Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Podsystemy wyjściowe >

Regulacja natężenia oświetlenia

Strony: 1 2 3 [4]
Drukuj
Autor Wątek: Regulacja natężenia oświetlenia  (Przeczytany 51884 razy)
ryskasz20
Full Member

#45 : Maj 06, 2013, 23:01:42 pm »

Witam
jednak nie miałem całkiem aktualnych informacji:
taki sterownik czyli sterowanie RGB lub 3 kanałów LED po Modbusie ma już ESEA.
Kosztuje to 165,0 zł netto, produkt to SCB-3A, jego specyfikacja na ich stronie internetowej.
Sprawdziłem u źródła.
Zamiennik instrukcji do PWM Fateka dobry i bez zbytniego obciążania wyjść fizycznych/lub jest ich uzupełnienie/.
Cena...
Ale jest.
Pozdrawiam
Ryszard

Honkoponko
Jr. Member
**

#46 : Czerwiec 29, 2013, 23:29:34 pm »

Witam

Mam pytanko - czy ktoś używał ściemniaczy z firmy Easea? Model  SCB-3A do którego można podłączyć kolejne slavy - sterowane po Modbusie.
Oparte one są na tranzystorach. Czy w takim przypadku będą generowane zakłócenia do sieci energetycznej?

impressa
Jr. Member
**

#47 : Grudzień 16, 2013, 22:32:50 pm »

Cytat: Honkoponko  Czerwiec 29, 2013, 23:29:34 pm
Witam

Mam pytanko - czy ktoś używał ściemniaczy z firmy Easea? Model  SCB-3A do którego można podłączyć kolejne slavy - sterowane po Modbusie.
Oparte one są na tranzystorach. Czy w takim przypadku będą generowane zakłócenia do sieci energetycznej?

Właśnie testuję SCL-3P - czyli model modbusowy, 12V do LEDów. Wnioski jak na razie:
- LEDy ściemnia przy parametrach 0~150 - czyli od 0-15% "mocy". Powyżej jest już wizualnie pełna moc LEDa.
- Na razie testowałem z 2 żarówkami - tanią, marketową 1.8W i drogą dostosowaną do sciemniaczy 4W. Obie żarówki da się ściemnić, ale przetwornica w samej żarówce wydaje 'bzyczący' odgłos kiedy jest przyciemniona. W taniej żarówce znośny. W drogiej nieznośny. To może być kwestia mocy. Będę testować inne modele.
- Z halogenem 5W pracuje idealnie. Tutaj co prawda to sam sterownik buczy, ale można go wrzucić w miejsce gdzie nie będzie przeszkadzać. Producent z tego co wiem nie zaleca tego ściemniacza do halogenów, więc pewnie nie zdecyduję się na aplikację na większą skalę.
- Z taśmą RGB pracuje bez zarzutu i tu to rozwiązanie polecam z czystym sumieniem.

Jeśli ktoś z Was odkrył jakieś LEDy w oprawce 'halogenowej' które działają tak jak powinny - dajcie znać.

Herman
Full Member

#48 : Grudzień 17, 2013, 09:26:50 am »

Witam,

A testował ktoś z was moduł SCB-3A/SCR-3A z żarówkami: http://allegro.pl/osram-zarowka-diodowa-led-pro-60-ww-e27-12w-wawa-i3757986664.html
Będe wdzięczny za info.

bogasman
Sr. Member

#49 : Kwiecień 02, 2014, 13:29:09 pm »

Czy ktoś z Was miał styczność z urządzeniem http://www.topledlight.com/modbus-rtu-led-lighting-control-system-dimmer-controller-rs485-dc-12v24v-12a_p1210.html?

Alien
Full Member

#50 : Kwiecień 02, 2014, 21:11:41 pm »

Cytat: bogasman  Kwiecień 02, 2014, 13:29:09 pm

IMHO taniej wyjdzie ESEA SCL-3P. Co do żarówek problem jest tego typu że są przystosowane do klasycznej instalacji AC więc posiadają prostownik i stabilizator. Można kupić modele żarówek do ściemniania ale nie działa to z PWM tylko znowu klasycznie zmiana poziomu napięcia AC. Można zastosować "żarówki" G4 pastylka lub walec  mostkując elektronikę lub poszukać u chinczyków żarówek MR16 bez elektroniki widziałem takie na ebay

bogasman
Sr. Member

#51 : Kwiecień 03, 2014, 15:21:03 pm »

Nie wiem ile kosztuje moduł ESEA SCL-3P, jednakże on jest do instalacji 12V i do tego najlepiej go montować (podtynkowo) blisko odbiornika. No i trzeba mieć w pobliżu skrętkę.
Ja wolałem jednak pociągnąć grubsze kable pod zasilanie 24V i wszystkim sterować z rozdzielnicy, a mam na myśli oświetlenie LED w listwie przypodłogowej + schody.
Ten ściemniacz z linka jest w cenie około 100$ to w przeliczeniu 300-350,- przy czym mamy tutaj 4A na kanał zamiast 2.5A kanał w ESEA. Ile kosztuje moduł ESEA?

Alien
Full Member

#52 : Kwiecień 03, 2014, 22:22:58 pm »

Nie pamiętam dokładnie kupiłem ponad rok temu dwa moduły ok 150 zł szt. w między czasie zmieniłem koncepcję bo taśm uzbierało się jakieś 30m i steruję wszytko MODBUS > DMX 512 > Konwerter DMX na DC/PWM gdzie kowerter 12 x 3A kanałów wychodzi 148 zł. Co do taśm 24 V to faktem jest że nie trzeba kosmicznie grubych przewodów dla porównania 5m taśmy 14,4W/m odległość od taśmy do zasilacza 5 m przewód 2.5m2 przy 24V wystarczy 0,5m2. Tylko cena taśm 24V dość wysoka. Trzeba też pamiętać że w wypadku sterowania PWM po każdych 5 m trzeba stosować wzmacniacz. SCL-3P można przerobić na większy prąd i 24V wystarczy dodać MOSFETy jako końcówki i może siedzieć w rozdzielni. Schody można fajnie oświetlić stosując ws2811 łącząc szeregowo możesz sterować każdym stopniem osobno ciągnąc tylko zasilanie i jeden przewód sterujący (magistrala 1wire). Jeszcze jedno ledy nie lubią zakłóceń więc długie przewody dodatkowo biegnące blisko przewodów AC 230V nie są wskazane. 

bogasman
Sr. Member

#53 : Kwiecień 04, 2014, 08:56:29 am »

No u mnie będzie pewnie około 60m taśmy, ze względu na oświetlenie przypodłogowe... Może DMX to nie jest zły pomysł, tyle że skrętki nie mam pociągniętej. Gdybym robił instalację dzisiaj, to pociągnąłbym  i skrętkę i kable 5 żyłowe, żeby mieć możliwość użycia pasków RGBW. Nie znam się na DMX, bo jeszcze nie dotarłem do tego tematu w domu, wiem że pełno jest informacji w sieci, ale może mógłbyś pokazać swoje rozwiązanie?

W ogóle, może zrobiłbyś jakąś fotorelację na temat swojej instalacji, bo masz zdaje się ciekawe rozwiązania ;-)

Co do ws2811... Mam 17 schodów, średnia szerokość stopnia ok 1m i paski led chcę mieć po całej szerokości co nam daje 17m paska. Masz gotowy układ/schemat, który obsłuży paski tej długości i którym możesz sie podzielić?
Schody to jedno.
Nota bene, oświetlenie przypodłogowe, w razie pożaru i zadymienia ma za zadanie prowadzić nas do wyjścia. Ciekawy byłby efekt płynięcia ledów w stronę drzwi wyjściowych, które chyba naturalnie można zrobić na tym układzie a nawet chyba gdzieś widziałem gotowe paski do kupienia.

Alien
Full Member

#54 : Kwiecień 06, 2014, 22:26:15 pm »

Foto relacji nie mam dopiero składam do kupy, jestem właśnie na etapie podłączania. Na razie mam całe mieszkanie zawalone prototypami :-). https://www.dropbox.com/s/k2l52je236d3nv4/roz.jpg tak wygląda rozdielnia. Musze trochę posprzątać po elektryku osiołek podłączył 12V pod różnicówki . Pod Fateka mam podłączony PLC2011 potocznie zwany chinczykiem choć jest z Tajwanu. nim steruje oświetleniem DMX po RS485 czyli cały czas skrętka na końcach moduły dogon lighting. Dodatkowo zatopiłem w posadzce nad każdą pętlą ogrzwania DS18b20 i tajwańczykiem będę sczytywał temperaturę i sterował siłownikami choć z perspektywy czasu od października mam podłączone ogrzewanie nie ma to sensu tak jak i kręcenie rekuperacją. sterowanie przepustnicą kominka, roletami, panele dotykowe (na te jeszcze czekam zamówione od chinczyków ) obsługuje Aarduino które modbusem wysyła dane do Fateka. Schody planowałem na WS  ale niestety nie da rady ze względu na konstrukcję nie ma gdzie przewodów ukryć. Arduino miało sterować wsami wyzwalanie akcelerometrami przyklejonymi pod pierwszym i ostatnim stopniem. Schematów niestety nie mam tak jak schodów dopiero za tydzień będą montować:), ale jest tego pełno w sieci poszukaj neopixels, arduino ws2811, ws2812. Jeżeli nie masz pociągniętej skrętki można radiowo sterować najprościej dwa moduły bluetooth serial wchodzi z jednej strony wychodzi z drugiej podłaczajac max 485 masz kowersje rs232/rs485. Z tym pożarem to raczej nikt nie będzie szukał świecących ledów paski można kupić sa też sterowniki dmx 512 -> ws2811 bez podłaczonego dmx dzialają stand alone mając zaprogramowane dziesiąt efektów.

arturs
Sr. Member

#55 : Kwiecień 06, 2014, 23:07:32 pm »

ja też będę schody chciał podświetlać i rozważam podpięcie szeregowe po 4 paski LED żeby zasilić to z 48V, albo mniej, zależy jaki zasilacz dorwę.. i nie wiem czy przy takim układzie ściamnianie nie dałoby się zrealizować na prostym spadku napięcia..

Alien
Full Member

#56 : Kwiecień 07, 2014, 09:01:47 am »

Jak połączysz szeregowo paski (czyli plus do minusa) możesz mieć efekty typu nierówne świecenie pasków ze względu na  tolerancje rezystorów każdy z pasków będzie miał inny spadek napięcia można to wyrównać podpinając dodatkowo rezystor. Jak siądą diody w jednym pasku to odbije się to na pozostałych. Sterować zamiast PWM można prądem czyli zwykły potencjometr połączony szeregowo do paska. Nie masz możliwości zbunkrowania gdzieś zasilacza? jak długi masz przewód od rozdzielni do schodów?

bogasman
Sr. Member

#57 : Styczeń 18, 2016, 15:39:46 pm »

Znalazłem taki produkt: 16 wyjść po 1A na kanał. Idealny do schodów, cena bardzo dobra.

http://www.ebay.com/itm/STR1000416XL-RS-485-LED-lights-strip-board-controller-16-Output-4-Input-5-12-24V-/262220697875?hash=item3d0d925113:g:i9oAAOxyBjBTPtpw

albo też 9 wyjść 1A na kanał,

http://www.ebay.com/itm/STR1000409XL-RS-485-LED-lights-strip-board-controller-9-Output-4-Input-5-12V-24V-/262220697877?hash=item3d0d925115:g:tmoAAMXQVERS723z

jak komuś mało 1A to zawsze można dać wzmacniacz dodatkowo na wyjśce.

Strony: 1 2 3 [4]
Drukuj
Skocz do: