Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Elektryka >

Ogrzewanie podłogowe - podłogówka sterowana elektrozaworami

Strony: [1] 2
Drukuj
Autor Wątek: Ogrzewanie podłogowe - podłogówka sterowana elektrozaworami  (Przeczytany 40331 razy)
Icemen181
Jr. Member
**
Wiadomości: 9


Ogrzewanie podłogowe - podłogówka sterowana elektrozaworami
: Styczeń 09, 2010, 22:31:20 pm »

Jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe ja bym chciał w przyszłości u siebie zrealizować to w taki sposób, że na każdy obwód założyć zawór z głowicą termostatyczną sterowaną elektrycznie (Hertz, Danofos). W każdym z pomieszczeń, gdzie jest podłogówka zalać, bądź przytwierdzić do posadzki 1 lub 2 czujniki temperatury i całe sterowanie zrobić z PLC. Będzie to regulacja dwupołożeniowa, ale z tego co się doczytalem w datasheet tych zaworów czas otwarcia/zamkniecia to 3 min, tak że sterownik bez problemu to obsłuży. W PLC zastosowałbym oczywiście programowa histerezę.

mutaz
Jr. Member
**
Wiadomości: 7


Ogrzewanie podłogowe - podłogówka sterowana elektrozaworami
#1 : Styczeń 09, 2010, 23:10:55 pm »

Witam

Takie rozwiązanie na głowicach termostatycznych sterowanych elektrycznie sprawdza sie doskonale w przypadku ogrzewania grzejnikami- zawór zamkniety-zero ciepła (praktycznie zerowa bezwładnosć grzejnika-szybko wystygnie). Przy podłogówce wydaje mi się ze będzie problem bo: ustalamy temperaturę w pokoju na 24stopnie a mamy powiedzmy 21stopni, obwód się otwiera płynie woda o temperaturze ustalonej za pomoca zaworu trójdrogowego, podłogówka grzeje.
Po X czasie czujnik temperatury pokazuje 24stopnie, PLC wysyła sygnał  zamkniecia zaworu dla tego pomieszczenia i tu jest pies pogrzebany. Zawór zamkniety a podłoga grzeje, kawał rozgrzanego betou jest jak rozpedzony pociąg. Po godzinie od wyłaczenia zaworu mamy przykładowo 26stopni   w pomieszczeniu gdzie mamy założoną temperature 24stopnie - i co teraz?
 To jest dla mnie  idea sterowania: zeby PLC wiedziało ze przy okreslonej temp. zewnetrznej i tej mierzonej wewnetrznejtak sterowac zaworem zeby było tyle stopni (w przyblizeniu) w pokoju ile zadamy.
Nie miałem nigdy podłogówki więc moze przesadzam ale planuje cały do na podłogówce i tak to widze.

Icemen181
Jr. Member
**
Wiadomości: 9


Ogrzewanie podłogowe - podłogówka sterowana elektrozaworami
#2 : Styczeń 10, 2010, 15:23:32 pm »

Rozumiem o co Ci chodzi, temu zastosował bym histereze w sterowaniu. Oczywiście wymagało by to poznania obiektu (akumulacja podłogi). Powiedzmy, że chcesz miec te 24 stopnie. Piszesz sobie oprogramowanie tak, żę przy dojściu temp do 22 stopni następuje wyłączenie zaworu. Zawór zamyka sie 3 min, tak że jeszcze chwilę grzeje i temp 24 myśle że powinna zostać osiągnięta. 22stopnie to założenie, zawsze można zrobić korektę w czasie eksploatacji.

pj
Global Moderator
Sr. Member
*****
Wiadomości: 303


Ogrzewanie podłogowe - podłogówka sterowana elektrozaworami
#3 : Styczeń 11, 2010, 12:38:24 pm »

Hmm.. bardzo ciekawie prawicie Panowie.

Poruszyliście dwa ciekawe fakty:
- regulator pogodowy (nie mylić z pokojowym) odpala grzanie gdy temp. na zewnątrz spada. Pojawia się pytanie skąd wie jak mocno grzać i kiedy wyłaczyć - odpowiedż wydaje się prosta - po temperaturze powrotu. Jeśli chcecie zrezygnować ze sterownika pogodowego i zatrudnić PLC (ja bym się na razie bał ) to trzeba o tym pamiętać.
- bezwładność:
Otóż pominęliście ważny fakt - teraz mieszkam ze wszystkimi zaworami otwartymi i samo wyregulowanie podłogówki (cały dom bez grzejników) jest problematyczne w praktyce. Każda z pętli na rozdzielaczu ma przepływomierz - trzeba wyregulować całość tak, żeby w każdą pętlę (a każda jest przecież innej długości a więc wymaga innego ciśnienia) płynęła identyczna ilość wody (dostarcza identyczną ilość ciepła). Przepływomierz wskazuje w litrach na minutę i powiem szczerze że nawet z otwartymi zaworami to regulacja tego już jest problematyczna. Do tematu podchodziłem już dwa razy - regulowałem i nadal różnice temperatur są spore. Dodam, że miałem profesjonalny projekt podłogówki z pełnymi obliczeniami.
Może zawory rozwiązałyby mój problem, może nie .. będę do tego podchodził dopiero na przyszłą zimę bo na razie czekam na podłączenie gazu i piec docelowy.

Niemniej bardzo ciekawa dyskusja - jeśli ktoś odniesie większe lub mniejsze sukcesy zapraszam do pochwalenia się. Co więcej mogę udostępnić przestrzeń na plc-home na publikację/artykuł o swoim rozwiązaniu - całe zaplecze jest do tego przystosowane. Mogłaby powstać ciekawa baza wiedzy.

PJ
« Ostatnia zmiana: Styczeń 11, 2010, 12:42:21 pm wysłane przez pj »

Icemen181
Jr. Member
**
Wiadomości: 9


Ogrzewanie podłogowe - podłogówka sterowana elektrozaworami
#4 : Styczeń 11, 2010, 18:23:49 pm »

Witam. Nie wiem jak w praktyce te zawory będą się zachowywać. Ale wyszłedłem z takiej idei: początek sezony grzewczego, nagrzewam medium. Każdy z zaworów jest otwarty no i faktycznie większe obwody będą miały biede nagrzać się do zadanej temperatury, ale zaś te mniejsze powinny dojść do wartości zadanej szybciej. Po jakimś czasie zaczną wyłączać się mniejsze obwody, bo temp będzie osiągnięta i wtedy całość przejmie większy obwód. Takim sposobem przy nagrzaniu całej podłogówki tylko co jakiś czas będą otwierać się zawory, aby dogrzać.

benn_s
Jr. Member
**
Wiadomości: 13


Ogrzewanie podłogowe - podłogówka sterowana elektrozaworami
#5 : Styczeń 11, 2010, 22:19:17 pm »

Ciekawe roziązania - z tego co zrozumiałem z propozycji to żeby każda pętla sie regulowała to trzeba do niej czujnik temperatury  podłogi w obwodzie danej pętli - ale gdzie go umieścic zeby wskazywał "dobrą" teperature (podłoga chyba niegrzeje sie równo ?? ) a i poza tym kolejna sprawa trzeba odraazu wiedziec jakie to mają byc czuniki zeby je ewentualnie zatopic w jastrychu ( a co w razie awari takiego czujnika Smutny ) poza tym powinien byc chyba jakiś czujnik pokojowy
jak rozwiązac pomiar temperatury w pomieszceniach połączonych - salon,jadalnia kuchnia - przy działającej wentylacjni mechanmicznej - jeden pomiar dal tych 3 pomieszczeń
Poza tym innej regulacji wymaga łazienka gdzie przeważnie jest grzejnik drabinkowy 

Zastanawiam sie czym lepiej regulowac czujnikiem pokojowym a może czujnik pokojowy plus podłogowy.

poza tym jest jeszcze ta bezwładnośc podłogi całkiem spora ale to myśle ze można było by wybadac doświadczalnie - obserwacje i pomiary

Co do pogodówki to według mnie zmianie powinna ulegac temperatura podłogi względem temperatury zewnętrznej - plus przedział załączający ogrzewanie

Temat strasznie trudny pod względem regulacji, ja mam jeszcze rok żeby sie dokładnie zastanowic jak to zrobic i senśnie regulowac - narazie mam rozdielacze do podłogówki z siłownikami elektromotorycznymi i takie same do grzejników na górze

Icemen181
Jr. Member
**
Wiadomości: 9


Ogrzewanie podłogowe - podłogówka sterowana elektrozaworami
#6 : Styczeń 12, 2010, 17:21:38 pm »

Rozmyślałem nad zastosowaniem czujnika w miejscu gdzie jest pętla wylotowa. Wzorując się na ogrzewaniu elektrycznym podłogowym, gdzie instaluje sie czujnik pomiędzy jednym a drugim przewodem, myślę że powinno to działać. Pewności nie mam, a do realizacji czegoś takiego pozostało mi jeszcze trochę poczekać. Jeśli chodzi o temp to aby to miało sens to dla każdej pętli należało by zainstalować jeden czujnik. Czujnik można przykleić bezpośrednio do posadzki w miejscu najmniej widocznym a w pobliżu wylotu. Jeśli chodzi o temp do podłogówki to jest założona górna granica, na którą odporne są kleje do ceramiki i sama wylewka. Ogólnie to grzanie podłogówką aby parzyło nas po stopach nie ma sensu.

mutaz
Jr. Member
**
Wiadomości: 7


Ogrzewanie podłogowe - podłogówka sterowana elektrozaworami
#7 : Styczeń 12, 2010, 18:38:18 pm »

Niestety ale trzeba znaleźć kompromis i pogodzić się z tym że podłogówkę ciężko ujarzmić. Albo wydać jakieś 3tys zł na dedykowany sterownik z algorytmem PID. Ale i to nie gwarantuje sukcesu, bo sposób regulacji temperatury zalezy od układu pomieszczeń i w niektórych przypadkach kompletnie nie zda egzaminu pomiar temperatury posadzki. Jako przykład podam rozklad pomieszczeń w moim przyszłym domu i odpowiadające im sposoby sterowania.
Salon, kuchnia jadalnia, hol -naczynia połączone. Salon z jadalnią i kuchnia otwarta. Kuchnia grzeje, hol z wejściem chłodzi a salon ma kominek. Dla tych pomieszczeń jeżeli  ogrzewanie podłogowe to ustawione na stała temperaturę wody grzewczej jako doładowanie ( bez kontroli temperatury w pomieszczeniu ).To temperatura zewnętrzna powinna mieć wpływ na temperaturę zadaną dla wody grzewczej na parterze - kuchnia, hol  jadalnia, salon.
Sypialnia. Kafelki sa fajne ale nie chce miec wszystkiego z betonu i ceramiki. W pokojach panele lub deska pod podłogówkę. Tutaj chyba sprawdzi się  układ regulacyjny z  zadajnikiem dobowo-tygodniowym. Stosuje się również  schładzanie za pomocą zaworu  trójdrogowego z siłownikiem elektrycznym, tylko trzeba brać pod uwagę rozszerzalność cieplną posadzki .Jest to typowy  sposób zwiększenia dynamiki obiektu stosowany w rozwiązaniach przemysłowych. Ma jednak istotna wadę, powoduje szybkie kurczenie i  rozszerzanie instalacji a to w rozwiązaniach domowych dla niektórych materiałów podłogowych może nie być wskazane.Rozwiązanie z  działającym z odpowiednim wyprzedzeniem programatora dobowo-tygodniowego  zakłada, że np. do sypialni nie będziemy
wchodzić kłaść się spać wcześniej niż... by nie narażać się na  przegrzane do spania pomieszczenie.
Pozostają  łazienki,  pomieszczenia gospodarcze itp ( tam gdzie jest na podłodze kamień lub  ceramika ). Tam można zastosować regulację temperatury w pomieszczeniu w  oparciu o wartość w nim zmierzoną a nie temperaturę wody grzewczej.  Piwnice - tam gdzie mają przebywać domownicy np.
fitness itp - podłogowe z pomiarem temperatury w pomieszczeniu,  spiżarnie, magazynki, pralnia - bez ogrzewania, no chyba że suszarnia  ale to załączane na czas suszenia.
Mimo wszystko mozna umieścić czujniki temperatury w jastrychu oraz tak jak własciciel forum w wyłączniku/gniazdku. Koszt czujnika 18b20 jest niewielki a przydać sie może, chocby do wizualizacji.

Icemen181
Jr. Member
**
Wiadomości: 9


Ogrzewanie podłogowe - podłogówka sterowana elektrozaworami
#8 : Styczeń 12, 2010, 21:10:56 pm »

No przypuszczam że z podłogówką może być problem. Nie miałem jeszcze doczynienia z czymś takim. U siebie podłogówkę prawdopodobnie zastosuje tylko w takich pomieszczeniach jak hol, kuchnia, przedpokój, łazienka. Na ogrzewanie całego domu podłogówką bym się nie zdecydował.

pj
Global Moderator
Sr. Member
*****
Wiadomości: 303


Ogrzewanie podłogowe - podłogówka sterowana elektrozaworami
#9 : Styczeń 13, 2010, 12:10:21 pm »

Zacytuję jeszcze raz sam siebie bo chyba za mało wytłuściłem:

Rozdzielacz ma małe przepływomierze na każdej z pętli wychodzącej z rozdzielacza - trzeba wyregulować przepływomierze tak, żeby w każdą pętlę (a każda jest przecież innej długości a więc wymaga innego ciśnienia) płynęła identyczna ilość wody (czyli dostarcza identyczną ilość ciepła)

Jeśli regulacja będzie poprawna to pozostaje regulacja wyłącznie per pokój - bo ilość ciepła wychodząca z rozdzielacza będzie w każdym kierunku identyczna.

Jak obrazki na dole - pierwszy nie ma przepływomierzy - drugi MA (czerwone słupki).

PJ* rozdzielacz_1.jpg (31.77 KB, 200x150 - wyświetlony 13894 razy.)

* rozdzielacz_2.jpg (63.34 KB, 838x700 - wyświetlony 3806 razy.)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2010, 12:15:27 pm wysłane przez pj »

mutaz
Jr. Member
**
Wiadomości: 7


Ogrzewanie podłogowe - podłogówka sterowana elektrozaworami
#10 : Styczeń 13, 2010, 20:30:28 pm »

Jasne, ale co nam daje ta sama ilosc ciepła we wszystkich kierunkach? Zapotrzebowanie na ciepło jest rózne dla róznych pomieszczeń  /np większa ilosc okien, drzwi =wieksze straty ciepła/.

pj
Global Moderator
Sr. Member
*****
Wiadomości: 303


Ogrzewanie podłogowe - podłogówka sterowana elektrozaworami
#11 : Styczeń 14, 2010, 09:11:01 am »

Dobre pytanie - teoretycznie przygotowany projekt (taki jak sobie zamówiłem) to uwzględnia - łącznie ze wszystkimi otworami, ścianami i biorąc pod uwagę izolacyjność cieplną każdego z materiałów. Jeśli pomieszczenie jest większe / bardziej narażone na chłód to projektoant kompensuje to odpowiednio dobierając długość pętli i jej ułożenie.
Tak ma to działać teoretycznie i tak zastosowałem w praktyce. Niemniej przyznaję rację, że regulacja taka idealna nie jest.

PJ


Marcin
Sr. Member
****
Wiadomości: 166


Ogrzewanie podłogowe - podłogówka sterowana elektrozaworami
#12 : Styczeń 18, 2010, 11:48:55 am »

Witam, u siebie mam podłogówkę w całym domu, z wyjątkiem garażu. W dwóch łazienkach dodatkowo grzejniki drabinkowe oraz grzejnik w garażu, na dniach będzie montowana pompa ciepła - dolne źródło jest przygotowane. Na rozdzielaczu mają być zawory sterujące każdą pętlą z osobna na podstawie danych z czujników temp. w pomieszczeniach. Zobaczymy jak to się sprawdzi.

P.S. pj - proponuję wydzielić temat podłogówki z tego wątku.

Marcin
Sr. Member
****
Wiadomości: 166


Odp: Ogrzewanie podłogowe - podłogówka sterowana elektrozaworami
#13 : Wrzesień 01, 2010, 09:18:28 am »

Dzisiaj odpaliłem sterowanie zaworami na każdej pętli podłogówki z osobna, powiem że całość działa po prostu banalnie. Potrzebujemy termostat pokojowy taki zupełnie prosty, bez wyświetlacza np. taki. Umieszczamy go na wysokości 1,5 m nad podłogą (tam gdzie chcemy mieć zakładane 20-22C). Termostat jest zasilany na 24 lub 230V, 24 z zasilacza zewnętrznego (fatek nie uciągnie kilku termostatów i kilku zaworów). w momencie spadku temperatury, termostat podaje napięcie 24 V (lub 230V) na zawór zamontowany na rozdzielaczu. Pomiędzy termostatem a zaworem podpinamy fateka i dopisujemy program, który przy wszystkich wyłączonych termostatach (zamkniętych zaworach) wyłączy pompę obiegową podłogówki. W zasadzie to tyle. Jedynie jeszcze czujnik temp. od pieca trzeba by umieścić w rozsądnym miejscu (przed pompą obiegową?). Nie ma potrzeby żadnej dodatkowej regulacji.
Ewentualnie można ustawić obniżenie temperatury na samym piecu na noc, ale przy bezwładności podłogówki to wyjdzie jakoś tak że nagrzewa się przez noc, a w dzień stygnie.

pj
Global Moderator
Sr. Member
*****
Wiadomości: 303


Odp: Ogrzewanie podłogowe - podłogówka sterowana elektrozaworami
#14 : Wrzesień 19, 2010, 17:05:47 pm »

Super ! Jak dasz jakieś zdjęcia to przykleję ten post na górę i go wytłuszczę.

Strony: [1] 2
Drukuj
Skocz do: