Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Podsystemy wejściowe >

licznik energi

Strony: [1] 2 3
Drukuj
Autor Wątek: licznik energi  (Przeczytany 26014 razy)
pixel
Sr. Member

licznik energi
: Marzec 14, 2011, 23:33:15 pm »

od jakiegoś czasu zastanawiałem się nad funkcja wizualizacji orientacyjnego zużycia energii...
planowałem na HMI wyświetlać wartość wyliczoną na podstawie aktywnych wyjść i ich poboru - oczywiście orientacyjnie, bo i tak nie wszystko idzie przez PLC.

Natrafiłem natomiast dziś na licznik energii z obsługa modbus-a, wersję 1 i 3fazową - np. FF ma w ofercie.

Czy ktoś już podłączał licznik? w instrukcji zastanowiło mnie w jaki sposób zmienia się adres urządzenia - sekwencjami komend. Czy zwykłym terminalem windows da się to zrobić? w rs232 wiem, że tak... ale czy rs485 też tak obsłużę?

jest też multimetr FF DMM-3T (z tym, że kosztuje już 'za dużo') - ale można by monitorować parametry elektryczne :-)
np. po włączeniu odbiornika możnaby wyświetlić sobie deltę pobieranej mocy itp...
muszę poszukać tańszych odpowiedników

Słodkie przepisy, które polecam :-)

pj
Global Moderator
Sr. Member

licznik energi
#1 : Marzec 15, 2011, 00:01:14 am »

Licznik impulsowy energii będzie IMO sporo tańszym rozwiązaniem bo możesz sobie pozwolić na kilka takich w cenie jednego z modbusem.

PJ

pixel
Sr. Member

licznik energi
#2 : Marzec 15, 2011, 09:39:32 am »

z tym liczeniem impulsów to też nie będzie tak łatwo...
najprostsze rozwiązanie z liczeniem na wejściu PLC odpada, bo (przynajmniej na początku) zakładam restarty, wyłączenia itp...
czyli licznik musiałby być niezależny od PLC.

Rozwiązaniem może być licznik na 1-wire (DS2423P) ale układ już nie jest produkowany a cały kit ( na hobby-boards) kosztuje ok 35usd (z wysyłką) - czyli całościowo wychodzi podobnie jak licznik energii z modbusem.

za rozwiązaniem z impulsatorem przemawia fakt, że (być może) dałoby się go podpiąć do licznika gazowego, wody - więc byłby to jakiś standard...  i dodatkowo licząc na PLC szybkość zmian (prędkość) możnaby łapać zużycie 'chwilowe'

znacie jakieś inne źródło pozyskania DS2423P? Piotrze - Ty pewnie masz w zanadrzu jakiś pomysł na obejście :-)
btw - ciekawe czy ada401 skomunikowałaby się z tym licznikiem

pixel
Sr. Member

licznik energi
#3 : Marzec 15, 2011, 14:19:20 pm »

[nie da się edytować postów]
znalazłem multimetr DMM-3T 3fazy, niemal wszystkie parametry , modbus za 275netto - to taniej niż licznik 3fazowy z modbusem

autorus
Sr. Member

licznik energi
#4 : Marzec 15, 2011, 17:12:55 pm »

Na allegro jest 3f z modbus'em po około 500zł Smutny

Mariusz Nowicki
Full Member

licznik energi
#5 : Marzec 16, 2011, 10:54:40 am »

Ja podłączyłem sobie internetowy plc i z niego czytam liczniki F&F.

* 0001.JPG (168.2 KB, 1378x917 - wyświetlony 1572 razy.)

* 0002.JPG (188.12 KB, 1378x917 - wyświetlony 1552 razy.)

pixel
Sr. Member

licznik energi
#6 : Marzec 16, 2011, 20:42:15 pm »

Cytat: Mariusz Nowicki  Marzec 16, 2011, 10:54:40 am
Ja podłączyłem sobie internetowy plc i z niego czytam liczniki F&F.

czytasz wejścia impulsowe... dlaczego masz 4liczniki jednofazowe?
patrząc kosztowo: 4x170 daje ponad 600zł
za 340zł mam multimetr 3fazowy mierzący napięcie na fazach, prąd,  współczynnik mocy, moc pozorną, bierną no i pobór energii... DMM-3T

wczoraj zamówiłem... zdam relację jak dojdzie i podłączę... boję się, ze fatek się nie dogada, bo jest mało opcji konfiguracji transmisji rs485

Mariusz Nowicki
Full Member

licznik energi
#7 : Marzec 17, 2011, 13:25:27 pm »

Widzisz. Licznikie energii kupiłem przez głupotę trzy razy :-) Najpierw jeden, później jeden i na końcu jeszcze dwa :-) Miały być w różnych miejscach, taki był zamysł ale wyszło jak wyszło. To tylko moje niezdecydowanie :-)
Ja je odczytuje impulsowo. 1kWh to 1000 impulsów i to ładnie działa. Szkoda, że nie mam trójfazowego z jakimś wyjściem RS-owym - bo w tym PLC jest RS232 i gdyby trzeba było 485 to można dołączyć jeden mały układzik. Ja będę tą szafę elektyczną wymieniał na taką 5 razy większą plastikową ale jak sie zrobi cieplej.

Marcin
Sr. Member

licznik energi
#8 : Marzec 18, 2011, 09:40:45 am »

pixel, możesz podać link do sklepu z ceną 275 netto? Jak na razie udało mi się znaleźć w cenie 1073 netto...

pixel
Sr. Member

licznik energi
#9 : Marzec 18, 2011, 21:54:59 pm »

Cytat: Marcin  Marzec 18, 2011, 09:40:45 am
pixel, możesz podać link do sklepu z ceną 275 netto? Jak na razie udało mi się znaleźć w cenie 1073 netto...
tutaj: http://allegro.pl/wskaznik-zas-dmm-3t-multimetr-trojfaz-ff-i1510199461.html
niestety sprzedający zakończył aukcje... może się "rąbnął" o 1000zł... kupiłem jeszcze nie otrzymałem, kontaktu brak :-(

pixel
Sr. Member

licznik energi
#10 : Kwiecień 03, 2011, 12:52:12 pm »

podłączyłem licznik... na razie pod jedną fazę (na biurku), pomiar bezpośredni prądu i napięcia.
super zabawka - widać wszystkie parametry zasilania, zmianę obciążenia gdy się włącza kolejny odbiornik (np. budzi się panel HMI lub dociążam laptopa)  itp.
ma jednak wadę - max prąd do pomiary bezpośredniego to 5A - więc będę musiał zastosować przekładnik. Wiedza o nich to jak przez mgłę z technikum - może ktoś stosował lub obeznany temat nie musiałbym szperać po dokumentacjach.

nie udało mi się też odpalić komunikacji modbus - ani z fatekiem, ani z komputerem :-(  coś nie gra...

autorus
Sr. Member

licznik energi
#11 : Kwiecień 04, 2011, 10:26:13 am »

Cytat: pixel  Marzec 18, 2011, 21:54:59 pm
Cytat: Marcin  Marzec 18, 2011, 09:40:45 am
tutaj: http://allegro.pl/wskaznik-zas-dmm-3t-multimetr-trojfaz-ff-i1510199461.html
niestety sprzedający zakończył aukcje... może się "rąbnął" o 1000zł... kupiłem jeszcze nie otrzymałem, kontaktu brak :-(

Już jest potwierdzenie na następnej aukcji tego sprzedającego. Machnął się o te 1000zł

pixel
Sr. Member

licznik energi
#12 : Maj 26, 2011, 22:24:57 pm »

Cytat: pixel  Kwiecień 03, 2011, 12:52:12 pm
ma jednak wadę - max prąd do pomiary bezpośredniego to 5A - więc będę musiał zastosować przekładnik. Wiedza o nich to jak przez mgłę z technikum - może ktoś stosował lub obeznany temat nie musiałbym szperać po dokumentacjach.

nie udało mi się też odpalić komunikacji modbus - ani z fatekiem, ani z komputerem :-(  coś nie gra...
trochę czasu zeszło na inne tematy budowlane... odwiedziny rodziny zmusiły do zebrania zabawek w kąt a potem trudno było się zebrać by to rozłożyć
dwa dni temu odpaliłem komunikację modbus multimetru z fatekiem (z PC nie chce działać :-( )
fajnie działa, zrobiłem sobie ekranik na HMI z parametrami sieci - napięcie, prąd, wsp.cos.fi, moc czynna/bierna zużycie...
wykresik mocy w czasie. (na razie całość na biurku z jedną fazą)

Zakupiłem też przekładniki prądowe talema asm-50 (http://www.andpol.com.pl/pdf/ASM.pdf) - na początek miałem problem bo wyglądało jakby nie działał... dopiero żelazko napędziło odpowiedni prąd...

Wada multimetru to brak systemu mocowania do szyny... przystosowany jest do mocowanie w kwadratowym otworze na tablicy - będe musiał coś zakombinować.

Yamesss
Nowy
*

licznik energi
#13 : Listopad 03, 2011, 17:46:33 pm »

Osobiście bardzo polecam Lumel N10 lub N13 macie wszystko co potrzeba Modbus, RS-485. Nie trzeba nic zliczać wystarczy czytać rejestry.
Cena bardzo przyzwoita katalogowo ok 650 zł, a macie pełną analizę prądów napięć i wogóle wodotrysk.

autorus
Sr. Member

licznik energi
#14 : Listopad 03, 2011, 18:03:04 pm »

Kolego a czy masz ten model? Wygląda to bardzo ciekawie , przyznaje I dokumentacja jest. Pytanie czy się dogada Z naszym Fatekiem?

Strony: [1] 2 3
Drukuj
Skocz do: