Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Inteligentny dom funkcjonalności >

Sterowanie prędkościami wentylatora

Strony: [1] 2
Drukuj
Autor Wątek: Sterowanie prędkościami wentylatora  (Przeczytany 9192 razy)
azizi
Jr. Member
**

: Wrzesień 09, 2014, 20:36:39 pm »

Witam. Jestem w trakcie budowy domu i układania elektryki no i napotkałem taki problem. Mam dwa wentylatory (jeden do GWC i jeden na suficie). Czy można na sterowniku regulować prędkościami wentylatorów np. naciśniecie włącznika na ścianie 1x = 1bieg, 2x=2bieg itd.? Nie wiem czy wystarczy rozprowadzić instalacje jak do oświetlenia czy może coś jeszcze przy wentylatorach musi być uwzględnione. Z góry dziękuję za pomoc

jahu
Sr. Member

#1 : Wrzesień 10, 2014, 06:58:00 am »

jeżeli posiadasz regulator prędkości z możliwością podpięcia wyjść z PLC, którymi będziesz wybierał prędkości, lub zadawał prędkość z wyjścia analogowego to tak

azizi
Jr. Member
**

#2 : Wrzesień 11, 2014, 06:57:37 am »

To musi być jakiś specjalny regulator? Czy może masz na myśli w szeregu po wyjściu.

misiowiec
Full Member

#3 : Wrzesień 11, 2014, 08:01:02 am »

To jest mniejwięcej tak:

Do silnika jest potrzebny sterownik ,który będzie zmniejszał obroty podłaczonego silnika/wentylatora.

I teraz od rodzaju sterownika będzie zależało w jaki sposób dasz mu znać czy ma zmniejszać czy zwiększać obroty a może to być zrobione np.
-przez wejście analogowe na które podajesz sygnał np. 0-10V i w zależności jakie podasz napięcie to będą się zmieniały obroty. Tylko żeby podawać taki sygnał z PLC to potrzebne jest w sterowniku wyjście analogowe.
-inne rozwiazanie sterownik do silnika który sie komunikuje z PLC po jakimś protokole ale nie wiem czy wogóle coś takiego jest.

azizi
Jr. Member
**

#4 : Wrzesień 11, 2014, 08:16:22 am »

Ciekawe jak z kosztami takich rozwiązań?

Kończę już powoli układać kable i zostały mi własnie sterowania dwóch wentylatorów i wybór rozdzielni, więc muszę ten temat ogarnąć. Najwyżej puszczę to normalnie przez regulację ręczną ale dam kable aby jak coś mieć możliwość w przyszłości to zmodyfikować.

misiowiec
Full Member

#5 : Wrzesień 11, 2014, 09:52:04 am »

No do tanich rzeczy to nie należy  niestety
Wpadł mi do głowy jeszcze jeden pomysł - jakiś manualny sterownik obrotów do silnika który ma zakres powiedzmy 1-10 i przełacza się ręcznie pomiedzy 1-10 czyli 1 min obr. 10 max obr.  i jakby tak przekombinować ten sterownik tak żeby zamiast tego manualnego przełącznika wstawić przekaźniki powiedzmy dla prędkości 1,5,10 wtedy biorąc ze sterownika trzy wyjscia mamy możliwość uzyskania trzech prędkości wentylatora.

Nie wiem jak jest z wentylatorami ,może można kupić taki wentylator co ma 3 prędkości a przełączanie ich polega na dołączaniu kolejnego uzwojenia itp... wtedy tylko przekaźniki podłączyć.

Rozwiązań jest wiele tylko trzeba poszukać pokombinować ale na to trzeba mieć czas ;P a z tym coraz gorzej.

azizi
Jr. Member
**

#6 : Wrzesień 11, 2014, 10:06:17 am »

Dokładnie, czas.
Dzięki za podpowiedz.
Pusze przewód zasilający przez regulator manualny i do tego dorzucę jeszcze skrętkę. Jak mi coś przyjdzie w przyszłości do głowy to najwyżej przewód na stałe połączę i już.
Podobnie robiłem z zasilaniem do włączników światła na piętrze, tak awaryjnie gdybym chciał mieć manualne włączanie gdzieś.

jahu
Sr. Member

#7 : Wrzesień 11, 2014, 20:19:17 pm »

napisz dokładnie jakie to wentylatory, jak zasilane itp. to zobaczymy co się da zrobić

azizi
Jr. Member
**

#8 : Wrzesień 11, 2014, 20:26:24 pm »

Teraz nie mam osady sobie modelu ale jeden to wentylator kanałowy na 220v do gwc, który już posiadam. Drugi mam zamiar nabyć, typowy wieszany na sufit do mieszania powietrza, też na 220v.

marekmakrecki
Full Member

#9 : Wrzesień 12, 2014, 07:47:39 am »

co do sterowania 0..10v  jest dobe na krótkich odległościach potem napięcie spada lepiej zrobić to prądowo 4..20mA

jahu
Sr. Member

#10 : Wrzesień 12, 2014, 08:01:28 am »

a może użyć 2 regulatory (30zł sztuka) http://sklep.avt.pl/regulator-obrotow-silnika-elektrycznego-zestaw-do-samodzielnego-montazu.html, ustawić na nich odpowiednie prędkości, na zasilaniu dać przekaźniki, które sterowane będą z PLC. W PLC zabezpieczyć aby nie było możliwości załączenia równoczesnego regulatorów, z jakąś zwłoką czasową. Tym sposobem mamy dwie prędkości i użyte 2 wyjścia.
Od razu mówię, że to tylko taki pomysł na szybko i nie sprawdzony na "żywym organizmie"!

marekmakrecki
Full Member

#11 : Wrzesień 12, 2014, 18:41:11 pm »

A może jeden regulator tylko potencjomerty przez przekaźniki  i wtedy masz tyle biegów ile potrzebujesz radziłbym wpiąć przekaźnik na wejściu w momencie zmiany biegu odłączasz zasilanie żeby układ nie wariował

primary1
Full Member

#12 : Wrzesień 12, 2014, 22:00:22 pm »

Masz wyjścia przekaźnikowe czy tranzystorowe?
Jeśli druga opcja, to można wykorzystać PWM, zastosować prosty układ z rezystorem i kondensatorem i podłączyć do tego zaproponowanego regulatora.
W ten sposób będziesz miał płynną regulację w całym zakresie, a do tego wykorzystasz tylko jedno wyjście.

Np:

Niech ktoś mnie poprawi, jeśli się mylę.

jahu
Sr. Member

#13 : Wrzesień 13, 2014, 18:21:43 pm »

powiem szczerze, że nie rozumiem tego rozwiązania z PWM. PWM'em można sterować prędkością silników prądu stałego ponieważ na wyjściu mamy stałe napięcie, a zmiania się tylko stopień wypełnienia impulsu, więc jak by miało to wyglądać w tym przypadku?

arturs
Sr. Member

#14 : Wrzesień 14, 2014, 08:35:32 am »

nie masz racji.. ja mam wentylatory ebm zasilane z 230V ale sterowane PWMem (0-10v).. taki schemat jak powyżej tylko transoptory dodane żeby separację uzyskać i jakby co to nie uwalić wyjścia w PLC.. najlepiej podaj dokładnie jakie to wentylatory bo tak to ciężko cokolwiek napisać

Strony: [1] 2
Drukuj
Skocz do: