Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Inteligentny dom funkcjonalności >

Kontaktrony drzwi wew. - do Satela czy PLC?

Strony: [1]
Drukuj
Autor Wątek: Kontaktrony drzwi wew. - do Satela czy PLC?  (Przeczytany 6446 razy)
grzeniu666
Jr. Member
**

: Kwiecień 18, 2014, 12:38:40 pm »

Będę miał u siebie PLCka oraz Integrę Satela. Będą w różnych miejscach (rozdzielnica z PLC w wiatrołapie, Satel w innym miejscu). Satel z PLC będzie się komunikował zapewne przez ETHM. Do Satela będą podłączone m.in. PIR czy kontaktrony drzwi zew. jako część sys. alarmowego. PLC do obsługi automatyki "wygody" lub "gadźetów" (jak tam zwał) będzie korzystał m.in. ze stanów czujek PIR serwowanych z Satela, ale również z kontaktronów drzwi wewnątrznych, które już dla alarmu są całkiem (jak sądzę) zbędne.

Pytanie - czy w takim razie przewody kontaktronów drzwi wew. prowadzić do Satela (i również serwować do PLC) czy prowadzić je bezpośrednio do PLC? A może kierować się ceną wejść dwustanowych (czyli pociągnąć przewody tam gdzie te są tańsze, czyli chyba w PLC)?

bogasman
Sr. Member

#1 : Kwiecień 18, 2014, 15:32:50 pm »

Nie wiem jak system alarmowy masz zaprojektowany, ale kontaktrony we współpracy z czujnikami inercyjnymi lub akustycznymi wciąz stanowią zasadniczo najskuteczniejszy i najekonomiczniejszy sposób na wczesne wykrycie włamania przez okna i drzwi. Dlatego proponuję Ci to jeszcze przemyśleć. Biorąc pod uwagę powyższe oraz fakt, że i tak chcesz sczytywać dane nt. czujek przez ethm-1 to sugeruję konsekwentne prowadzenie przewodów od kontaktronów do centrali satel. Dzięku temu zaoszczędzisz też na wejściach do fateka.

grzeniu666
Jr. Member
**

#2 : Kwiecień 18, 2014, 16:05:32 pm »

Ale mi chodzi o kontaktrony drzwi wewnętrznych

Jakkolwiek, podobno Satel ma łatwą "korekcję błędów" np. kontaktronów, o tyle Podłączenie ich do Satela może być chyba lepsze...?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 18, 2014, 16:07:26 pm wysłane przez grzeniu666 »

arturs
Sr. Member

#3 : Kwiecień 18, 2014, 23:31:28 pm »

Pisałem Ci na forum muratora.. kontaktroną drgają styki - w satelu ustawisz czas reakcji linii na 300 czy 500ms i z głowy.. w fateku maksymalnie można 15ms ustawić i to moze być za mało.. poza tym chyba koszt jednego wejścia w satelu jest mniejszy niz w plc.. no i jeszcze jeden argument - z satela do plc prześlesz info o otwartej linii a z plc do satela już nie bardzo..
btw.. zorientowałeś się czy podepniesz się do satela przez ethernet żeby te dane wyciągnąć?

grzeniu666
Jr. Member
**

#4 : Kwiecień 19, 2014, 07:26:59 am »

Tak, wiem, dzięki

Odpisywałem Ci linkiem do foruma, gdzie chłopakom to działa:
http://www.edom-plc.pl/forum/index.php?topic=5.msg532#msg532

Ale nie upieram się przy tym ETHM, nie wykluczam że będzie to INT-RS.

koles
Full Member

#5 : Kwiecień 25, 2014, 18:31:41 pm »

Cytat: arturs  Kwiecień 18, 2014, 23:31:28 pm
Pisałem Ci na forum muratora.. kontaktroną drgają styki - w satelu ustawisz czas reakcji linii na 300 czy 500ms i z głowy.. w fateku maksymalnie można 15ms ustawić i to moze być za mało..
To nie jest problem, można na przykład odczytywać stan wejścia co pół sekundy zamiast wyzwalać program bezpośrednio zmianą stanu wejścia.

arturs
Sr. Member

#6 : Kwiecień 25, 2014, 19:46:11 pm »

Cytat: koles  Kwiecień 25, 2014, 18:31:41 pm
Cytat: arturs  Kwiecień 18, 2014, 23:31:28 pm
Pisałem Ci na forum muratora.. kontaktroną drgają styki - w satelu ustawisz czas reakcji linii na 300 czy 500ms i z głowy.. w fateku maksymalnie można 15ms ustawić i to moze być za mało..
To nie jest problem, można na przykład odczytywać stan wejścia co pół sekundy zamiast wyzwalać program bezpośrednio zmianą stanu wejścia.

jest.. te czasy o ktorych piszę eliminuja drgania styków bo linia MUSI być otwarta np.500ms a jak będziesz zczytywać co 500ms to mozesz trafić na drganie trwające np. 10ms i się wstrzelić i linia zadziała..

koles
Full Member

#7 : Maj 04, 2014, 22:09:33 pm »

Cytat: arturs  Kwiecień 25, 2014, 19:46:11 pm
jest.. te czasy o ktorych piszę eliminuja drgania styków bo linia MUSI być otwarta np.500ms a jak będziesz zczytywać co 500ms to mozesz trafić na drganie trwające np. 10ms i się wstrzelić i linia zadziała..
W pewnych zastosowaniach to rzeczywiście może przeszkadzać, ale w przypadku kontaktronu wystarczy np. za pewną zmianę stanu uznać dwa kolejne stany "otwarty" w odstępach po kilkadziesiąt-kilkaset ms, albo i trzy jeśli są ku temu powody.
Z drugiej strony, jeśli kontaktron ma być normalnie stale zwarty, to może warto każdy sygnał rozwarcia, nawet krótki, wyłapywać - to znów zależy od aplikacji.
Chodziło mi o to, że debouncing w PLC nie jest problemem, w sytuacjach nietypowych można sobie łatwo poradzić.
Ustawienie czasu reakcji na 500ms spowoduje, że jeśli ktoś w 0.3s zdąży otworzyć okno i przystawić magnes, to centralka to zignoruje. Coś za coś.
Krzysiek

Strony: [1]
Drukuj
Skocz do: