Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Podsystemy wyjściowe >

Sterowanie klimatyzacją.

Strony: [1]
Drukuj
Autor Wątek: Sterowanie klimatyzacją.  (Przeczytany 895 razy)
Tomkii
Jr. Member
**

Sterowanie klimatyzacją.
: Kwiecień 07, 2018, 13:08:08 »

Jestem na etapie wyboru jakiejś klimatyzacji. Potrzebna mi moc chłodnicza to około 3,5kW. Raczej odrzucam rozwiązania najtańsze, nie zależy mi też na najdroższych .
I teraz najważniejsze - czy znacie jakieś konkretne marki/modele klimatyzacji które się daje chociaż w ograniczonym zakresie (włącz wyłącz) sterować z zewnątrz (z poza systemów producenckich)?

jahu
Sr. Member

Sterowanie klimatyzacją.
#1 : Kwiecień 09, 2018, 09:15:30 »

co prawda nie używam rozwiązania, które opiszę do sterowania klimatyzacją, ale można tego użyć do klimatyzacji.
U siebie jako podstawowego sterowania (czyli włącz/wyłącz) używam sterownika FATEK + MODBUS TCP. Na komputerze rock64 działa ioBroker, który komunikuje się ze sterownikiem PLC po modbusie, urządzeniami Sonoff POW (ma możliwość pomiaru zużycia energii podłączonego do niego urządzenia) z wgranym do niego oprogramowaniem Sonoff - tasmota. Komunikacja z nimi odbywa się bezprzewodowo po sieci WiFi z użyciem protokołu MQTT. Używam również urządzenia, które nazywa się Broadlink RM Mini 3 Black Bean, które jest takim uniwersalnym pilotem IR, którego możesz nauczyć dowolnych kodów z pilota na podczerwień (np. pilota do klimatyzacji). Komunikacja odbywa się po sieci WiFi z użyciem adaptera (tak nazywane są moduły, które instaluje się do ioBrokera) przeznaczonego dla Broadlink. U mnie broadlink służy do sterowania telewizorem oraz do sterowania pracą automatycznego odkurzacza iLife A4, u Ciebie może służyć do sterowania klimatyzacją. W ioBrokerze możesz również zrobić sobie wizualizację, rejestrować zmiany temperatury, pisać skrypty oraz wiele więcej i to wszystko za darmo.

mguc
Full Member

Sterowanie klimatyzacją.
#2 : Kwiecień 25, 2018, 21:06:56 »

Ja akurat zamiast klimy mam rekuparator firmy Bartosz. O tyle fajny, że ma normalnego rs485 z obsługą ModbusRTU i dostępnym opisem poszczególnych rejestrów.
Szkoda, że to taki jeden z niewielu dobrych przykładów jak to powinno być obecnie robione.. a nie typowy przykład.

Strony: [1]
Drukuj
Skocz do: