Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Systemy zarządzania >

Sterowanie domem - rozwiązania z ekranami dotykowymi

Strony: [1]
Drukuj
Autor Wątek: Sterowanie domem - rozwiązania z ekranami dotykowymi  (Przeczytany 6641 razy)
bogasman
Sr. Member

: Kwiecień 28, 2015, 17:42:26 pm »

Analizuję od dłuższego czasu możliwości sterowania naszą automatyką i ze względu na ceny, z miejsca odrzuciłem panele HMI i poszukiwałem tabletów, z dobrym stosunkiem jakości do ceny, do współpracy z OpenHABem albo CBEH.
Niestety, tablety mają wiele mankamentów, głównie chodzi o jakość ekranu, niską głośność wbudowanych głośniczów, cenę (jeśli już się coś przyzwoitego znajdzie), ale najwięszą wadą jest brak wsparcia producentów, czyli brak akutalizacji oprogramowania (szczególnie dotyczy to Androida).
Z tego punktu zainteresowałem się rozwiązaniami opartymi na Raspberry Pi.
W ten oto sposób, dwa miesiące temu wpadłem na projekt HDMIPi (http://hdmipi.com/) i już...już prawie kupiłem dwie sztuki + Raspberry Pi 2 (specjalnie zahaczyłem o siedzibę producenta podczas delegacji) gdy się spostrzegłem że to cudo nie ma ekranu dotykowego! Jak się dowiedziałem, pracują nad tym obecnie i dotyk ma być dostępny jako upgrade za kilka miesięcy.
Trochę byłem zawiedziony, ale w sumie na dobre to wyszło, bo niedawno wpadłem na inny projekt tj. PiTablet / PiTouch, które ledwo co został ufundowany na Kickstarterze (https://www.kickstarter.com/projects/pitouch/pitablet-a-raspberry-pi-powered-tablet-starting-at).

To chińskie cudeńko ma:
- ekran dotykowy 10 cali (1280 x 800)
- 3 porty USB (z zasilaniem)
- USB back drive (służy do zintegrowania z Raspberry Pi)
- DAC 24bit,192-kHz
- głośniki stereo 2,4W
- wyjście słuchawkowe (z automatycznym odcięciem głośników)
- 2 wejścia HDMI ze wsparciem HDCP
- moduł wifi(do kupienia osobno)
- zasilanie 5-16V
- wejście kompozytowe video dla kamery analogowej (przełącza się automatycznie, gdy pojawia się sygnał :-) )
i oczywiście bez problemu można go powiesić na ścianie bo ma otwory montażowe VESA.

Jak sie dowiedziałem, za jakieś 3 miesiące będzie gotowiec do kupienia na Amazonie za jakieś $199.
Wydaje mi się, że w połączeniu z RPi i OpenHABem będzie to działać znakomicie i obecnie jest to najciekawsza opcja, więc szkoda przepłacać za HMI i tablety. Nieliczne recenzje są obiecujące.

Fajne?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 28, 2015, 17:50:26 pm wysłane przez bogasman »

jahu
Sr. Member

#1 : Kwiecień 29, 2015, 07:55:15 am »

problem w rozwiązaniach tego typu jest taki, że jak te projekty "umrą" to co zrobisz w przypadku awarii sprzętu?

bogasman
Sr. Member

#2 : Kwiecień 29, 2015, 10:04:56 am »

Masz na myśli gwarancję, czy co? Kupując przez Amazon z gwarancją nie ma z reguły problemu. Zaś po okresie gwarancyjnym i tak jesteś zdany na siebie, jakikolwiek sprzęt by to nie był. Odpłatne naprawy elektroniki z reguły i tak są bliskie wartości nowego produktu, dlatego kupuje się po prostu coś nowego, a jestem przekonany że powstanie więcej podobnych projektów. Był nawet niedawno polski akcent, niestety nie został sfinansowany 1080Pi http://www.inti-innovations.co.uk/products/inti-media/inti-media-raspberrypi.html.

jahu
Sr. Member

#3 : Kwiecień 29, 2015, 10:24:12 am »

Mam na myśli zaprzestanie produkcji urządzenia. Jeżeli oprogramowanie, które stworzysz będzie przenośne na inne urządzenia to pół biedy, ale jeżeli nie, to już jest duży problem.

bogasman
Sr. Member

#4 : Kwiecień 29, 2015, 10:33:03 am »

Wydaje mi się, że nie rozumiesz produktu, który opisałem. Sam produkt jest po prostu w uproszczeniu dotykowym monitorem LCD 10 cali + głośniki + rózne złącza w eleganckiej obudowie z możliwością podłączenia dowolnego komputera przez HDMI, ze szczególnym ukłonem w stronę Raspberry Pi, który jak wiemy jest zwykłym komputerem, na którym można postawic linuksa a byc może i windowsa wkrótce. Nie ma więc mowy o nieprzenoszalności czegokolwiek.

Dodatkowo, nie mam zamiaru tworzyc specjalnego oprogramowania na linuksa (choć można zrobić i tak jak kolega z edom-plc), tylko użyłbym OpenHABa.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 29, 2015, 10:35:45 am wysłane przez bogasman »

jahu
Sr. Member

#5 : Kwiecień 29, 2015, 11:02:41 am »

masz rację, jest to po prostu komputer, rzeczywiście ciekawe rozwiązanie, a jeżeli działałby ze zwykłym windowsem to otwierają się całkiem duże możliwości, na wykorzystanie różnych systemów SCADA + serwer OPC. Będę śledził te produkty

Strony: [1]
Drukuj
Skocz do: