Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Podsystemy wejściowe >

Samodzielna instalacja alarmu SATEL. Czy trudna?

Strony: [1] 2
Drukuj
Autor Wątek: Samodzielna instalacja alarmu SATEL. Czy trudna?  (Przeczytany 53768 razy)
McTommy
Full Member

: Grudzień 24, 2011, 17:56:33 pm »

Witam,
Zastanawiam się nad samodzielnie wykonaną instalacją alarmową. Szukając w necie ustaliłem że w sumie najczęściej polecany jest Satel a także firmy zajmujące się monitoringiem (w moim przypadku Solid i Juventus) mogą się podpiąć pod system.
Ale ponieważ nigdy a to nigdy nie robiłem instalacji alarmowej chciałem poprosić uprzejmie i pomoc.
z informacji z internetu to:
1. Centralę instalujemy w "tajemniczym miejscu" i do tego miejsca powinniśmy doprowadzić 6 sztuk przewodu 4 x 0,5 do rozdzielni z PLC.
2. Dobieramy odpowiednią liczbę czujek i ciągniemy do nich przewód (podwójnie) 4 x 0,5. Czy to nie za mało?
3. Nie wiem czy jest sens instalować kontaktrony bo je widać, źle wyglądają i potrzebują dodatkowe kable. Chyba że jeden do bramu garażowej.
4. Możemy podpiąć pod Satela czujniki dymu, tlenku węgla i gazu aby wysyłał odpowiednie SMS-y (na przykład) gdy cośtam :-)
5. Centralę najlepiej Integra 64 lub 128 ale w domu jednorodzinnym ok. 200m2 integra 64 wystarcza.
Czy powinienem na coś zwrócić szczególną uwagę? (Umiejscowienie czujek ustalił mi specjalista za 50 zł) i potrzebuję ich 16 sztuk.
Czy wystarczy że połączę wszystko zgodnie z instrukcją instalacji?
A co potem z firmami od monitoringu? Czy "wepną się" w ten system?
Czy mogą zdarzyć się sytuacje że alarm włączać się będzie "z nieznanych i dziwnych powodów" narażając mnie na koszty ekip monitoringu.

pozdrawiam świątecznie i dziękuję

Zabezpieczenia24
Nowy
*

#1 : Grudzień 27, 2011, 23:15:17 pm »

1. lepiej zawsze wiecej niż mniej ale możesz doprowadzić tylko magistrale do modułów
2. do każdej czujki ciągne 6x0,5 lub 3x2x0,5 wystarczy
3. sa wpuszczane
4. tak ale musisz dokupic moduł gsm - nie dotyczy 128wrl ona już ma
5. jedna czujka - jedna linia jeśli chodzi o satela
jeśli masz 16cz  to wystarczy integra 32 i masz zapas
firmy wepną się
zdarza się ale jest to wina złej instalacji - grzejnik , odblaski słońca , myszy , kuny lub uszkodzenie czujnika

Marcin
Sr. Member

#2 : Styczeń 01, 2012, 22:44:50 pm »

Cytat: Zabezpieczenia24  Grudzień 27, 2011, 23:15:17 pm

Wystarczy w wersji podstawowej alarmu, a jak chcesz zaprogramować jakieś bardziej złożone funkcje to może zabraknąć. Przy programowaniu często wykorzystuje się wyjścia/wejścia wirtualne, które liczy się tak samo jak te do czujek czy syren.

McTommy
Full Member

#3 : Styczeń 04, 2012, 23:02:32 pm »

Dzięki koledzy.
Chyba dobrym pomysłem jednak będzie ten Satel 128wrl. Taki system otwarty na przyszłość. Znalazłem za 1070 brutto. chyba niezła cena :-)

KrzaQ
Full Member

#4 : Styczeń 05, 2012, 07:54:23 am »

Osobiście wybrał bym Integrę 64. Po pierwsze, nie lubię mieć czegoś, co nie jest mi potrzebne. A nie potrzebuję bezprzewodowej komunikacji z akcesoriami - ABAX. Nie potrzebuję możliwości rozbudowy do 128 wejść
Po drugie Integra 128 i 64 na płycie ma tą samą ilość wejść - 16. To tyle ile potrzebujesz teraz, a jeśli będziesz potrzebował kolejnych wejść, to (niezależnie od tego czy będziesz miał 128 czy 64) będziesz musiał zakupić ekspander.
Po trzecie komunikacja GSM, której pewnie też będę potrzebował, ale nie od razu. Jak już dojrzeję do tego tematu, to dokupię sobie moduł komunikacyjny, a na razie różnicę przeznaczę na czujki i ekspandery, bo potrzebuję dużo więcej wejść, niż oferują w standardzie obie płyty główne W ogólnym rozrachunku Integra 64 + moduł GSM/GPRS kosztuje prawie tyle samo co Integra 128-wrl. Jeśli nie przeszkadza Ci, że masz coś, czego nie potrzebujesz i nie planujesz innych wydatków, to powinieneś kupić 128-wrl.

McTommy
Full Member

#5 : Styczeń 05, 2012, 08:09:09 am »

Dziękuję uprzejmie za radę.
Chciałbym dopytać o jeden szczegół. Chciałbym podpiąć dwie czujki do planowanego "domku" w ogrodzie. Będzie on znajdować się ok. 15 m od domu. Przeczytałem że w takich przypadkach najlepiej zastosować czujki bezprzewodowe aby nie ciągnąć kabli tylko do tego. Czy integra 64 to obsłuży?
pozdrawiam

dendrytus
Jr. Member
**

#6 : Styczeń 05, 2012, 21:01:31 pm »

Cytat: McTommy  Styczeń 05, 2012, 08:09:09 am
Dziękuję uprzejmie za radę.
Chciałbym dopytać o jeden szczegół. Chciałbym podpiąć dwie czujki do planowanego "domku" w ogrodzie. Będzie on znajdować się ok. 15 m od domu. Przeczytałem że w takich przypadkach najlepiej zastosować czujki bezprzewodowe aby nie ciągnąć kabli tylko do tego. Czy integra 64 to obsłuży?
pozdrawiam
Zbyt kosztowna impreza. Taniej będzie położyć przewód.
Czujki bezprzewodowe to na ogół kłopot i koszty.

Marcin
Sr. Member

#7 : Styczeń 06, 2012, 23:40:14 pm »

Cytat: McTommy  Styczeń 05, 2012, 08:09:09 am
Chciałbym podpiąć dwie czujki do planowanego "domku" w ogrodzie. Będzie on znajdować się ok. 15 m od domu. Przeczytałem że w takich przypadkach najlepiej zastosować czujki bezprzewodowe aby nie ciągnąć kabli tylko do tego. Czy integra 64 to obsłuży?

Sama w sobie nie da rady, trzeba dokupić moduł Abax, (w 128 WRL jest wbudowany). Koszt kabla to jedno ale druga sprawa to sama możliwość jego prowadzenia. Bywa tak, że tylko czujki bezprzewodowe wchodzą w grę.

Jeśli chcesz używać komunikacji GSM to się nie zastanawiaj nad czymś innym niż 128 WRL - cenowo wyjdzie to samo albo nawet taniej niż 64 + moduł GSM (o podobnych możliwościach)

sebus504
Full Member

#8 : Styczeń 14, 2012, 08:25:39 am »

Cytat: Zabezpieczenia24  Grudzień 27, 2011, 23:15:17 pm
1. lepiej zawsze wiecej niż mniej ale możesz doprowadzić tylko magistrale do modułów
2. do każdej czujki ciągne 6x0,5 lub 3x2x0,5 wystarczy
3. sa wpuszczane
4. tak ale musisz dokupic moduł gsm - nie dotyczy 128wrl ona już ma
5. jedna czujka - jedna linia jeśli chodzi o satela
firmy wepną się
zdarza się ale jest to wina złej instalacji - grzejnik , odblaski słońca , myszy , kuny lub uszkodzenie czujnika
Witam, kolego wszystko jest tak jak mówisz ale zapomniałeś o czymś takim jak np. sabotaż centrali, to nam dochodzi już dodatkowe wejście czyli  zwiększamy ilość wejść, jeśli dojdzie nam moduł gsm to kolejne wejścia. Zwrócić trzeba uwagę aby centrala nie była łatwo dostępna i obowiązkowo czujka na centralę. Jeśli chodzi o ochronę zwróć uwagę jak płyną informację bo był przypadek kiedy ochrona wiedziała kiedy właściciel wychodzi a kedy wchodzi do domu a nie o to chodzi przecież. Mają być informację typu sabotaż alarm i ochrona cały czas ma być w pogotowiu.

Zabezpieczenia24
Nowy
*

#9 : Styczeń 20, 2012, 14:32:01 pm »

Zgadzam się z moimi przedmówcami że wszystko zależy co chcemy osiągnąć.
Montowałem satela 128 wrl w domku 3 kondygnacje ok 300m2 - wolnych ok 30lini.
Są zamontowane kontaktorny, czujniki ruchu, dymu, zalania, piloty do bram garażowych i bramy wjazdowej, rolety podpiete pod system alarmowy, dodatkowo czujniki satel luna w momecie zaniku napięcia działają jak oświetlenie awaryjne, w garażu i piwnicy po zakłóceniu
Fatek jako sterownik automatyki

McTommy
Full Member

#10 : Październik 17, 2012, 18:34:48 pm »

Czołem koledzy raz jeszcze,
Teraz dopiero wracam do instalacji. Przyznam się że więcej czasu spędziłem przy instalacji elektrycznej i sterowniku.
Mój Pan elektryk założył mi instalację alarmową. Mam tak jak chciałem 128wrl. Zainstalowałem 20 kotaktronów w oknach i drzwiach i 21 czujek. W większości (czujki) są to pociągnięte kable. Kontaktrony już są zamontowane. Ponieważ chciałbym bardzo już zacząć robić wszystko sam i w konsekwencji sprząc Fateka z Satelem, usiadłem w sobotę w kącie do moich skrzynek. Mam wrl128 i cztery expandery wyjść.
Zgodnie z instrukcją zrestartowałem cały system, zidentyfikowałem urządzenia wejściowe i pojawiły mi się trzy błędy:
1. Sabotaż czujki w pomieszczeniu 1
2. Sabotaż czujki w pomieszczeniu 2
3. UWAGA Sabotaż expandera.

To ostatnie mocno mnie zastanawia. Na tym etapie budowy mam założone kilka czujek tzw. budowlanych. Syrena jest odłączona - podczas nakładania elewacji trzeba było odkręcić kable. Zastanawiam się czy czasem tam nie ma zwarcia. Drugi powód do wydłużane kable na parterze do klawiatury, która obecnie znajduje się w skrzynce. Może coś nie tak z tymi kablami.
Chciałbym poznać cały system od początku do końca. Nawet niespecjalnie mnie plątanina przewodów martwi.
Pomyślałem sobie, że powienem najpierw rozpracować jak są podłączane czujki, do jakich wejść, wyjść i łącz (chodzi mi o nazewnictwo), dalej jak i do czego podłączane są ekspandery, klawiatura i wyjścia.
Wtedy zaprogramuję sobie piloty i połączę z Fatekiem. Mam dwie skrętki jako magistrala pomiędzy alarmem i rozdzielnią.
Czy ktoś wie może czy istnieje jakaś taka instrukcja dla lamerów?
Jakaś stronka dla uczących się.
Acha. Istotne. Mam wszystkie instrukcje, kabel i oprogramowanie. Instrukcje są dość ogólne jak dla mnie (mówiąc to prawdopodobnie się obrażam) i nigdy jeszcze nie przyłączałem czujki do centrali. Wiedzę mam raczej niewielką w tym temacie.
dziękuję za pomoc

bogasman
Sr. Member

#11 : Październik 18, 2012, 11:01:33 am »

Cóż, ja montuję sobie Satela sam od podstaw. Dokumentacja jaka jest każdy wie, dla początkującego nie jest zbyt jasna. Oprócz niej pozostają Ci właściwie jedynie fora i telefon do Satela. Te błędy które widzisz to zapewne źle skonfigurowane obwody sabotażowe (ekspander) oraz niewłaściwe typy linii na których pracują czujki (w zależności od 2EOL, EOL, NC, NO). Typy linii ustawia się w oprogramowaniu centrali. Zakładam, że będziesz chciał mieć wszędzie 2EOL jako, że z reguły jest najsensowniejsze, upewnij się że każda czujka jest odpowiednio sparmetryzowana (rezystory 1,1K). Rezystory, o ile nie masz wbudowanych, montujesz od strony czujki.
Zobacz obrazki http://www.bud-forum.pl/najlepsze-forum-budowlane/artykuly-instalacje-alarmowe/podlaczenie-czujki-czujnika-ruchu-pir-w-systemach-alarmowych-nc-no-eol-2eol/. Poradzisz sobie.

McTommy
Full Member

#12 : Październik 28, 2012, 19:35:47 pm »

Dzięki,
Zadzwoniłem do działu technicznego Satel-a. Człowiek dał mi do zrozumienia że jeśli uważam że instrukcje są zbyt ogólne to bez sensu abym sam podchodził do tematu. Ogólnie straszne muchy w nosie. NIE ZNA żadnych forów poświęconych podłączeniom i problemom z Satelowskimi centralami i NIE WIE czy istnieją jakiekolwiek portale poświęcone elektronice (nie zna elektrody nawet - sorry za reklamę).
Więc teraz mam Satela 128 WRL ale w każdym następnym rozwiązaniu zastanowię się. Taki support więcej złego robi firmie. Chęć pomocy zerowa. Zaproponował mi udział w szkoleniu realizowanym przez jednego z dystrybutorów, który mi powiedział że od ponad roku żadne szkolenia takie się nie odbywały bo były prowadzone przez pracowników Satel-a :-). Ale trudno. Poszukam na forach postaram się zrobić dla uzytkowników tutorial o Satelu.
pozdrawiam

marekmakrecki
Full Member

#13 : Październik 29, 2012, 07:31:03 am »

Witam

Masz racje co do instrukcji, montuje te systemy już od paru ładnych lat i moi klijenci mają problemy co do zrozumienia niektórych
rzeczy napisanych w instrukcji.Niestety muszę tłumaczyć im to przez telefon.Instrukcja dla poczatkującego instalatora bądź też dla ludzi
takich jak ty którzy by sami chcieli sam sobie założyć taki system nie jest  napisana w sposób zrozumiały.Ludzie którzy to piszą myślą
że jak oni wiedzą to inni też to zrozumieją ale wcalke tak nie jest.A co do serwisu to0 masz racje kiedyś też potrzebowałem ich pomocy
i zostałem odesłany więc więcej do nich nie dzwonie.Po pary latach montażu tych systemów mam już jakieś doświadczenie i staram się pomagać
innym w miarę swoich możliwości

zelant1
Nowy
*

#14 : Grudzień 30, 2012, 08:39:11 am »

Witam wszystkich ,jestem nowy.Potrzebuję informacji ,jak połączyć alarm satel CA-5 z modułem GPRS-T2,w instrukcji montażu nie ma nic takiego .Bardzo bym prosił o jakiś schemat,z góry dziękuję.

Strony: [1] 2
Drukuj
Skocz do: