Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Ogólne dyskusje >

Komunikacja moduł ADA-401WP - sterownik PLC po MODBUS/RS-485

Strony: 1 [2] 3 4
Drukuj
Autor Wątek: Komunikacja moduł ADA-401WP - sterownik PLC po MODBUS/RS-485  (Przeczytany 20429 razy)
msobanie
Jr. Member
**

#15 : Luty 15, 2014, 19:38:30 pm »

Witam serdecznie,
Mam taki zestaw, który ma w pierwszym etapie sterować kotłem w domu (proste włącz/wyłącz):
FBS-24MCJ, ADA-401WP (podpięte czujniki jak należy, widzę je w kompie), no i moduł FBs-CM55 (2xRS485 aby się połączyć z ADA).
Tyle że, jednostka centralna nie widzi modułu FBs-CM55, otrzymuję komunikat:
"Connection fail ! Want to connect again?"
Czy to moduł jest padnięty, czy coś robię nie tak?
Drugie pytanie, to który kabelek z +/-/GND z modułu FBS połączyć z którym w ADA - w ADA oprócz GND są Tx+/Tx-/RX+/RX-.
Tu trzy, tu pięć, a niby ten sam RS485.
Sorry za lamerskie pytania
Pozdrawiam,
Mirek

msobanie
Jr. Member
**

#16 : Luty 15, 2014, 20:59:26 pm »

Chyba już trochę wiem, komunikacja się wypina, jak w ustawieniach:
PLC->Setting -> Port 4 Parameter
ustawię (kliknę) na :
"This port is used for current programming"
Zakładam że wtedy przełącza się na komunikację po tym porcie.

Nie mniej, w programie, jak poustawiam funkcję MBUS jak trzeba, M1938 pokazuje mi że port jest niegotowy.
Przyznam szczerze, że nie wiem jak zrobić to:
"Np. dla portu 4 trzeba zrobić instrukcję MOV, która skonfiguruje port (lub wpisać do rejestru ręcznie, ale nie zostanie to zapamiętane)
S: 5641H  (ostatnia cyfra "1" wybiera prędkość - tabela prędkości na str. 14)
D: R4044"

Potrafię sobie ustawić taką funkcję, ale nie wiem pod co ją "podpiąć".
Pozdrawiam,
Mirek

arturs
Sr. Member

Komunikacja moduł ADA-401WP - sterownik PLC po MODBUS/RS-48
#17 : Luty 16, 2014, 20:21:20 pm »

jak Ci się bardzo nie spieszy to jutro jak będę na budowie to sprawdzę i napiszę.. podłączasz dwa kable tylko i działa.. kwestia czy w module używasz port 3 czy port 4 do połączenia z adą.. na pewno powinna migać dioda.. skoro termomemtry widzisz w komputerze to znaczy że masz konwerter.. więc jak zadziała fatek to otwarcie portu com tam gdzie masz konwerter i jakiegokolwiek programu do modbusa powinieneś widzieć że coś tam leci..

msobanie
Jr. Member
**

#18 : Luty 16, 2014, 22:35:09 pm »

Witam,
Już wszystko gra.
Kabelki podłączyłem metodą prób i błędów. + w module CM55 idzie do Tx+ w Adzie, minus w module do Tx- w Adzie.
Moduł faktycznie po resecie nie pamięta ustawień dla portu, trzeba mu wpisać to co piszecie. Korzystam z portu 4.
Na tą chwilę mam na twardo ustawioną negację jakiejś-tam M-ki wywołującą instrukcję mov.
Nie rozumiem dlaczego rejestr startowy w instrukcji Mbus (150) musi być inny niż w tabeli odczytu z Ady, ale inaczej nie działa.
W instrukcji mbus mam wpisany rejestr startowy R5000 a pierwszy, gdzie zapisuję dane z Ady- R1001.
Nie wnikam, działa
Ładnie co chwila komunikuje się z ADA i wpisuje dane do rejestrów (na razie mam ustawione 2 czujniki.
Prostą logikę do załączania pieca przez porównanie z zadaną temp (przez COMP dwóch rejestrów) mam już opanowane.
Teraz po kolei odczytam sobie numery seryjne czujników (będę miał ich w domu ze 30) i ustawię docelowo ADę.
Zabawa się dopiero zaczyna, dalej mam w planach sterowanie reku (6 czujników temp, presostat, rozmrażanie, by-pass, nagrzewnica, obroty przez PWM ...).
I wiele innych.
Pozdrawiam,
Mirek

arturs
Sr. Member

#19 : Luty 17, 2014, 13:15:27 pm »

Wróciłem właśnie i miałem pisac co i jak ale jak działa to dobrze..

Cytat: msobanie  Luty 16, 2014, 22:35:09 pm
Nie rozumiem dlaczego rejestr startowy w instrukcji Mbus (150) musi być inny niż w tabeli odczytu z Ady, ale inaczej nie działa.
W instrukcji mbus mam wpisany rejestr startowy R5000 a pierwszy, gdzie zapisuję dane z Ady- R1001.
Nie wnikam, działa

ojojoj..
radzę wniknąć bo się zemści, i to w bardzo niemiły sposób..
z grubsza to tak:
rejestr startowy w fateku to rejestr od którego zapisane są po kolei polecenia odczytu magistrali modbus (cała ramka) tego co ma wysłać na magistralę modbus - u Ciebie to będzie ten R5000
czyli od R5000 w górę powinny być jakieś "krzaczki" o długości która tam przy tabelce będzie podana (kilka-kilkanaście rejestrów w górę).. w skrócie to komenda która nakazuje w tym wypadku adzie wysłać odczyty na magistralę modbus

Bardzo ważne - NIE UŻYWAĆ nigdzie tych rejestrów bo spieprzy się odczyt.. ja staram się opisywać KAŻDY rejestr opisuje w kometarzach - winproladder jest na tyle miły że jak weźmiemy opcję "element comment" to jest opcja "used" i wszystkie używane możemy opisać.. i wiemy że coś nam umknęło..

Natomiast rejestry gdzie zapisujesz dane z ADY to już tam gdzie leci wynik - czyli u Ciebie to od R1001 w górę.. czyli w R1001 będziesz miał pomiar z 0 termometru, w R1002 z 1 itd.

No i już wiesz dlaczego nie działo wcześniej - a w zasadzie działało tylko raz, czyli odczytało a potem nadsisało odpowiedzią pytanie, a jak już nadpisało to potem w pytaniu szło to co było odpowiedzią i ADA milczała..

Od razu podpowiem bo masz ambitne plany że dla własnej wygody w takim wypadku rejestr pierwszy odczytu zrób jak R1000 - a dlaczego? bo ADA numeruje od 0, ja mam już 32 użyte a będzie więcej i do szewskiej pasji doprowadzało mnie dodawanie +1 przy kombinacjach, a tak wiem że mam R1000 to ADA0, R1001 to ADA01 itd., z kolei w centrali SATEL INTEGRA linie numerowane są dla "normalnych" ludzi czyli od 1 więc tam mam naruszenie linii 1 wpisywane pod R201, drugiej pod R202 itp. - łatwiej się potem ogarnąć bo masz spójność numeracji

Cytat: msobanie  Luty 16, 2014, 22:35:09 pm
Teraz po kolei odczytam sobie numery seryjne czujników (będę miał ich w domu ze 30) i ustawię docelowo ADę.
Zabawa się dopiero zaczyna, dalej mam w planach sterowanie reku (6 czujników temp, presostat, rozmrażanie, by-pass, nagrzewnica, obroty przez PWM ...).
I wiele innych.

no to reku już mam zrobione i wysterowane, gadanie z alarmem, podłogówkę i światło też

msobanie
Jr. Member
**

#20 : Luty 17, 2014, 19:48:49 pm »

Dzięki Artus za wyjaśnienia !
Do R1000 wpisałem temperaturę referencyjną, taką, którą będę chciał utrzymywać w domu, do porównywania z danym rejestrem.
Dalej będę myślał nad bardziej finezyjnym programem.
Na tą chwilę to są próby stanowiskowe, ale fakt, R1000 i kanał "0" brzmi dobrze, spójnie.

Czuję że jeszcze będę miał wiele pytań, ale wszystko powoli.
Jeszcze raz dzięki !
Mirek

msobanie
Jr. Member
**

#21 : Wrzesień 27, 2015, 13:56:59 pm »

Witam pod dłuższej nieobecności
Zajęty byłem budową domu i konfigurowaniem szafy, sterownika.
No i wygląda na to , że po dłuższych bojach, udało mi się skonfigurować ADĘ do współpracy z FATEKIEM i kotłem.
Zamontowałem na razie 6 czujników w domu (salon-2szt, gabinet, sypialnia, lazienka, korytarz) i ładnie zbieram temperaturki do ADY, a ta sposobem powyższym ściągana jest do rejestrów FATEKA.
Na razie w prosty sposób - poprzez funkcję 17 - cmp (compare) porównuję do rejestru R1000, gdzie na sztywno wpisałem temp taką jaką chcę mieć w domu (tu 22.5 st).
Jak temp w którymkolwiek m-cu spadnie - fatek ustawia Y32 (kocioł) na "On" - a ten poprzez przekaźnik zwiera styki odpalające kocioł (Termet Ecocondens Crystal).
Kocioł już dalej działa sam wg pogodówki i swojego czujnika.

Dalsze kroki to sterowanie pętlami podłogówki,,, jak się będzie gdzieś robiło szybko ciepło (dojdzie do zadanej temp) - zakręcimy zasilanie ciepłej wody na rozdzielaczu.
Na razie poobserwuję jak działa.
Pozdrawiam,
Mirek

sebus504
Full Member

#22 : Październik 15, 2015, 20:35:14 pm »

Witam, a powiedzcie mi jak często odpytujecie "ADĘ" przez Fateka (1000ms 500ms czy jeszcze mniej)? 

msobanie
Jr. Member
**

#23 : Październik 17, 2015, 18:57:24 pm »

Ja odpytuję co 3 sekundy, ale to gruba przesada.
Teraz rozmyślam nad tym, aby napisać program, który:
1. Utworzy tabelę jak szybko spada temperatura w domu w funkcji temp zewn, i jak szybko rośnie
2. Będzie uśredniał temp mierzoną w domu na przestrzeni np. 3-5 minut (aktualnie czujniki w okolicy granicy załączania raz są tuż pod a raz nad - co powoduje że kocioł się włącza i wyłącza, zanim na dobre spadnie temp)
3. Po "nauczeniu" się domu (pkt 1) - będzie załączał i wyłączał kocioł z wyprzedzeniem, tak aby podłogówka nagrzała się odpowiednio wcześniej.
Pozdrówki,
Mirek

misiowiec
Full Member

#24 : Styczeń 03, 2017, 14:35:30 pm »

Odgrzeje trochę "kotleta"

Staram się bezskutecznie uruchomić komunikację ADA -Fatek troszkę zagmatwane to u mnie ale zaraz opiszę co i jak:

-PLC z modułem Ethernetowym FBs-CBE   (według dokumentacji komunikuje się po MODBUS na porcie 2)
-jako konwerter Ethernet-RS485 mam MOXA 5150 (konwerter ustawiony na MODBUS  9600 / 8  / 1 bez parowania)
-Ada (ustawiony adres 64 w sieci MODBUS prędkości 9600 / 8  / 1 bez parowania ) a do niej podpięte na krótko dwa DSy

Połączenie ADA -komputer działa.
Testowałem poprzez konwerter moxa po protokole MODBUS  i działa.
W kompie zainstalowane oprogramowanie MOXY tworzące wirtualny port RS-485.Odczytuje temp. i nie pojawiają się jakieś błędy.

W PLC mam zrobione tak:
-dodałem funkcję 150.M-BUS
-uruchamiam ją M1962  (według dokumentacji marker jest aktywny gdy port 2 jest wolny) i  w teorii powinno to działać dobrze
 PT-ustawione na 2
 SR-R2000
 WR-R3000
-utworzyłem tabele MODBUS  adres startowy R2000
-w tabeli dodałem wpis
 slave station:64
 command: reed
 data size:2
 master data start..... : R2000
 slave data start ... : 400001

w opcjach ustawień komunikacji sterownika PLC mam dla portu 2 ustawione

protokuł: modbus RTU
prędkości itd:  9600 / 8  / 1  bez parowania

Ni cholery to nie chce zadziałać

Po wgraniu do sterownika i uruchomieniu cały czas aktywny jest marker M1962
NA funkcji 150.M-BUS nic się nie pojawia.

Zaznaczam ,że podgląd co się dzieje na PLC robię przez winproladdera  poprzez tą samą sieć LAN  gdzie jest wpięta MOXA po MODBUS  może to jest problem?

Siedzę przy tym i już wymiękam :/

bogasman
Sr. Member

#25 : Styczeń 03, 2017, 16:46:29 pm »

U mnie jest tak i działa:

misiowiec
Full Member

#26 : Styczeń 03, 2017, 17:57:45 pm »

Dzięki
A możesz mi objaśnić działanie markerów M1922 i M1936 oraz czy funkcji 150 WR jest w rejestr D100 zapisywane?

misiowiec
Full Member

#27 : Styczeń 03, 2017, 18:00:43 pm »

chyba nie ma opcji edycji:)  M1922 to już wiem a M1936 to chyba gotowość portu 1

bogasman
Sr. Member

#28 : Styczeń 03, 2017, 20:58:52 pm »

O widzisz, więc nawet mam błąd, powinienem mieć 1960 zamiast 1936 bo u mnie jest na 1 porcie.

misiowiec
Full Member

#29 : Styczeń 03, 2017, 21:42:29 pm »

Walki ciąg dalszy.

Efektów brak.
Przeklepałem drabinkę  jak zapodałeś i nic.  Wygląda jakby Ada i PLC nie mogły się dogadać.

Programem Fatek Ethernet module configuration tool   - zrobiłem link test dla Modbus i jest odpowiedz od PLC co 10 sekund.
Stąd przypuszczam ,że komunikacja PLC-sieć LAN po Modbus działa prawidłowo.
Połączenie komputer-LAN-MOXA-ADA chyba też ok skoro ładnie mi idzie testowanie w ADA Util.

Gdzieś mam coś skopane w konfiguracji. Nie jestem pewien czy mam dobrze poustawiane na konwerterze MOXA  - mam tam ustawione "REAL COM MODE".

Jest jakaś normalna prosta aplikacja do testowania sieci MODBUS ?

Strony: 1 [2] 3 4
Drukuj
Skocz do: