Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Podsystemy wyjściowe >

Jak sterujecie grzejnikami?

Strony: [1]
Drukuj
Autor Wątek: Jak sterujecie grzejnikami?  (Przeczytany 10095 razy)
impressa
Jr. Member
**

: Czerwiec 19, 2013, 22:13:15 »

Jak w temacie - nie znalazłem kompleksowego wątku a jest to jedna z głównych funkcji IB.

Oprócz grzejników jeżeli obsługujecie pętle podłogówekz PLC - też wrzućmy w ten wątek.

marekmakrecki
Full Member

#1 : Czerwiec 20, 2013, 06:16:28 »

Ja robię to za pomocą zaworów montowanych w skrzynkach rozdzielczych albo bezpośrednio na grzejnikach.
tego czujnik zamontowany w ramce do włącznika do oświetlenia i kontaktron na oknie wykrywający otwarcie okna,
reszta to oprogramowanie np,regulator pid

impressa
Jr. Member
**

#2 : Czerwiec 20, 2013, 22:02:18 »

Cytat: marekmakrecki  Czerwiec 20, 2013, 06:16:28
Ja robię to za pomocą zaworów montowanych w skrzynkach rozdzielczych albo bezpośrednio na grzejnikach.
tego czujnik zamontowany w ramce do włącznika do oświetlenia i kontaktron na oknie wykrywający otwarcie okna,
reszta to oprogramowanie np,regulator pid

OK - to teraz żeby rozgryźć detale:
1. Od czego zależy czy wrzucasz zawór do skrzynki czy przy grzejnik? Obojętnie czy coś konkretnego decyduje?
2. Wrzuć jakiś link i/albo zdjęcie zaworu przygrzejnikowego
3. PID obsługa funkcją FATEKową?
4. Jaki czujnik temperatury? 1 wire z translatorem do modbusa przez RS-485?

marekmakrecki
Full Member

#3 : Czerwiec 21, 2013, 07:33:39 »

co do zaworów, jak nie ma możliwości montuje je w rozdzielaczu.Ale jak buduje instalacje montuje je na grzejnikach,
ponieważ po otwarciu zaworu grzejnik sdzybko wraca do swojej temperatury.

link do zaworów oczywiśćie najlepiej jak będzie na 24v
http://www.advancesystems.pl/p48,mt4-230-silownik-termiczny-230v-do-zaworu-1-2.html

co do pid i fateka nie wiem bo działam na innym systemie ale poszukaj funkcji większy niż i mniejszy niż .
A czujników używam termopar typu k pracuje na nich na codzień ale mam możliwość podpięcia modbasowych

KrzaQ
Full Member

#4 : Styczeń 03, 2014, 14:25:37 »

A ja steruje tak

To zrzut z już działającej, choć cały czas rozwijanej funkcjonalności. W każdym pomieszczeniu mogę ustawić tryb pracy grzejników O: off czyli ogrzewanie wyłączone, E - ekonomiczne, N - normalne, D - dogrzewanie, A - grzanie ciągłe bez względu na temperaturę w pomieszczeniu (na razie nazwane ALARM!!! )

W lewym dolnym rogu widzę stan pomp : wymiennika kominka, podłogówki, CWI i grzejników. Poziomo na dole stan zaworów podłogówki z możliwością manualnego włączenia/wyłączenia obwodów, i stan ogrzewania elektrycznego. U góry temperatury płaszcza kominka i temperaturę wody w zbiorniku CWU.
Czerwona lampka HOT!!! oznacza zbyt wysoką temperaturę w płaszczu kominka - wtedy otwierają się wszystkie obwody podłogówki i odbierają nadmiar ciepła.

Już teraz wiem, że to rozwiązanie się sprawdza, wymaga jeszcze odrobinę zmian w logice sterownika i dopieszczenia graficznego na panelu.
Gdzieś w jakimś wątku na tym forum już o tym coś pisałem.

pixel
Sr. Member

#5 : Styczeń 03, 2014, 15:20:15 »

a te zera to odczyt temperatury?? :-)
panel weintek?

Słodkie przepisy, które polecam :-)

KrzaQ
Full Member

#6 : Styczeń 03, 2014, 21:22:46 »

To symulacja w trybie offline z EB8000 Weinteka. A zera to zera takie symulacyjne. Łatwiej było screenshota zrobić

serfer
Nowy
*

#7 : Maj 06, 2015, 12:53:39 »

Cytat: KrzaQ  Styczeń 03, 2014, 14:25:37
A ja steruje tak

To zrzut z już działającej, choć cały czas rozwijanej funkcjonalności. W każdym pomieszczeniu mogę ustawić tryb pracy grzejników O: off czyli ogrzewanie wyłączone, E - ekonomiczne, N - normalne, D - dogrzewanie, A - grzanie ciągłe bez względu na temperaturę w pomieszczeniu (na razie nazwane ALARM!!! )

W lewym dolnym rogu widzę stan pomp : wymiennika kominka, podłogówki, CWI i grzejników. Poziomo na dole stan zaworów podłogówki z możliwością manualnego włączenia/wyłączenia obwodów, i stan ogrzewania elektrycznego. U góry temperatury płaszcza kominka i temperaturę wody w zbiorniku CWU.
Czerwona lampka HOT!!! oznacza zbyt wysoką temperaturę w płaszczu kominka - wtedy otwierają się wszystkie obwody podłogówki i odbierają nadmiar ciepła.

Już teraz wiem, że to rozwiązanie się sprawdza, wymaga jeszcze odrobinę zmian w logice sterownika i dopieszczenia graficznego na panelu.
Gdzieś w jakimś wątku na tym forum już o tym coś pisałem.

a jakich zaworów używasz ?
jak działa system ekonomiczny i dogrzewanie
bo zawór działa zero jedynkowo albo otwarty albo zamkniety nie ma poszczególnych stanów

http://allegro.pl/silownik-termiczny-230v-m30-glowica-rozdzielacza-i5308712307.html
tutaj znalazłem tani zawór ale w jego przypadku musiałbym położyć np 5 kabli 2x1,5 ? do 5 zaworów ?

rozumiem że masz kominek z płaszczem wodnym
świetne rozwiązanie z tym otwarciem obiegu gdy temperatura w płaszczu za wysoka
jak odczytujesz temperaturę z płaszcza ?

podziwami świetne rozwiązanie

dopytuje się ponieważ nie wiem jakie kable puścić do rozdzielni z tymi zaworami czy skrętki czy 3x1,5 te 230v są tańsze zawory
czy może puścić kable do grzejników
jakie kable puścić do kominka ze 2 skrętki i 3x1,5 wystarczy ?

honsalo
Jr. Member
**

#8 : Listopad 01, 2016, 22:50:42 »

pozwolę sobie podbić wątek

czy jedyną opcja jest 0/1 tj. zasilanie grzejnika włączone/wyłączone? Czy spotkaliście się z jakimiś zaworami umożliwiającymi regulację kilkustopniową?

marekmakrecki
Full Member

#9 : Listopad 02, 2016, 07:37:02 »

Używałem kiedyś takich zaworów
http://www.technoprocess.lu/johnson/ft_hvac/08-actuators/06-va7450pb.pdf
poszukaj w danfosie i nie 0...10 v tylko 4...20 mA  nie  będzie spadku napięć na dużych
odległościach w moich zaworach brakowało mi kanału zwrotnego, i po wyłączeniu zasilania
zawór sam się kalibrował otwierał się całkiem i zamykał i dopiero po jakiś 40 sek. był gotowy do działania

michael82
Nowy
*

#10 : Listopad 02, 2016, 10:49:47 »

Witam, chyba piszę w złym miejscu,ale może ktoś mi pomoże- chcę kupić System Paigo Smart Home Center. System oferuje wszystkie potrzebne rozwiązania- automatyka, bezpieczeństwo i rozrywka, czyli internet, dane, przeglądarki itd. Czy może ktoś mi podpowie, czy do kontrolera Paigo Z-Liva (bo ten chcę) można podpiąć różne czujniki, czy muszą być wszystkie tej samej firmy? Ciekawy jestem, bo mam kilka już kupionych, a zmieniłbym na TKB- trochę lepsze od tych co mam, ale nie od razu- powoli, bo nie mam tyle kasy od razu. Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam

honsalo
Jr. Member
**

#11 : Listopad 02, 2016, 21:56:26 »

Cytat: marekmakrecki  Listopad 02, 2016, 07:37:02
Używałem kiedyś takich zaworów
http://www.technoprocess.lu/johnson/ft_hvac/08-actuators/06-va7450pb.pdf
poszukaj w danfosie i nie 0...10 v tylko 4...20 mA  nie  będzie spadku napięć na dużych
odległościach w moich zaworach brakowało mi kanału zwrotnego, i po wyłączeniu zasilania
zawór sam się kalibrował otwierał się całkiem i zamykał i dopiero po jakiś 40 sek. był gotowy do działania

super, dzięki!
a ile płaciłeś możesz powiedzieć?

Strony: [1]
Drukuj
Skocz do: