Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Podsystemy wyjściowe >

Regulacja natężenia oświetlenia

Strony: 1 2 [3] 4
Drukuj
Autor Wątek: Regulacja natężenia oświetlenia  (Przeczytany 51884 razy)
ryskasz20
Full Member

#30 : Kwiecień 06, 2013, 18:46:35 pm »

Witam,
tak, tylko do jakich zastosowań jest to rozwiązanie?
Obserwuję te rozwiązania od kilku lat / przecież to prawie Multiprojekt../. I nie zauważyłem w ofercie ESEA nic rewelacyjnego. Bo  kto teraz projektuje rozwiązania na żarówkach czy halogenach? Na nowych inwestycjach po co komu ściemniacz dla żarówek, które w bardzo krótkim czasie znikną całkiem z rynku. Halogeny zresztą też. Proszę poczytać dyrektywy unijne.  Takie rozwiązanie byłoby super ale tak z 10 lat temu. Tym niemniej może komuś się przyda. Można poczytać posty np z 2010 roku.
Szkoda, że aktualnie firma nie ma rozwiązań w oparciu np. o MODBUS dla różnorodnych oświetleń LED.
pozdrawiam
Ryszard

arturs
Sr. Member

#31 : Kwiecień 06, 2013, 20:11:20 pm »

no właśnie..
ale mam pytanie - czy miałoby sens zaprojektowanie małego urządzonka które podlaczane byłyby pod modbus a na wyjściu miałoby 0-10V ? jak najprościej zrealizować dalej regulację oświetlenia diodowego? myślę że możnaby do tego zaprojektowac przetwornicę i sterowac jej prądem i od tego zależałaby jasność.. 3 kanały i mamy RGB.. dobrze kombinuję?
mylę że przy 12V to trzeba by tak z 5A na kanał żeby dało się większe rzeczy zasilać..
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2013, 20:13:21 pm wysłane przez arturs »

bogasman
Sr. Member

#32 : Kwiecień 06, 2013, 20:44:46 pm »

To rozwiązanie nie kwalifikuje się do LED właśnie ze względu na duże prądy. Zresztą po cholerę tutaj komu modbus? ESEA ma rozwiązanie podtynkowe do LED http://www.esea.pl/aktualnosci.php/wpis.7

bogasman
Sr. Member

#33 : Kwiecień 06, 2013, 20:46:56 pm »

Nota Bene obsługuje modbus.

ryskasz20
Full Member

#34 : Kwiecień 06, 2013, 22:46:25 pm »

Cytat: arturs  Kwiecień 06, 2013, 20:11:20 pm
no właśnie..
a czy miałoby sens zaprojektowanie małego urządzonka które podlaczane byłyby pod modbus a na wyjściu miałoby 0-10V ? jak najprościej zrealizować dalej regulację oświetlenia diodowego? myślę że możnaby do tego zaprojektowac przetwornicę i sterowac jej prądem i od tego zależałaby jasność.. 3 kanały i mamy RGB.. dobrze kombinuję?
mylę że przy 12V to trzeba by tak z 5A na kanał żeby dało się większe rzeczy zasilać..

Witam,
Na wstępnie ważna uwaga:
moje rozważania tu i wcześniejsze dotyczą normalnego wyposażenia mieszkania lub domu.
A w szczególności nie dyskoteki czy kawiarni. Wynika to z miejsca gdzie zamieszczamy swoje opinie i pomysły. To niby inteligentny czy tam pseudointeligentny dom a jego dodatkowe funkcjonalności mają służyć przede wszystkim zwiększenia wygody jego użytkowników. To na wstępie.

A wracając do tematu :
tylko po co do sterowania taśmami LED używać takich armat? Piszę: taśmami bo przecież chodzi o duże prądy. Najpierw za darmo w PLC mamy  MODBUS, ale potem kabel też relatywnie za darmo, potem -cena..- przetwornik MODBUS/0-10V, potem  -cena..- ściemniacz 0-10v/LED /niech tam.. będzie nawet RGB/ i na końcu taśmy LED.
A  tak bez komplikacji i niepotrzebnych kosztów na przykładzie sterownika FBs  FATEK-a:
1. Oprogramowanie dopuszcza sterowanie PWM dla 4 wyjść - mamy więc sterowanie 1 taśmy RGB + jedną mono
2. Przy sterowniku umieszczamy tani i prosty wzmacniacz PWM, oczywiście na 24V /obleci też na 12v - szczegóły niżej/. Ale ten wzmacniacz nie wykorzystujemy do sterowania prądowego taśm LED, mimo że ma on np. 3 wyjścia o obciążalności po 2A.
3. Ze wzmacniacza PWM kabelkiem UTP podajemy sygnał sterujący gdzietamchcemy. Jak jest prawidłowo wybrany wzmacniacz to czestotliwość PWM jest mała, np. 100-500Hz. Zasięg?  myślę, że wydoli nawet całe opakowanie 305 mb w jednym odcinku, chociaż takich odległości nie próbowałem. Mamy do sterowania 4 pary - wystarczy w zupełności z naddatkiem
5. Na miejscu gdzieśtam /np. pod stropem w pokoju/ doprowadzamy napięcie 230V i oczywiście ten UTP z sygnałem PWM. To jest bezwzględnie konieczne. Montujemy tam następny wzmacniacz PWM ale już znacznie jakościowo lepszy, taki coby zregenerował "zmęczone" po długiej podróży /było nie było 305mb/ impulsy. Podłączamy go do kabelka z sygnałem PWM, montujemy stosowne zasilacze /prad po niskiej stronie a niech tam nawet 30A/. Podłączamy taśmy LED.
6. i jeszcze istotne pytanie: czy ma to prawa nie działać?  NIE, bardzo dobrze działa.
A na końcu kilka uwag:
Najlepiej stosować taśmy LED na napięcie 24V - pobierają 2x mniejszy prąd. Oczywiście gdy potrzeba więcej niż kilka taśm. Przy większej liczbie/długości taśm lepiej stosować kilka zasilaczy 230/24 lub 12V  i wzmacniaczy PWM /są niedrogie/ niż rozprowadzać duże prądy. Zasilać taśmy najlepiej z 2 stron.
1 taśma 5 mb mono pobiera prąd: przy 12V ok. 2A a przy 24V ok. 1A.
Co do RGB:
Moje zdanie jest takie, że jak ktoś chce się bawić w zmiany online kolorów podświetleń, oświetleń czy tam jeszcze coś w pomieszczeniach to trzeba wybrać dedykowane do tego systemy DMX i tyle. Odnosząc się do postu gdzie jest ten link:   http://www.youtube.com/watch?v=2LsKcNTzYeg  Popieram opinię forumowicza z ELEKTRODY /bo autor linku umieszcza to na wszystkich forach/. Inteligentny dom to nie kolorowe sterowanie oświetleniem ze smartfonu. To nawet nie nadaje się na dyskotekę.... Gdzie tu poprawiające komfort funkcjonalności? Zabawa kolorami nudzi się góra po tygodniu - znam to z autopsji.
Do RGB w mieszkaniu należy podchodzić z rozsądkiem.
A do oświetlenia np. salonu i wyboru kolorowych nastrojów w zupełności wystarczy PLC i odpowiednio skomponowane, kolorowe sceny świetlne. Może ich być przecież wiele - wg życzenia użytkownika - co sobie zaprogramuje to ma /piszę tu o ich liczbie.../.
pozdrawiam
Ryszard

ryskasz20
Full Member

#35 : Kwiecień 06, 2013, 23:46:39 pm »

A teraz obiecany programik do sterowania zewnętrznym ściemniaczem PWM w dwóch wersjach do wyboru.
Sterownik to FBs-60MA, wyjścia przekaźnikowe. Ściemniacz typu EC-11D. 
Przesadziłem a raczej żartowałem, że jest to kilkanaście linijek programu, nie jest tak źle bo:

najprostsza wersja programu: PWM_v_2 liczy tylko 2 linijki. I całkiem nieźle działa.
Sterowanie w tym wydaniu wymaga 2 wejść i 2 wyjść sterownika.

"Nieznacznie" rozbudowana wersja programu PWM_v_1 liczy jednak coś koło 35 linii laddera...  ale za to zawiera:
Sterowanie 2-przyciskowe ściemniacza czyli jak wyżej ma wersja PWM_v_2 -  i to tyle podobieństw....
Potwierdzenie załączenia obwodu - dedykowane dla przycisków z podświetleniem. Jest osobne wyjście do sterowania diody led umieszczonej w przycisku sterującym.
Współpraca obwodu ściemnianego z funkcjami scen świetlnych. /wywołanie sceny powoduje przywrócenie ostatniej nastawy/
Jw z funkcją centralną wyłącz wszystko.
jw  z innymi, dowolnymi funkcjami zewnętrznymi - możliwość sterowania zewnętrznego /wywołanie sceny powoduje przywrócenie ostatniej nastawy/
I to już wszystko ale jakże komplikuje program. Sterowanie w tym wydaniu wymaga 2 wejść i 3 wyjść sterownika.

Programik ten to wyimek konkretnego programu sterującego oświetleniem w domu mieszkalnym, a raczej jego wybranymi obwodami. Dlatego np. takie dziwne numery zmiennych. W realu obwodów sterowanych jest 7+6+5 w 3 grupach. Obwód ściemniany jest jednym z 7. W sterowniku 60MA nie mam już prawie rezerwy. Oczywiście zawsze można dołączyć rozszerzenie. 
Myślę, że opis działania tego programu, zawarty w komentarzach poszczególnych jego sekcji, jest wyczerpujący.
A co do wybranych rozwiązań programistycznych to oczywiście zawsze można dany cel /szczególnie dotyczy to softu/ zrealizować inaczej. Mam zresztą teraz już całkiem inne rozwiązania dla realizacji np. detekcji długości kliku, lub sterowania flip-flop.  Ale nie wnosi to nic do tematu.
Ryszard

* PWM_v_1.pdw (100.38 KB - pobrany 330 razy.)
* PWM_v_1.pdf (35 KB - pobrany 373 razy.)
* PWM_v_2.pdw (96.72 KB - pobrany 331 razy.)
* PWM_v_2.pdf (10.4 KB - pobrany 381 razy.)

arturs
Sr. Member

#36 : Kwiecień 07, 2013, 09:45:12 am »

Cytat: ryskasz20  Kwiecień 06, 2013, 22:46:25 pm
tylko po co do sterowania taśmami LED używać takich armat? Piszę: taśmami bo przecież chodzi o duże prądy. Najpierw za darmo w PLC mamy  MODBUS, ale potem kabel też relatywnie za darmo, potem -cena..- przetwornik MODBUS/0-10V, potem  -cena..- ściemniacz 0-10v/LED /niech tam.. będzie nawet RGB/ i na końcu taśmy LED.
A  tak bez komplikacji i niepotrzebnych kosztów na przykładzie sterownika FBs  FATEK-a:
1. Oprogramowanie dopuszcza sterowanie PWM dla 4 wyjść - mamy więc sterowanie 1 taśmy RGB + jedną mono
2. Przy sterowniku umieszczamy tani i prosty wzmacniacz PWM, oczywiście na 24V /obleci też na 12v - szczegóły niżej/. Ale ten wzmacniacz nie wykorzystujemy do sterowania prądowego taśm LED, mimo że ma on np. 3 wyjścia o obciążalności po 2A.
3. Ze wzmacniacza PWM kabelkiem UTP podajemy sygnał sterujący gdzietamchcemy. Jak jest prawidłowo wybrany wzmacniacz to czestotliwość PWM jest mała, np. 100-500Hz. Zasięg?  myślę, że wydoli nawet całe opakowanie 305 mb w jednym odcinku, chociaż takich odległości nie próbowałem. Mamy do sterowania 4 pary - wystarczy w zupełności z naddatkiem
5. Na miejscu gdzieśtam /np. pod stropem w pokoju/ doprowadzamy napięcie 230V i oczywiście ten UTP z sygnałem PWM. To jest bezwzględnie konieczne. Montujemy tam następny wzmacniacz PWM ale już znacznie jakościowo lepszy, taki coby zregenerował "zmęczone" po długiej podróży /było nie było 305mb/ impulsy. Podłączamy go do kabelka z sygnałem PWM, montujemy stosowne zasilacze /prad po niskiej stronie a niech tam nawet 30A/. Podłączamy taśmy LED.
6. i jeszcze istotne pytanie: czy ma to prawa nie działać?  NIE, bardzo dobrze działa.
A na końcu kilka uwag:
Najlepiej stosować taśmy LED na napięcie 24V - pobierają 2x mniejszy prąd. Oczywiście gdy potrzeba więcej niż kilka taśm. Przy większej liczbie/długości taśm lepiej stosować kilka zasilaczy 230/24 lub 12V  i wzmacniaczy PWM /są niedrogie/ niż rozprowadzać duże prądy. Zasilać taśmy najlepiej z 2 stron.
1 taśma 5 mb mono pobiera prąd: przy 12V ok. 2A a przy 24V ok. 1A.

generalnie tak, co do rgb też racja, ale..
brak pkt. 4
poza tym możesz rozwinąć pkt. 5 ?
konkretnie chodzi mi o sam wzmacniacz PWM..
bo znalazłem cos takiego http://sklep.ecsystem.pl/wzmacniacz-led-epm-153.html
i to pewnie zadziała.. tylko cena 327 brutto mi nie pasuje..
na allegro są jakieś wzmacniacze LED ale raczej sterowane inaczej niż pwm
ten ściemniacz o ktorym piszesz też jakiś super tani nie jest ale kierunek w sumie chyba słuszny..
czyli ściemniacz dajesz po skrętce? potem co dalej podłczasz? do takich tanich zasilaczy czy jeszcze jakoś inaczej? bo ze ściemniacza leci pwm.. i jak przechodzisz na linię zasilania diodowego?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 07, 2013, 09:54:05 am wysłane przez arturs »

ryskasz20
Full Member

#37 : Kwiecień 07, 2013, 14:18:27 pm »

Odpowiem na zadane pytanie w następnym poście a teraz kilka związanych z tematem opinii.
Każdy wzmacniacz PWM zadziała.
Natomiast ten wzmacniacz PWM EPM-153 to jak Mercedes w stosunku do Poloneza /czyt. w porównaniu do chińszczyzny/. Produkt z górnej półki, a poza tym ma obciążalność aż 3x15A. Jest to jedyny mi znany wzmacniacz, który jeszcze dodatkowo regeneruje  impulsy PWM. I ma jeszcze kilka innych, niespotykanych w tanich produktach cech. Proszę zapoznać się z instrukcją obsługi. Stąd taka cena. I produkt polski, tej samej firmy Enterius co proponowany przeze mnie ściemniacz.
Ściemniacz EC-11D też nie jest tani... ale jest to jedyny ściemniacz, możliwy do sensownego skonfigurowania jako 2-przyciskowy, jaki znalazłem. Jest bardzo elastyczny w zaprogramowaniu potrzebnej konfiguracji. Też proponuję zapoznać się z instrukcją obsługi. Nie interesuje mnie zupełnie sterowanie ściemniaczem 1-przyciskowe lub pilotem IR/radiowym. Taki mam gust i tyle. Bo jak kontrolować przy pomocy PLC sterownik 1-przyciskowy? Natomiast pilot jako dodatek do stacjonarnych przycisków jest bardzo OK, ale jako jedyne sterowanie to niepoważna zabawka /gdzie go trzymać: powiesić na ścianie koło innych wyłączników?/ Niestety większość dostępnych ściemniaczy do LED-ów są albo 1-przyciskowe albo sterowane pilotem albo i to i to razem.
Aby porównać cenowo produkty należy rozpoznać w kartach katalogowych co proponuje znacznie tańsza konkurencja chińska - ułamek tych możliwości. Oczywiście, że nie zawsze są potrzebne takie rozbudowane funkcjonalności. Ale jeszcze dochodzą np. sprawy kompatybilności elektromagnetycznej /czyli generowanie zakłóceń/ - wątpię, aby tanie produkty spełniały jakiekolwiek normy. Zresztą, to widać na płytkach z elektroniką, elementów filtrujących tam często nie ma, a jak są to tylko dla picu. Jeszcze jakość sygnału - tanie elementy tej jakości nie zapewnią. Co do produktów chińskich noname pod markami firm handlowych, to dawno z nich się wyleczyłem. Szkoda czasu, kasy i nerwów. Tu nie chodzi o buty czy zabawki, które po tygodniu wyrzucimy do kosza. Dom chcemy użytkować znacznie dłużej i bezawaryjnie. Dlatego nie polecam ściemniaczy, wzmacniaczy itp produktów chińskich.
I dla jasności: chińskich taśm LED sprzedawanych w marketach budowlanych, sklepach internetowych czy na Alledrogo też NIE! Nie maja parametrów takich jak opisane w kartach katalogowych - zgodnie z myślą przewodnią - byle taniej, byle jak. Ponieważ ostatnio zaintrygowały mnie ceny taśm LED a konkretnie ich duża rozpiętość to rozpoznałem trochę temat  cena/jakość, więc się podzielę wnioskami. Może komuś się to przyda.
Podam na przykładzie najpopularniejszych taśm led ciepło-białych 12V, 5mb 3528 60led/mb. Dane, które podaję są wzięte z kart katalogowych produktów /najtańsze badziewia szczegółowych kart nie mają/. CRI to współczynnik w % oddawania barw - im większy tym lepszy - dla pomieszczeń gdzie przebywają ludzi normy wymagają CRI>80. Światło słoneczne oraz np. halogenów żarowych to CRI=100, tanie świetlówki mają CRI=50, dobre świetlówki i żarówki energooszczędne CRI>80, a najlepsze >90. Ten parametr oznaczany jest też czasem jako RA.
1- produkt chiński tani: pobór mocy 4,8 W/mb, 1200 Lumenów/5mb odpowiednik żarówki 80W,  CRI "brak danych" /może z 70?/
2- produkt chiński niezły : moc 4,8 W/mb,  1500 lm/5mb  odpowiednik żarówki 110W, CRI = 80
3- produkt polski średnia klasa - moc 3,6 W/mb,  1680 lm/5mb odpowiednik żarówki 130W, CRI>80
4- produkt polski górna półka - moc 3,2 W/mb,  2100lm/5mb odpowiednik żarówki 150W , CRI=88 to bardzo dużo!
produkt najlepszy jest 4-5x droższy od taniego, przykładowo taśma nr 4 kosztuje ok. od 200 zł/5mb, a nr 1 circa 40zł/5mb.
Widać różnice na pierwszy rzut oka. Lepsze taśmy pobierają mniej prądu, dają znacznie więcej światła o lepszej jakości.
Co do ich trwałości? też pewnie występuje taka sama analogia. Jeszcze taka mała uwaga: na ile można wierzyć parametrom  zamieszczonym w kartach katalogowych produktów chińskich? A jak znaleźć polskie produkty? Niestety nie w marketach i Alledrogo. Ale np tuhttp://sklep.neonica.pl/category/tasmy-led strona producenta - polecam np taśmy na ledach firmy OSRAM - jednego ze światowych liderów oświetlenia. Inne produkty LED np tu http://www.mrelektronik.com/ lub tu http://www.lediko.com.
pozdrawiam Ryszard

ryskasz20
Full Member

#38 : Kwiecień 07, 2013, 16:31:09 pm »

[/quote]
generalnie tak, co do rgb też racja, ale..
brak pkt. 4
poza tym możesz rozwinąć pkt. 5 ?
konkretnie chodzi mi o sam wzmacniacz PWM..
bo znalazłem cos takiego http://sklep.ecsystem.pl/wzmacniacz-led-epm-153.html
i to pewnie zadziała.. tylko cena 327 brutto mi nie pasuje..
na allegro są jakieś wzmacniacze LED ale raczej sterowane inaczej niż pwm
ten ściemniacz o ktorym piszesz też jakiś super tani nie jest ale kierunek w sumie chyba słuszny..
czyli ściemniacz dajesz po skrętce? potem co dalej podłczasz? do takich tanich zasilaczy czy jeszcze jakoś inaczej? bo ze ściemniacza leci pwm.. i jak przechodzisz na linię zasilania diodowego?
[/quote]

Co do cen to odpowiedzi są wyżej ale dorzucę jeszcze w tym temacie tzw promocję ...:
Jest dostępny znacznie tańszy ściemniacz 2-przyciskowy http://www.ledpwm.pl/ oznaczony tam jako V8 i kosztuje 1/3 ceny EC-11D. Ale nie mam jego dokładnego opisu jak dokładnie działa, procek w podstawce..., tylko 12V,  więc wydaje mi się, że to trochę amatorszczyzna. Ale jest... i to polski produkt. W razie potrzeby można sie nim zainteresować.
Alternatywa dla dobrego wzmacniacza też jest i to może podobna jakościowo, produkt polski. Podejrzewam, że też regeneruje impulsy ale nie napisano tego w karcie katalogowej. Cena dużo niższa. http://www.jupitel.com.pl/wzmacniacze_-_ekspandery_rgb_i_mono.html. Wart zainteresowania, prąd 3x7A, 12/24V, ja bym wybrał ten wzmacniacz jakby nie było potrzebne 3x15A.

Ale  odpowiadając na  pytanie można wykonać instalację w 2 wariantach.
1. ściemniacz PWM montujemy rozdzielni  , do jego wejść przyciskowych podłączamy odpowiednio wyjścia z PLC-ka. Z rozdzielni układamy kabel UTP do miejsca zainstalowania taśm czy tam modułów LED. Podłączamy przewody kabelka UTP do wyjść ściemniacza w miejsce taśmy  LED. Z drugiej strony montujemy wzmacniacz PWM  i zasilacz 230/12v AC dobrany do mocy zainstalowanych taśm. Podłączamy na wejścia wzmacniacza kabelek UTP z sygnałem. /wzmacniacze z reguły są 3-kanałowe, jak potrzebny jest tylko 1 kanał to zwieramy je podając ten sam sygnał i mamy na 3 wyjściach też ten sam sygnał, zwiększamy tym samym 3x wydajność prądową 1 kanału/. Do wyjść wzmacniacza podłączamy taśmy LED. O schematy połączeń tego wszystkiego nie trzeba się frasować, zawarte są w kartach katalogowych wraz zakupionym sprzętem.
2. Ściemniacz montujemy w miejscu montażu taśm led. Z rozdzielni kabelkiem UTP podajemy sygnały sterujące ze styków PLC-ka do wejść przyciskowych ściemniacza. Trzeba też zamontować odpowiedni zasilacz 230/12v zasilający ściemniacz i podłączone do niego taśmy led. Gdy wydajność prądowa wyjść ściemniacza jest za mała /sumarycznie 6A/ to podłączamy równolegle z taśmami LED dodatkowe dowolne wzmacniacze PWM, moga być już najtańsze /np 40pln/szt/, bo odległości są przecież już małe. Oczywiście do każdego wzmacniacza potrzebny jest zasilacz. Jak to ułatwi montaż to te dodatkowe wzmacniacze można też podłączyć na końcu taśmy LED.
Wydawałoby się, że rozwiązanie 2 jest lepsze ale...
Ściemniacz zawsze jest jakoś obsługiwany, programowany więc gdy jest w rozdzielni mamy do niego swobodny dostęp.   
Istnieje po jakimś czasie łatwa możliwość jego wymiany na inny model np. mono na RGB itp. ew na sterowany MODBUSEM.
Oszczędność na 1 wzmacniaczu PWM jest iluzoryczna w przypadku instalacji źródeł LED większej mocy, i tak je trzeba dokładać.
Moje zdanie: aparaty mogące wymagać jakiejś obsługi, wymiany czy programowania umieszczam w miejscu łatwo dostępnym. Bo pozostałe urządzenia: wzmacniacze PWM i zasilacze są całkowicie bezobsługowe.
Zasilacze: rynek zasilaczy jest całkiem odmienny od pozostałych tu opisywanych urządzeń. Ceny są spłaszczone na maxa. Produkty renomowanych firm są tylko nieznacznie droższe od chińszczyzny. Ci zaś chowają się pod znaki firmowe podobne do znaków firm renomowanych i ustalają podobne ceny. Po cenie trudno ocenić jakość. Polecam z całkowitym przekonaniem zasilacze tajwańskiej firmy Mean Well. http://www.meanwell.com/webnet/search/seriessearch.html Klasa światowa a ceny normalne. To jest producent zasilaczy głownie do przemysłu ale też ma całą rodzinę zasilaczy dedykowanych do LED. Asortyment ogromny. Zasilacze tego producenta można spotkać pod różnymi znanymi markami firm automatyki przemysłowej. W Polsce cały asortyment jest łatwo dostępny.
A na koniec przykłady polskich producentów różnych może komu przydatnych urządzeń związanych z oświetleniem LED.
http://www.ibis.krakow.pl/produkty.html fajny sofstart /rampa/ do ledów.
http://modulowo-blog.pl/zestawy-do-samodzielnego-montazu/ fajny wyłacznik zbliżeniowy umożliwiający bezpośrednie sterowanie 12v LEDów , inne sterowniki LED - może to już "zabawki"
http://www.mrelektronik.com/ minidrivery do źródeł LED
[urlhttp://enterius.pl/][/url] oprócz opisanego ściemniacza i wzmacniacza kilka innych interesujących rozwiązań. Jakość.
http://www.jupitel.com.pl/index.html duży asortyment produktów dedykowanych do różnorodnych sterowań oświetleniem LED. Pewnie dla każdego coś miłego. Oprócz tego, że produkty są naprawdę trafione to polecam szczególnie ze względu na bardzo dobrze opracowane karty katalogowe poszczególnych produktów. W pdf-ach są szczegółowe, wariantowe schematy połączeń  i  wiedza o podłączaniu kabelków będzie dużo większa. 
Pozdrawiam Ryszard

ryskasz20
Full Member

#39 : Kwiecień 07, 2013, 17:53:26 pm »

jeszcze w uzupełnieniu poprzedniego postu:
Ponieważ koresponduję  w sprawie zewnętrznego ściemniacza LED sprzętowego i sam taką instalację zmontowałem, to wyżej opisałem niechcący taką instalację. Oczywiście gdy oprogramujemy PLC i będziemy mieli regulację  PWM ze sterownika to taki ściemniacz jest niepotrzebny. Ale wszystko dalej jest w zasadzie to samo. W wariancie 1 zamieniamy ściemniacz na wzmacniacz PWM w rozdzielni. Z przesadną taniością bym uważał - wiadomo - wykluczam chińszczyznę.
W wariancie 2 trzeba sprawdzić do jakiej odległości będzie pracował poprawnie sterownik, a właściwie jego wyjście typu otwarty kolektor. Sadzę /ale tego nie próbowałem z plc-kiem/, że kilka kilkanaście metrów nie powinno stawiać problem. Jednak bez wykonania prób tego nie wiadomo. Może być potrzebne np. podciągnięcie rezystorem do plusa przy wyjściu OC NPN, albo  polaryzacja wyjść sterownika odwrotna - sterowanie plusem tak jak OC PNP. To zależy też od zastosowanego wzmacniacza. Np. tenże wyżej cytowany wzmacniacz Enteriusa automatycznie rozpoznaje biegunowość.
Dalej na obiekcie to wzmacniacz PWM i podłączenie taśm analogiczne.
Aktualnie niestety nie mam w domu na stole żadnego Fateka żeby to sprawdzić.
Ale i tak sam zawsze wybiorę wariant 1 choć problemy z polaryzacją i tak trzeba rozwiązać.

Ryszard

Herman
Full Member

#40 : Kwiecień 07, 2013, 19:05:49 pm »

Witam,

A mieliście okazje z tego korzystać: http://www.elkoep.pl/o-nas/nowosci/detail-aktuality/sciemniacz-do-led-i-swietowek-kompaktowych-smr-m/
Wysłałem zapytanie o instukcje cena też przyzwoita

MH

arturs
Sr. Member

#41 : Kwiecień 07, 2013, 21:11:41 pm »

Dzięki Ryszardzie za wyczerpujący opis..
jak przyjdzie czas to będę na pewno na tym coś się wzorował..
tylko nie wiem czy czegoś nie wykombinuję sam bo w firmie mam wszystko łaącznie z automatem montażowym do smt i coś tam nawet umiem z kolegami zrobić.. kwestia czasu i chęci, bo kasy to za duzo to się nie oszczędzi

ryskasz20
Full Member

#42 : Kwiecień 08, 2013, 20:25:48 pm »

Witam,
Co do ściemniacza Elko to inna bajka - nie służy do regulacji łańcuchów czy źródeł LED sterowanych niskim napięciem stałym typu 12 czy 24V ale odpowiednich żarówek na 230V. Trzeba uważać bo gotowe LED-owe odpowiedniki typowych żarówek bardzo rzadko dają się jakkolwiek sterować. / Może ten ściemniacz obchodzi automatykę stabilizacji prądu w kompaktach - czytałem ,że takie już są/. Trzeba pytać przy zakupie, ale z tego co wiem to na razie tylko Philips czy Osram takie zarówki LED mają.
Nasze tu potyczki dotyczą źródeł typu taśmy led, które dają się sterować modulacją PWM.
Jeszcze zamieszczam obiecany podprogramik dla Fateka z aplikacją ściemniacza PWM w Ladderze. Oczywiście ściemniacz 2-przyciskowy, sposób działania we wcześniejszych postach opisany. Bardzo łatwo go przerobić na ściemniacz 1-przyciskowy jakby była potrzeba. Programiku nie opisuję  - w komentarze poszczególnych sekcji są obszerne. Reszta w manualu. Program nie jest, wbrew pozorom skomplikowany. Fatek dysponuje super dedykowanymi funkcjami......
pozdrawiam Ryszard

* PWM_2_demo.pdw (99.06 KB - pobrany 323 razy.)
* PWM_2_demo.pdf (31.3 KB - pobrany 382 razy.)

Mario0658
Sr. Member

#43 : Kwiecień 08, 2013, 23:59:45 pm »

tak czytam i czytam....

A ja sie uparlem    i chce  jakis modulik PWM sterowany przez modbus ....

Ma ktos pojecie gdzie takie cudo kupic  ?    Czy tylko ESEA  RGB   ( pewnie tam tez jest gdzies PWM i da rady ten sygnal jakos "wydlubac" podlanczajac sie kabelkami  )

GG:4010578

ryskasz20
Full Member

#44 : Kwiecień 10, 2013, 16:46:56 pm »

Witam,
Choć na upartego nie ma rady... to jednak raczej nie znajdziesz takiego gotowego układu, a bynajmniej w rozsądnej cenie. Ja takowego sterownika nie znalazłem. Ilu jest chętnych sterować LED-ami przy pomocy sterownika PLC?  Tylko hobbyści.
Ryszard

Strony: 1 2 [3] 4
Drukuj
Skocz do: