Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Elektryka >

Nie mogę wyłączyć oświetlenia :-)

Strony: [1]
Drukuj
Autor Wątek: Nie mogę wyłączyć oświetlenia :-)  (Przeczytany 7699 razy)
McTommy
Full Member

: Styczeń 07, 2014, 19:32:49 pm »

Taka głupia sprawa
Otóż mam w domu kilka obwodów LED 230V. Piszę o Ledach bo dotyczy to tylko i wyłącznie diodek.
Co jakiś czas lampy Led zawieszają się i nie można ich wyłączyć.
Każdy obwód jest podłączony do innego przekaźnika oczywiście. Sterowanie Toggle.
Jest to upierdliwe choć trochę śmieszne i odkrywcze.
Jak mam włączone np. 5 lamp i nie mogę wyłączyć jednej to biegam i sprawdzam przyciski pozostałych czterech. Zazwyczaj jest tak że na 5 nie reagują 4 a klik na piąty wyłącza wszystkie pięć. Trochę namieszałem ale nie wiem o co chodzi.
I drugie pytanie, poruszane przeze mnie na forum.
Wyłączenie jednego światła powoduje krótkotrwałe załączenie kilku (błysk). Rozwiązaniem są diody prostownicze wpięte w sterowanie przekaźnika. Wszędzie mam zainstalowane te diodki, są sprawne (sprawdzone) a mimo to lampy potrafią błysnąć. Czy jest jeszcze może jakieś inne rozwiązanie/pomysł?

KrzaQ
Full Member

#1 : Styczeń 08, 2014, 07:14:00 am »

Jeśli masz osobne obwody zasilające te diody to raczej stawiałbym na błąd w programie, ale bez wglądu w jego źródło to nikt nie będzie w stanie Ci pomóc.

ryskasz20
Full Member

#2 : Styczeń 08, 2014, 23:26:21 pm »

Cytat: McTommy  Styczeń 07, 2014, 19:32:49 pm
Co jakiś czas lampy Led zawieszają się i nie można ich wyłączyć.
Witam,
Lampy LED nie mogą się zawieszać z prostej przyczyny: muszą mieć zasilanie, brak takowego to nie świecą.. .  I tyle, jak żarówka.....
Ale  komp się zawiesza - bo ma zasilanie. Jak kompa odłączasz od zasilania to też się nie zawiesi..   
W Twoim przypadku pewnie są jakieś złe połączenia obwodów LED, lub złe ich oprogramowanie. Stawiam na 90% pierwszą możliwość...
pozdrawiam
Ryszard

McTommy
Full Member

#3 : Styczeń 09, 2014, 10:16:05 am »

Witam,
Pisząc "obwody LED" mam na myśli zwykłe lampki LED na 230V z gwintem GU10. Nie są podłączane do żadnego zasilacza.
Wczoraj sprawdziłem, że to jeden obwód oświetleniowy blokuje sterownik i to tak że nie podaje sterowania (nic nie klika) na dokładnie cztery obwody i to konkretne.
Powtórne kliknięcie tego jednego powoduje że reszta działa normalnie.
Wszystkie pięć jest podpięte do jednego bezpiecznika. Nie sądzę aby to było powodem ale dzisiaj to sprawdzę. (O ile wkurzona żona wcześniej nie zabije mnie)
Tomek

arturs
Sr. Member

#4 : Styczeń 10, 2014, 15:16:06 pm »

sterujesz od strony masy czy plusa? sprawdź w sterowniku czy dobrze masz dokręcone wejścia Cx przy grupach wyjśc..

pixel
Sr. Member

#5 : Styczeń 11, 2014, 13:56:40 pm »

też mam taki głupi objaw...
nie da się czasem wyłączyć światła :-(

z początku myślałem, że coś nie kontaktuje (poprawiłem choć było dobrze)
potem stwierdziłem, że błąd w programie - sprawdziłem, nie było błędu... identyczne fragmenty jak dla innych

potem stwierdziłem, że ten łącznik jest trefny i nie daje sygnału i okresowo temat olałem...
ale Twój post przypomniał mi, że "też tak mam"... czasem trzeba kliknąć naście razy aż załapie... a czasem innym przyciskiem zgasić

Słodkie przepisy, które polecam :-)

McTommy
Full Member

#6 : Styczeń 20, 2014, 18:19:10 pm »

Witam,
Znalazłem rozwiązanie. Oczywiście banalne.
Mam Fateka 64MC z tranzystorami + rozszerzenie 36/24 + dodatkowy zasilacz + 2x24 wyjścia i 1x24 wejścia.
Rozszerzenia mają białe przewody "-" i czarne "+". Oprócz tego że podłączyłem plus (bo SS mam na plusie) nie podłączyłem białych przewodów z rozszerzeń wyjść i wejść. Pociągnąłem masę ("-") z wszystkich rozszerzeń, podłączyłem do dodatkowego zasilacza i do głównego Fateka.
Działa
Jestem WIELKI.
(ale najpierw poprzełączałem bezpieczniki, sprawdzałem wszystkie żarówki czyli ogólnie spędziłem circa osiem godzin. Eliminowałem wszystko z odłączeniami poszczególnych obwodów. Jest takie przysłowie: "kto się D**ą urodził skowronkiem nie będzie. No cóż, właśnie urosły mi skrzydła :-) )

Strony: [1]
Drukuj
Skocz do: