Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Elektryka >

Sterowanie oświetleniem, manualnie i PLC

Strony: [1]
Drukuj
Autor Wątek: Sterowanie oświetleniem, manualnie i PLC  (Przeczytany 7961 razy)
pawlakmich
Nowy
*

: Maj 16, 2014, 21:48:53 pm »

Witam!

Jestem w trakcie rozkładania przewodów elektrycznych w swojej instalacji  elektrycznej. Mam zapytanie odnośnie funkcjonowania instalacji oświetleniowej.
Chcę okablowanie oświetlenia rozprowadzić klasycznymi przewodami YDYp 3-5 żylowymi. Tak aby móc sterować oświetleniem niezależnie oraz z PLC.
    Sterowanie wł schodowymi i krzyżowymi, rolę ostatniego schodowego pełnił będzie przekaźnik sterownika. Takie rozwiązanie ma zaletę ze można sterować oświetleniem zarówno wł. klasycznymi przy braku PLC, jak i z PLC, ale w jaki sposób sterownik wie czy załączone jest oświetlenie.
Czy dodanie dodatkowego przekaźnika w obwód załączanego obciążenia (żarówki), rozwiąże problem? Czy taki sposób sterowania oświetleniem będzie wymagało dużo większych komplikacji w drabince PLC?
W jaki sposób u siebie rozwiązujecie sterowanie oświetleniem.
Czy używacie tylko przycisków dzwonkowych niskonapięciowych?

primary1
Full Member

#1 : Maj 19, 2014, 10:52:45 am »

Moim zdaniem bezsensowne komplikowanie instalacji. Ale do rzeczy:
Jeśli chcesz, żeby sterownik miał informację o załączeniu oświetlenia, to tak jak napisałeś, musisz do wejścia podpiąć przekaźnik, którego cewka będzie zasilana razem z oświetleniem.
Z samym sterowaniem oświetleniem w sumie nic się nie zmieni. Chcąc zapalić lub zgasić światło, musisz przełączyć stan wyjścia (czyli przełącza się przekaźnik tak jakbyś fizycznie zapalił światło łącznikiem ściennym).
Minus takiego rozwiązania jest taki, że nie masz podłączonych włączników do sterownika, przez co nie wykorzystasz ich do niczego innego jak tylko zapalania danego światła.

bogasman
Sr. Member

#2 : Maj 19, 2014, 15:11:45 pm »

primary1 ma rację, jaki masz cel w łączeniu klasycznej instalacji z PLC? Boisz się, że Ci sterownik padnie czy co?

pawlakmich
Nowy
*

#3 : Maj 20, 2014, 09:03:23 am »

Witam!

Zastanawiałem się aby móc wykorzystać część instalacji w której mam włączniki schodowe i krzyżowe oraz tradycyjną instlalcję, do ich obwodów wpiąć sterowanie przez PLC.
Co do awaryjności też taka myśl mi przeszła co jeśli sterownik odmówi posłuszeństwa?
Dziękuję za uwagę, faktycznie zostanie tylko możliwość sterowania oświetleniem.

Czyli do włączników oświetlenia lepiej wykorzystać skrętkę, bez tradycyjnych włączników, a sterowanie oświetleniem realizujecie na przyciskach dzwonkowych "chwilowych" czy używacie włączniki schodowe i krzyżowe podłączając do PLC?

bogasman
Sr. Member

#4 : Maj 20, 2014, 09:44:58 am »

Używamy przycisków zwiernych, czyli typu dzwonkowego + skrętka. Można oczywiście użyć przycisków zwykłych, tyle że nie da się na nich raczej zrobić w sensowny sposób wieloklików. Jeśli chodzi o ewentualne uszkodzenie sterownika, to nie jest to znowu taka tragedia. Można mieć przecież drugi egzemplarz w szafie na taką okoliczność, albo puścić co ważniejsze obwody przez manualnie załączane przekaźniki. Cena za zapasowy PLC nie będzie wyższa niż poświęcony czas i pieniądze na kombinowaną instalację.

Dukas
Jr. Member
**

#5 : Wrzesień 13, 2014, 10:56:30 am »

Cytat: bogasman  Maj 19, 2014, 15:11:45 pm
primary1 ma rację, jaki masz cel w łączeniu klasycznej instalacji z PLC? Boisz się, że Ci sterownik padnie czy co?
Jaka jest zywotnosc sterownikow?

marekmakrecki
Full Member

#6 : Wrzesień 30, 2014, 06:07:59 am »

to zależy jak wybierzesz chińszczyne to nie znasz dnia ani godziny lepiej poszykać sterownika znanych marek i takich które są już jakiś czas na rynku u mnie zamontowany jest sterownik ge fanuck można powiedzieć że z odzysku z maszyny ale  działa już 5 lat bez przerw

McTommy
Full Member

#7 : Styczeń 04, 2015, 17:26:27 pm »

Ja miałem nieco inny problem. Otóż przy tradycyjnej instalacji i włącznikach zwykłych, można było zauważyć że włącznik wciśnięty w dół oznacza włączone oświetlenie. W kilku miejscach, moja żona uparła się że chce mieć w przycisku lampkę z informacją że oświetlenie jest wyłączone. Straciłem kilka wyjść i w te klawisze najzwyczajniej wmontowałem diody podłączone do wolnych przewodów w skrętce. Jak światło jest wyłączone to dioda się świeci, jak włączone to nie. To może jest głupie ale cóż. Problemów rodzinnych uniknąć trzeba a jak mówi staropolskie przysłowie "na pochyłe drzewo nawet Salomon nie naleje".
Jeszcze jedno. Jak ktoś wpakuje sobie takie diody to musi je mocno "przymulić" rezystorem lub zastosować zasilacz 1V :-). W nocy przy normalnie włączonej diodzie potrafi oślepić :-)
pozdrawiam
Tomek
P.S. Plusem tego rozwiązania jest to że w domu w nocy jak chodzę, zawsze jest widno. Raz - diody z czujek a dwa - te cholerne ledy. Pierwotnie były czerwone. Ale wydawało mi się że po domu chodzi terminator. Zmieniłem na niebieskie. Podobne do czujek.

synagoga
Jr. Member
**

#8 : Styczeń 08, 2015, 20:00:42 pm »

Ja na takie "oczojebliwe" diody na początku przykleiłem ... zwykłą taśmę papierową .. taka malarską. Trochę osłabiło to światło... Po jakimś czasie te LEDY małej jasności oczywiście... wyjąłem z otworów którymi : mnie szpiegowały: i przykleiłem je do pokrywy wyłącznika... taśma klejącą... na próbę. Światło stało się prawie niewidoczne w dzień a w nocy daje tylko taką poświatę.... która "daje spać"
Na początek proponuje zrobić takie experymenta na 1 wyłączniku albo gniazdku.... i przy zadowalających efektach... robić stopniowo na pozostałych.
pzdr

marekmakrecki
Full Member

#9 : Październik 21, 2016, 09:40:41 am »

najlepiej użyj czujnika zmierzchowego

http://www.inteligentnedomy.pl/index.php/produkty/czujnik-zmierzchowy-dsz-a101

i do tego

http://elektrohurt.net.pl/pl/p/HAGER-EV100-Sciemniacz-uniwersalny-20-1000W/29182

myślę że powinno wystarczyć wrazie czego możesz dołożyć jeszcze jakiś sterownik + ekran  i masz pełne sterowanie

marekmakrecki
Full Member

#10 : Listopad 27, 2016, 16:44:13 pm »

Jeśli jesteś z warszawy polecam obejrzenie oświetlenia hotelu lord w Warszawie akurat tutaj jest to zrobione na dmxie ale to nie o to chodzi 

Strony: [1]
Drukuj
Skocz do: