Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Podsystemy wejściowe >

Odbiornik IR pilota do sterownika PLC

Strony: 1 2 3 [4] 5 6
Drukuj
Autor Wątek: Odbiornik IR pilota do sterownika PLC  (Przeczytany 54144 razy)
pj
Global Moderator
Sr. Member

Odp: Odbiornik IR pilota do sterownika PLC
#45 : Sierpień 24, 2010, 13:39:38 »

Dioda to SFH 5110-36.

PJ
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2011, 11:40:01 wysłane przez pj »

kaliszakpl
Full Member

#46 : Październik 13, 2010, 21:54:53 »

PJ jak mozna zdobyc od Ciebie pilot 38kHz ??

qubeczek
Jr. Member
**

#47 : Listopad 21, 2010, 18:15:55 »

Witam,
 zgłaszam się jako kolejny zainteresowany

Najchętniej gotowy moduł, albo lepiej  dwa

Proszę o kontakt

Pozdro
  Qubeczek

Mario0658
Sr. Member

#48 : Listopad 30, 2010, 16:39:24 »

Ja takze sie przypominam .....

2 moduliki na wczoraj   

Kurcze panie PJ  ....moze by tak przed swietami

GG:4010578

kaliszakpl
Full Member

#49 : Styczeń 12, 2011, 22:42:39 »

PJ  można zamówić u Ciebie gotowy odbiornik IR

pj
Global Moderator
Sr. Member

#50 : Styczeń 20, 2011, 23:34:35 »

Cześć.

Po dłuższej przerwie wróciłem do tematu.
Przez długi czas mojej nieaktywności w projekcie, odbiornik cały czas działał u mnie w domu i sprawuje się celująco.

1) Zmiany w projekcie
- poprawiłem program i działa odpytywanie odbiornika co 100ms. Jednakże zalecane jest co 200ms, ponieważ timingi są już ciasne i dla 100ms nie gwarantuję 100% hit rate.
- Nie działa i nie wiem czy będzie kiedykolwiek działać "trzymanie klawisza" - trudne zadanie ze wzdględu na asynchroniczność obu medium. Przykład Odpytywanie odbiornika następuje co 95 ms, po czym nastepuje czyszczenie rejestru, kod wysyłany z pilota jest co 145 ms. Teoretycznie można by próbować to zgrać, ale póki co jest to funkcjonalność oficjalnie nie wspierana.

Obecnie przetestowane i wspierane są wyłącznie piloty Logitech z zaprogramowanym urządzeniem wysyłającym kody RC5 !
Mogę dodać wsparcie innego pilota RC-5, ale muszę go dostać do ręki i sprawdzić na oscyloskopie czy nie ma "niespodzianek".
Ew. można zaryzykować i samemu urządzić test. Zwroty możliwe. Trzeba pokryć koszty wysyłki.
Ale nie polecam. Jacek testował na jakimś pilocie uniwersalnym i narzekał na zasięg. Smutny
Wszystkie narzekania przy testach na niewspieranych pilotach będą ignorowane i kasowane.

2) Status "projektu" i koszty uczestnictwa. Tak oto go definiuję:
Projekt stanowi moje prywatne testy badania funkcjonalności i jakości działania odbiornika w różnych środowiskach. Każdy może do testów przystąpić. W celu otrzymania sprzętu do testów wpłaca kaucję za sprzęt w wysokości 140zł / szt jako zabezpieczenie kosztów produkcji. W przypadku niezwrócenia sprzętu w terminie 10 dni od otrzymania sprzętu kaucja przepada. Koszty wszystkich przesyłek pokrywa testujący.
Koszt/kaucja jest jedna i końcowa.

W powyższym nie chodzi o to że nie wiadomo czy zadziała, tylko o to że projekt nie jest komercyjny a ja nie sprzedaję tych urządzeń.
Co do kosztu - wiem że to niemało, ale ... ja mam i mnie fajnie działa. Jak ktoś chce testować swój to albo pokryje kaucję, albo sobie musi sam zbudować.

3) Dostępność.
7 sztuk które miałem już się rozeszły.

Planuję nową serię. Zainteresowanie proszę zgłaszać na maila: piotr at jelonek kropka info.
Potrwa to ok. miesiąc ponieważ na płytki czeka się równe 14 dni roboczych.

Chyba tyle. Zamawiam płytki.

Pozdrawiam,
PJ
« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2011, 11:41:52 wysłane przez pj »

Mario0658
Sr. Member

#51 : Styczeń 29, 2011, 01:40:44 »

Jestem w fazie "testow" ...   i juz na samym poczatku kłody pod nogi

Mianowicie rozpoczolem od podlaczenia odbiorniczka , to proste .....
Po tym chcialem skonfigurowac pilocika logitecha  model 1100.... i tu niespodzianka .
Wybralem model , sterownika oswietlenia  wszystko niby ok  ale nie ma zaprogramowanych sygnalow rc5 i prosi o oryginalnego pilota...

Jest jakas mozliwosc dodania sygnalow z bazy ? Lub moze jakis inny sposob

pj
Global Moderator
Sr. Member

#52 : Styczeń 29, 2011, 17:15:29 »

Problem rozwiązany.
Dla pamięci:
- jeśli już masz w programie bloczek 150.M_BUS to NIE dodawaj nowego tylko uzupełnij MODBUS TABLE o odpytanie odbiornika. Bloczek 150 czyli modbus master może być tylko jeden na port.
- urządzenie które trzeba dodać w Logitechu to Phiips SBC-SR315
- dodatkowo wyniknął problem ponieważ ADA wolno odpowiada a Mariusz ma ADA oraz mój odbiornik na tej samej magistrali MODBUS.
Odbiornik potrzebuje do "fajnego" działania odpytywania co 200ms zaś ADA temu przeszkadza. Na razie ustawiliśmy odpytywanie co 400 ms - Mariusz będzie próbował zwiększyć prędkość magistrali.

Niemniej, po ustawieniu przeze mnie zdalnie programu u Mariusza, kody pilota są ładnie przekazywane do PLC.

PJ
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2011, 17:20:38 wysłane przez pj »

Mario0658
Sr. Member

#53 : Styczeń 31, 2011, 00:43:59 »

Panowie - pełny sukces

Jesli taki laik jak ja "dał rady" *  to kazdy chyba da

*-z wielka pomoca kolegi P.J.

A tak na powaznie to jak juz zostalo napisane - popelnilem podstawowy blad , po poprawkach wydaje sie to oczywiste...
W miare jedzenia apetyt rosnie... tak mysle sobie ze fajnie by bylo miec wszystkie wyjscia na pilota Kombinuje co zrobic aby miec nie ok18 kodow  do sterowania  a tak z 60
A to dlatego ,ze w pilotach logitecha a zwlaszcza w modelach 1000 i 1100 mozna robic stronki  i tam da sie upchac tego naprawde sporo i zachowac funkcjonalnosc.
Ma ktos jakis pomysl jak "wrzucic" wiecej komend do pilota ?
 Tak sobie mysle ze wgrac z kilku pilotow ...    ale moze ktos ma prostrzy sposob ?
Dodam , ze wykorzystujac przedluzacz pilota udalo mi sie osiagnac stan ,ze w calym domu odczytywane sa rozkazy ,bez wzgledu w ktorym pomieszczeniu jestem
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2011, 00:46:02 wysłane przez Mario0658 »

Mario0658
Sr. Member

#54 : Styczeń 31, 2011, 18:54:18 »

Tak kombinuje od wczoraj aby dograc kilka rozkazow i  dziwna sprawa . Niby Philips uzywa  rc5 ale uzywam kilku pilotow wlasnie tej firmy i na zadnego nie reaguje pilocik (nie mruga diodka) . Czy nalezy cos jeszcze zrobic  czy po prostu akurat te piloty mimo ze philipsa  pracuja w innym standarcie  ?

Nie poddam sie 

pj
Global Moderator
Sr. Member

#55 : Luty 01, 2011, 08:06:40 »

Pracują w innym standardzie (Philips RC6 zamiast RC5 - http://www.sbprojects.com/knowledge/ir/rc5.htm ) lub na innej częstotliwości - sprawdz na drugim odbiorniku.
Jeśli nadal nie działają - to znaczy że nie wysyłają RC5 lub wysyłają RC5 mocno niezgodne ze standardem.

PJ

Mario0658
Sr. Member

#56 : Luty 01, 2011, 13:29:58 »

Musze poinformowac ,ze i z tym jakos dalem sobie rady

A zrobilem to tak :
Mam satelitarny odbiornik Dreambox i w jego pilocie jest sterowania do tv  (wbudowany uniwersalny pilot) wprowadza sie kod  i mozna sterowac juz satelita i tv podlaczonym do niej ....
A wiec zaprogramowalem  tv philipsa  i juz za pierwszym kodem  trafilem - odbiorniczek reagowal

Nastepnie uzywajac funkcjii "przypisz" w programie do pilota logitecha dogralem wszystkie komendy do juz istniejacego sterownika oswietlenia, nastepnie przyporzadkowalem je kolenym przyciskom  
W ten sposob mam juz prawie caly domek na pilota
Tzn oswietlenie , bo reszte wole jednak z panela - mam tam potwierdzenie wlaczenia.
Slowem odbiorniczek spelnil moje oczekiwania

ps
mam modul glosowy VOM i dogralem do niego dzwiek ktory jest odtwarzany jesli pilot otrzymal jakis rozkaz -fajny bajer

pj
Global Moderator
Sr. Member

#57 : Luty 01, 2011, 14:39:53 »

Udało się zejść z czasami odpytań na magistrali do 100-200 ms ?

VOM ładnie odtwarza ?  np. Damski głos "Yes master"
Dźwięk pójdzie po skrętce np 5-10 metrów ?

PJ

Mario0658
Sr. Member

#58 : Luty 01, 2011, 18:30:43 »

narazie w VOM  jest glos bardziej  bazyliszka  (mój)
ja mam dzwiek po kabelku 0,75mm^2 - dlugosc  ok 15m jeden i ok 10m drugi...
niestety potrzebny jakis prosty wzmacniacz.....

Z predkoscia nie kombinowalem  ale tak na "pałe" zmniejszylem   na liczniku  do 3   a wiec co 3 dziesiate sekundy i trybi  
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2011, 18:32:26 wysłane przez Mario0658 »

woockash
Full Member

#59 : Marzec 10, 2011, 15:19:10 »

Wczoraj podłączyłem odbiornik IR do sterownika WAGO. Zajęło mi to ok 2 godzin, przy czym większość czasu poświęciłem na zaprogramowanie pilota.
Jestem pod dużym wrażeniem łatwości połączenia i obsługi. Odbiornik bezbłędnie odbiera sygnały z pilota. Komunikacja modbus również nie stwarza żadnych problemów.
Obecnie porty rs485 mają ustawioną prędkość transmisji na 9600. W zasadzie nie stwarza to żadnych problemów ale w najbliższym czasie zrobię testy z wyższymi prędkościami.

Wyrazy uznania dla Piotrka za dopracowany sprzęt i czytelny manual.

Strony: 1 2 3 [4] 5 6
Drukuj
Skocz do: