam

misiowiec
Full Member

Sterowanie roletami
#9 : Lipiec 17, 2014, 10:46:56 am »

schemacik przesłałem Ci na maila bo to nie mogę załącznika wkleic:/

bogasman
Sr. Member

Sterowanie roletami
#10 : Wrzesień 10, 2014, 21:01:32 pm »

Pozwolę sobie zrobić link do obrazka
Nadal nie wiem jak to miałoby działać np dla Relpola RM85 i podstawki GZ80.
Zdawało mi się, że chodzi o to, że by przepuścić sygnał załączający cewkę (z PLC 24V) na zaciski A1 i A2 przez zacisk NC i COM "na krzyż", w ten sposób, że załączenie jednego z przekaźników rozłączy (styk NC rozwarty) sygnał sterujący drugiego z przekaźników.
Ale przecież w tym momencie na zacisku COM pojawi się faza, która uszkodzi wyjście sterownika (jeśli wyjścia tranzystorowe). Rozumiem, że to może to zadziałać przy sterowniku z wyjściami przekaźnikowymi ale chyba nie tranzystorowymi?
Czegoś nie łapię? Natomiast wydaje mi się, że można zrobić inaczej, tj. rozłączać przekaźnikami "na krzyż" przez styk NC nie obwody sterujące tylko obwody sterowane, czyli jak załączymy jeden z przekaźników np. rpoleta w górę, to rozwarty zostanie styk NC przez który przepuszczony będzie sygnał sterowany drugiego przekaźnika np. roleta w dół i na odwrót.
Oświećcie mnie jeśli się mylę, najlepiej rozrysowanym schematem dla przekaźnika RM85 i podstawki GZ80.

primary1
Full Member

Sterowanie roletami
#11 : Wrzesień 10, 2014, 22:15:48 pm »

Musisz użyć przekaźnika dwustykowego, np. RM84.
Ja zaprojektowałem sobie płytkę pod rolety i zrobiłem to tak:

Styk NC jednego przekaźnika po załączeniu odłącza obwód sterowany drugiego przekaźnika

bogasman
Sr. Member

Sterowanie roletami
#12 : Wrzesień 11, 2014, 07:32:23 am »

No tak, z RM84 da się to zrobić, natomiast z RM85 nie widzę możliwości innej niż rozłączanie obwodów sterowanych zamiast sterujących.

misiowiec
Full Member

Sterowanie roletami
#13 : Wrzesień 11, 2014, 07:54:28 am »

Generalnie jakieś blokady itp. załączeń robi się na obwodach sterujących w moim przypadku 24V i wyjścia tranzystorowe z PLC.
Nie kombinował bym z obwodami "sterowanymi" powiedzmy wysokoprądowymi bo się zakręcisz a w razie czego kiedyś jakby musiał ktoś inny zrobić jakąś naprawę to zanim by sie połapał o co chodzi to by mu zeszło ze trzy dni .

bogasman
Sr. Member

Sterowanie roletami
#14 : Wrzesień 11, 2014, 09:15:47 am »

Nie wiem jaka jest praktyka automatyków, natomiast z elektrycznego punktu widzenia nie widzę żadnych przeszkód przed "blokadami" po stronie sterującej. Może tylko iskrzenia będzie więcej, i tym samym trwałość przekaźnika się zmniejszy.
Acha, jedna uwaga, w takim układzie na styku NC i NO koniecznie musi być ta sama faza.
No a jeśli chodzi o połapywanie się w obwodach, to przecież to i tak musi być jasno opisane w dokumentacji. Ja do swojej realizacji taką dokumentację przygotowuję, bo nie daj Boże że mi się coś stanie to jakiś najęty automatyk w dokumentacji wszystko musi znaleźć. Osobiście nie zabieram się za nic czego nie znam, nie przeczytawszy wcześniej dokumentacji.

Strony: [1] 2 3
Drukuj
Skocz do: