Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Elektryka >

Ogrzewanie podłogowe - podłogówka sterowana elektrozaworami

Strony: 1 [2]
Drukuj
Autor Wątek: Ogrzewanie podłogowe - podłogówka sterowana elektrozaworami  (Przeczytany 40331 razy)
piapia
Nowy
*

Odp: Ogrzewanie podłogowe - podłogówka sterowana elektrozaworami
#15 : Październik 24, 2010, 20:16:23 pm »

Witam wszystkich forumowiczów 

Właśnie jestem na etapie projektu sterowania ogrzewaniem z poziomu PLC.
W tej chwili rozmyślam jak sterować zaworami i trafiłem na Wasze forum.

Mój zestaw to PLC+HMI+kontroler temperatury po MODBUS RTU (25 czujników DS1820) + moduł do kontroli energii elektrycznej PM9C (MODBUS RTU) + zawory proporcjonalne IBQ15.

Niestety z siłowników sygnał zwrotny to tylko krańcówki pełnego otwarcia / zamknięcia.

Według danych producenta czas zamknięcia / otwarcia to 10s.
Myślałem, żeby dla każdego z zaworów czas dokładnie zmierzyć w PLC i kontrolować go raz na miesiąc.

Może macie pomysł jakie sterowanie będzie najlepsze z tym zestawem? Prócz dwustanowego z programową histerezą.

Dodam tylko, że instalacja jest mieszana - grzejniki + podłogówka. W instalacji jest zawór trójdrogowy/mieszający/termostatyczny.

pozdrowionka

piapia
Nowy
*

#16 : Październik 28, 2010, 20:52:36 pm »

Witam,
dzisiaj nastąpiła mała modyfikacja zaworu. W tej chwili na osi ma zamontowany enkoder (impulsator). Czyli mamy dokładną informację stopnia otwarcia/zamknięcia zaworu. W tej chwili mam możliwość kwantyzacji do 20 bądź 40 kroków na jeden obrót.

pozdrawiam

forumuser
Nowy
*

#17 : Listopad 01, 2010, 15:32:08 pm »

Cytat: piapia  Październik 24, 2010, 20:16:23 pm
kontroler temperatury po MODBUS RTU (25 czujników DS1820)
mozesz napisac jaki kontroler uzyles i ile Cie kosztowal?

fuul
Full Member

#18 : Listopad 06, 2010, 20:07:53 pm »

A nie lepiej było by sterować zawory PWM.
http://allegro.pl/glowica-silownik-termiczny-do-rozdzielaczy-klw30-i1308606347.html

robertm
Full Member

#19 : Kwiecień 11, 2011, 20:50:31 pm »

Cytat: Marcin  Wrzesień 01, 2010, 09:18:28 am
Dzisiaj odpaliłem sterowanie zaworami na każdej pętli podłogówki z osobna, powiem że całość działa po prostu banalnie. Potrzebujemy termostat pokojowy taki zupełnie prosty, bez wyświetlacza np. taki. Umieszczamy go na wysokości 1,5 m nad podłogą (tam gdzie chcemy mieć zakładane 20-22C). Termostat jest zasilany na 24 lub 230V, 24 z zasilacza zewnętrznego (fatek nie uciągnie kilku termostatów i kilku zaworów). w momencie spadku temperatury, termostat podaje napięcie 24 V (lub 230V) na zawór zamontowany na rozdzielaczu. Pomiędzy termostatem a zaworem podpinamy fateka i dopisujemy program, który przy wszystkich wyłączonych termostatach (zamkniętych zaworach) wyłączy pompę obiegową podłogówki. W zasadzie to tyle. Jedynie jeszcze czujnik temp. od pieca trzeba by umieścić w rozsądnym miejscu (przed pompą obiegową?). Nie ma potrzeby żadnej dodatkowej regulacji.
Ewentualnie można ustawić obniżenie temperatury na samym piecu na noc, ale przy bezwładności podłogówki to wyjdzie jakoś tak że nagrzewa się przez noc, a w dzień stygnie.

Panowie ! pilnie potrzebuję pomocy
Ekipa montuje mi instalację ogrzewania podłogowego i ściennego. W rozdzielaczach będę miał zamontowane siłowniki elektryczne typu 22C230NC2-5 (czyli na 230V) ale moi Panowie chcą mnie uszczęśliwić  takim regulatorem dla każdego rozdzielacza Auraton 3000 http://www.auraton.pl/index.php/pl/produkt/43/, to są sterowniki z programatorami (czyli pełni funkcję termostatu i programatora)  niestety najwyraźniej nie potrafią komunikować się ani wzajemnie ani nie wysyłają żadnej informacji poza urządzenie.
Dobra informacja to taka, że zainstalować mogą iny regulator lub urządzenie do sterowania siłownikami ale muszę im go wskazać lub dać .

Proszę Was o pomoc, bo chciałbym mieć możliwość centralnej  kontroli temperaturami i oczywiście sterować za pomocą sterownika PLC. Poradźcie jak rozwiązać to sterowanie.   

Marcin
Sr. Member

#20 : Kwiecień 12, 2011, 06:33:28 am »

Nie zawracał bym sobie za bardzo głowy sterowaniem temperaturą przez PLC, bardzo duża bezwładność systemu powoduje, że temperaturę ustawia się raz a dobrze i później przez cały czas się właściwie nic nie zmienia. Na początku też chciałem mieć taką możliwość ale teraz cieszę się, że nie wydawałem niepotrzebnie kasy na to rozwiązanie. Dobrze jest puścić te Auratony przez plc w celu sterowania pompą obiegową CO, jak wszystkie sterowniki dadzą sygnał że osiągnęły zadaną temp to pompa się zatrzymuje. Zrób tylko odczyt temp z 1-wire.

robertm
Full Member

#21 : Kwiecień 12, 2011, 07:53:52 am »

Cytat: Marcin  Kwiecień 12, 2011, 06:33:28 am
Dobrze jest puścić te Auratony przez plc w celu sterowania pompą obiegową CO, jak wszystkie sterowniki dadzą sygnał że osiągnęły zadaną temp to pompa się zatrzymuje. Zrób tylko odczyt temp z 1-wire.

Dzięki Marcin, cały czas się zastanawiam jaki regulator zastosować bo z tego Auratona 3000 to chyba mogę tylko odczytać czy daje sygnał do otwarcia siłownika czy do zamknięcia czyli odczyt wyjścia NC. I chyba czegoś nie mogę doczytać z tej instrukcji bo nie widzę możliwości pobrać z niego tej temperatury.
Martwi mnie też fakt że takich regulatorów będę miał chyba 8 bo tyle mam pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym. W 3 sypialniach mam tradycyjne ogrzewanie (kaloryfery) i tam też przydałoby się móc ustawić temperaturę. Więc jest dość dużo tych regulatorów i obecnie szukam może coś tańszego niż taki co programuje 7 dni w tygodniu i te wszystkie inne bajery. Może się okazać, że prostsze nie będą specjalnie tańsze. Ten Auraton 3000 znalazłem w cenie od 180 - 280 zł. 
Szukam takiego z którego w podobnej cenie oprócz regulacji (nastawów) temperatury można jeszcze odczytać temperaturę i podawać ją do PLC taj jak to zrobił PJ   w opisie "Odczyt temperatur w pomieszczeniach - system pomiaru temperatury - http://plc-home.pl/realizacja-systemu/odczyt-temperatur"
Pomysł o wyłączeniu pompy obiegowej jest świetny i z pewnością z niego skorzystam. Teraz więc szukam regulatora temperatury z możliwością jej odczytania i jeśli ktoś na coś takiego się natkną w cenie jak powyżej to proszę o podpowiedź.

Mam jeszcze jedno pytanie. Napisałeś, że sterujesz zaworami każdej pętli z osobna. Ja będę miał z cztery pętle na pomieszczenie i kiedy spytałem czy te regulatory będą sterować każdą pętlą panowie hydraulicy odpowiedzieli, że sterowanie będzie polegało na zamykaniu i otwieraniu wszystkich czterech pętli w pomieszczeniu naraz. Jak Ty to rozwiązałeś jakie daje to efekty? 

Marcin
Sr. Member

#22 : Kwiecień 12, 2011, 09:29:43 am »

U mnie jeden termostat (mam takie najprostsze - pokrętło bez wyświetlacza, http://nilsan.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=95&category_id=3&option=com_virtuemart&Itemid=87 cena ok 100 PLN brutto) steruje pętlami w jednym pomieszczeniu, więc majstry mają dobry zamysł. Tylko cały my polega na tym żeby to sterowanie nie było bezpośrednie tylko przez plc. Termostaty z odczytem temp. to droga impreza, lepiej zastosować termometry na 1-wire. Nie wiem jak to wygląda u Ciebie, ale u mnie właściwie cały czas ktoś jest w domu i nie ma sensu obniżać temperatury, zwłaszcza, że budynek mam dobrze zaizolowany i spada bardzo powoli, ok. 1 stopień/12 godzin. Może napisz jakiś projekt harmonogramu tygodniowego.

kaliszakpl
Full Member

#23 : Czerwiec 26, 2011, 13:41:13 pm »

A czy ktoś z  was zastanawiał się sterować podłogówką np za pomocą sterownika od ogrzewania podłogowego po modbus np. http://www.ibros.pl/produal/,358.html a grzejniki elektrozaworami. ??   

Marcin
Sr. Member

#24 : Czerwiec 28, 2011, 10:01:21 am »

Cytat: kaliszakpl  Czerwiec 26, 2011, 13:41:13 pm
A czy ktoś z  was zastanawiał się sterować podłogówką np za pomocą sterownika od ogrzewania podłogowego po modbus np. http://www.ibros.pl/produal/,358.html a grzejniki elektrozaworami. ??   

Tak, tylko ta cena... klik, klik.

autorus
Sr. Member

#25 : Czerwiec 30, 2011, 07:51:19 am »

Nie no za takie ceny to ja dziękuje Smutny 

Leon Ardo
Nowy
*

#26 : Grudzień 12, 2014, 12:49:04 pm »

Przy wyborze, najistotniejszą pozostaje sprawa wydajności cieplnej i kosztów związanych z użytkowania takiego grzejnika. Znalazłem w sieci film, który prosty sposób objaśnia te zależności. https://www.youtube.com/watch?v=elClA3jAed4

McTommy
Full Member

#27 : Styczeń 04, 2015, 17:17:39 pm »

Cześć,
Ja posłuchałbym Marcina tak jak on posłuchał kogoś innego :-)
Mam dwie skrzynki rozdzielcze podłogówki. Do każdej z nich pociągnąłem (bo blisko do rozdzielni) po jednej skrętce i 3x1. Też ubzdurałem sobie aby sterować wszystkim przez PLC.
Mój kolega tak zrobił w domu z kotłownią gazową a drugi z pompą ciepła. W jednym i drugim przypadku problemem jest bezwładność. Możesz powiedzieć że chcesz mieć w części domu chłodno a w pozostałej cieplej.
Najprostsze rozwiązanie to radiowy sterownik temperatury. Najprostszy za 400 złotych. Stawiasz go gdzie chcesz i dobierasz przepływy na rozdzielaczu. Uwierz mi że to działa. Druga kwestia to rodzaj podłogi jaki masz. Jeżeli płytki ceramiczne to one niemal natychmiast oddają ciepło, jeżeli drewno to trzeba poczekać.
Ja z początku (dom 300m2) 50% podłoga drewniana, 35% panele i pozostałe płytki kombinowałem jak łysy koń pod górę. Mierzyłem temperaturę, zamykałem drzwi, regulowałem przepływy itd. Straciłem około miesiąca.
Ogrzewam pompą ciepła. I skończyło się to prosto. Kombinowanie z dużymi różnicami temperatur powoduje częstsze włączanie i wzrost zużycia energii pompy. Kolega, który ma bajerancko zrobione (w każdym pokoju oddzielny regulator temperatury - circa 800 zł za sztukę plus elektrozawory) ma podobne zużycie prądu a różnica temperatur w pomieszczeniach to około 1,5 stopnia celsjusza. Czyli po co zawracać sobie głowę z regulacjami? aby zrobić to dobrze ja musiałbym zainwestować około 8000 zł. A to jest trzyletnie zużycie energii. Kiedy mi się to zwróci? Może rocznie zaoszczędzę 100 złotych czyli 80 lat. Wolę pojechać na fajne wakacje.
Jak zrobiłem. Tak jak napisałem wcześniej. Oczywiście najpierw kupiłem 20 termometrów w kształcie słonika po 5 zł za sztukę :-) i dobry pirometr. Przez tydzień dobierałem temperaturę w każdym z pomieszczeń na regulatorach. Udało się. Trzeba pamiętać że drzwi do pokoi zwykle są u nas otwarte i różnice temperatur zbyt duże nie istnieją.
Zanim podłogówka zareaguje na zmianę na rozdzielaczu mija nawet pięć godzin przy drewnianej podłodze.
pozdrawiam
Tomasz

Kalin6
Nowy
*

#28 : Grudzień 01, 2015, 13:09:03 pm »

Bede własnie remontowac łazienke i chce ogrzewanie podłogowe. Szukam osprzetu i jedynie brakuje mi regularotow. http://www.karlik.pl/regulator-temperatury - czy ktos zna lub może polecić konkretny?

Strony: 1 [2]
Drukuj
Skocz do: