Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Podsystemy wyjściowe >

Sterowanie rekuperatorem po RS-485

Strony: [1]
Drukuj
Autor Wątek: Sterowanie rekuperatorem po RS-485  (Przeczytany 5899 razy)
DukeNukem
Full Member

: Grudzień 04, 2013, 13:39:26 pm »

Witam Wszystkich.

Jakimś cudem udało mi się wymienić sterownik  i elektronikę w moim rekuperatorze i teraz umożliwia on zewnętrze sterowanie po RSie 485 Próbowałem przeczytać ze zrozumieniem 12 i 13 rozdział instrukcji  ale jakoś tak ciężko mi idzie, a że najlepiej uczyć się na przykładach to może ktoś z Was mógłby mi w tym zakresie pomóc i łopatologicznie wytłumaczyć na przykładach?

1.   Jak bezpiecznie podpiąć  moduł FBs-CM55 (2 porty RS-485) do mojego reku (opis gniazda w załączniku na ostatnie stronie).
2.   Jak skomunikować się z reku i go wysterować, w moim przypadku muszę przesłać 3 bajty danych .

Nie mogłem złączyć żadnego załącznika więc instrukcje do sterownika udostępniam tutaj -> https://dl.dropboxusercontent.com/u/18173185/Reku_RS_485.pdf

Wdzięczny będę za wszelką pomoc i sugestie

Pozdrawiam
Oskar

arturs
Sr. Member

#1 : Grudzień 06, 2013, 00:58:31 am »

masz konwerter rs232/485? jak masz to podłącz i z jakiegokolwiek terminala wyslij te 3 bajty i tyle.. podłączasz normalnie wg schematu.. plus i minus masz opisane w instrukcji.. o ile pamiętwm to plus jest wyżej, w środku minus a na dole masa (w module fatka - mam cm25, z jednym 485).. a jakn ie masz konwertera to funkcją 150 wysyłaj 3 bajty z rejestrów na port i tyle..

DukeNukem
Full Member

#2 : Grudzień 06, 2013, 10:57:55 am »

Cytat: arturs  Grudzień 06, 2013, 00:58:31 am
masz konwerter rs232/485? jak masz to podłącz i z jakiegokolwiek terminala wyslij te 3 bajty i tyle.. podłączasz normalnie wg schematu.. plus i minus masz opisane w instrukcji.. o ile pamiętwm to plus jest wyżej, w środku minus a na dole masa (w module fatka - mam cm25, z jednym 485).. a jakn ie masz konwertera to funkcją 150 wysyłaj 3 bajty z rejestrów na port i tyle..

hmmm... no ja wlasnie dla tego chciałem łoptologicznie... , równie dobrze mógłbym w trzech zdaniach opisać konfiguracje Oracle Data Guard w architekturze High Availability i nikt poza specjalistami w tej dziedzinie nie będzie wiedziałby o czym ja pisze i co oznaczają moje skróty myślowe, bo dokumentacja tych zagadnień jest na kilkaset stron

czemu jakiś konwerter ? jak pisałem wcześniej mam FBs-CM55, a w nim 2 porty RS-485?
terminal to znaczy mój domowy komputer czy może jest coś w programie WinProladder o czym ja nie wiem, czy moze chodzi o taki terminal jako urządzenie z ekranem, którego w zaciszu domowym nie posiadam ?

arturs
Sr. Member

#3 : Grudzień 07, 2013, 22:52:59 pm »

kurcze, po kolei..
chociaż jak zobaczyłem twoją szafkę na blogu to się dziwię trochę że nie masz takich zabawek ..
kalisz trochę od kielc daleko bo bym podjechal i Ci podłaczył
to po kolei.. skoro robisz w serwerach itp. to popytqj kolegów czy nie mają w starych zapasach konwertera rs 232/485..
nie jest niezbędny do działania ale się przydaje do uruchamiania i debugowania..
chodzi mi o to że zapinasz takie cos do kompa, otwierasz port com i wysyłasz bajty wg rozpiski którą dałeś jakimkolwiek terminalem (znaczy programem.. nawet łindołsowym hyperterminalem, chociaż to badziew.. polecam hercules tcp http://www.hw-group.com/products/hercules/details_en.html - oprócz tcp, udp działa też bez problemu po rs232 i można powysyłać wartosci hex)..
no więc podłaczasz to do kompa i wysyłasz komendę sterującą rekuperatorem.. sprawdzasz czy komenda działa zgodnie z oczekiwaniami.. jak działa to sprawdzasz kolejną.. jak rozczytasz już co się dzieje to podłączysz sobie do fateka dwoma kabelkami i za pomocą komendy nr 150 wyślesz co tam potrzeba.. ustawia się port, adres skąd ma pobrać dane i jaka jest dlugosć ramki.. (ale to znajdziesz w opisie funkcji)..
ewentualnie mozesz od razu podłączyć do konwertera rekuperator (jak rs485 to A do A, B do B, rezystor 120omów sobie daruj bo to porzy kilkuset metrach niweluje odbicia) i z fateka wysyłać komendy sterujące za pomocą funkcji 150). z tego co widziałem w opisie to 3 bajty dosyć prosto opisane.. najlepiej zrobic tak że do 3 kolejnych rejestrów wpisać wartosci ktore masz wysłać do rekuperatora i w razie potrzeby modyfikować..

btw. dzisiaj zacząłem skladac reku własnej produkcji z fabrycznym wymiennikiem, sterować będę z fateka za pomocą pwm..

jak cos to pytaj, piszę z tabletu i nie mam pod reką laptopa żeby cos zrobić przykładowego..
« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2013, 23:00:54 pm wysłane przez arturs »

DukeNukem
Full Member

#4 : Grudzień 08, 2013, 17:22:50 pm »

Zakładając że z połączeniem sobie poradzę, ustawieniem parametru portu też to co dalej?
Dodaje do programu funkcje 150 jako parametry podaje Pt:3 SR: R5000 WR: D0
Dodaje MadBus Master Table jako parametr Table starting adress: R5000?
I jak teraz ją uzupełnić jak kolejno muszę przesłać:
   100 (numer urządzenia)
   5 (prędkość wentylatorów)
   1 (reku właczony)

Wdzięczny będę jak ktoś mi to nakreśli (Slave Station, Command, Data size, Master Data Start Adress, Slave Data Start Adress), Slave Station u mnie to 100, Commend to Write i co dalej ?

DukeNukem
Full Member

#5 : Grudzień 08, 2013, 18:54:03 pm »

Wiem. wiem... nie powinno się odpowiadać na swojego maila... ale w sumie wyżej nie napisalem co kombinowałem
Próbowałem tak:
R100=100, R101=5, R102=1

(Slave Station, Command, Data size, Master Data Start Adress, Slave Data Start Adress)
100,Write,3,R100,400100
100,Write,1,R101,400101
100,Write,1,R102,400102

Co jest źle?
Co dokładnie oznacza Slave Data Start Adress? 

arturs
Sr. Member

#6 : Grudzień 08, 2013, 23:23:53 pm »

ustawiasz nie modbustable tylko register table bo nie korzystasz z modbusa
korzystasz z funcki 151, nie 150 - przepraszam, mój błąd, pisałem z pamięci
tam ustawiasz:
Pt  :  port
MD : 1 -
SR : rejestr startowy od któego czyta funkcja tabelę
WR : rejestr roboczy
zresztą, co będę pisał.. obraz wart 1000 słów:

http://clip2net.com/s/6lleAE

to funkcja która przez RS232 (ale to bez różnicy wysyla ciąg do centrali alarmowej satela i odczytuje z niej stan wejść:

SR ustawione na R5110 - od takiego rejestru masz zrobioną tabelę o długości 10 bajtów..
w tabeli masz pierwsze 3 bajty "konfiguracyjne"pierwszy - czy tylko nadaje(0h), czy czeka na odpowiedź (1h), czy odpowiada (81h) ( ja mam 1, Ty chyba 0 bo to nie dialogowe
i drugi (bajty startu i stopu- ja mam 0) trzeci - w tym wypadku 7 informuje że wysłane będzie 7 kolejnych bajtów..
i kolejne 7 - od r5113 do R5119 to to co idzie na port..

to co w WR jest to pierwsze 11 bajtów to jakieś robocze rzeczy, od 12 w górę (czyli w moim przypadku od R2012 będzie to co po RSie fatek odebrał, ale u Ciebie nie będzie takiej potrzeby chyba..
więc u Ciebie powinno być tak że do tabeli wpiszesz na 4-5-6 bajcie to co chcesz wysłać i powinno iść.. sprawdź tylko opis

parę pdfów:
tu na końcu masz opisane:
http://www.multiprojekt.pl/ftp/fatek/_PLC_/szkolenia/instrukcja%20szkoleniowa%20fatek-a.pdf

tu cały rozdział:
http://www.multiprojekt.pl/ftp/fatek/_PLC_/Manual/User's%20Manual%20II%20-%20Advanced%20Application/chapter_13_communicationlink.pdf
od 13-18 a w 13-23 masz strukturę ramki

DukeNukem
Full Member

#7 : Grudzień 12, 2013, 10:37:32 am »

Ja chciałem tylko podziękować arturs'owi, za wyjąśnienia i załączony zrzut ekranu, który rozjaśnił co nieco i pomógł mi w podpięciu reku do Fatek (już wszystko pięknie działa).
Dziękuje 

Strony: [1]
Drukuj
Skocz do: