Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Elektryka >

RNG- czyli rozdzielnia napięć gwarantowanych

Strony: [1]
Drukuj
Autor Wątek: RNG- czyli rozdzielnia napięć gwarantowanych  (Przeczytany 7007 razy)
misiowiec
Full Member

: Październik 03, 2014, 13:21:43 pm »

Witam

Czy ma ktoś pomysł w jaki sposób sensownie zrobić rozdzielnicę napięć gwarantowanych?

Mam kilka obwodów ,które bym chciał zasilać po UPS  (bramy wjazdowe, kotłownia, mały serwer plików, tuner sat)

Dysponuje dwoma UPS każdy o mocy około 500W (każdy po dwie bateryjki 12V) ups są pełny sinus.

I teraz jak sensownie to zrobić?

W rozdzielnicy głownej nie mam miejsca więc planuje wstawić je w jakąś szafe rackową niedaleko rozdzielnicy glównej.

Czy ma ktoś doświadczenie jak sensownie połączyć podtrzymymywane obwody jeżeli ups w innej szafie?
Jak wygląda sprawa zabezpieczeń zwarciowych czy różnicowo-pradowych?

synagoga
Jr. Member
**

#1 : Październik 03, 2014, 18:46:02 pm »

Pierwszą sprawa to jest zastosowanie automatycznego SZR który będzie odłączał galwanicznie linę - zasilanie miejskie od własnego. Wszystkie fazy od strony elektrowni muszą wisieć w powietrzu - to jest oczywiste. Bez tego nie można myśleć o zasilaniu rezerwowym, nawet na 1 obwód żarówki na schodach.
Tam gdzie jest to konieczne, proponuję rozwiązanie UPS dla komputera - bo po co telewizor zasilać z UPS,  oświetlania korytarzy i schodów - oświetlenia LED - awaryjne. Posiadają one automatyczne ładowanie i przełączanie w razie "czego"  A wszystko  - zasilam z generatora o mocy  dopasowanej do tego co jest w domu. czas wystartowania generatora, jeżeli jest oczywiście sprawny - to maksymalnie 30 sekund, a z kłopotami to 1 minuta, a jak musisz go odpalić manualnie ze sznurka... to już jest składowa szybkości ubrania się, dojścia do generatora, zapalenia, i włączenia do instalacji. Oczywiście wszystko to po uprzednim odłączeniu instalacji od obwodu zasilania ZE. Automat robi to wszystko za nas... nie ma stresu z ubieraniem w ciemności Jeszcze dodatkowo zabezpiecza nas przed puszczeniem przypadkowym napięcia na sieć... Szok A jak zasilanie wróci... to nas poinformuje o tym, i jeżeli będziesz chciał... to zatrzyma generator.
Generator np. 3 fazowy 10KW benzynowy automatycznie startuje  JEŻELI AKUMULATOR JEST SPRAWNY  tak jak w aucie.... i daje napięcie w 10 sekund, zbiornik paliwa 10ltr wystarcza na 24 godziny pracy. A dlaczego benzynowy? Bo pracuje ciszej niż diesel, i szybciej odpala i jest gotowy do pracy... nie trzeba go w zimie podgrzewać.... Ze jest głośny? Można go wyciszyć... nie będzie głośniej pracował niż samochód przed domem...
To rozwiązanie jest dobre, kiedy masz własny dom... w bloku to się nie da.... no da się ... ale jest bardziej kłopotliwe. Bo gdzie postawisz generator Co?

misiowiec
Full Member

#2 : Październik 05, 2014, 21:46:59 pm »

Dzięki za odpowiedź ale nie o to mi chodziło dokładnie.

Owszem SZR agregat itd... fajna sprawa ale ja aż tego nie potrzebuje.

Mi chodzi konkretnie o zasilenie obwodu bram wjazdowych, obwodów rozdzielnicy w kotłowni, obwodu solara, i szafy Lan.
Chcę do tego wykorzystać  Centralny UPS (ewentualnie dwa o mniejszej mocy które posiadam). Owszem mógłbym na wybranych obwodach zastosować mniejsze dedykowane UPS ale wolę rozwiązanie z centralnym UPS. Nie wiem tylko jak prawidłowo włączyć taki UPS w obwód np:

WLZ / Wyłącznik główny / zabezpieczenie różnicowo-nadprądowe (powiedzmy 3 szt.) / 3 odbiorniki końcowe   

-patrząc powyżej gdzie wpiąć UPS żeby zasilić 3 odbiorniki końcowe?
-jak to zrobić żeby było bezpiecznie?

primary1
Full Member

#3 : Październik 06, 2014, 15:14:51 pm »

Normalnie UPS'a wpina się do gniazdka, a więc po zabezpieczeniach nadprądowych i różnicowo-prądowych. Sam UPS ma zabezpieczenia na wyjściu, więc po nim chyba nic więcej nie trzeba (szczególnie w twoim przypadku).
Jeżeli jest potrzeba zastosowania wyłącznika różnicowo-prądowego, to pojawia się problem. Tu najlepiej będzie skontaktować się z producentem sprzętu.
Przed UPS róznicówka na nie wiele się zda, bo po jej zadziałaniu UPS przełączy się na zasilanie awaryjne. Druga sprawa to odłączenie przez różnicówkę przewodu neutralnego,
który w niektórych przypadkach jest niezbędny do poprawnej pracy UPS'a. Kolejna rzecz, to problemy z różnicówkami typu A i AC, które mogą wybijać z powodu dużych prądów upływowych UPS;a.
Wydaje mi się, że różnicówkę można by zastosować za UPS, ale nie jestem pewny czy to będzie poprawnie.
Może kolega synagoga będzie wiedzieć coś więcej.

synagoga
Jr. Member
**

#4 : Październik 06, 2014, 16:02:04 pm »

Podpinasz wybrane odbiorniki do wyjścia UPS, tak jak przy zasilaniu przez SZR "przełączasz cały dom"  tak i tutaj musisz tak samo. Nie możesz przełączać tylko przewodu fazowego a zero pozostaje "na stałe". Dlatego nowoczesne instalacje wykonuje się  tak aby zabezpieczenia odłączały przewody fazowe i neutralne jednocześnie. Po pierwsze jeżeli masz taką instalacje gdzie wszystkie zera są podłączane do wspólnego punktu, to trzeba je przerobić na taki układ gdzie wyłączenie bezpiecznika w obwodzie odłącza L+N od reszty instalacji. Wtedy możesz pogrupować poszczególne odbiorniki które mają być zasilane z UPS - po zaniku napięcia sieci. UPS ma już wbudowane przekaźniki które odłączają galwanicznie fazę i neutralny - wejście od wyjścia.
« Ostatnia zmiana: Październik 06, 2014, 16:06:29 pm wysłane przez synagoga »

bogasman
Sr. Member

#5 : Październik 06, 2014, 17:00:28 pm »

Oj nie rozumiecie się chyba Panowie/Panie. Jeśli dobrze rozumiem, to misiowiec chce mieć po prostu kilka ważniejszych obwodów podłączyć do UPSa, UPSów. Nie chce przełączać całej fazy czy trzech z użyciem SZR na zasilanie awaryjne. Jest tak jak primary1 napisał. misiowec po prostu wybrane obwody powinien podłączyć do wyjścia UPSa (UPSów). Jeśli jest to typowy UPS biurowy, to wejście upsa podłączyć trzeba zwyczajnie do gniazdka, a jeśli ktoś chce czerpać zasilanie prosto z rozdzielnicy to pod konkretną Skę. Przed Ską powinien być wyłącznik różnicowoprądowy o odpowienio dobranej charakterystyce. Na wyjście z UPSa podłączyć trzeba obwody, które chcemy podtrzymywać. Stosowanie różnicówki między UPSem a podtrzymywanym obwodem zależy od rodzaju UPSa (wyjście galwanicznie izolowane lub nie) i oceny, czy mogą wystąpić upływy na wyjściu tzn. jeśłi ktoś chce obwód wyjściowy z UPSa rozpinać w rozdzielnicy lub podłącza urządzenie w taki sposób, że w zasięgu dotyku będzie i faza i neutralny z UPSa, to lepiej zastosować RCD i tu.

Ja natomiast myślę o rozwiązaniu z użyciem SZR i dwoma UPSami. Generator oczywiście odpada, bo chodzi o mieszkanie w bloku.
Jeden UPS będzie typu Off-line i będzie podtrzymywał wybrane newralgoczne obwody (plc, alarm, zasilacze 12i 24V, lodówki) non-stop. Taki ups ma tę zaletę, że jest cichy w trybie stand-by ale jego wadą jest niska moc i sprawność (przetwornica transformatorowa).
Drugi UPS trójfazowy będzie załączany przez układ SZR z opóźnieniem i będzie to UPS typu online (a więc z głośnymi wentylatorami z powodu zastosowanego inwertera, ale z dużą mocą i wysoką sprawnością), ale załączany automatycznie tylko w razie braku zasilania i okresowo 1-2 razy w tygodniu w celu doładowania akumulatorów.
W przypadku braku zasilania fatek automatycznie powinien wyłączyć wszystkie obwody, poza tymi zasilanymi z UPSa off-line. Następnie po uruchomieniu UPSa online będzie można włączyć wybrane obwody.
« Ostatnia zmiana: Październik 06, 2014, 17:08:37 pm wysłane przez bogasman »

synagoga
Jr. Member
**

#6 : Październik 06, 2014, 17:21:42 pm »

@bogasman - no oczywiście że trzeba się podłączyć do wyłącznika S. Ale taki układ nie może być podczas pracy z obcego źródła podłączony z siecia zewnętrzną poprzez przewód neutralny. Musi być odseparowany galwanicznie. Jednocześnie odpięty faza i zero.
Każdy obwód tak zasilany musi mieć swoje 2 przewody L i N w rozdzielni. Nie mogą być nigdzie połączone do pozostałej części instalacji.
nie wiem jak wkleic obrazek z mojego dysku
« Ostatnia zmiana: Październik 06, 2014, 17:23:56 pm wysłane przez synagoga »

bogasman
Sr. Member

#7 : Październik 06, 2014, 17:36:42 pm »

obrazki nie działąją, trzeba użyć zewnętrznego serwisu np http://pl.tinypic.com/

misiowiec
Full Member

#8 : Październik 06, 2014, 19:28:10 pm »

hmmm
Rozumiem ,że jeżeli podłączę UPS do gniazda 230V a do UPS komputer ,tv pompę C.O.  i nastąpi awaria urządzenia i pojawi się upływ napięcia to różnicówka przed ups zadziała?
a jeżeli będę jechał na UPS  w przypadku braku zasilania i pojawi się upływ na obudowę do przewodu ochronnego bo ten chyba ma ciągłość przez UPS to co zabezpieczy użytkownika?

więc chyba zrobię tak:
-szafa Lan będzie miała swój UPS zabudowany w szafie (mam taki rackowy więc się nada idealnie)
-rozdzielnica kotłowni też będzie miała swój indywidualny (mam typowo biurowy )
-a bramy no cóż albo będę ręcznie otwierał jakby co albo poszukam napędu do bramy przesuwnej z możliwością montażu akumulatora.

Na szczęście przerwy w zasilaniu są rzadkie więc te moje gdybanie to na wyrost troszkę ale jak znam życie to zasilanie padnie jak napada ściegu a ja akurat będę musiał wyjechać z domu do pracy i jeszcze po drodze odstawić dzieciaki do przedszkola :/ no więc po to człek buduje "inteligentny dom " żeby mieć komfort
Dziękuję za wyjaśnienie tematu. Aha a w rozdzielnicach zastosuje chyba takie przełączniki ,które umożliwią pracę na zasilaniu bezpośrednio z pominięciem UPS. Oczywiście takie które odcinają i fazę i neutralny.

Jeżeli chodzi o podtrzymanie PLC to kupując zasilacz 230/24 wybrałem buforowy z możliwością podpięcia akumulatora do podtrzymania

bogasman
Sr. Member

#9 : Październik 06, 2014, 20:10:52 pm »

Cytat: misiowiec  Październik 06, 2014, 19:28:10 pm
hmmm
Rozumiem ,że jeżeli podłączę UPS do gniazda 230V a do UPS komputer ,tv pompę C.O.  i nastąpi awaria urządzenia i pojawi się upływ napięcia to różnicówka przed ups zadziała?
Nie. RCD przed UPSem zabezpiecza przed upływami tylko obwód przed UPSem i włącznie z nim i dotyczy tylko zasilania sieciowego po stronie pierwotnej UPSa.
W zależności od konstrukcji UPSa tzn. jeśli UPS jest typu off-line i w stanie normalnym po prostu na wyjściu z UPSa jest ten sam prąd co na wyjściu to RCD też powinien zadziałać.
Jednakże w stanie zadziałania UPS (typu off-line) odłącza stronę pierwotną od wtórnej i w takiej sytuacji RCD przed UPSem nie zadziała w przypadku upływu na wyjściu UPSa.
W przypadku UPSów typu online mamy do czynienia najczęściej z całkowitą separacją wejścia od wyjścia (falownik na wyjściu) więc tam w ogóle RCD przed UPSem nie ma prawa zadziałać w przypadku upływu na wyjściu.
Natomiast RCD na wyjściu UPSa nie jest niezbędny bo w normalnych warunkach jedyną możliwością porażenia jest dotknięcie przewodu N i L (pamiętajmy że N UPSa jest odseparowany od N sieci) co raczej w normalnym użytkowaniu sprzętu się nie ma prawa wydarzyć. Oczywiście o ile ktoś nie grzebie w UPSie pod napięciem, gdzie mógłby dotknąć jednocześnie N i L UPSa. A tak w ogóle to RCD nie można ufać i trzeba zawsze traktować tylko jako zabezpieczenie dodatkowe!
Poczytaj http://www.deltapower.pl/docs/delta_power_wpywupsnaochronprzeciwporaeniow.pdf

a jeżeli będę jechał na UPS  w przypadku braku zasilania i pojawi się upływ na obudowę do przewodu ochronnego bo ten chyba ma ciągłość przez UPS to co zabezpieczy użytkownika?
Czytaj j.w.

więc chyba zrobię tak:
-szafa Lan będzie miała swój UPS zabudowany w szafie (mam taki rackowy więc się nada idealnie)
-rozdzielnica kotłowni też będzie miała swój indywidualny (mam typowo biurowy )
-a bramy no cóż albo będę ręcznie otwierał jakby co albo poszukam napędu do bramy przesuwnej z możliwością montażu akumulatora.

Na szczęście przerwy w zasilaniu są rzadkie więc te moje gdybanie to na wyrost troszkę ale jak znam życie to zasilanie padnie jak napada ściegu a ja akurat będę musiał wyjechać z domu do pracy i jeszcze po drodze odstawić dzieciaki do przedszkola :/ no więc po to człek buduje "inteligentny dom " żeby mieć komfort
Dziękuję za wyjaśnienie tematu. Aha a w rozdzielnicach zastosuje chyba takie przełączniki ,które umożliwią pracę na zasilaniu bezpośrednio z pominięciem UPS. Oczywiście takie które odcinają i fazę i neutralny.

Jeżeli chodzi o podtrzymanie PLC to kupując zasilacz 230/24 wybrałem buforowy z możliwością podpięcia akumulatora do podtrzymania
A jesteś pewien że potrzebujesz UPSy? Może po prostu zasilacz buforowy wystarczy 12V lub 24V?

synagoga
Jr. Member
**

#10 : Październik 07, 2014, 05:21:04 am »

@bogasman - wysłałem Ci rysunek.  Zabezpieczenia to bezpieczniki L+N albo różnicowo-prądowy z bezpiecznikiem L+N. Kto potrzebuje to mam każdą ilość B lub C od 6 do 32A. Właśnie dla takich rozwiązań wymyślono te wyłączniki.
Jak mod uzna tego posta za reklamę, to proszę o usunięcie.
http://www.orbitvu.co/001/gJfe9GewbKujYYWVXecJQ7/ov3601/3/view?newembed=yes&width=300&content2=yes&height=250
http://www.orbitvu.co/001/WDuzeafJeT56G5rhLZeSSC/ov3601/3/view?newembed=yes&width=300&content2=yes&height=250

Strony: [1]
Drukuj
Skocz do: