Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Podsystemy wyjściowe >

Sterowanie nawadnianiem ogrodu

Strony: [1]
Drukuj
Autor Wątek: Sterowanie nawadnianiem ogrodu  (Przeczytany 5830 razy)
syjam23
Jr. Member
**

: Marzec 17, 2015, 13:02:06 pm »

Panowie mam taki problem chcialbym sterowac pompa i dwoma zaworami do podlewania ogrodu. Pompa ma sie zalaczac np o 5 rano i podlewac przez pol godziny. Sa jeszce do tego dwa zawory. Jeden na lini do domu a drugi na lini do nawadniania. Tak jezeli ma byc podlewany ogrod to zawor na dom ma byc zamkniety  a zawor na ogrod otwarty. Zrobilem te dwie lini ezeby woda do podlewani ogrodu nie szla przez filtry. I teraz pytanie jak napisac do tego program, poniewaz nie mam bladego pojecia jak wstawic zegar do programu zeby to wlanczac o okreslonej godzinie. I jak wstawic kalendarz zeby to dzialalo w poszczegolnych miesiacach letnich. Czy moglby ktos podpowiedziec, napisac ten programik?? Pozdrawiam

jahu
Sr. Member

#1 : Marzec 18, 2015, 18:29:07 pm »

jaki sterownik?

jahu
Sr. Member

#2 : Marzec 18, 2015, 19:40:24 pm »

Jeżeli sterownik to FATEK to zainteresuj się tym: http://www.fatek.com/en/data%2Fftp%2FPLC%2FFBs_Manual%2FManual_2%2FChapter_15.pdf

Są tam opisane rejestry, które przetrzymują informacje o aktualnym dniu, miesiącu, roku, itd.
Wiedząc np. że rejestr R4132 przechowuje informację o miesiącu możesz wykorzystać np. funkcję porównania (porównując wartość tego rejestru i np liczby 6) >= i <= ustawić sobie nawadnianie w miesiącach od 6 (czerwiec) do 8 (sierpień)

syjam23
Jr. Member
**

#3 : Marzec 18, 2015, 22:24:23 pm »

dzieki kolego jahu tego mi brakowalo. Sprobuje cos sklecic  Jak sie nie uda bede pisal

arturs
Sr. Member

#4 : Kwiecień 04, 2015, 08:26:15 am »

ja jeszcze planuję - bo ogród dopiero się będzie robić do sterowania dodać prognozę pogody i ewentualnie czyjnik wilgotności bo po co podlewać jak pada.. prognozę i resztę już mam w sterowniku działające, tylko ogrodu nie ma , ale będzie w tym roku chyba..

primary1
Full Member

#5 : Kwiecień 06, 2015, 15:32:20 pm »

Jak zrealizowałeś pobieranie prognozy pogody w sterowniku? Z jakiego serwisu?

arturs
Sr. Member

#6 : Kwiecień 08, 2015, 22:37:58 pm »

z yahoo, przez modbus tcp.. program siedzi na kompie, pobiera pogodę i wysyła co godzinę do plc..
gdzies tu na forum dawalem linka chyba..

primary1
Full Member

#7 : Kwiecień 09, 2015, 09:02:27 am »

A to kojarzę. Dzięki 

Strony: [1]
Drukuj
Skocz do: