Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Ogólne dyskusje >

Problem laika z PLC Fatek

Strony: [1]
Drukuj
Autor Wątek: Problem laika z PLC Fatek  (Przeczytany 6700 razy)
banan_44
Nowy
*

: Styczeń 15, 2014, 19:05:09 pm »

Witam. Jestem początkujący w kwestii automatyki i prosiłbym Was o pomoc, bo ja już kompletnie nie wiem jak zrobić prostą rzecz. Chcę się nauczyć automatyki, więc mój znajomy powiedział, żebym się pobawił w programowanie na symulatorze Siemens Logo, a po kilku dniach dał mi sterownik FATEK B1-20MJ25-AC i masę przekaźników, styczników, timerów, zasilaczy, falowników i innych sprzętów do zabawy/nauki (jego firma zmieniała maszyny i wszystko szło na śmietnik). Chciałem na początek zrobić banalną rzecz, czyli odpalenie żarówki i natrafiłem na schody - kompletnie nie wiem co i jak połączyć.

Na początku podpiąłem zasilanie i zaprogramowałem, że po wciśnięciu X4 ma zadziałać Y4. Wyprowadziłem +24DC na przycisk push i dalej do zacisku X4. -24DC wyprowadziłem do zacisku S/S (czyli chyba zrobiłem Source, prawda?). W WinProLadder zrobiłem odpowiednią drabinkę i wysłałem ją do sterownika. Po naciśnięciu przycisku push, zapalają mi się diody nr 4, czyli sterownik działa. I tu zaczynają się schody, bo nie wiem jak podłączyć żarówkę, żeby się zaświeciła. Wg charakterystyki producenta, sterownik ma wyjścia tranzystorowe, więc zakładam, że muszę skorzystać z przekaźnika, mam rację? Więc teraz pytanie, jak spiąć taki przekaźnik z żarówką i sterownikiem.

Tak wygląda: http://i1139.photobucket.com/albums/n556/kasa1x/przekaznik.png

Zakładam, że przewód fazowy L podłączam do styku A1 13, a przewód N do A2 14, ale co dalej? Jak to połączyć z żarówką i sterownikiem? Zapytałbym się kumpla co i jak, ale jest na montażu w Niemczech i wraca dopiero za 3 tygodnie.

arturs
Sr. Member

#1 : Styczeń 15, 2014, 19:59:32 pm »

masz miernik?
czy na dole masz przy wyjściach złącza podpisane C0,C1...?
jeśli tak to musisz jeszcze je podłączyć do odpowiedniego złącza (w kwitach powinieneś mieć info czy do + czy - )
a jak masz miernik to sprawdź czy na wyjściach cokolwiek się pojawia mierząc napięcie pomiędzy +24 a wyjściem lub między -24 a wyjściem.. ale pewnie tranzystory wiszą w powietrzu dlatego nic nie działa..
a jak masz wyjścia tranzystorowe to ten przekaźnik się nie nada bo jest na 230V zmiennego

edit.: jak nie bardzo wiesz jak działa przekaźnik itp. to sugerowałbym jednak zabawę w zakresach do 24V i diodach a nie 230V bo mozna łatwo zostać "popieszczonym"..
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2014, 20:05:31 pm wysłane przez arturs »

banan_44
Nowy
*

#2 : Styczeń 15, 2014, 20:23:54 pm »

Hej, arturs . Dzięki za odpowiedź. Mam zaciski C0, 1 itd. w sterowniku. Mój sterownik wygląda tak: http://www.seapraha.cz/images/201104/B1-20MR_small-n.jpg Jedyna różnica to nadrukowana nazwa, mój to B1-20MJ25-AC.

Niestety nie mam miernika. Mam tylko taki prosty sprawdzacz fazy. Na X4 jest napięcie (bo musi ), natomiast na żadnym z wyjść nie ma. Niestety nie posiadam żadnych kwitów, tylko sprzęt. Znalazłem za to w necie jakiegoś pdfa z charakterystyką tego sterownika i tam były takie schematy dla wyjść tranzystorowych: http://i1139.photobucket.com/albums/n556/kasa1x/fatek.jpg

Czyli jeśli ja podłączyłem wejścia na Source, to tutaj na wyjście C4 mam podać plus, a na Y4 minus? Jak to zrobić z żarówką 230V, bo na schemacie jest mowa o napięciu DC?

Przepraszam za pewnie banalne pytania, ale chciałbym się tego nauczyć skoro jest okazja, a nie bardzo mam do kogo się zwrócić.

arturs
Sr. Member

#3 : Styczeń 16, 2014, 21:35:40 pm »

Po pierwsze kup sobie miernik, najtańszy nawet byle miał pomiar napięcia stałego i zmiennego ponad 400V, brzęczyk do badania diód, bez tego nie rób żadnych innych ruchów bo spieprzysz sobie sterownik albo popalisz wyjścia itp.
a co do podłączenia to podłacz C0 ( i kolejne Cx), do minusa (minus 24V), i w momencie załączenia będziesz miał na wyjściu minus.. do tego musisz podłączyć przekaźnik na 12V (będziesz potrzebować osobny zasilacz) lub na 24V.. i pod to dopiero przekaźnik - jak podłączyć napiszę jak będziesz miał miernik

max9931
Nowy
*

#4 : Luty 13, 2015, 20:54:04 pm »

Witam,

Sorry, że odświeżam stary temat. Ale mam podobny problem ze sterownikiem Fatek. Wyjścia tranzystorowe NPN. Chciałem się dowiedzieć jak podłączyć sygnał do C0, C2 aby poprawnie sterować z wyjść Y0 i Y1.

Bo chce wysyłać sygnały sterujące na sterownik silnika krokowego, ale nie ma tych sygnałów C0, C... podłączonych.

Wystarczy podać -24V na C0 i C..... Np. bezpośrednio ze sterownika

Proszę o pomoc
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2015, 20:58:37 pm wysłane przez max9931 »

kali82
Full Member

#5 : Luty 13, 2015, 23:55:06 pm »

Ogólnie mozesz wyjsc na c0 -24v z y0 na przekaźnik i z przekaźnika na +24v ale to jesli chodzi o przekaźnik. Mozesz wziąść zasilanie bezpośrednio z fateka ale pamiętaj o wydajnosci prądowej fateka 400mA. Jeśli chodzi o silnik krokowy to poszukaj w manualu. Są do niego dedykowane chyba pierwsze cztery wyjscia ale w ustawieniach w
Winploaderze musisz poustawiać zakresy odpowiednie.

max9931
Nowy
*

#6 : Luty 14, 2015, 10:16:55 am »

ok, dziękuje za odpowiedź. O ustawieniach w winproladerze to wiem, tylko podłączyłem odrazu wyjścia Y0 i Y1 na sterowanie do sterownika. A nie podłączyłem nic do wspólnych pinów C0 i tak naprawdę sterowanie wisiało w powietrzu. Czytałem, że do C0 można podłączyć +24,+12 lub +5. Jest to prawda?

max9931
Nowy
*

#7 : Luty 14, 2015, 13:40:02 pm »

znalazłem rozwiązanie mojego problemu. Piszę jak został rozwiązany, może komuś przyda się ta wiadomość:

Mianowicie posiadam sterownik Fatek Fbs-20MCT2 jest to sterownik z wyjściami binarnymi na tranzystorach NPN. I moim błędem przy wysłaniu informacji na sterownik silnika krokowego było nie podłączenie wspólnych zacisków C0 dla Y0 i Y1 i C2 dla Y2,Y3.  Bez podania na nie sygnału wyjścia sterownika mówiąc kolokwialnie "wiszą w powietrzu"

Aby sterownik mógł wysyłać sygnały musimy podpiąć do tych wejść napięcia w zależności jakiej wielkości potrzebujemy sygnał -5V, -12V, -24V (dla sterownika z wyjściami NPN).

Pozdrawiam, GS.

Strony: [1]
Drukuj
Skocz do: