Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Inteligentny dom funkcjonalności >

Sterowanie centrale roletami

Strony: [1] 2
Drukuj
Autor Wątek: Sterowanie centrale roletami  (Przeczytany 17179 razy)
misiowiec
Full Member

: Marzec 01, 2013, 13:31:38 pm »

Witam
Biorę się wreszcie za centalne sterowanie roletami z prawdziwego zdażenia
Zrealizowane:
-sterowanie zmierzchówką (zegarem astronomicznym  z PLC)
-powiazane z roletami oświetlenie dekoracyjne kominka -oswietlenie kominka załącza się automatycznie jeżeli rolety na parterze opuszczone a nie świeci się żadne oświetlenie parteru.

W planach:
-sterowanie czasem otwierania rolet zależne od tego czy jest dzień świąteczny czy normalny roboczy -brak pomysłu jak to zrealizować -może brac sygnał z alarmu
-zamkniecie rolet tarasowych w czasie nieobecności w domu -to tylko sygnał z alarmu
-przymknięcie rolet jeżeli jest zbyt gorąco  w pomieszczeniu

Może jeszcze ktoś ma jakieś sugestie coby jeszcze dorzucić a może coś jest bez sensu
Może ktoś ma pomysł jak zrealizować rozgraniczenie dnia świątecznego (sobota ,niedziela,świeta inny dzień wolny )od dnia roboczego. Chodzi o to żeby mi się w wolny dzień (np.środa) nie otwierały rolety o godzinie 05:00

pixel
Sr. Member

#1 : Marzec 01, 2013, 18:31:38 pm »

u mnie:
wybrane rolety zamykają się (oprócz tarasu) po zmierzchu (zegar astronomiczny)
wszystkie rolety na parterze zamykają się po uzbrojeniu alarmu (nocny/całkowity)
mam też jedne klawisz do podniesienia opuszczenia wszystkich rolet na dole

planuję:
dodanie podnoszenia wybranych rolet po wyłączeniu alarmu nocnego ale to jest bardziej skomplikowane - czasem jadę w nocy w delegację i bez sensu bybłaby operacja z roletami - tylko rodzinę bym pobudził. Trzeba uzależnić od czasu albo zrobić to na inny klawisz pilota - na razie tylko myślę nad tym ;-)

Słodkie przepisy, które polecam :-)

misiowiec
Full Member

#2 : Marzec 07, 2013, 14:18:57 pm »

Myślę że możesz to uzależnić od flagi "noc" -jest noc to nieważne czy jest alarm zazbrojony czy nie to rolety mają być opuszczone.

Ja u siebie chyba zrobię tak:
-alarm zazbrajany na tzw. wyjście z domu   -rolety będą pozamykane jeżeli noc i nie otworzą się powiedzmy się przed godz.7:00 a zamkną o 21:30
                                                                -dodatkowo roleta od garażu i drzwi tarasowych zamknie się zawsze kiedy nikogo nie ma w domu -ale to rozwiazanie  ma też wadę taką ,że  jakiś: kradziej,złodziej,bandzior czy inny zbir wie kiedy nie ma nikogo w domu
-alarm zazbrojony na noc -rolety pozamykane jeżeli jest noc
                                      -rolety na parterze pootwierają się po świcie (ale powiedzmy nie wcześniej niż przed 05:30)
                                      -rolety w sypialniach otworzą się lekko około godz. powiedzmy 08:30
                                      -rozbrojenie nocnego alarmu otworzy pozostałe rolety po świcie
                                      -rozbrojenie alarmu w nocy nie spowoduje otwarcia rolet

Dodatkowo kiedyś tam w bliżej nieokreślonej przyszłości może zrobię jeszcze :
-zbyt silny wiatr powoduje zamknięcie rolet
-zbyt duża temperatura w ciagu dnia w okresie letnim w danym pomieszczeniu spowoduje przymkniecie rolet
-można by w przypadku wywłoania alarmu włamaniowego sygnalizować roletami ,że coś się dzieje w domu + włączające się i wyłaczające śiwatła powinny zwrócić uwagę
-no i włączając kino domowe też mogłoby się jakieś okienko przymykać
-

arturs
Sr. Member

#3 : Marzec 07, 2013, 17:39:00 pm »

przy roletech masz przyciski żeby je ręcznie otwierać?

misiowiec
Full Member

#4 : Marzec 11, 2013, 07:39:33 am »

Tak mam ale oczywiscie jeszcze nie podłączone i narazie sterowane jest tylko zegarem astronomicznym:)

adrian22
Nowy
*

#5 : Marzec 11, 2013, 13:42:31 pm »

Całkiem sprytnie zrobione

KrzaQ
Full Member

#6 : Marzec 12, 2013, 07:35:52 am »

Ja we wszystkich oknach i drzwiach balkonowych mam kontaktrony.  Na razie wykorzystuję tylko jeden z nich - w drzwiach tarasowych. Jak przekręcę klamkę drzwi tarasowych to otwiera się w nich roleta, abym mógł wyjść na taras. Podobnie z zamykaniem rolet. O zmierzchu rolety w oknach się zamykają, roleta tarasowa, jeśli drzwi są otwarte pozostaje u góry

ezehiel298
Nowy
*

#7 : Wrzesień 08, 2013, 23:16:51 pm »

Witam wszystkich !
Zakupiłem właśnie Fateka FBs 60MCT2-AC.Nie ukrywam,że głównym powodem zakupu była obsługa rolet zewnętrznych. Ponieważ mam ich 19 to nie trudno sobie wyobrazić dyskomfort ręcznej obsługi.
Dodam,że jestem laikiem jeśli chodzi o programowanie PLC i tu prośba o pomoc. Wstępnie przyjąłem takie założenia :
Obsługa każdej rolety pojedynczym przyciskiem monostabilnym z następującym  działaniem:
1. Klik->opuszczanie rolety-> odliczanie czasu potrzebnego do pełnego jej zamknięcia -> po jego upływie (np 10 s.)roleta stop
2. Klik->podnoszenie  rolety z nastawą czasu potrzebnego do pełnego jej otwarcia-> po jego upływie (np 10 s.)roleta stop
3. Klik w trakcie wykonywania programu z pkt. 1-> roleta stop.
4. Klik zmiana stanu na przeciwny ->podnoszenie rolety
5. Klik w trakcie wykonywania programu z pkt. 2-> roleta stop.
6. Klik zmiana stanu na przeciwny ->opuszczanie rolety
7. Klik -> (>2s) klik opuszczanie rolety do połowy np. po odliczeniu czasu przez timer 5s.->roleta stop)
I chociaż pomysłów na opcje obsługi jest więcej (choćby opisane w tym wątku) to na początek nie mam pomysłu jak powinna wyglądać drabinka dla obsługi tym jednym przyciskiem.
Wiem,że dla większości z Was to jest banał ale ...każdy kiedyś zaczynał i miał swoje "dylematy". Jeśli macie coś takiego podeślijcie proszę choćby w pdf.-e   
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 08, 2013, 23:20:05 pm wysłane przez ezehiel298 »

KrzaQ
Full Member

#8 : Wrzesień 09, 2013, 12:01:39 pm »

Obsługa rolet, choć to podstawowa funkcjonalność w większości naszych domów, wcale nie jest takim banalnym tematem.
Drabinka dla obsługi rolet to też nie taka prosta sprawa. Sporo zależy też od konstrukcji samych rolet. Niektóre z nich mają kontaktrony krańcowe, które można lub trzeba obsłużyć. Temat samej drabinki był poruszany w temacie http://plc-home.pl/forum/program-obslugujacy-rolety-t396.0.html

ezehiel298
Nowy
*

#9 : Wrzesień 11, 2013, 21:01:52 pm »

Dziękuję za odpowiedź.
Przyznam,że na razie nie wszystko jest dla mnie jasne.
Nie znam jeszcze zasady działania zastosowanych funkcji (choć  w programie ładnie umieściłeś opisy). Szukam jakiejś instrukcji na ten temat, ale nie jest łatwo coś wyszukać ( w Multiprojekcie powiedziano mi,że od dawna jest w trakcie tłumaczenia) totalny brak czasu niestety nie pomaga.

ogro
Nowy
*

#10 : Wrzesień 30, 2013, 23:51:37 pm »

Witam forumowiczów, to jest mój pierewszy raz 

Mam sporo doświadczenia z roletami, ale będę pisał skrótami, bom leniwy......

- 12 rolet w domu = 2 x sterownik ELMES typ (ST6H)

zalety:
- bardzo prosta instalacja, nie wymagająca super "tajnej" wiedzy
- nie wymagają zewnętrznych sterowników i programowania !!!
- są niezależne i sterują autonomicznie
- wbudowana radiolinia (odbiornik pilotów)
- dostępny w opcji pilot programator (typu  STX) zasięg realny 200 metrów, bateria na 5 lat
                                                     który sam steruje i pozwala na ręczną obsługę systemu
- wszystkie możliwe kombinacje ręcznego sterowania grupowego lub  pojedynczego
- sterowanie poprzez macierz 4x4 klawiatura lub pojedyncze styki chwilowe typu NO - monostabilne, dowolnej rolety lub grup rolet
- wejście na zegar, czujnik zmierzchowy  lub inne sterowanie zewnętrzne

wady :
- konieczność wykonania droższej "instalacji roletowej" poprowadzonej do jednego punktu sterowania - ale po zrobieniu zamienia się w zaletę
- droższe od PLC, ale do przełknięcia

Ogólnie jestem zadowolony bo sterowniki ST6 odciążyły mi "system" i działają samodzielnie, ale dają się sterować przez system
i to jest największa zaleta...pozatym producent sprzedaje w detalu wysyłkowo na swojej stronie : elmes.pl

odpowiem chętnie na pytania

ezehiel298
Nowy
*

#11 : Październik 04, 2013, 20:17:01 pm »

Witam!
Rozważałem i tę opcję ale przyznam,że zdecydowałem się na Fateka gdyż moim zdaniem daje dużo więcej możliwości.

Dwd89
Jr. Member
**

#12 : Luty 07, 2014, 10:25:33 am »

http://www.elmes.pl/index.php?p=produkty&act=prodpok&prod=46

sterownik ST6H

kolego jeśli dobrze zrozumiałem sterownik obsługuje do 6 rolet, każda może byc sterowana z klawisza obok rolety jak w manualu, plus dodatkowo mamy wejście na sterowanie zewnętrzne (np. PLC).
Ale czy w takim razie sterownik PLC może wysłać sygnał aby otworzyła się roleta numer 4 i tylko ta jedna ?

Dwd89
Jr. Member
**

#13 : Luty 07, 2014, 11:00:47 am »

KOLEJNE FORUM BEZ MOŻLIWOŚCI MODYFIKACJI WŁASNYCH POSTÓW. ADMINIE NAPRAW TEN FATALNY BŁĄD.

Odpowiedź na zadane przezemnie wcześniej pytanie:

Adres url instrukcji: http://www.elmes.pl/files/ST6H_PL_php6igQJy.pdf

Cyt. "Sterowanie przewodowe.
Sterowanie rolet może się odbywać przewodowo, przy użyciu monostabilnych wyłączników klawiszowych pojedynczych lub podwójnych (typu dzwonkowego) podłączanych do zacisków
sterownika. Wyłączników tych może być nawet 18, co oprócz sterowania każdej rolety z osobna, pozwala również sterować grupami rolet i wszystkimi roletami na raz. Sposób działania wyłączników określa
się zworkami w sterowniku - patrz tabela 1 oraz schemat instalacji na stronie 3"

Urządzenie może sterować obwodami oświetlenia ON/OFF.
Cyt. "Sterowanie oświetleniem. Sterownik ST6H można wykorzystać w
nietypowy sposób do sterowania maksymalnie sześciu lamp. W tym
celu należy zewrzeć zaciski „O” i „C” każdego z wyjść do silników,
podłączyć lampy pomiędzy zaciski „N” i „C” oraz zaprogramować nieskończony
czas podtrzymania. Wówczas naciskanie przycisku pilota
lub wyłącznika będzie na przemian włączać i wyłączać lampę."

Cena sterownika: ST6H-het sterownik do 6 rolet (bez pilotów) 312,42 zł brutto
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2014, 11:03:42 am wysłane przez Dwd89 »

Dwd89
Jr. Member
**

#14 : Luty 24, 2014, 07:40:11 am »

Uprzejmie proszę admina o scalenie moich postów.

ST6h przyszedł, został podłączony.

Za pomocą jednego przycisku dzwonkowego otwieram lub zamykam wszystkie rolety naraz. Mam pytanie, czy wolno łączyć przyciski dzwonkowe ? Tak aby podłączyć np. PLC równolegle do zamontowanego przycisku otwierającego lub zamykającego wszystkie rolety ? Jeśli nie to trzeba będzie przycisk podłączyć do wejścia PLC i z wyjścia PLC do St6h.

Strony: [1] 2
Drukuj
Skocz do: