Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Podsystemy wejściowe >

Raspberry-Pi jako uniwersalny konwerter.

Strony: [1]
Drukuj
Autor Wątek: Raspberry-Pi jako uniwersalny konwerter.  (Przeczytany 7113 razy)
misiowiec
Full Member

: Sierpień 27, 2015, 12:53:14 pm »

Witam

Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem rozbudowy swojej instalacji fatekiem o czujniki temp. DS18B20, fajnie byłoby podglądać ich stan przez np. telefon.
Czytam forum i wychodzi, że muszę zakupić:
-moduł z portem RS-458 (modbus)
-konwerter 1-Wire na Modbus np. WIRE-CHIP h4 lub odpowiednik ADA-401WP (który lepszy?)
-moduł komunikacyjny Ethernet (chyba najlepiej z WEb server)

koszty -prawie tyle co dałem za sterownik z dodatkowymi modułami WE/WY.

Więc zacząłem szperać i szukać jakiejś alternatywy i na podobnych forach odkryłem Raspbery-pi, można uruchomić odczyt 1-Wire, podobno można też ustawić komunikacje MODBOUS.

Więc teoretycznie wystarczy rozbudować PLC o moduł ETHERNET lub RS-485 MODBUS , a funkcję konwertera z 1-wire pełniłaby malinka. Mogłaby też pełnić funkcję Web server.

Dobrze kombinuje czy nie?
Sam nie jestem raczej w stanie ugryźć tego tematu ale może ktoś już coś takiego kombinował i mu działa?
Wydaje mi się ,że warto rozważyć takie rozwiązanie bo cenowo wygląda to naprawdę ok.   

bogasman
Sr. Member

#1 : Sierpień 27, 2015, 16:16:30 pm »

Tak, to jest sensowne rozwiązanie. Wielu z nas korzysta z RPi do takich celów tzn. odczyt po 1-wire (z użyciem samodzielnie zrobionego interfejsu za grosze) i jako webserwer, chociaż wygodniej jest odpalić OpenHABa niz tworzyć własny projekt. Nie obędzie się bez modułu komunikacyjnego, najlepiej jednak ethernet.
U mnie RPi (a raczej jego konkurent Banana Pi) utrzymuje kilka usług w tym OpenHABa, a do 1wire mam moduł ADA. Jednakże być może zrezygnuję z ADA nieługo, bo takie gotowe klocki mają ograniczona listę czujników Dallasa z którymi współpracują.
Na konkurencyjnej stronie jest masa informacji na ten temat http://www.edom-plc.pl/index.php/pl/1-wire-i-rpi.

misiowiec
Full Member

#2 : Sierpień 28, 2015, 07:20:18 am »

Znam to forum -stąd moje przemyślenia.

Czyli rozumiem ,że:
-kopiuje moduł komunikacyjny Ethernet np... FBs-CBE   (czy lepiej szukać modułu z portem Ethernet i RS 485)
-sterownik poprzez w/w moduł komunikuje  się z Malinką  Ethernetem  po protokole MODBUS-TCP serwer i odczytuje wartości z czujników temperatury
-rozbudowuje RPI o port RS -485 (uruchamiam jakiś serwer modbus) i mogę podpinać urządzenia w tym standardzie i dalej tą komunikacje przekazać do PLC
-uruchamiam na RPI OpenHab i mam sterowanie czy podgląd z www.

-ciekaw jestem jak wygląda stabilność  takiej komunikacji Modbus poprzez RPI. W robocie mam urządzenia, które komunikują się z PLC po RS-485 poprzez różne konwertery (osprzęt przemysłowy) na LAN i nigdy nie było problemów z komunikacją.

Takie rozwiązanie byłoby najbardziej ekonomiczne:
FBs-CBE -jakieś 400
Malinka -jakieś 250
czyli w teorii jestem na pułapie samego kowertera 1-wire na modbus

Ale jeszcze jedno pytanie -czy średnio rozgarnięty dość uparty gość jak ja, który nigdy w życiu nie bawił się w programowanie i Linuxa kijem nie tykał jest w stanie to wszystko programowo poskładać powoli do kupy?
Idzie jesień zima wieczoru długie więc można dłubać

jahu
Sr. Member

#3 : Sierpień 31, 2015, 08:31:14 am »

modbus i 1-wire są na tyle popularnymi standardami komunikacji, że bez problemu znajdziesz jakieś gotowce, które będziesz musiał jedynie dostosować do własnych potrzeb. A moduł FBs-CBE mogę Ci puścić za 300 zł, bo leżu u mnie w szafie z PLC i się tylko kurzy

misiowiec
Full Member

#4 : Wrzesień 01, 2015, 08:01:49 am »

Dzięki za info FBs-CBE  jestem zainteresowany -nowy mozna kupic tutaj http://www.ibda.pl/tablica-komunikacyjna-fbs-cbe-t-port-ethernet-10-base-fatek-cat-196-id-165.aspx
za 390  jakbyś coś opuścił troszkę to wciągnę

jahu
Sr. Member

#5 : Wrzesień 01, 2015, 19:28:51 pm »

Jedyne ustępstwo na jakie mogę iść to takie, że 300zł razem z przesyłką, teoretycznie jak wyślę w poniedziałek, to we wtorek powinna być u Ciebie, więc nie najtańsza 300zł to i tak atrakcyjna cena, więc możesz go mieć, albo niech dalej leży w szafie - jeść nie woła

misiowiec
Full Member

#6 : Wrzesień 02, 2015, 06:44:00 am »

ok odezwę się pod koniec tygodnia i dam znać czy biorę czy nie

misiowiec
Full Member

#7 : Wrzesień 06, 2015, 10:47:31 am »

Cytat: jahu  Wrzesień 01, 2015, 19:28:51 pm
Jedyne ustępstwo na jakie mogę iść to takie, że 300zł razem z przesyłką, teoretycznie jak wyślę w poniedziałek, to we wtorek powinna być u Ciebie, więc nie najtańsza 300zł to i tak atrakcyjna cena, więc możesz go mieć, albo niech dalej leży w szafie - jeść nie woła

Wysłałem do Ciebie PW w tej sprawie.

Strony: [1]
Drukuj
Skocz do: