Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Podsystemy wyjściowe >

Przekaźniki w PLC nie reagują

Strony: [1]
Drukuj
Autor Wątek: Przekaźniki w PLC nie reagują  (Przeczytany 8211 razy)
wspak
Jr. Member
**

: Lipiec 25, 2013, 12:10:06 pm »

Witam, mam taki oto program do sterowania światłem w garażu. Są tam 2 lampy świetlówkowe bez startera o łącznej mocy 50W. Działało to pięknie ok. rok, a teraz na PLC wyłście Y się wyłącza, natomiast lampa dalej świeci. Lampy są bezpośrednio podłączone do wyjścia Y w PLC 60-MA (bez dodatkowych przekaźników).
Czy to oznacza, że te wewnętrzne cewki odmówiły współpracy (Skleiły się)? Powinienem stosować dodatkowe przekaźniki? Jakie polecacie?

Nadmienię, że również w ten sam sposób steruję żarówką w kotłowni, ale tam jest akurat żarówka klasyczna 60W. Do tej pory działa bez zarzutu.

Aha, te same problemy mam z oświetleniem RGB diodowym na schodach. Z tym że tutaj zasilacz impulsowy 60W podłączyłem nie bezp do PLC ale poprzez przekaźnik (Weidmuller Przekaźnik MCZ R 24VDC). Przekaźnik ładnie sygnalizuje zgaszoną lampką, że wyłącza dopływ prądu do zasilacza, jednak zasilacz nadal otrzymuje zasilanie, i schody się świecą.

Andrzej

* garaz.jpg (97.04 KB, 834x411 - wyświetlony 1053 razy.)

marekmakrecki
Full Member

#1 : Lipiec 25, 2013, 18:25:28 pm »

witam
ja używam przekaźników  elektronicznych wszędzie tam gdzie odbiornik będzie załączany dość często albo ma dość duże obciążenie
unikam wtedy sklejania styków i pukania z rozdzielni ostatnio robiłem sterowanie grzałkami na tych modułach 

wspak
Jr. Member
**

#2 : Lipiec 26, 2013, 09:18:43 am »

Dzięki za odpowiedź. Możesz wyjaśnić co masz na myśłi pod pojeciem elektronicznych przekaźników? Jakiś przykład firmy, symbol, cena?

marekmakrecki
Full Member

#3 : Sierpień 12, 2013, 20:34:50 pm »

witam
sorki że tak późno ale nie miałem zbytnio czasu tutaj znajdziesz wiadomości

http://www.crydom.com/en/products/catalog/h_12w.pdf

ryskasz20
Full Member

#4 : Wrzesień 02, 2013, 22:07:46 pm »

Witam,
1. Przekaźniki wymienione wyżej /stykowe/ to są typowe przekaźniki interfejsowe do automatyki. Nie nadają się do sterowania obwodami prądowymi instalacji elektrycznej. Prąd nominalny 6A to prąd załączania w kategorii AC1 / proszę poczytać np, w Gogle co to jest kategoria AC.. / czyli załaczania i WYŁĄCZANIA odbioru rezystancyjnego. Przekaźniki te kompletnie nie nadają się do sterowania instalacją.... Tu występują obciążenia pojemnościowe /inwertery, zasilacze impulsowe/ lub iundukcyjne /oprawy świetlówkowe, energooszczędne itp  i np kategorie AC4 itd .  I prawo Ohma tu nie ma zastosowania, bo są duże prądy w momencie załączenia lub wyłączenia / ciągnie się łuk od przepięcia/. Dlatego przekaźniki kleją styki -są niedobrane do obciążenia. A już sterowanie bezpośrednio instalacją stykami sterownika to w/g mnie BARBAŻYŃSTWO
To tak na marginesie.................
2. Co do zastosowania przekaźników elektronicznych /półprzewodnikowych/ to też nie taka prosta bajka. Pytanie zadam proste: dlaczego do tej pory nie są stosowane w instalacjach elektrycznych? Przecież są znane od minimum 40 lat?. Bo obwód nimi załączany nie jest oddzielony od zasilania w sposób pewny - nie spełniają roli wyłącznika izolacyjnego. Wobec powyższego nie polecałbym tak bezkrytycznie ich stosowanie. Po prostu: instalacja z takim przekaźnikiem może porazić mimo wyłączenia obwodu, ponieważ obwód przechodzi w stan relatywnie dużej rezystancji ale  nie  jest otwarty - czyli odcięty od zasilania. Można te przekaźniki stosować pod warunkiem skutecznego wyłączenia obwodu .... od sieci np przekażnikiem..    Lub na własne ryzyko / małe gdy się samemu instalację serwisuje./
Kropka.
Pozdrawiam
 Ryszard

Herman
Full Member

#5 : Wrzesień 06, 2013, 08:47:39 am »

Witam,

A co myślicie o takim rozwiązaniu:
http://botland.com.pl/przekazniki/1293-dwukanalowy-modul-z-przekaznikiem-srd-05-oraz-izolacja-optoelektroniczna.html
Sterowanie przez wyjścia cyfrowe sterownika.

pozdrawiam
Marcin Herman

arturs
Sr. Member

#6 : Wrzesień 06, 2013, 21:18:57 pm »

jakie wyjścia? imho nie ma sensu bo to nic nie daje.. z wyjść plc wysterujesz normalne przekazniki więc takie coś raczej chyba się nie przyda..

Herman
Full Member

#7 : Wrzesień 06, 2013, 22:13:14 pm »

Wyjścia tranzystorowe typu source;) taki moduł wygodniej podłączyć niż zwykły przekaźnik i wymienić w razie potrzeby. Można też przekaźnik z podstawka zastosować ale chyba drożej wychodzi z tego co pamiętam

arturs
Sr. Member

#8 : Wrzesień 07, 2013, 16:38:06 pm »

przy pojedynczych sztukach może i tak, ale przy kilkunastu już problem.. na szynie masz wszystko po kolei i z głowy.. przekaźnik z podstawką trochę droższy ale to jakoś mi się nie widzi..

wspak
Jr. Member
**

#9 : Wrzesień 07, 2013, 23:08:30 pm »

Cytat: ryskasz20  Wrzesień 02, 2013, 22:07:46 pm
Witam,
1. Przekaźniki wymienione wyżej /stykowe/ to są typowe przekaźniki interfejsowe do automatyki. Nie nadają się do sterowania obwodami prądowymi instalacji elektrycznej. Prąd nominalny 6A to prąd załączania w kategorii AC1 / proszę poczytać np, w Gogle co to jest kategoria AC.. / czyli załaczania i WYŁĄCZANIA odbioru rezystancyjnego. Przekaźniki te kompletnie nie nadają się do sterowania instalacją.... Tu występują obciążenia pojemnościowe /inwertery, zasilacze impulsowe/ lub iundukcyjne /oprawy świetlówkowe, energooszczędne itp  i np kategorie AC4 itd .  I prawo Ohma tu nie ma zastosowania, bo są duże prądy w momencie załączenia lub wyłączenia / ciągnie się łuk od przepięcia/. Dlatego przekaźniki kleją styki -są niedobrane do obciążenia. A już sterowanie bezpośrednio instalacją stykami sterownika to w/g mnie BARBAŻYŃSTWO
To tak na marginesie.................
2. Co do zastosowania przekaźników elektronicznych /półprzewodnikowych/ to też nie taka prosta bajka. Pytanie zadam proste: dlaczego do tej pory nie są stosowane w instalacjach elektrycznych? Przecież są znane od minimum 40 lat?. Bo obwód nimi załączany nie jest oddzielony od zasilania w sposób pewny - nie spełniają roli wyłącznika izolacyjnego. Wobec powyższego nie polecałbym tak bezkrytycznie ich stosowanie. Po prostu: instalacja z takim przekaźnikiem może porazić mimo wyłączenia obwodu, ponieważ obwód przechodzi w stan relatywnie dużej rezystancji ale  nie  jest otwarty - czyli odcięty od zasilania. Można te przekaźniki stosować pod warunkiem skutecznego wyłączenia obwodu .... od sieci np przekażnikiem..    Lub na własne ryzyko / małe gdy się samemu instalację serwisuje./
Kropka.
Pozdrawiam
 Ryszard

Czy mógłbyś podać jakie "przekaźniki" powinno sie używać do załączania różnych źródeł światła i inne(np wentylatory rekuperatora)? Jaki model, producent w rozsądnej cenie? Bylibyśmy bardzo wdzięczni. Nie chciałbym dokonywać barbarzyństwa jak to napisałeś na moim PLC.
Andrzej

Strony: [1]
Drukuj
Skocz do: