Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Podsystemy wyjściowe >

Regulacja natężenia oświetlenia

Strony: 1 [2] 3 4
Drukuj
Autor Wątek: Regulacja natężenia oświetlenia  (Przeczytany 51884 razy)
qubeczek
Jr. Member
**

Odp: Regulacja natężenia oświetlenia
#15 : Październik 15, 2010, 13:04:31 pm »

Witam,
 wczoraj trafiłem na tą stronę, i bardzo mi się podoba.

Trochę godzin już tutaj pobuszowałem, i trafiłem włąśnie na problem sterowania natężeniem światła.
Tak się zastanawiam - ogólnie wyjścia analogowe są bardzo drogie. Natomiast istnieją fabryczne ściemniacze, które są znacznie tańsze.

Taki ściemniacz naścienny to nic innego jak jakiś układ elektroniczny, któremu podłącza się fazę, z drugiej strony lampę, i ogólnie "ma działać". A jako sterowanie ma PRZYCISK - wszak mechaniczny - ale jednak PRZYCISK bistabilny.

Np. sciemniacz sterowany MS13T http://www.kontakt-simon.com.pl/firma,2,sub,1,cat,176,subcat,178,id,1445

Jest to ściemniacz zdalnie sterowany. Sterowany podaniem fazy. I kosztuje około 100 zł.

lub http://www.hurtownia.win.pl/product_info.php/products_id/6708?topSsid=5cc72d856f68199f138c34daccabe80c
to jest 50 zł.

O ile rozumiem, jeśli chodzi o wyjście cyfrowe PLC można sterować długością sygnału 0/1, co, na logikę - jak wpuszczę na przekaźnik, to dostanę symulację "klikania" człowieka w przycisk.

Ściemniacz + przekaźnik to 70 zł, a nie 300 zł. (bo tyle kosztuej wyjście analogowe, a pewnie jak się doda osprzęt na przejście 10V DC->220V AC, to węicej)

Czy coś takiego będzie działać ?

I

sail
Nowy
*

#16 : Grudzień 15, 2011, 19:57:00 pm »

rozwiazan moze byc bez liku, natomiast podam do rozwazenia system dedykowany: www.ilight.co.uk, polski dystrybutor www.cooperindustries.com.pl. Pracowalem dla iLightu i w UK sciemniacze wszelkiej masci sa bardzo popularne. Dla zarowych typu leading edge (zwykle zarowki i z trafo z charakterystyka indukcyjna) trailing edge (trafo ch. pojemnosciowa), dla swietlowek kontrolery producenta o czestotliwosci 20-40kH ze sterowaniem: analogowe 0-10, DSI, DALI (dali to tez cala filozofia sterowania) + sterownik iLightu odpowiedniego typu. DMX bardziej do kolorow. Wypelnienie sinusoidy dla specjalnych zastosowan. Sterowniki na rynek angielski duze samowystarczalne skrzynki z zabezpieczeniami na kazdy obwod, lub laczone w tanszej wersji. Na rynek europejski montowane na szynie DIN (oddzielnie sterownik, oddzielnie wyjscia obwodow), zabezpieczenia we wlasnym zakresie. Bardzo estetyczne wylaczniki nascienne, programowalne, panele dotykowe bez rewelacji ale sa - jest to system rozproszony. Wszystko laczy sie sie skretka do komunikacji i zasilania (liniowo nie promieniscie, chyba ze sie chce). Kabel moze byc do 1000m dlugi bez rozszerzen. Bardzo latwe programowanie. Nadaje sie dla kasiastych glownie, ale moze daloby sie zrobic cos budzetowego. Glownie instalowalem w biorowcach i willach, ale zdazaly mi sie male mieszkanka z paroma obwodami. Mozliwosc komunikacji rs485 dwukierunkowa + wersje wylacznikow nasciennych z odbiornikiem IR, co zmniejsza ilosc kabli i oddzielnych urzadzen jesli ktos chce taka funkcjonalnosc. Sam napisalem kiedys programik w builder c++ zeby sterowac systemem z laptopa. Dlatego moze warto na takie rozwiazanie rzucic okiem mimo, ze wstepne koszty moga przerazic. Sam na pewno sie zastanowie kiedy sie doszukam dzialki, bo wiem jakie to wygodne. Domy z kilkodziesiecioma obwodami spokojnie programowalem w pol dnia wlacznie z zyczeniami klienta. Przyznam jednak szczerze, ze nie znam aktualnych cen.. mam nadzieje, ze na polski rynek jest to bardziej przystepne.. czasami ludzie instalowali to tylko w salonie w polaczeniu z kinem domowym a reszte tradycyjnie. Co do zaklocen od sterowania triakami to tez mi sie to nie podobalo na poczatku jak bylem teoretykiem po skonczeniu uczelni, ale w praktyce okazalo sie ze wille z kilkaset obwodami jakos funkcjonuja. Nawet chodzily sluchy, ze rzad moze kiedys zakaze stosowania takich rozwiazan, bo w skali globalnej ma to zly wplyw na harmoniczne sieci wiec straty przesylowe itp, ale ekonomia rzadzi sie swoimi prawami...

Mariusz Nowicki
Full Member

#17 : Styczeń 17, 2013, 02:08:24 am »

Cytat: woockash  Marzec 20, 2010, 00:40:17 am
Witam,
Rewelacyjny projekt! Rewelacyjna strona! Spędzam drugą noc z rzędu przeglądając zawarte tu wiadomości. Tyle tytułem wstępu, teraz do rzeczy.
W jaki sposób można regulować natężenie światła ze sterownika PLC? Chodzi mi o implementację tzw. obwodów ściemnianych. Czy konieczne są do tego wyjścia analogowe (bardzo drogie), czy można to rozwiązać w inny sposób?

woockash

To może sie pochwalę jak u mnie zaczyna działać DMX512 :-) Jeszcze wszystkiego nie podłączyłem :-) Tasiemki ledowe jeszcze czekają i to w dużej ilości :-) Pochwalę się kolejnym filmem jak skończę :-)
http://www.youtube.com/watch?v=2LsKcNTzYeg

arturs
Sr. Member

#18 : Styczeń 17, 2013, 10:10:13 am »

a myślał ktoś z was o zrobieniu jakiegoś "przejścia" z PWMa który ma fatek na wyjście prądowe lub analogowe?
 jakby zrobić prost układ co 5% czy 10% skok sterowany wyjściem tranzystorowym z fateka i do tego dorobić sterownik, ewentualne coś po modbusie tak żeby sterować konkretną sekcją oświetlenia i gdzieś w suficie to montować?

Mariusz Nowicki
Full Member

#19 : Styczeń 17, 2013, 13:17:06 pm »

Cytat: arturs  Styczeń 17, 2013, 10:10:13 am
a myślał ktoś z was o zrobieniu jakiegoś "przejścia" z PWMa który ma fatek na wyjście prądowe lub analogowe?
 jakby zrobić prost układ co 5% czy 10% skok sterowany wyjściem tranzystorowym z fateka i do tego dorobić sterownik, ewentualne coś po modbusie tak żeby sterować konkretną sekcją oświetlenia i gdzieś w suficie to montować?

Z tego sterownika z linka powyżej możesz brać dane do Fateka po TCP, bo UDP nie chodzi. DMX podłączysz z tamtego sterownika, 1-wire też a dane do lepszej logiki Fateka prześlesz modbusem po ethernecie, w czasie rzeczywistym. I będziesz mial od razu sterowanie z komórki bez zbędnych ceregieli

arturs
Sr. Member

#20 : Styczeń 17, 2013, 17:05:25 pm »

no ale musze dokupić ten PLC2011C0, co pare groszy chyba kosztuje..masz namiary na kogos kto to sprzedaje i ile kosztuje?
a jak podłączasz ten sterownik do światel?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2013, 17:09:01 pm wysłane przez arturs »

marekmakrecki
Full Member

#21 : Styczeń 18, 2013, 19:08:02 pm »

ja do płynnego sterowania regulatorem jasności używam bloków PID a do sterowania scenami świetlnymi blokiem  MOVE_INT

arturs
Sr. Member

#22 : Styczeń 18, 2013, 23:27:40 pm »

a jakieś szczegóły "elektryczne" że tak powiem.. czyli jak podłączone?

marekmakrecki
Full Member

#23 : Styczeń 19, 2013, 07:21:43 am »

używam kart analogowych 0...10 V  a modułami  wyjściowymi są bloki Legranda 03658 bądź też Hagera EV102

ryskasz20
Full Member

#24 : Kwiecień 04, 2013, 23:32:26 pm »

Cytat: arturs  Styczeń 17, 2013, 10:10:13 am
Witam,
A dodatkowe pytanie w tym temacie: o sterowanie jakich źródeł światła chodzi, bo jak o zasilane  DC 12-24V np taśm LED,  to temat jest trywialny i bardzo prosty do rozwiązania w Fateku /+ ew. zależnie od mocy potrzebne są tanie peryferia/.
Pewnie zabieram głos poniewczasie ale może jeszcze jest aktualny.
pozdrawiam
Ryszard

arturs
Sr. Member

#25 : Kwiecień 05, 2013, 19:29:21 pm »

PWMem czy jakoś inaczej ?
i co dalej?

ryskasz20
Full Member

#26 : Kwiecień 06, 2013, 11:57:04 am »

Witam,
jak znajdę dłuższą chwilę, to zamieszczę przykłady /podprogramy/ regulacji PWM na Fateku. Potrzeba mi trochę czasu bo te programiki są fragmentami znacznie większych programów sterujących oświetleniem domu, i muszę je z nich "wyjąć" i poskładać. A dlatego piszę - "programy" bo są dwie wersje: dedykowana do sterowników FBs-   na przykład 60MA w wersji przekaźnikowej /ściemniacz PWM jest zewnętrzny/ i w wersji z tranzystorami wyjściowym - ściemniacz PWM zrealizowany programowo w ladderze. Program ze ściemniaczem zewnętrznym powstał z konieczności - dla  już pracującego sterownika z wyjściami przekaźnikowymi.....
A na teraz sam "czysty" podprogramik sterowania PWM.
 Krótki opis:
 M0 załącza lub wyłącza ściemniacz, M10 to rozjaśnianie, M20 to ściemnianie. Czas regulacji 0-max i max-0 to 6 sekund. Sygnał sterujący dla bloku HSPWM - liczba w przedziale 0-1000 w rejestrze R10. Ściemniacz zapamiętuje ostatni stan przed wyłączeniem, który w sposób płynny odtwarza po załączeniu. Rozdzielczość regulacji tu: 1/1000, częstotliwość PWM to 100Hz  ustawiana parametrem Pn = 183. Przy np Pn=91 częstotliwość będzie 200Hz . Jest to czysty podprogramik.
Pełna aplikacja /zresztą w obu wersjach identycznie/ tak działa:
 sterowanie 2-klawiszowe, krótki klik /< 1s/ klawiszem 1 załącza obwód /ściemniacz/. Gdy ściemniacz jest załączony to: przytrzymanie 1 klawisza powyżej 1s powoduje rozjaśnianie obwodu, a klawisza 2 ściemnianie. Krótki kilik klawiszem 2 wyłącza obwód. Obwód z pełną funkcjonalnością jest elementem wszystkich funkcji centralnych: np. sceny świetlne, centralne wyłącz, wizualna sygnalizacja stanu itp
pozdrawiam Ryszard

pozdrawiam Ryszard

* regulacjaPWM.pdw (96.57 KB - pobrany 345 razy.)
* regulacjaPWM.pdf (6.8 KB - pobrany 506 razy.)

Mario0658
Sr. Member

#27 : Kwiecień 06, 2013, 13:51:10 pm »

Cytat: ryskasz20  Kwiecień 06, 2013, 11:57:04 am
Witam,
jak znajdę dłuższą chwilę, to zamieszczę przykłady /podprogramy/ regulacji PWM na Fateku. Potrzeba mi trochę czasu bo te programiki są fragmentami znacznie większych programów sterujących oświetleniem domu, i muszę je z nich "wyjąć" i poskładać. A dlatego piszę - "programy" bo są dwie wersje: dedykowana do sterowników FBs-   na przykład 60MA w wersji przekaźnikowej /ściemniacz PWM jest zewnętrzny/ i w wersji z tranzystorami wyjściowym - ściemniacz PWM zrealizowany programowo w ladderze. Program ze ściemniaczem zewnętrznym powstał z konieczności - dla  już pracującego sterownika z wyjściami przekaźnikowymi.....
A na teraz sam "czysty" podprogramik sterowania PWM.
 Krótki opis:
 M0 załącza lub wyłącza ściemniacz, M10 to rozjaśnianie, M20 to ściemnianie. Czas regulacji 0-max i max-0 to 6 sekund. Sygnał sterujący dla bloku HSPWM - liczba w przedziale 0-1000 w rejestrze R10. Ściemniacz zapamiętuje ostatni stan przed wyłączeniem, który w sposób płynny odtwarza po załączeniu. Rozdzielczość regulacji tu: 1/1000, częstotliwość PWM to 100Hz  ustawiana parametrem Pn = 183. Przy np Pn=91 częstotliwość będzie 200Hz . Jest to czysty podprogramik.
Pełna aplikacja /zresztą w obu wersjach identycznie/ tak działa:
 sterowanie 2-klawiszowe, krótki klik /< 1s/ klawiszem 1 załącza obwód /ściemniacz/. Gdy ściemniacz jest załączony to: przytrzymanie 1 klawisza powyżej 1s powoduje rozjaśnianie obwodu, a klawisza 2 ściemnianie. Krótki kilik klawiszem 2 wyłącza obwód. Obwód z pełną funkcjonalnością jest elementem wszystkich funkcji centralnych: np. sceny świetlne, centralne wyłącz, wizualna sygnalizacja stanu itp
pozdrawiam Ryszard

pozdrawiam Ryszard

Jesli dobrze rozumiem  to masz takze  rozwiazanie dla PWM  dla wersji przekaznikowych  .
Mozesz udostepnic  te rozwiazanie (  schemat + sofcik )  ?   

Czegos takiego  szukam od dawna 

GG:4010578

ryskasz20
Full Member

#28 : Kwiecień 06, 2013, 15:05:29 pm »

Witam,
Oczywiście narzucającym się, systemowym i bardzo eleganckim rozwiązaniem jest wykorzystanie do tego sterownika/ściemniacza PWM z wejściem 0-10V. Ale ze względów ekonomicznych - znaczny koszt dodatkowego rozszerzenia z wyjściem 0-10 do PLC-ka oraz horrendalne ceny takich ściemniaczy rozwiązanie to zignorowałem...
Nic nie daje zainstalowanie taniego /max 300zł/ rozszerzenia tranzystorowego I/O 8+8 do sterownika, ponieważ sterowanie PWM przypisane jest na sztywno tylko do wyjść Y0, Y2, Y4, Y6 sterownika.
Pomysł więc polega na wykorzystaniu dostępnego na rynku, gotowego  ściemniacza i sterowanie go wyjściami dyskretnymi z PLC.
Problem polegał na znalezieniu takiego sterownika PWM aby można go sterować stykami i był 2-przyciskowy. Jest to rozwiązanie  nie za bardzo eleganckie "trochę na siłę" - po prostu styki wyjść sterownika zastępuję przyciski manualne. Steruję wejściami ściemniacza za pośrednictwem sterownika wprost bez kombinacji.
Najpierw w uproszczeniu: klikasz styk przycisku np. w salonie, styk pobudza wejście PLC, wejście jest wprost odniesione do wyjścia  np. X0 -------Y0, X1-------Y1, na wyjściu jest styk podpięty do odpowiedniego wejścia ściemniacza i to już wszystko. Czas kliku jest taki sam na wejściu jak i wyjściu. A dalej to już zależy od oprogramowania ściemniacza. Znalazłem taki mikroprocesorowy sterownik PWM, który jest w szerokim zakresie konfigurowalny. Jest to ściemniacz typu EC-11D firmy Enterius który jednocześnie ma stopień mocy 3x2A . Wejścia sterowane sa podaniem masy. /Oczywiście można też sterować sterownikiem z wyjściami tranzystorowymi podającymi masę/. Dokładny opis regulatora na stronie producenta. Podsumowując: nie ma potrzeby rysowania jakiegokolwiek schematu - ściemniacz podłączyć do wyjść przekaźnikowych i działa. Jeszcze tylko trzeba dodać zasilacz, taśmy LED, ew. jakieś wzmacniacze PWM gdy więcej taśm ale schematy są karcie katalogowej. Ja konfiguruję ściemniacz tak jak w opisie w poście zamieszczonym wyżej.
Oczywiście w praktyce nie jest to aż tak banalnie proste:  w rzeczywistości dochodzą jeszcze funkcje centralne z którymi ma działać obwód ściemniany np. sceny świetlne, centralne wyłącz oraz w razie potrzeby wizualizacja optyczna stanu obwodu /klasyczne podświetlenie przycisku/. Ja stosuję często do sterowania obwodami oświetleniowymi przyciski 6-krotne z sygnalizacją stanu obwodu diodami LED firmy GIRA:  tastsensor 2,  24V ze stykami bezpotencjałowymi. Co prawda nie jest tani ale bardzo efektowny. Znacznie tańsze są przyciski firmy TEM ale to nie ta liga...  Do tych przycisków potrzebna jest informacja o stanie obwodu, a do niej nie mam  fizycznie dostępu . Sygnału tego nie można bowiem wziąć z wyjścia ściemniacza bez dorabiania jakiejś elektroniki. Tu właśnie trzeba odrobinę softu. Te kilkanaście linijek laddera zamieszczę pewnie jeszcze dzisiaj.
pozdrawiam
Ryszard

Herman
Full Member

#29 : Kwiecień 06, 2013, 18:24:02 pm »

witam,

bardzo fajne i nie drogie rozwiązanie:
http://www.esea.pl/kategoria.php/kategoria.112

Strony: 1 [2] 3 4
Drukuj
Skocz do: