Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Elektryka >

Podłączenie elektryczne - problem z "przebiciem"?

Strony: [1]
Drukuj
Autor Wątek: Podłączenie elektryczne - problem z "przebiciem"?  (Przeczytany 3896 razy)
Traveler
Nowy
*

: Październik 29, 2014, 14:53:35 pm »

Hey witam
jestem tu nowy, ale forum śledzę od ponad roku. Wreszcie skończyłem budować swoją szafę z automatyką FATEK i dziś ją uruchamiam.
Pojawił się dość dziwny problem związany z przewodem N.

Podłączyłem do szafy zasilanie i zacząłem włączać zasilania na poszczególne moduły. Co zaobserwowałem to to, że wszytko podłączone jest poprawnie, prąd na zasilaczach się pojawił, na sterowniku itd ( sprawdzam probówką elektryczną)
Ale gdy np. dotknę obudowy szafy palcem w chwili sprawdzania zasilania probówką elektryczną, żaróweczka w probówce zaczyna świecić jaśniej..
dziwne zjawisko, tymbardziej, że N jest wszędzie dobrze podłączony.

wiecie gdzie może leżeć problem? niestety nie zrobiłem sobie schematu, dlatego ciężko jest mi pokazać jak to wygląda.

Generalnie patrzac juz od szafy sterowniczej prąd wchodzi do włącznika głównego, z niego na 3 różnicówki a one z nowu na bezpieczniki.
N podłączony PE tez więc troche się wystraszyłem, że może gdzieś w różnicówce jest przebicie?

dodam tylko ze PE nie idzie z linni energetycznej ( w szafce licznikowej nie mam w ogole miejsca na PE?! dziwne) tylko zrobiłem sobie usiemienie szpilką za domem.

pozdrawiam i dizekuje za pomoc
Wojtek

bogasman
Sr. Member

#1 : Październik 29, 2014, 15:35:31 pm »

Cześć,
Pytanie podstawowe: zrobiłeś pomiary elektryczne parametrów uziemienia?
Dalej, probówka to nie jest narzędzie pomiarowe. Sprawdziłeś więc różnice potencjałów na poszczególnych elementach rozdzielnicy multimetrem? Rozdzielnica metalowa musi być uziemiona i powinny być wykonane połączenia wyrównawcze przynajmniej do zewnętrznych elementów metalowych. Przy tym trzeba też zrobić badania izolacji.

Fajnie by było, gdybyś wrzucił gdzieś fotki swojego dzieła tj. rozdzielni. Ocenimy jak to u Ciebie wygląda.
Natomiast niezależnie od tego co wypatrzymy, najbezpieczniej jest wziąć elektryka z uprawnieniami, który sprawdzi Twoje dzieło, wykona pomiary i sie pod nimi podpisze.
Inaczej cała odpowiedzialność za ewentualne błędy spocznie na Tobie.
« Ostatnia zmiana: Październik 29, 2014, 15:37:36 pm wysłane przez bogasman »

seru1983
Jr. Member
**

#2 : Październik 30, 2014, 14:37:15 pm »

No to normalne i właściwe zjawisko... Szafę masz po prostu uziemioną (jeżeli tego nie robiłeś świadomie to pewnie uziemiła się przez złączke PE albo sam sterownik, których uziemienie często jest połączone z zaciskiem na szynę TH). Gdy dotykasz szafy, jesteś bezpośrednio uziemiony. Gdy nie dotykasz, jesteś uziemiony przez stopy na których zapewne masz buty . Gdy jesteś uziemiony przez ciało płynie większy prąd- próbówka świeci mocniej. Gdy nie jesteś uziemiony płynie, masz większą rezystancji, płynie mniejszy prąd- próbówka świeci słabiej. Swoją drogą jedna szpilka na uziemienie to dosyć mało... poleciłbym to zmierzyć i sprawdzić czy ma mniej niż 10 ohm.

misiowiec
Full Member

#3 : Listopad 02, 2014, 17:44:57 pm »

W sieci energetycznej występują przewody :

L1-faza1
L2-faza2
L3-faza3
PEN- przewód ochronno-neutralny   i ten przewód powinien być uziemiony po twojej stronie instalacji tzn. podłączony do tej szpilki co ją masz wbitą.
Jest to tak zwany punk rozdziały PEN na N i PE (neutralny i ochronny) i tak musi być zrobione nie może być inaczej. W warunkach przyłączeniowych masz pewnie napisane
do jakiego typu sieci się przyłączasz (TNC  , TNS ... )  jak powinien być wykonany WLZ .

Ale tak czy siak pomiary to podstawa.

Strony: [1]
Drukuj
Skocz do: