Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Ogólne dyskusje >

Pierwsze kroki z FATEK'iem

Strony: [1]
Drukuj
Autor Wątek: Pierwsze kroki z FATEK'iem  (Przeczytany 6738 razy)
mati8
Jr. Member
**

: Styczeń 18, 2016, 17:50:08 pm »

Witam wszystkich, już od dawna interesują mnie zagadnienia związane z automatyką a w szczególności automatyka w budynkach mieszkalnych / biurowych. Przeczytałem kilka książek i śledzę dyskusję na kilku forach, między innymi na tym tutaj. Jak wiadomo czytanie "suchej" teorii szybko się nudzi dlatego postanowiłem poszerzyć swoją "teoretyczną" wiedzę o wiedzę "praktyczną". Poczyniłem ku temu pierwsze kroki i zakupiłem "Starter Kit FATEK" no i tu jest problem... co dalej, jak tu "zamrugać" diodą albo ruszyć silniczkiem rolety? Czy są gdzieś jakieś fajne kursy które uczą od podstaw języka PLC? Chciałbym od czegoś zacząć ale sam nie wiem od czego...  Zawstydzony Nie ukrywam, że mam ambicję wykorzystać zdobytą wiedzę i praktykę przy budowie swojego domu tworząc w nim "inteligentną instalację" ale czy mi się to uda tego nie wiem... wiem na pewno, że chce nauczyć się podstaw programowania PLC. Skromnie dodam, że z wykształcenia jestem inżynierem elektronikiem i pracuję w zawodzie, więc wiem jak się trzyma śrubokręt czy lutownicę

Poniżej podsyłam fotkę mojego zestawu do nauki.

Pozdrawiam

jahu
Sr. Member

#1 : Styczeń 19, 2016, 11:48:20 am »

Jeżeli chodzi o fateka to możesz zajrzeć tu: http://www.multiprojekt.pl/ftp/fatek/_PLC_/, a co do programowania PLC (w przypadku FATEKa to w grę wchodzi język LAD -  tzw. drabinka) to niestety nie znam żadnych kursów (nie znam bo nie szukałem). Wiem, że firma multiprojekt organizuje jakieś 1 dniowe kursy z programowania  FATEKa.

mati8
Jr. Member
**

#2 : Styczeń 19, 2016, 18:38:10 pm »

Dzięki za info, od nich mam zestaw startowy 

jahu
Sr. Member

#3 : Styczeń 19, 2016, 21:26:42 pm »

można wiedzieć jaka cena zestawu i co on w sobie zawiera?

mati8
Jr. Member
**

#4 : Styczeń 20, 2016, 12:41:39 pm »

Mój zestaw zawiera następujące komponenty:

1. FATEK Starter Kit - 550,90 PLN
 - Moduł PLC FBs-20MCJ2-AC
 - Kabel do programowania FBs-232P0-9F-150
 - Pamięć flash FBs-PACK
2. Moduł PLC FBs-CBEH - 767,80 PLN
3. Moduł PLC FBs-60XYJ - 1136,08 PLN

Dodatkowo dokupiłem sobie zasilacz na szynę DIN firmy MeanWell model DR-120-24 - 120 PLN
« Ostatnia zmiana: Styczeń 20, 2016, 12:44:43 pm wysłane przez mati8 »

mati8
Jr. Member
**

#5 : Styczeń 24, 2016, 08:51:50 am »

Pierwsze "koty za płoty"   udało mi się napisać kilka prostych programów - mam radość niczym dziecko, które dostało lizaka   teraz próbuję zrobić coś bardziej ambitnego, mianowicie siedzę nad "wieloklikiem" czyli mając jeden przycisk monostabilny, tak zwany przycisk dzwonkowy, chce zapalać kilka obwodów oświetleniowych. Jedno szybkie kliknięcie zapala się obwód nr1, dwa szybkie kliknięcia zapala się obwód nr2 i tak dalej, potem jak już obwody są zapalone tym samym przyciskiem chce je gasić i tak samo jak przy zapalaniu, jedno szybkie kliknięcie gasi nam obwód nr1 dwa szybkie kliknięcia gasi obwód nr2 i tak dalej. Myślę że rozsądnie będzie jak jednym przyciskiem będzie się obsługiwało maksymalnie 4 obwody bo klikać do 10 to masakra jakaś   fajnie byłoby zrobić również funkcję lokalnego OFF'a czyli długie przytrzymanie przycisku gasi wszystkie zapalone obwody oświetleniowe. Na pierwszą myśl mi przyszło, że trzeba użyć liczników i timerów by zrealizować to zadanie ale teraz przypomniałem sobie, że mogą być jeszcze potrzebne przerwania... no własnie jak się używa przerwań w fateku? W ogóle to realizował może ktoś z Was taki "wieloklik" jak opisuje, ma ktoś to sprawdzone jak to działa? Poniżej podsyłam filmik z realizacją takiego zadania ale na innym sterowniku, właśnie ten filmik mnie zainspirował do tego by zacząć się bawić PLC i zrobić sterowanie oświetleniem w domu na sterowniku a nie tradycyjnie, jest to bardzo wygodne jak można zapalać kilka obwodów z jednego przycisku.

https://www.youtube.com/watch?v=YNw6zz1pDHY

P.S. Może głupie pytanie  Zawstydzony ale jak się dodaje komentarze w WinProladder, chce uzyskać taki efekt jak na obrazku na dole. I drugie pytanie, bardziej "mądre"   jak się używa symulatora, po uruchomieniu symulacji gdzie są "wejścia" które można zmieniać by przeprowadzić pełną symulację?

« Ostatnia zmiana: Styczeń 24, 2016, 08:57:15 am wysłane przez mati8 »

mati8
Jr. Member
**

#6 : Styczeń 24, 2016, 19:06:53 pm »

No i wieloklik ogarnięty   śmiga jak na tym filmiku  Spoko zostało mi jeszcze tylko dorobić lokalnego OFFa, ale to już nie dziś...

P.S. Podpowie ktoś coś z tymi komentarzami? Bo nadal tego nie rozgryzłem   a fajna sprawa opisywać sobie wszystko by potem nie tracić czasu na ponowne myślenie co do czego...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 24, 2016, 19:12:49 pm wysłane przez mati8 »

jahu
Sr. Member

#7 : Styczeń 25, 2016, 07:33:19 am »

kliknij prawym klawiszem na pasku z numerami linii (N000, N001, N002 itd.) i kliknij w network comment.
Aby w symulatorze podglądać stany rejestrów, wejść itp. możesz użyć "Status Page" (znajdziesz to na drzewku z lewej strony) tworzysz sobie taką tablicę z tym co Cię interesuje i obserwujesz.

mati8
Jr. Member
**

#8 : Styczeń 25, 2016, 11:53:09 am »

Cytat: jahu  Styczeń 25, 2016, 07:33:19 am
kliknij prawym klawiszem na pasku z numerami linii (N000, N001, N002 itd.) i kliknij w network comment.
Aby w symulatorze podglądać stany rejestrów, wejść itp. możesz użyć "Status Page" (znajdziesz to na drzewku z lewej strony) tworzysz sobie taką tablicę z tym co Cię interesuje i obserwujesz.

Dzięki kolego za odpowiedz!
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2016, 11:54:47 am wysłane przez mati8 »

arturs
Sr. Member

#9 : Luty 01, 2016, 12:01:34 pm »

a symulator działa tak sobie.. zwłaszcza w wieloklikach czy tgo typu zabawach raczej się nie nada..

mati8
Jr. Member
**

#10 : Luty 04, 2016, 09:24:11 am »

Cytat: arturs  Luty 01, 2016, 12:01:34 pm
a symulator działa tak sobie.. zwłaszcza w wieloklikach czy tgo typu zabawach raczej się nie nada..

Nom...  Smutny dlatego mam swój "poligon" a na nim kilka przycisków "dzwonkowych" i kilka żarówek 

Strony: [1]
Drukuj
Skocz do: