Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Inteligentny dom funkcjonalności >

Multiroom w domu.

Strony: [1]
Drukuj
Autor Wątek: Multiroom w domu.  (Przeczytany 7745 razy)
Dwd89
Jr. Member
**

Multiroom w domu.
: Luty 04, 2014, 14:05:54 pm »

Poza tematem mam pomysł na multi-room,  testowałem u siebie takie rozwiązanie:

1.Nas z aplikacją BubbleUpnp Server (magazyn danych oraz synchronizacja pomiędzy "pilotami")
2.Piloty to tablety z systemem android oraz zainstalowaną aplikacją BubbleUpnp
3. Renderer tzn. odtwarzacz. do testów służył mi komputer pc z foobar'em, jednak praca ciągła jest prądożerna i niestabilna.
Został on zastąpiony komputerem Raspberry Pi wpiętym razem z Nas'em, routerem i tabletami do UPS'a.
4. Strefy:
Tablet może być pilotem (controler) może być również odtwarzaczem (renderer) w bubbleupnp jest to kwestia dwóch kliknięć
Więc: Tablet w sypialni steruje odtwarzaczem w salonie. Jednocześnie w łazience kobietka włącza sobie na tablecie nr 2 ulubione radio internetowe zmieniając tab2 w urządzenie do odtwarzania muzyki.

*Odtwarzaczem (tab2) można sterować za pomocą tab1 ale to nieistotne.

Przydatna informacja: zmiana playlisty na którymś z kontrolerów obsługujących konkretny - ten sam odtwarzacz, sprawia że poprzez serwer nowa playlista dostarczona jest do wszystkich innych pilotów tego urządzenia - wspólna playlista.

Są trzy problemy do rozwiązania:

1. Tablet jako odtwarzacz - staje się odrębną strefą, muzyka leci z tabletu jak więc puścić sygnał z tabletu do głośnika w danym pomieszczeniu.
Potrzebne będą: wzmacniacz z dwoma wejściami line-in, może nadajnik IR zmieniający wejście line-in w przypadku zmiany pilota w odtwarzacz oraz makro do tabletu,
opcja 2: wzmak z jednym wejściem line-in i jakis przełącznik który "odcina" sygnał z multiroom'u a puszcza sygnał z tabletu

opcja 3: przełączanie kabelków przy wzmaku - ja jestem na to zbyt leniwy .

2. Jakieś urządzenie które powieli sygnał line-in do wielu wzmacniaczy - powinno to być dość proste.

3. Oglądamy film i chcemy wyłączyć multiroom żeby odgłosy nie nosiły się w całym domu. Potrzebny jest wiec przekaźnik odłączający zasilanie w wzmacniaczach multiroom'u. Widzę to tak: telefon z androidem z dużym ekranem dotykowym. Naciskam na opcję Multiroom i po prawej stronie zamiast ON jest OFF (wyświetlanie stanu) przekaźnik odłączył zasilanie od wszystkich dodatkowych wzmacniaczy. Sterowanie rtv za pomocą np podczerwieni IR zmieniło ustawienie wzmacniacza w salonie z wejścia raspberry na wejście tv. Problem w miarę prosty do rozwiązania dla osób mających wprawę w PLC.

Koszty:
NAS (opcja bo nie jest konieczny a bubbleupnp serwer moze byc nawet na raspberry)
Raspberry lub maly komputerek
UPS: opcja choć zalecana, wyłączenie prądu w domu nie zburzy nam ustawień
Wzmacniacze do multiroom'u jakieś maleństwa + jakieś głośniki.
Okablowanie
Sterowanie RTV za pomocą np. IR jakiś przekaźnik do wyłączania multiroom'u

W sieci jest film ukazujący jak to działa:
http://vimeo.com/56810931

krasnal
Nowy
*

Multiroom w domu.
#1 : Styczeń 30, 2015, 22:42:13 pm »

Witam

Ja planuje zrobić w domu w pomieszczeniach nagłośnienie używając Raspberry pi i Squeezebox.
Mam Qnapa na którym są wszystkie mulimedia i jest zainstalowany server Squeezebox.
W każdym pomieszczeniu będzie Raspberry pi z SqueezePlayer i głośnikami np. w suficie.
Przez aplikację na telefonie lub tablecie wybierasz najpierw pomieszczenie i czego chcesz słuchać.
Np. dzieciakom dajesz dostęp do sterowania tylko u nich w pokojach, a ty możesz wszędzie.
Można ustawić budzik itd.

Pozdrawiam

serfer
Nowy
*

Multiroom w domu.
#2 : Maj 06, 2015, 12:34:10 pm »

Cytat: krasnal  Styczeń 30, 2015, 22:42:13 pm
Witam

Ja planuje zrobić w domu w pomieszczeniach nagłośnienie używając Raspberry pi i Squeezebox.
Mam Qnapa na którym są wszystkie mulimedia i jest zainstalowany server Squeezebox.
W każdym pomieszczeniu będzie Raspberry pi z SqueezePlayer i głośnikami np. w suficie.
Przez aplikację na telefonie lub tablecie wybierasz najpierw pomieszczenie i czego chcesz słuchać.
Np. dzieciakom dajesz dostęp do sterowania tylko u nich w pokojach, a ty możesz wszędzie.
Można ustawić budzik itd.

Pozdrawiam

świetne rozwiązanie czegoś takiego szukałem ale kurcze w każdym pomieszczeniu raspberry hmm
w symie to i tak pewnie tańsze rozwiązanie niż jakiś wzmacniacz którym dało by się rozdzielać dzwięk na poszególne kolumny/głośniki

bogasman
Sr. Member

Multiroom w domu.
#3 : Maj 06, 2015, 15:03:11 pm »

Raspberry to nic, jest dosyć ekonomiczny i tani, ale oprócz niego potrzebujesz w kazdym pokoju osobny wzmacniacz np tani lepai i do niego podłączone głośniki. Moim zdaniem świetne rozwiązanie, szczególnie w połączeniu z OpenHABem.

Strony: [1]
Drukuj
Skocz do: