Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
Aktualności:
  Pokaż wiadomości
Strony: [1] 2 3
1  Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom / Systemy zarządzania / Wizualizacja ioBroker + RPI 3 B+ : Sierpień 31, 2019, 00:19:45 am
Dział dotyczączy iobrokera został przeniesiony na główy poziom:
https://www.smartnydom.pl/forum/iobroker/
2  Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom / Podsystemy wejściowe / Moduł wejścia, 1-wire, enkoder, oled, modbus RTU : Lipiec 24, 2019, 13:40:57 pm
Pytanie ile kosztuje w przeliczeniu jedno takie wejście. Przecież przycisk to tylko 1DI. Wiem, że oled to fajny barjer... ale czy warto dokladać sobie problemów ?

Jak zastanawialem się jak u siebie to rozwiązać (nie chcialem kabli od wszystkich przycisków ciągnąć do jednej rozdzielni) - poszedlem w sterowanie rozproszone. W każdym obszarze (w sumie 3) mam moduly DI/DI podlaczone do glownego sterownika za pomoca ethernetu. Pierwszy wybór byl ModbusTCP, ale docelowo uzywam ProfiNet-u. I jakiegoś specjalnego spowolnienia nie widzę (no ale to 100Mbit..).
Dlatego opcją może być wykorzystanie 1 modulu do obslugi kilku puszek z przyciskami - wtedy zmniejsza się ilość zapytań - no i calość będzie dzialać bardziej responseryjnie.
3  Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom / Systemy zarządzania / Wizualizacja ioBroker - mamy forum użytkoników : Lipiec 13, 2019, 21:49:27 pm
Dopisze tutaj:
Jeżeli ktoś korzysta z programu iobroker to zapraszam do nowopowstałego (dzieki uprzejmosci admina) forum. Z informacji uzyskanych od admina jeżeli będzie jakiś ruch na podforum to zostaniemy przeniesieni do głównego drzewa.

https://www.smartnydom.pl/forum/inne-systemy-automatyki/

Zastąpi to "nam" nieistniejace już dotychczasowe forum dla użytkoników iobrokera.

4  Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom / Sterowniki PLC / Jaki sterownik PLC dla początkujących : Lipiec 12, 2019, 20:23:59 pm
Ja akurat do sterowania użyłem SIEMENS-a S7-1200.
Każdy ma swoje preferencje i oczekiania. Właściwie wszystkie obecne PLC sa praktycznie programowane w taki sam sposób (mówie tutaj o typowych PLC).
Z tego co widzę najczęściej wybieerane są Waga, Beckhoff oraz Fatek.
Mój wybór akurat wynikał z faktu, że chciałem mieć system rozproszony - mam 3 szafki w ścianach (bez centralnej dużej szafy). PLC komunikuje się z "wyspami" IO za pomoca sieci LAN (tutaj akurat profinet). Cenowo tez nie odstaje ani w góre ani specjalnie w dół od powyższych.
Pozostaje tylko poczytać.. i dokonać jakiegoś wyboru.
(a co do "gotowców" - w przypadku "naszych" domowych instalacji - wszystko jest bardzo proste.. i nie wymaga jakichś wyrafinowanych programów. A przynajmniej na początku)
5  Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom / Elektryka / Darmowy program do tworzenia dokumentacji elektrycznej - polecam : Lipiec 06, 2019, 17:21:54 pm
Witam,
Dość długo szukałem darmowego programu który by umożliwił mi zrobienie dokumentacji elektrycznej domu. Wiadomo jak to jest.
I w końcu trafiłem na coś bardzo interesującego. Program o nazwie SkyCAD (nie będę tu zamieszczał adresów...  moża wyguglować).
Fajny jest o tyle, iż jest to program który w wesji podstawowej (standard) jest bezpłatny - ale ograniczenia które są, nie dotyczą części projektu elektrycznego. Dowolna ilość stron, podstawowe generatory (zestawienie stron, zestawienie materiałów, zestawienie we/wy sterowników). Całość bardzo intuicyjna (choć trochę "dziwna"), do tego sporo wideopodręczników.
Drobny minusik - to wersja angielska (ale można sobie elementy stron i aparaty opisać po naszemu) no i trochę ubogo jeżeli chodzi o dostępną aparaturę (choć z tego co widze łatwo się ją rozbudowuje).
6  Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom / Systemy zarządzania / Wizualizacja ioBroker + RPI 3 B+ : Czerwiec 24, 2019, 22:58:32 pm
No i kicha...
Forum zdechnęło - a mnie się zachciało aktualizacji do nodejs 8.
Te struktury które tutaj żmudnie były tworzone w nowej wersji .. się ulatniają - po każdym restarcie zostaje tylko kilka z nich. A co najgorsze - nie da się już wrócić do nodejs6 bo iobroker przy instalacji się o to pluje..
Kichowatość. Ma ktoś podobne problemy - czy tylko ja mam takiego pecha ?
7  Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom / Inteligentny dom funkcjonalności / konwerter 1wire modbus tcp : Maj 17, 2019, 14:42:48 pm
Cytat: pablo666  Maj 03, 2019, 17:48:08 pm
Zbudowałem konwerter 1wire na modbus tcp w oparciu o płytkę arduino mega 2560 oraz modułu ethernet w5110 dla arduino.
Też poszedłem tą drogą. Choć zacząłem od innego modelu. Kupiłem arduino leonardo eth które ma to wszystko na pokładzie.. jednak nie wyrobił pamięciowo - i docelowo skończyło się na arduino mega.
Przy okazji - dorzuciłem obsługę czytnika mmc aby pliki konfiguracyjne trzymać na nim.
Dodatkowo (polecam) zrobiłem tak, że jak skonfigurujesz sobie czujniki 1-wire arduino samo cyklicznie je odbytuje i udostępnia jako urządzenie modbus tcp. Chodzi o to, iż zapytanie modbus tcp nie jest konwertowane na zapytanie do czujnika 1-wire tylko od razu arduino odpowiada tym, co samo w tzw. międzyczasie odczytuje. Dużo szybciej to działa (o ile szybkość ma tu znaczenie)
8  Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom / Podsystemy wyjściowe / Program do rolet : Luty 26, 2019, 15:00:39 pm
Jak pasuje Ci do S7-1200 to mogę podesłać moją funkcję...
9  Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom / Systemy zarządzania / Wizualizacja ioBroker + RPI 3 B+ : Czerwiec 24, 2018, 18:58:38 pm
Cytat: jahu  Czerwiec 22, 2018, 12:26:12 pm
już jesteś aktywny
Mail potwierdzający leciał jakoś bardzo długo. No ale jest.
10  Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom / Systemy zarządzania / Wizualizacja ioBroker + RPI 3 B+ : Czerwiec 22, 2018, 12:25:39 pm
w temacie forum - utworzyłem konto, ale nie dotarł do mnie link aktywacyjny...
11  Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom / Systemy zarządzania / Wizualizacja ioBroker + RPI 3 B+ : Czerwiec 22, 2018, 11:35:00 am
ad.1
Nie wiem kiedy powstał problem.. ale się sam i rozwiązał. Ciekawe..
12  Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom / Systemy zarządzania / Wizualizacja ioBroker + RPI 3 B+ : Czerwiec 22, 2018, 09:17:41 am
Widzę, że nowe forum jeszcze nie działa .. więc napiszę tu. Dwa problemy:
1. W nowym projekcie dodałem sobie wyświetlanie kilku wartości ze sterownika S7 (dokładnie data) jako widgety basic-number. Do tego dodałem wyświetlanie zawartości zmiennej sterownika (np. S7.P1). Dodałem też widget (j-qui Input) aby zmieniać zawartość sterownika dla zmiennej S7.P1.
I faktycznie działa - wpisuę nową wartość w pole input i zmienia mi się zawartość wyświetlania. Ale.. zanim to się stanie przez chwilę we wszystkich wyświetlanych polach pojawiają się jakieś zupełnie przypadkowe wartości. Jak się tego pozbyć ?
2. Jak ugryźć taki prosty temat: chcę aby widget żarówka (Bulb on-off) zmieniał swój stan w zależności od stanu np. 2 bitu zadanej zmiennej.
13  Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom / Systemy zarządzania / Wizualizacja ioBroker + RPI 3 B+ : Czerwiec 19, 2018, 10:21:32 am
Forum zdecydowanie. Pytanie czy stawiać oddzielne, czy może "podłączyć" się do oficjalnego forum iobrokera (jest przecież holenderskie) lub poprosić o utworzenie na tutejszym forum kategorii wizualizacje i zrobić tam działy typu iobroker, openhub.. etc
14  Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom / Systemy zarządzania / Wizualizacja ioBroker + RPI 3 B+ : Czerwiec 18, 2018, 21:08:27 pm
Cytat: jahu  Czerwiec 18, 2018, 20:57:08 pm
Pamietaj,że Siemens ma zamienione bajty w słowie. Nie wiem czy iobroker w jakiś sposób to uwzględnia
Bajty "przestawiłem" sobie już w bazie - tak, aby były "zgodne" z rejestrami Modbus.
15  Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom / Systemy zarządzania / Wizualizacja ioBroker + RPI 3 B+ : Czerwiec 18, 2018, 20:46:01 pm
Dzięki. Nie zwóciłem wcześniej uwagi na ten manual. W sumie robiłem tak, jak w manualu (no może poza zabawą w plik csv), ale w końcu udało się. Błąd polegał na braku zaznaczenia opcji "rw" w oknie konfiguracji adaptera. Zmyliła mnie aktywna opcja "rw" w oknie objects.
Teraz muszę poćwiczyć operacje bitowe - czytana wartość jest rejestrem 16 bitowym w którym część bitów obrazuje aktualny/zadany stan żarówek danego pomieszczenia (założyłem, że definiowanie poszczególnych bitów to trochę za dużo dłubaniny, chyba że będę musiał...
Strony: [1] 2 3