Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Podsystemy wejściowe >

Pomysł na redukcję wejść w PLC

Strony: [1]
Drukuj
Autor Wątek: Pomysł na redukcję wejść w PLC  (Przeczytany 4688 razy)
MrMatrix
Nowy
*

: Październik 07, 2014, 13:06:57 pm »

Witam. Jak wszyscy wiedzą sterowanie inteligentnym domem wymaga dużej ilości wejść obsługiwanych przez sterownik tj. 60, 100, lub więcej. Elementy sterujące jak czujniki, łączniki są podłączane do sterownika w sposób taki, że jednemu przyciskowi odpowiada jedno wejście w sterowniku PLC. Zwarcie takiego wejścia przez np. łącznik w ścianie powoduje wykonanie jakiegoś działania przez PLC odwzorowane w programie np. załączenie światła. Z tego powodu sterownik musi posiadać dużo wejść co wiąże się większymi kosztami dot. zakupu dodatkowych modułów wejściowych dla PLC.

Zacząłem się zastanawiać jak zredukować tą liczbę - czy by nie zastosować jakiegoś adresowania czujek, łączników.
Wpadłem na taki pomysł - jest to założenie jeszcze nie sprawdzone, hipotetyczne, które trzeba dokładnie przeanalizować - ale jest to jakieś światło w tunelu i koncepcja do dalszego rozwoju.

Posiadając w domu łączniki w ścianie, które nam służą do załączania za pośrednictwem PLC różnych urządzeń, możemy założyć że w danym momencie jest przyciskany tylko jeden taki łącznik - mało prawdopodobne by w danej sekundzie dwie osoby nacisnęły dwa różne włączniki. W związku z tym można by zbudować układ, który by sprawdzał, który łączniki został naciśniety i tłumaczył by go na liczbę binarną - wtedy np. zamiast używać 64 wejść w PLC można by je zakodować na 7 wejściach jako liczba bitowa i odzwierciedlić tą liczbę w programie sterownika do wysterowania odpowiedniej funkcji.

Problem polega na zbudowaniu takiego układu, który by rozpoznawał, która linia wejściowa została załączona i kodował to na słowo bitowe. Przeszukując internet napotkałem na pojęcie "kodera priorytetowego" który wykonuje takie działanie.
Są gotowe układy TTL 74148. Ten akurat jest koderem 1 z 8 na 3 wejścia bitowe - układ ten posiada jednak wejścia i wyjścia pozwalające na jego rozbudowę. Na bazie tego układu można by zbudować urządzenie, które by kodowało np. 1 z 64 wejść na 7 co pozwoliłoby zaoszczędzić bezpośrednich wejść w sterowniku PLC.

Wiadomo że nie wszystkie elementy wejściowe można by było podłączyć do takiego "kodera" ale na pewno znalazła by się znacząca ilościowo ich grupa.   

koles
Full Member

#1 : Październik 07, 2014, 14:04:08 pm »

Można próbować, choć sensu w tym nie widzę.
Ja bym raczej patrzył na rozszerzenia wejść na modbusie, na przykład
http://www.plcs.net.pl/index.php/katalog-automatyki/systemy-kontrolno-pomiarowe/moduly-adam-4000/moduly-we-wy-cyfrowych/adam-4051-modul-adam-4051-16-wejsc-modbus.html
(pierwszy z brzegu z googla, nie używałem).

bogasman
Sr. Member

#2 : Październik 07, 2014, 16:46:39 pm »

Nie bardzo sobie wyobrażam z Twojego opisu jak niby ten "układ" miałby wyglądać. Przecież każdy łącznik, czujka itd itp musiałaby do tego układu jakoś dochodzić więc on sam też musiałby mieć swoje wejścia, bo niby jak rozróżniłbyś łączniki podłączająć je do tego samego wejścia? Jeśli już to trzeba by było zbudować tanie, małe urządzenie, które byłoby adresowalne i pracowałoby po np. Modbusie albo CAN. Takie urządzenia podłączałoby się do każdego łącznika tym samym nadająć im unikalne adresy, a stany załączenia z użyciem tych adresów odczytywałoby się po Modbusie i zapisywało w rejestrach albo w tabeli. No można też próbować zająć kilka wejść do zapisywania stanów, ale to chyba nie ma sensu. Moduł 24 wejść fateka kosztuje ~340,- to nie jest tragedia, no chyba że problemem nie jest cena ale miejsce w rozdzielnicy.

Ja bym chciał natomiast urządzenie, nieco podobne, ale zapewniające niezawodność zadziałania przekaźników. Czyli przesyłające informację zwrotną do PLC jaki jest stan przekaźnika ale bez użycia jednostki wejściowej, tylko po modbusie tak jak napisałem wyżej.

seru1983
Jr. Member
**

#3 : Październik 17, 2014, 08:20:00 am »

Według mnie pomysł jest nawet ciekawy. Chociaż akurat wejścia cyfrowe nie są tak drogie. Ja bym proponował to zrobić tak:
Do każdego włącznika potrzebne by było 6żył + liczba klawiszy.
W sterowniku potrzebne by było  np 16 wejść cyfrowych. Pierwsze 5 wejść byłoby zarezerwowane do dekodowania adresu łącznika, pozostałe już oznaczałyby wciśnięcie danego klawisza. W każdym łączniku należałoby odpowiednio zmostkować żyły tak aby po wciśnięciu każdego z klawiszy, na 5 pierwszysch wejściach byłby kodowany adres łącznika a na pozostałych wejściach po prostu numer klawisza. Przykładowo
Wejścia w sterowniku:
I1 I2 I3 I4 I5  I6 I7 I8
0  0  0  0  1   1  0  0 - Oznaczałoby włącznik 1, klawisz 1
0  0  0  1  0   0  1  0 - oznaczałoby włącznik 2, klawisz 2
0  0  0  1  1   1  1  0 - oznaczałoby włącznik 3, klawisz 1 i 2
itd.
W ten sposób można zrobić do 31 łączników i przy założeniu że nie zostaną wciśnięte dwa jednocześnie. Moim zdaniem pomysł dobry i wykonalny. Chociaż co oszczędności wielkich nie da, no co najwyżej w rozmiarze rozdzielnicy.

Strony: [1]
Drukuj
Skocz do: