Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Systemy zarządzania >

Profibus i moduły inteligentnego domu

Strony: [1]
Drukuj
Autor Wątek: Profibus i moduły inteligentnego domu  (Przeczytany 4639 razy)
gegesek
Jr. Member
**

: Lipiec 16, 2015, 16:04:31 pm »

Witam

Kiedyś przyszedł do mnie kolega oświadczając że uzbierał na wymarzony domek. Przyszedł do mnie abym udzielił mu informacji na temat automatyki domowej. Jako że w tym czasie byłem w tym temacie zupełnym laikiem (zajmuje się programowaniem automatyki przemysłowej) zapytaliśmy co o tym sądzi wujek google. Wyskoczyło nam dość sporo informacji dotyczącej automatyki domowej (przewodowa, bezprzewodowa, magistrala KNX, CAN, MODBUS). Na początek stwierdziliśmy że robiąc projekt od podstaw najrozsądniej będzie okablować jego domek. Więc pozostała do wybrania magistrala i jej urządzenia.

1. KNX - kiedy kumpel zobaczył ceny urządzeń tej magistrali to złapał się za głowę i stwierdził że nie jest bosem narkotykowym z furą pieniędzy.
2. CAN, MODBUS itp. - dużo różnych urządzeń, w miarę rozsądne ceny. Ale wiedziałem że do wdrożenia całego systemu kolega poprosi mnie o pomoc a że jestem dość leniwy to stwierdziłem że nie będzie mi się chciało brnąć przez różne dokumentacje różnych modułów różnych producentów, tworzyć protokół MODBUS-a pod sterownikiem itd.
3. PROFIBUS - tu mi się oczy zaświeciły, protokół znam (przemysłowy standard w SIEMENS-ie ale nie tylko bo praktycznie każdy sterownik ma możliwość zainstalowania MASTERA PROFIBUS-a), sterownik również nie stanowi problemu. Więc zabrałem się za szukanie modułów inteligentnego domu na profibus-ie. Moje zdziwienie było dość spore kiedy nie znalazłem żadnych modułów inteligentnego domu na tej magistrali. Rozpocząłem więc poszukiwanie informacji na temat samego protokołu w sieci. Po poświęceniu dość sporo czasu na poszukiwanie informacji dotyczących PROFIBUS-a wiedziałem już dlaczego nie ma urządzeń do inteligentnych domów. Zakup układu który realizuje całą komunikację jest dość dużym wydatkiem (35-40 EU), ponadto materiały dotyczące tego protokołu są dość kosztowne. Więc stwierdziłem że napisze własny stos profibus-a do mikrokontrolerów. Jak pomyślałem tak zrobiłem, zaimplementowałem cały stos w malutkich procesorkach firmy STM. Całą magistralę odizolowałem od procesora, dzięki temu awaria jednego urządzenia nie ma wpływu na pozostałe. Co otrzymałem? Prostotę konfiguracji za pomocą plików GSD w konfiguratorze HW_Config(STEP7). Możliwość podłączenia modułu do dowolnego sterownika PLC wyposażonego w magistralę profibus. Możliwość uzyskiwania informacji diagnostycznych z modułów oraz informację o czasie utraty/przywrócenia sygnału połączenia z konkretnym modułem. Możliwość korzystania z funkcji OSCAT BUILDING LIBRARY 1.00 (darmowa biblioteka do różnych sterowników). Jak długo pracują te urządzenia? Po wykonaniu pierwszych prototypów oraz fazach testowych moduły po zamontowaniu pracują od pół roku bezawaryjnie.

Poniżej znajdują się opisy modułów oraz funkcje jakie mogą realizować.
W przypadku gdyby ktoś był zainteresowany plikami GSD w celu przeglądnięcia możliwości tych modułów to proszę pisać.

Każdemu modułowi można nadać prędkość transmisji z zakresu (9600-3MBaud), własny adres profbus (3-125). Każde urządzenie jest niezależną wyspą z własnym kontrolerem profibus.

1.   Moduł wejściowy (rysunek CBOX w puszce podtynkowej fi 60)
a)   Standardowe wejścia (bez napięciowe, sterowanie masą)
b)   Licznik enkoderowy (kwadraturowy)
c)   Licznik impulsów
d)   Czujnik temperatury zewnętrzny
e)   Odczyt czasu DCF77
f)   Odczyt temperatury wewnętrznej CPU
Możliwości zastosowania: przełączniki, przepływomierze, enkodery, odczyt atomowego wzorca czasu po podłączeniu odbiornika DCF77, odczyt zewnętrznej temperatury po podłączeniu czujników temperatury Dallas

2.   Moduł wyjściowy(rysunek CBOX w puszce podtynkowej fi 60)
a)   Dodatkowe wejścia (x 2) (bez napięciowe, sterowanie masą)
b)   Odczyt temperatury wewnętrznej
c)   Sterowanie mocą dostarczaną do odbiornika (PWM zakres 0 – 255, sterowanie masą)
d)   Dopasowanie charakterystyki do źródła światła (HW_Config)
Możliwości zastosowania: sterowanie żarówkami żarowymi, żarówkami ledowymi, taśmami ledowymi mono i kolorowymi, maksymalna moc na kanał 30W

3.   Moduł wejść x8 (rysunek DBOX)
a)   Standardowe wejścia (0-12V)
b)   Licznik enkoderowy(kwadraturowy x 2)
c)   Licznik impulsów
Możliwości zastosowania: przełączniki, przepływomierze, enkodery

4.   Moduł wyjść x8 (rysunek DBOX)
a)   Standardowe wyjścia on/off(sterowanie masą – podstawowy typ sterowania oświetlenia)
b)   Wyjścia PWM x8 (zakres regulacji 0 – 255) 30 W na kanał
Możliwości zastosowania: żarówki żarowe, żarówki LED, taśmy LED mono, taśmy LED color

5.   Moduł wejść x4 / wyjść relay x4 (rysunek DBOX)
a)   Standardowe wejścia (0-12V)
b)   Licznik enkoderowy(kwadraturowy x1)
c)   Licznik impulsów
d)   Wyjścia przekaźnikowe NO x4(obciążalność 230V AC 10A)
Możliwości zastosowania: przełączniki, przepływomierze, enkodery, sterowanie gniazdek

6.   Moduł czujników (rysunek SENSOR)
a)   Czujnik PIR
b)   Czujnik ciśnienia atmosferycznego (wartość w hPa)
c)   Czujnik wilgotności (wartość w %RH)
d)   Czujnik temperatury  (wartość w °C)
e)   Czujnik gazu (wartość w ppm)
f)   Czytnik RFID
Możliwość zastosowania: sygnalizacja wykrycia zdarzenia przez czujnik PIR, pomiar ciśnienia atmosferycznego, pomiar wilgotności, pomiar temperatury, pomiar stężenia gazu, czytnik RFID umożliwia identyfikację osoby logującej się do systemu

7.   Moduł zasilacza  (pomiary - strona wtórna) (rysunek POWER)
a)   Pomiar prądu
b)   Pomiar mocy
c)   Pomiar napięcia
d)   Pomiar temperatury
e)   Procentowy pomiar mocy w stosunku do maksymalnej wydajności zasilacza

W planach mam:
1.   Moduł wyświetlacza LCD mono i color
2.   Moduł repeater-a
3.   Moduł pomiaru prądu, napięcia, mocy
4.   Moduł GSM, Bluetooth
5.   Moduł sterowania zaworami
6.   Moduł sterowania roletami z kontrolą obciążenia
7.   Moduł nadajnika podczerwieni (IRDA)
8.   Moduł odbiornika podczerwieni (IRDA)
9.   Moduł do sterowania bojlerem
10.   Moduł do sterowania CO
11.   Moduł do sterowania silnikiem
11.   Moduł do sterowania systemem nadążnym do paneli słonecznych

Co panowie sądzicie o tych modułach?

ficek_f
Full Member

#1 : Lipiec 16, 2015, 20:11:26 pm »

Witam

Ja również jestem automatykiem przemysłowym i posiadaczem inteligentnego domu na Siemensie. Opis mojego domku tutaj : http://plc-home.pl/forum/empty-t277.0.html;msg1730#msg1730 (kilka rzeczy już się zmieniło, ale nadal aktualny)

Korzystam z Profibusa raz z Ethernetu

Muszę przyznać że liczba modułów zrobiła na mnie wrażenie. Jestem pełen podziwu, że chciało się Tobie wykonać je wszystkie. Ja najczęściej używam gotowych rozwiązań, ale nie wszystkie mają Profibusa  Smutny

Jako alternatywę używam Arduino z Ethernetem + biblioteka Settimino pozwalająca na komunikację Arduino z Siemensem przez Ethernet.

Z chęcią przejrzałbym pliki GSD, a jeszcze chętniej przetestowałbym moduł czujników i moduł wyściowy x8.

gegesek
Jr. Member
**

#2 : Lipiec 16, 2015, 20:38:49 pm »

Witam
Nie wiem jak zamieścić pliki. Próba dołączenia jakiegokolwiek pliku okazuje się porażką (przynajmniej zdjęcia które próbowałem wstawić) zobaczymy jak będzie z plikiem zip.
Cały czas to samo. Komunikat "Nie można zapisywać w katalogu załączników. Twój załącznik lub awatar nie może być zapisany."

gegesek
Jr. Member
**

#3 : Lipiec 17, 2015, 11:52:52 am »

Witam, niestety próby umieszczenia plików zakończyły się niepowodzeniem. Jeśli są osoby zainteresowane oglądnięciem moich modułów to zdjęcia i opis umieściłem na stronie www.bart-com.pl w dziale ieHome

Strony: [1]
Drukuj
Skocz do: