Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Podsystemy wyjściowe >

Program obsługujący rolety

Strony: [1]
Drukuj
Autor Wątek: Program obsługujący rolety  (Przeczytany 8607 razy)
KrzaQ
Full Member

: Marzec 15, 2013, 12:30:10 pm »

Jedną z pierwszych funkcjonalności, za którą się zwykle zabieramy, jest obsługa otwierania i zamykania rolet.
W związku z tym, że zwykle później dochodzi natłok innych prac, pierwsze wersje (czytaj. łaty i tymczasówki) programów pozostają na dłużej. Tak też było w moim przypadku. Aż do momentu, kiedy znudziło mnie stanie przy panelu trzymając odpowiedni przycisk i czekanie, aż roleta się otworzy lub zamknie.

Realizując inne funkcjonalności, nabyłem odrobinę doświadczenia, więc postanowiłem raz na zawsze rozwiązać uporczywy problem.
Napisałem prototyp, który obsługuje jedną roletę. W tej chwili jest po kilku dniach testowania i działa świetnie.
W bardzo prosty sposób można go rozszerzyć do dowolnej liczby rolet. Póki co, program nie realizuje funkcji uczenia się (kalibracji) pozycji.
Niniejszym spieszę, by podzielić się wynikiem swojej pracy, poddając go jednocześnie pod dyskusję. Wszelkie uwagi są mile widziane.

KrzaQ

* roleta_v20.pdw (99.59 KB - pobrany 778 razy.)

KrzaQ
Full Member

#1 : Marzec 17, 2013, 21:35:26 pm »

Wiem, że odpowiadanie pod swoim postem zakrawa o nietakt, ale mijają dwa dni od umieszczenia programu, plik pobrany 17 razy i ani słowa komentarza
Nie to, żebym jakoś tęsknił za krytyką. O! co to, to nie   Ale ja sam znalazłem już kilka niedociągnięć w programie.
Jednym z nich jest problem z obsługą wysokich rolet, otwierających się dłużej, niż 32 sekundy.
Ten, oraz inne drobne problemy już poprawiłem. Kończę uczenie się rolety swojej pozycji.
Jednak ostateczny kod podam dopiero, kiedy ktoś "wytknie" inne błędy w załączonym wyżej kodzie

Będzie taki sobie konkurs

kali82
Full Member

#2 : Marzec 18, 2013, 23:58:05 pm »

Pobrałem,przeglądam i puki co rozgryzam co jest co wogóle.
Pozdro.

McTommy
Full Member

#3 : Marzec 20, 2013, 19:33:48 pm »

Witam,
Co prawda nie mój ale Pan Krzychu mam nadzieje nie będzie miał nic przeciwko zamieszczeniu.
dla mnie bomba ale.....
Mam w każdym pomieszczeniu przycik obsługujący rolety (w sumie 12 sztuk).
Chciałbym aby działały według załączonego programu a dodatkowo:
1. Według programu zmierzch/poranek (za trudne dla mnie i i oryg. Szampan dla tego kto mi wyjasni jak ustawiać rejestry etc. i ... zmądrzeć)
2. Na przycisku 1 - rolety - 6 sztuk w salonie, TV room i kuchnia,
3. Na przycisku 2 - rolety - wszystkie.
Oczywiście przyciski realizują dwa stany - otwieranie i zamykanie :-)
Może ktoś bardzo mądry coś doradzi.
pozdrawiam
Tomasz
P.S. Poniżej cytat z opiem obsługi programu - mnie za specjalnie nie mówi dużo. :-( Ubolewam wielce
"program działa w oparciu o funkcje 15 i 16, czyli o zwiększanie i zmniejszanie wartości rejestru o 1.
Przy naciskaniu przycisku X1 funkcją TOGG zmieniamy stan zmiennej pomocniczej M10 (podnoszenie).
Marker M10 plus marker impulsujący co 1 sekundę M1922 oraz warunek braku osiągnięcia skrajnej
pozycji M11 pozwalają na zwiększanie wartości rejestru R10 aż w wyniku porównania do przykładowych
60 ustawiony zostaje marker M11 na 1. Warunek ten blokuje dalsze wysterowanie wyjścia odpowiadającego
za podnoszenie oraz zbocze narastające od markera M11 kasuje marker M10 ustawiany przez przycisk X1.
Ma to na celu wyzerowanie sterowań po dojechaniu do skrajnej pozycji.
Jak by się okazało, że dokładność pulsowania co 1 sekundę za pomocą markera systemowego M1922 to
można zmienić jego podstawę na 0,1 lub 0,01 (klikając klawisz F2 masz wgląd we wszystkie rejestry oraz markery systemowe)"

* Rolety_gora_dol_2_przyciski.pdw (97 KB - pobrany 715 razy.)

slaw
Nowy
*

#4 : Wrzesień 20, 2013, 19:00:17 pm »

Czy ma ktoś może pliki z tego wątku oraz czy mógłbym prosić o przesłanie na maila slawcia@o2.pl.
Z jakiegoś powodu nie mogę ściągnąć żadnego pliku z forum.

Z góry dziękuję.

ezehiel298
Nowy
*

#5 : Wrzesień 22, 2013, 13:38:43 pm »

Cytat: slaw  Wrzesień 20, 2013, 19:00:17 pm
Czy ma ktoś może pliki z tego wątku oraz czy mógłbym prosić o przesłanie na maila slawcia@o2.pl.
Z jakiegoś powodu nie mogę ściągnąć żadnego pliku z forum.

Z góry dziękuję.

Ja też mam problemy z otwarciem załączników.
Nie wiem czy jest to jakiś ogólny problem na tym forum czy ma to związek z czymś innym?
Pozdrawiam.

DZIKI_2005
Full Member

#6 : Październik 14, 2016, 10:10:06 am »

Cytat: KrzaQ  Marzec 17, 2013, 21:35:26 pm
Wiem, że odpowiadanie pod swoim postem zakrawa o nietakt, ale mijają dwa dni od umieszczenia programu, plik pobrany 17 razy i ani słowa komentarza
Nie to, żebym jakoś tęsknił za krytyką. O! co to, to nie   Ale ja sam znalazłem już kilka niedociągnięć w programie.
Jednym z nich jest problem z obsługą wysokich rolet, otwierających się dłużej, niż 32 sekundy.
Ten, oraz inne drobne problemy już poprawiłem. Kończę uczenie się rolety swojej pozycji.
Jednak ostateczny kod podam dopiero, kiedy ktoś "wytknie" inne błędy w załączonym wyżej kodzie

Będzie taki sobie konkurs

Witam, już od dawna nie siedziałem na forum ale natknąłem się rzeczywiście na błąd w programie od rolet, że po przekroczeniu 32sek przestaje działać.
Czy byłbyś w stanie poratować poprawionym kodem oraz czy natknąłeś się i rozwiązałeś problem pozycjonowania rolety tzn. jeśli roleta z pozycji zamkniętej nawijana jest najpierw na pancerz przez np. 6sekund to  % otwarcia już lecą a powinny być wstrzymane o czas ten czas 6s i dopiero powinny być liczone jeśli roleta faktycznie się już podnosi.
Drugi problem to że jeśli roleta stoi w pozycji np 50% a jaj czas to 20s to zadając jej 100% program nie dodaje tylko czasu 10s tylko czas całkowity 20s. Zmieniając to zauważyłem, że po paru razach pracy rolety roleta się rozkalibrowała i nie domykała się lub w pełni się nie otwierała. Myślę, że trzeba by było dodać regułę aby kalibracja była zawsze wykonywana przy pełnym zamknięciu i wtedy tylko dla 0% czas powinien być wydłużany  o ileś sekund.
Co ty na to?
Był bym wdzięczny o kontakt tel. 669-878-996
lukasz.klinger@vp.pl
Pozdrawiam Łukasz

Strony: [1]
Drukuj
Skocz do: